Karabük Valiliği Avrupa Birliği ve Dış İlişkiler Bürosu tarafından hazırlanıp yürütülen “Her Mevsim Turizm Kenti Karabük” projesi tanıtıldı.Valilik Toplantı Salonu’nda düzenlenen basın toplantısında konuşan Vali Fuat Gürel, Karabük Valiliği Avrupa Birliği ve Dış İlişkiler bürosunun sürekli projeler hazırladığını söyledi. “Her Mevsim Turizm Kenti Karabük” projesinin karekod kullanılarak bilgiye ulaşımı sağlayan bir proje olduğunu belirten Gürel, “Cumhuriyet Kendi Karabük Sizleri Bekliyor’ sloganıyla da karekod çalışması yapılarak bir karekod üzerinden bilgilere ulaşarak şehrimize gelen ya da şehrimizde bulunan vatandaşlarımızın misafir olarak bir yerleri dolaşan, gezen misafirlerimizin Karabük’ümüzdeki tarihi, turistik mekanlarla ve yeme içme yerleriyle ilgili, doğasıyla ilgili ne kadar bilgi varsa bunların tamamının depolandığı alandan bilgileri almayla alakalı bir platform.” dedi. Gürel, dijital ortamın artık hayatın her parçasında yerini ve önemini artırarak devam ettiğini ifade ederek, şunları kaydetti: “Böyle bir ortamda bizler de artık teknolojik gelişmeleri kullanıyoruz. Karabük’e gelen misafirler bu karekod uygulamasından yaralanarak kentteki gezilmesi ve görülmesi gereken yerlerle ilgili bilgiye ulaşabilecek. Uygulamada turistik yerlerimizle ilgili bilgiler var. Doğamızla ilgili bilgi var. Yani sadece Safranbolu değil, Karabük’ün ne kadar gezilmesi, görülmesi gereken alanları var. Nerelerde yemek yenir, nerelerde konaklanır vesaireyle alakalı. Ne kadar bilgi varsa bunların tamamının depolandığı bir altyapıya ulaşmayla ilgili bir proje. Bir cep telefonu ve karekod uygulamasına ulaşabildiğimiz andan itibaren şehrimizle ilgili ne kadar bilgi ihtiyacı varsa tamamını oradan inşallah öğrenmiş olacağız. Uygulamadaki bilgi kaynağını sürekli güncel tutacağız.”
“2023 yılının turizm açısından verimli geçtiğini özellikle ifade ediyorum”
Karabük’te özellikle Safranbolu merkezli bir konaklama altyapısının olduğunu dile getiren Gürel, “Toplam 4 bin 200 yatağımız var. 9 günlük bayram tatilinde Safranbolu’da müthiş bir yoğunluk vardı. Otellerimizde yüzde 100’lere kadar ulaşan bir doluluk yaşandı ama ortalaması yüzde 70 civarında. Bunlara bakıldığında aslında çok verimli bir dönem geçirdiğimizi söyleyebiliriz. 2023 yılının turizm açısından verimli geçtiğini özellikle ifade ediyorum. Pandemi öncesine rakamlarına ulaşmış olacağımızı düşünüyorum. Şu ana kadar çok iyi gittik. İnşallah bundan sonra daha iyi olacağız.” diye konuştu.
Toplantıda, Karabük Valiliği İl Yazı İşleri Müdürlüğü AB ve Dış İlişkiler Bürosu Proje Koordinatörü Ekrem Değirmenci de yaptığı sunumla projeyi anlattı.(A.A)