Hayal Ortağım sanatın sesi olmaya devam ediyor

Hayal Ortağım sanatın sesi olmaya devam ediyor

Anadolu Ajansı
Yayın: 03.04.2024 08:24
Paylaş:
A+ A-

İSTANBUL (AA) – Turkcell, görme engellileri yaşamın içine daha fazla dahil etmeyi amaçladığı Hayal Ortağım uygulamasının kapsamını genişletiyor.

Şirketten yapılan açıklamaya göre, Turkcell'in herkes için erişilebilir sanat vizyonuyla görme engellilere özel geliştirdiği Hayal Ortağım uygulaması sanatın sesi olmayı sürdürüyor.

Bu kapsamda Turkcell, sezon boyunca Zorlu PSM Turkcell Sahnesi'nde sahnelenen “Aşık Shakespeare” oyununu görme engelli sanatseverlerle buluşturdu.

Bu özel etkinlikte, Hayal Ortağım uygulamasıyla görme engelli seyirciler, Zorlu PSM Turkcell Platinum Sahnesi'nde 2022 Eylül ayında sesli betimleme ile gerçekleştirilen “Peter Pan ve Varolmayan Ülke”, Aralık 2022’de sahnelenen “Şehirde Kimse Yokken” ve Mart 2023'te sergilenen “Kusursuz Dünya Müzikali'nin” ardından herkesle aynı anda, hiçbir detayı kaçırmadan “Aşık Shakespeare'i” takip etme fırsatı buldu.

Oyuna gelen görme engelli sanatseverler Hayal Ortağım'ın sesli betimleme özelliği ile dekor, kostüm ve oyuncuların performansı ile ilgili tüm detayları dinleyerek, oyunun tadını çıkardı.

Yüksek enerjisi, komedisi ve romantizmiyle dikkat çeken ve sahnelendiği tüm ülkelerde kapalı gişe oynanan Aşık Shakespeare, Serdar Biliş rejisiyle Türkiye'de ilk kez tiyatro sahnesine taşındı.

Başrollerini Uraz Kaygılaroğlu (William Shakespeare) ve Nezaket Erden'in (Viola) üstlendiği oyun, Çolpan İlhan & Sadri Alışık Tiyatrosu, Piu Entertainment ve Zorlu PSM ortak yapımı olarak, sezon boyunca Zorlu PSM Turkcell Sahnesi’nde seyirciyle buluşacak.

Sahip olduğu yüksek teknolojiyi “insana, ülkesine ve gezegene fayda” odağıyla kullanan Turkcell'in “Hayal Ortağım” uygulaması, görme engelli bireylerin günlük yaşamlarını daha bağımsız ve verimli bir şekilde sürdürebilmelerine olanak tanıyor.

Pek çok sanat etkinliğine özel hazırlanan sesli betimleme servisinin yanı sıra sesli kitaplar, sesli haberler, sesli navigasyon gibi birçok özellikle donatılan uygulama, kullanıcıların hayatlarını kolaylaştırıyor ve hayatın içinde daha fazla yer almalarını sağlıyor.

Turkcell'in 'önce insan' odağıyla sunduğu “Hayal Ortağım” uygulaması, teknolojinin insan hayatını nasıl olumlu yönde etkileyebileceğini gösteriyor.

Görüş Bildir

Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.

Şehit Hüsnü Uyan Anaokulu öğrencilerine trafik eğitimi verildi

Anadolu Ajansı
Yayın: 23.04.2024 04:48
Paylaş:
A+ A-

TRABZON (AA) – Trabzon'un Of ilçesindeki Şehit Hüsnü Uyan Anaokulu öğrencilerine trafik eğitimi verildi.

Okulun bahçesine çizilen trafik parkurunda minik öğrenciler trafik işaret ve levhalarını uygulamalı şekilde öğrendi.

İlçe Milli Eğitim Müdürü İdris Kabahasanoğlu ve Şube Müdürü Hasan Tekke, anaokulunu ziyaret ederek eğitimine katılan öğrencilerle sohbet etti.

Kabahasanoğlu, trafik bilincinin önemine işaret ederek, şunları söyledi:

“Ülkemizde yaşanan ölümlü kazaların büyük kısmı trafik bilgisi ve bilincinin yetersizliğinden kaynaklanmaktadır. Bu anlamda geleceğimizin güvencesi ve umudu olan yavrularımızın böylesine anlamlı ve güzel ortamda trafik eğitimi almalarını çok önemsiyoruz. Hayatın her alanında eğitim parolamız ile eğitim çalışmalarına devam ediyoruz. Bu yaşlarda oluşacak bilinçle geleceğe daha umutlu bakıyoruz. Okul idaremizi, öğretmen ve öğrencilerimizi tebrik ediyor, başarılar diliyorum.”