Haddeciler Toplantısında Neler Oldu ?

Yayın: 30.09.2022 10:26
Paylaş:
A+ A-

Karabük Belediye Başkanı Rafet Vergili, önceki gün Karabük’te bulunan haddecilerin sorunlarının ele alındığı toplantıda Karabük Ticaret ve Sanayi Odası seçimleri ile ilgili toplantıda yaşananları ilk olarak gazetemize açıkladı.

Bilindiği üzere, geçtiğimiz günlerde  Karabük Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanlığına aday olduğunu bir basın toplantısı ile duyuran iş insanı Adnan Çebi’nin adaylık açıklamasından sonra Karabük’te bulunan haddeciler  bir araya gelerek sanayici Fatih Çapraz’ı ortak aday çıkararak, TSO Başkanlığı için destekleyeceği şeklinde kamuoyunda bazı iddialar ortaya atılmıştı. Önceki gün ikinci defa bir araya gelen haddecilerin son toplantısına AK Parti Karabük Milletvekilleri Cumhur Ünal, Niyazi Güneş, AK Parti Karabük İl Başkanı İsmail Altınöz ve Karabük Belediye Başkanı Rafet Vergili’nin de katıldığı öğrenildi.

ALTINÖZ ÖNCEKİ KONUŞMASINDAN UZAK TAVIR SERGİLEDİ

 

İkinci toplantı sonrası  kamuoyunda konuşulan bazı iddialara ilişkin Bölgenin Sesi Gazetesi’ne açıklama yapan Karabük Belediye Başkanı Rafet Vergili , Toplantıdan 2 gün önce yapılan bir görüşme üzerine toplantıya katıldığını ama Ak Parti İl Başkanı İsmail Altınöz’ün toplantı da 2 gün önceki konuşmadan çok uzak tavırlar geliştirdiğini ifade etti.

Vergili açıklamasında;  “Ben kaç senedir TSO seçimlerine hiç karışmadım zaten.  Haddecilerle ilgili bir gerilim olunca beni de çağırdılar, ben de oranın üyesiyim ilk defa gittim. Haddeciler bir aday çıkartmak istiyor aday benim yabancım değil hem de partili. İktidar partisi olarak zaten Karabük’ü temsil edecek kişileri hep siz seçtiniz. TSO başkanını seçmek iktidar partilerinin her zaman bir politikası olmuştur. Bu Adalet Partisi – Anavatan Partisi – Doğru Yol Partisi zamanında da böyle olmuştur. İktidar partileri TSO’nun başkanını belirlemeye gayret eder. İktidar partilerinin kendi politikaları anlamında bu haklarıdır.

Ben toplantıya kesinlikle gitmezdim. Toplantıdan 2 gün önce MHP İl Başkanımız Adem Kar ile görüşen Ak Parti İl Başkanı İsmail Altınöz,   haddecilerle toplantı yapalım orada ortak karar verelim TSO Başkanı kim olacak  Meclis Başkanı  kim olacak konusundaki tavrımızı ortak kararla belirleyelim. 4 Tane gruptaki arkadaşlarıma benim sözüm geçer, onları istediğim şekilde yönlendirebilirim, dedi. Ben bu görüşme yapıldığı için bu toplantıya gidip katıldım, ne olacak diye , şeklinde konuştu.

  BENİM ADNAN ÇEBİ KARŞITLIĞIM YOK

Kendisinin Adnan Çebinin adaylığı konusunda karşıtlığının olmadığını belirten Başkan Vergili, açıklamalarını şöyle devam ettirdi.  “Toplantıdan 2 gün önce bunları konuşan Altınöz, toplantı da tamamen farklı bir adam olarak geldi. Direkt olarak Biz TSO seçimlerine karışmıyoruz, dedi.  Bizim il Başkanımız Adem Beyle 2 gün önceki telefon görüşmesi başka, toplantıdaki tavrı bambaşka.  TSO seçimlerine karışmıyoruz dedi.  Bizim Adnan Çebi düşmanlığımız yok ki. Sen başkan olarak biz Çebi’yi destekliyoruz dersin. Karabük’ü temsil edecek kişinin günahı da sevabı da senin olur. Eğer Milletvekilleri ve il başkanı bir söz vermişlerse , çıkıp söylersin. Bunları uzatmaya gerek kalmaz. Kimseyi oyalamaya gerek yok ki.’ Dedi.

Seçimler de görüşürüz benzerinde bir söylemi olmadığını ifade eden Başkan Vergili, Adnan Çebi, bana TSO  Başkanı olmayı düşündüğü zaman geldiğinde ona da söyledim. Bu işlere ben karar vermiyorum ki. İktidar partisinin onayını alman lazım. İl başkanının, milletvekillerinin tamam demesi lazım. Onların onayını aldıktan sonra benim için fark etmez,  dedim. Şimdi Adnan Çebi iktidarın onayını almadıysa yol alamaz, aldıysa  il başkanının kimseyi oyalamasına gerek yok. Der ki biz iktidar partisi olarak Çebi’yi destekleme kararı aldık. Çebi, TSO Başkanı olacak de,  konu bitsin. Uzatmaya gerek yok ki. İyi olursa kendilerinden  kötü olursa başkasından taktiğine gerek yok. Bu öyle büyük bir olayda değil. Açıklarsın günahıyla – sevabıyla  çıkıp açıklarsın, sahiplenirsin, biter gider.” İfadelerinde bulundu

Ortak bir aday belirlenmediği için, Fatih Çapraz’ın aday olup olmayacağı konusunda fikrini sorduğumuz Başkan Vergili,  Fatih Çapraz’ın olası adaylığıyla  ben çıkmamasını tavsiye ettim ama kendi aralarında ne karar alırlar bilmiyorum.  Çıkmamasını tavsiye ettim ama kendileri karar alıp çıkarlarsa yanında olurum”  dedi.(Ergin Ertuğrul)

Görüş Bildir

Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.

Başkan Vergili Ovacık’ta AK Parti adayının çekilmesini istedi

Yayın: 03.03.2024 16:56
Paylaş:
A+ A-

Karabük Belediye Başkanı ve Milliyetçi Hareket Partisi Karabük Belediye Başkan adayı Rafet Vergili, Milliyetçi Hareket Partisi Ovacık Belediye Başkan Adayı Neslihan Kaya Karpuz ve İl Genel Meclis üyeleri Muhammer Yağlı ile Hayati Yılmaz’ın aday tanıtım toplantısına katıldı.

Aday tanıtım toplantısında bir konuşma yapan Başkan Vergili, “Ben öncelikle hemen karşımızda duran ittifak ortağımıza sesleniyorum. Siz Ovacık’ta çekilin bizim adayımız seçilsin. Hiç uğraşmayın. Ovacık’ta gerçek belediyecilik zaten 22 senedir sizde. Bu saatten sonra gerçek belediyecilik diye bir şey yok. İttifakız da ısrar etmenin anlamı yok. Biraz önce adayımız bana diyor ki Ovacık’ın girişine bir yer yapalım. Ramazanlarda iftar verelim. Orda kültür merkezi var. Orada iftar vermek için 3.000 TL para isteniyor.

“OVACIK’IN SAHİBİ BÜYÜK İŞİ KÜÇÜK”

Ovacık’ın sahibi büyük işi küçük. Kimse alınmasın kendisi bizim abimiz. İl genel meclisi üyeleri Ovacık’la alakası olmayan, Ovacık’a gelip giden arkadaşlar. Ovacık’ın bir şekilde canlanması lazım. Ben 1978 Güney Köyünden gelip bu caddeden geçtim. O zaman toz topraktı, sonra parke oldu.         Bu yol karayollarının yolu. Karayollarına güçleri yetmeyince, Köy Hizmetlerine parke döşettiriyorlar. O kadar köyün hakkını yiyorlar.

OVACIK’TA SADECE SİYASETTEN İKBAL KAZANMAK VAR”

Ben bugüne kadar bütün ilçelerimizle ilgili her şeyin doğrusunu söyledim. Bir tane hapisanesi, bir tane memuru var. Her gün gelip gidiyor. Birde yol parası alıyor. Maaşta alıyor. Kapatın burayı yada lojmana çevirin ev bulamayan memurlar gidip geleceğine burada kalsın. Böyle düşünceleri hiç yok. Ovacıkta sadece siyasetten ikbal kazanmak var.

İl Genel Meclisi üyeleri ne yapıyorlar? Silah ruhsatı alıp, silah ruhsatına harç vermiyor. Ovacık’a ne yapıyorlar. Bu kadar İl Genel Meclisi üyeleri, bu kadar siyasette ağırlığı olan bir ilçe bir yolu asfaltlatamaz mı? Belediye ne yapsın burada? Ne kadar para alıyor ben biliyorum. Her şey belediyenin yapacağı iş değil.

Önce Kültür Müdürü orayı bu ramazan vatandaşa bedava yapıyorsun, yapmazsan biz size burada neler yapacağız. Zaten vatandaşın cebinde para yok. Dini duyguları yüksek olduğu için cebinde parası olmasada iftar vermeye çalışıyor. Sende kalkıp bunu paraya bağlıyorsun. Bugüne kadar bu spor kompleksinden hangi Ovacıklı faydalandı. Biz Ovacık’ta inşallah seçimi alacağız. Biz seçimi aldıktan sonra ber ramazan bu belediye binasının önüne iftar çadırı kurulacak. Buna inanın.

“EKMEKLE İNSAN TEHDİT EDİLMEZ”

Tabi sizlerinde sıkıntınızı biliyoruz. Çoçuklarınız işe sokulmuş. Seçim zamanı başlayacaklar tehdit etmeye. Hiç kimse korkmasın. Hiç bir şey yapamazlar. Ekmekle insan tehdit edilmez. Bizde hükümetin ortağıyız. Eğer bir tanenize zarar gelsin, gelin Karabük’te benim yakama yapışın. Zarar gelecek adam Karabük Belediyesi’nde iş başı yapacak. Belediye Başkan adayımızı ve İl Genel Meclisi üyelerimizi seçin bakın hizmet nasıl geliyor hep birlikte görelim” dedi.

Aday tanıtım toplantısına Karabük Belediye Başkanı ve Milliyetçi Hareket Partisi Karabük Belediye Başkan adayı Rafet Vergili, Milliyetçi Hareket Partisi Karabük İl Başkanı Cenk Gedikoğlu, Milliyetçi Hareket Partisi Merkez İlçe Başkanı Abdurrahman Meşe, Milliyetçi Hareket Partisi Ovacık Belediye Başkan Adayı Neslihan Kaya Karpuz, İl Genel Meclis üyeleri Muhammer Yağlı ile Hayati Yılmaz, partililer ve çok sayıda vatandaş katıldı.