Harvard, Princeton ve Altınbaş Üniversiteleri, İstanbul’un kuruluşunu belgeselleştirecek

Harvard, Princeton ve Altınbaş Üniversiteleri, İstanbul’un kuruluşunu belgeselleştirecek

Anadolu Ajansı
Yayın: 11.07.2024 16:07
Paylaş:
A+ A-

İSTANBUL (AA) – Altınbaş Üniversitesi, Princeton Üniversitesi ve Harvard Üniversitesi'nin uluslararası akademik işbirliğiyle, İstanbul'un kuruluş mitolojileri belgeselle anlatılacak.

Altınbaş Üniversitesi'nden yapılan açıklamaya göre, söz konusu üç üniversiteden akademisyenlerin katılımıyla yürütülen proje, tarihi ve kültürel zenginlikleriyle dikkati çeken İstanbul'un kuruluş efsanelerini, derinlere indirecek.

Belgesel projesinde, Altınbaş Üniversitesi Radyo, Televizyon ve Sinema Bölümü öğretim üyesi Doç. Dr. Mustafa Avcı, Princeton Üniversitesi Antropoloji Bölümü öğretim üyesi Dr. Onur Günay ve Harvard Üniversitesi Ortadoğu Çalışmaları Merkezi Müdürü ve Tarih Bölümü öğretim üyesi Prof. Dr. Cemal Kafadar çalışma yürütüyor.

Proje, İstanbul'un kadim kuruluş hikayelerini modern bir bakış açısıyla ele almayı hedefliyor.

Harvard Üniversitesi Ortadoğu Çalışmaları Merkezi tarafından iki haftalık gezici yaz seminerine davet edilen akademisyenler, Prof. Dr. Cemal Kafadar'ın rehberliğinde Marmara Bölgesi'ndeki önemli yerleşim yerlerini ziyaret etti. Seminerin 8 günü boyunca antik, orta çağ ve erken modern dönemlere ait önemli bölgelerde çekimler yapılarak, İstanbul'un kuruluş mitolojisi üzerindeki etkileri belgelendi.

– Şehrin zengin tarihine ve mitolojik geçmişine ışık tutulacak

Belgesel ekibi, Marmara Bölgesi gezisinin ardından çalışmalarına İstanbul'da devam ediyor.

İstanbul'un tarihi yarımadası ve çevresindeki önemli mekanlarda çekimler yapılarak, şehrin kuruluş efsanelerini detaylı bir şekilde belgeleniyor.

Belgeselin, İstanbul'un zengin tarihine ışık tutacak ve izleyicilere şehrin mitolojik geçmişini keşfetme fırsatı sunacak önemli bir eser olması hedefleniyor.

Görüş Bildir

Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.

Divarese’den yaz sezonuna özel tasarımlar

Anadolu Ajansı
Yayın: 22.07.2024 20:37
Paylaş:
A+ A-

İSTANBUL (AA) – Divarese, yaz sezonu için hazırladığı yeni koleksiyonunu müşterilerine sundu.

Şirketten yapılan açıklamaya göre, Divarese, müşterilerinin farklı ihtiyaçlarını göz önüne alarak yaz akşamlarından özel etkinliklere, plaj şıklığından günlük kullanımlara kadar her ortam için özel tasarımlar sunuyor.

Kadın koleksiyonunda yer alan ve doğal malzemelerden üretilen espadriller, plaj ve şehir kombinleri için ideal seçenekler bulunuyor.

Plaj günlerinin vazgeçilmezi olan terlikler ve sandaletler, şehir gezintileri için tasarlanan ergonomik sneakerlar, özel etkinliklerde ve akşam davetlerinde tercih edilen babet ve stiletto tasarımları, hafif ve pratik mini çantalar, hasır dokulu çanta tasarımları ve clutch modelleri müşterilerin beğenisine sunuluyor.

Erkek koleksiyonunda ise loafer modelleri, çeşitli materyal seçenekleri ve modern detaylarıyla dikkati çekiyor.

Yaz akşamlarının vazgeçilmezi espadriller, erkekler için de rahat ve şık bir alternatif sunuyor. Kanvas ve deri kombinasyonlarıyla çeşitlilik arayanlara hitap eden espadriller, her zevke uygun seçenekler sunuyor.

Plaj görünümlerinde vazgeçilmez olan terlikler, sportif yaşamı tercih eden erkekler için tasarlanan sneaker modelleri ve şehir gezileri için ideal sırt çantaları erkek kolleksiyonunda yer alan ürünler arasında bulunuyor.