Goodhealty Well-Being Kategorisinde Ödül Alan Tek Türk Tasarımcı Oldu

Goodhealty Well-Being Kategorisinde Ödül Alan Tek Türk Tasarımcı Oldu 

Yayın: 06.07.2023 13:19
Paylaş:
A+ A-

Karabük Üniversitesi Safranbolu Fethi Toker Güzel Sanatlar ve Tasarım Fakültesi Endüstriyel Tasarım Bölümünden mezun olan Ahmet Berat Akyol, dünyanın en önemli ve prestijli tasarım ödüllerinden biri olan iF Design Ödülleri kapsamında düzenlenen “iF Design Student Award 2023” kategorisinde 7 bin proje içerisinden 76 finalist proje arasına girerek tasarım ödülünü almaya hak kazandı. 

Karabük Üniversitesi Safranbolu Fethi Toker Güzel Sanatlar ve Tasarım Fakültesi Endüstriyel Tasarım Bölümü mezunu Ahmet Berat Akyol, üniversite-sanayi iş birliği kapsamında 2021-2022 Eğitim Öğretim Yılı Güz Döneminde KBÜ Endüstriyel Tasarım Bölümü ile Bahar Aydınlatma arasında gerçekleştirilen EUT451 Endüstriyel Tasarım Stüdyosu V dersi kapsamında yürütücülüğünü Doç. Dr. Raşit Esen’in yaptığı proje ile Goodhealty Well-Being kategorisinden katılım sağlayıp ödül alan tek Türk tasarımcı oldu. 

“iF Design Student Award 2023” kategorisinde 7 bin proje içerisinden 76 finalist proje içine girerek tasarım ödülünü almaya hak kazan “Hold” anksiyete bozukluğu yaşayan kullanıcıların, kaygı sorunlarını azaltmayı amaçlayan bir aydınlatma olarak tasarlandı. Hold, ışık sinyalleri, yumuşak slikon dış yüzeyi ve stresi tetiklemeden önce kullanıcıya nefes egzersizleri konusunda rehberlik edilmesi için hazırlanmış olup gerektiğinde her zaman el altında olması için bir anahtarlık gibi taşınacak şekilde tasarlandı. 

Ödül almaya hak kazanan tasarım hakkında açıklama yapan jüri, “Tasarım, kaygıyı azalttığı kanıtlanmış üç unsuru akıllıca bir araya getiriyor. Işık terapisi, güven verici dokunuşlar ve rehberli nefes egzersizleri. Bu akıllı bir stres topu gibi” ifadelerini kullandı. 

Yaptığı tasarım ile dünyanın en önemli ve prestijli tasarım ödüllerinden biri olan iF Design Ödülleri kapsamında düzenlenen “iF Design Student Award 2023” kategorisinde 7 bin proje içerisinden tasarım ödülünü almaya hak kazanan Karabük Üniversitesi Safranbolu Fethi Toker Güzel Sanatlar ve Tasarım Fakültesi Endüstriyel Tasarım Bölümü mezunu Ahmet Berat Akyol, “Bu ödül için İF Design jürisine çok minnettarım. Çalışmalarımın böylesine prestijli bir kuruluş tarafından ödüle layık görülmesi beni çok mutlu etti. Daha iyi bir dünya inşa eden tasarımlar yaratmak için çalışmaya devam edeceğim” diye konuştu. (Haber Merkezi)

Görüş Bildir

Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.

En Karlı Yatırım Aracı Külçe Altın Oldu

Yayın: 13.04.2024 17:27
Paylaş:
A+ A-

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK), Mart ayına ait finansal yatırım araçlarının gerçek getiri oranlarını açıkladı. Bu verilere göre, külçe altın en karlı yatırım aracı olarak öne çıktı.

Mart ayında, külçe altının reel getirisi, yurt içi üretici fiyat endeksi ile %11,43, tüketici fiyat endeksi ile %11,57 olarak hesaplandı. Bu durum, külçe altının yatırımcılar için en kazançlı seçenek olduğunu gösterdi.

Üç aylık ve altı aylık değerlendirmelerde de külçe altın, en yüksek reel getiri sağlayan yatırım aracı olarak öne çıktı. Üç aylık dönemde %5,29, altı aylık dönemde ise %11,69 oranında getiri elde edildi.

Yıllık değerlendirmede de en yüksek kar külçe altında yaşandı.

Yıllık olarak yapılan değerlendirmelerde ise yine külçe altın en yüksek reel getiriyi sunan yatırım aracı oldu. BIST 100 endeksi %15,14, Euro %12,91 ve Amerikan Doları %11,24 oranında yatırımcısına getiri sağladı. Ancak, mevduat faizi (brüt) %24,46 ve DİBS %49,38 oranlarında yatırımcısına kaybettirdi. (Kaynak: Sevgi Özdemir)