Her Telden (01.Mayıs.2015)

Her Telden (01.Mayıs.2015)

Yayın: 01.05.2015 08:41
Paylaş:
A+ A-

KARABÜK BELEDİYE BAŞKANI SAYIN RAFET VERGİLİ VE HİZMETE ALINAN “HURDACILAR SİTESİ..”,MÜKEMMELİYET..
Karabük Belediye Başkanı Sayın RAFET VERGİLİ,40 AÇILIŞ ve TEMEL ATMA Programı uyguluyor,bunların arasında yer tutan ve Karabük estetiğini,Karabük’ün düzgünlüğünü temin edeceği kesin olan HURDACILAR SİTESİ açılışına bizi de götürdü.
ADETA,YENİ BİR ŞEHİR KURULMUŞ ORAYA..
200 DÖNÜM ALAN ÜZERİNE kurulan HURDACILAR SİTESİ gerçekten,adeta YENİ BİR ŞEHİR gibi görünüyor,HURDA TİCARETİ yapan ticaret erbabına geniş,muntazam yerler verilmiş.
ŞEHİR İÇİNDEN,MAHALLELERDEN ÇIKACAKLAR.
Sayın RAFET VERGİLİ,bu nokta da bilgiler verirken “HURDACILAR GENELLİKLE GÖRÜNMESİ ZOR OLAN VADİLERDE OLURLAR VE BU YERİ KAMULAŞTIRARAK DÜZENLEDİK..” şeklinde görüşler dile getirdi.
ÇOK GENİŞ BİR ALAN,3 ETAP OLARAK DÜZENLENMİŞ..
BELİRLİ YAMAÇLAR TIRAŞLANMIŞ 3 KATLI bir Site ortaya çıkmış,şimdilik 11 HURDA TİCARETİ yapan varmış ve hepsine de yer temin edilmiş,belirli bir alan ise rezerv olarak tutuluyor anladığımız kadarı ile.
Sayın VERGİLİ açılış konuşmasında bilgiler verdi ve “BU 200 DÖNÜM ALANI KAMULAŞTIRDIK,DÜZENLEDİK,HURDACI ESNAFA TAHSİS ETTİK.BOL KAZANÇLAR DİLİYORUM..” şeklinde dileklerde bulundu.
HAMZALAR MEVKİİ’NDE MÜKEMMEL BİR YER YAPMIŞLAR..
İnsan görünce imreniyor doğrusu..

KARABÜK BELEDİYE BAŞKANI SAYIN RAFET VERGİLİ,ESKİPAZAR BELEDİYE BAŞKANI SAYIN DURSUN BAŞ’A KIRGIN..
Eskipazar Belediye Başkanı Sayın DURSUN BAŞ,Karabük Belediye Başkanı Sayın RAFET VERGİLİ’YE,kendisine de,Siyasi jargona da yakışmayan bir söz ederek “FAÇANI BOZARIM..” demiş.
BU SÖZ HİÇ Mİ HİÇ HOŞ OLMADI..
“FAÇANI BOZARIM..” sözü genellikle argo deyimler arasında “SANA ZARAR VERİRİM..” anlamında kullanılır ve bu zarar genellikle de “FİİLİ SALDIRILARLA VERİLEBİLECEK..” zararlar için kullanılır.
Sayın DURSUN BAŞ elbet bu anlamda kullanmamıştır.
Ancak,söz maksadını aşmıştır.
Dikkat ettik,Sayın RAFET VERGİLİ bu sözlere hayli kırılmış,hayli alınmış ve ÖZÜR DİLER DİYE BEKLİYORUM.O NEDENLE CEVAP VERMİYORUM..” gibi görüşler dile getiriyor.
Sonra da “ÖZÜR DİLEMESE BİLE,SÜLALESİNİN LAKABINDAN HAREKET EDEREK,CİDDİYE ALMAMAK VE GÜLÜP/GEÇMEK GİBİ BİR EĞİLİMİM DE VAR..” görüşlerini dillendiriyor.
Sayın DURSUN BAŞ,Siyaset jargonunu sığmayan,kendisine de pek yakışmayan bu üslup kullanmış ve “FAÇANI BOZARIM..” sözlerini etmiş,doğrusu hiç hoş olmamış..
Sayın VERGİLİ hayli üzgün,hayli kırgın..
Sanki Sayın DURSUN BAŞ’IN özrünü bekliyor..

BELEDİYE BAŞKANI SAYIN RAFET VERGİLİ,SAYIN MEHMET ALİ ŞAHİN’İ DİREKT HEDEF ALMIŞ VE ENGELLEME İDDİASI
Karabük Belediye Başkanı Sayın RAFET VERGİLİ,gördüğümüz kadarı ile Sayın MEHMET ALİ ŞAHİN’İ direkt hedef alan konuşmalar yapıyor ve “HABERLERİ OLAN HER HİZMETİMİ ENGELLEDİLER..” diyor.
Burada da bir ayırım yapıyor ve “HABERLERİ OLMAYAN HİZMETLERİ GERÇEKLEŞTİRDİK.HABER VERDİĞİMİZ HER HİZMET ENGELLENDİ..” iddialarını dile getiriyor.
Hükümetin yaptığı,AK Parti İktidarının HER OLUMLU İCRAATINI alkışladığını söyleyen Sayın VERGİLİ,engelledikleri hizmetlerimi de söylemek zorundayım gibi bir mesaj veriyor.
Bu arada “ÖYLE SANIYORUM Kİ,SAYIN HÜSEYİN ERER’İ DE,FAZLA BAŞARILI OLMASIN,BAŞARILI HİZMETLER VEREREK İLERİ DE,BİZE SİYASİ RAKİP OLMASINDA DİYE ENGELLEMİŞLERDİR..” şeklinde cümleler kuruyor..
“BUNLAR O DÖNEMDE,BENDEN ÖNCE Kİ BELEDİYE BAŞKANINI DA ENGELLEMİŞLERDİR..BENDE ÖYLE BİR İZLENİM VAR..” anlamında ifadeler kullanıyor.
Bizim gördüğümüz Sayın MEHMET ALİ ŞAHİN,Sayın RAFET VERGİLİ’NİN eleştirilerini,konuşmalarını,aynı aynı sertlikte cevaplandırma yoluna gitmiyor,çok daha yumuşak bir dil kullanıyor,ancak,Sayın RAFET VERGİLİ dozajını her geçen gün yükseltiyor.
“HASTANELER KAPATILACAK DEDİM BANA YALANCI DEDİLER,HASTANELER KAPATILMAYACAK DEDİLER.ŞİMDİ NE OLDU.HASTANELER KAPANDI MI/KAPANMADI MI..?” diye soruyor ve “YALANCI KİMMİŞ..?” diyor..
Bu üslup biraz daha sertleşecek gibi duruyor..

KARABÜK ÜNİVERSİTESİ “TIP MÜHENDİSLİĞİ YÖK GENEL KURULU’CA KAPATILDI..” SIRADA OLAN BÖLÜMLER…!!
Prof.Dr.Sayın BURHANETTİN UYSAL döneminde açılan ve Dönemin Başbakanı Sayın RECEP TAYYİP ERDOĞAN’IN övgülerine mazhar olan KARABÜK ÜNİVERSİTESİ TIP MÜHENDİSLİĞİ Bölümü YÖK Genel Kurulu kararı ile KAPATILDI.
245 TIP MÜHENDİSLİĞİ BÖLÜMÜ ÖĞRENCİSİ MAĞDUR..
Bu gençler İKİ YILDIR TIP MÜHENDİSLİĞİ okuyordu..
EĞER YÖK Genel Kurulu bu bölümü kapatmasaydı,gelecek yıl 150 civarında ÖĞRENCİ ALINACAKTI,şimdi bu 245 öğrenci cidden mağdur edildiler.
BİYOMEDİKAL MÜHENDİSLİĞİ BÖLÜMÜNE KAYDIRILACAKLAR,ancak,TIP MÜHENDİSLİĞİ tercihi ile gelen bu Öğrencilerin hayal dünyaları,gelecek beklentileri büyük darbe aldı.
BİR SORU KAFALARDA KIVRIM/KIVRIM..
ŞİMDİ SIRA HANGİ BÖLÜMLERİN KAPATILMASINDA..?
Bu soru insanların kafasını kurcalıyor..
TIP MÜHENDİSLİĞİ Bölümünün kapatılması ile KARABÜK ÜNİVERSİTESİ ÖĞRENCİ Sayısının 30-35 binlere geriletileceği söylentileri çıktı ve bu durum KARABÜK NÜFUSUNU AZALTABİLİR gibi bir beklenti hakim olmaya başladı..
İnsanlar ŞİMDİ SIRA HANGİ BÖLÜMLERDE sorusuna kıvrıldı..!!

AK PARTİ ÇALIŞMALARI EN HIZLI BİÇİMDE SÜRÜYOR/SÜRDÜRÜLÜYOR,İL/İLÇE YÖNETİMLERİ BÜYÜK GAYRET İÇİNDE
Geçtiğimiz gün YAYALAŞTIRILMIŞ Cadde üzerinde AK Parti İL Yönetiminden Sayın SERDAR DERELİ,Sayın ALİ ERORHAN,Sayın HAKAN ŞENTÜRK’Ü gördük..
Bir MAHALLE DE TOPLANTI VARMIŞ.
Ayak üzeri biraz şakalaştık,sohbet ettik “SEÇİM KARARGAHINDA Kİ ARKADAŞLAR BİZE NEFES ALDIRMIYORLAR.DEVAMLI PROGRAM YAZIYORLAR,KOŞTURUYORUZ..” dediler.
“GECE/GÜNDÜZ DEMEDEN ÇALIŞIYORUZ..” dediler..
“PEKİ İLGİ NASIL..” diye sorduk “KARABÜK’TE SEÇİM SONUCU KESİN 2-0 OLUR.BİLHASSA KENAR MAHALLELERDE İLGİ ÇOK BÜYÜK.SEÇİMİ MAHALLELERE GÖRE TAHMİN ETMEK GEREKİR..” dediler..
İl Başkanı Sayın TİMURÇİN SAYLAR’IN,Merkez İlçe Başkanı Sayın MUHAMMET KAYA Seçim çalışmaları nedeni ile neredeyse evlerinin yolunu unutacaklar,şeklinde şakalar yaptık.
AK PARTİLİLER CANLARINI DİŞLERİNE TAKMIŞLAR..
ÖYLE BİR ÇALIŞMA TEMPOSU İÇİNDELER..

AK PARTİ GENEL BAŞKAN YARDIMCISI VE KARABÜK MİLLETVEKİLİ SAYIN MEHMET ALİ ŞAHİN HAREKET GETİRDİ..
AK Parti Genel Başkan Yardımcısı ve Karabük Milletvekili Sayın MEHMET ALİ ŞAHİN,birkaç gündür Karabük’te,Sayın ŞAHİN’İN gelişi ile Siyaset Dünyası aniden hareketlendi,renklendi.
Sayın MEHMET ALİ ŞAHİN’İN Siyasi performansı,mutlaka diğer Siyasetçilerinde dikkatini çekmiş ve imrendirmiştir,vatandaş ile böylesine yakın ve sıcak iletişim kurabilmek,her Siyasetçinin işi/harcı değildir.
Sayın ŞAHİN bir anda vatandaşla kaynaşıyor,iletişim kuruyor,halini/hatırını sorarken,karşısında ki insan,sanki kırk yıllık bir komşusu/hısımı veya arkadaşı gibi hissediyor Sayın ŞAHİN’İ
.BÖYLESİNE ÇABUK KAYNAŞIYOR.
BU SİNERJİYİ VERİYOR KARŞISINDA Kİ İNSANA.
Sayın MEHMET ALİ ŞAHİN’İN bulunduğu süre içinde AK Parti SEÇİM ÇALIŞMALARI adeta tavan yaptı,AK Parti kadrolarında ki durgunluk,bir anda dağıldı..
AK Parti kadroları vızır/vızır çalışmaya başladı.
Bu kez de Sayın SEDAT NAMAL’IN talihsiz hastalığı çıktı ortaya.
Sayın SEDAT NAMAL’IN şiddetli soğuk algınlığı nedeni ile birkaç gün istirahat etmesi ve çalışmalara sağlığına kavuştuktan sonra aynı hızla devam edeceğine dikkat çekildi.
Sayın MEHMAT ALİ ŞAHİN müthiş çalışıyor..
İnsanlarla mükemmel iletişim kuruyor..
AK Parti,gelişi ile,birden canlandı atağı kalktı..

KARABÜK VALİSİ SAYIN ORHAN ALİMOĞLU BAŞKANLIĞI’NDA TOPLANAN İL KOORDİNASYON KURULU VE KATILIM..
Karabük Valisi Sayın ORHAN ALİMOĞLU Başkanlığı’nda toplanan İL KOORDİNASYON KURULU’NUN son toplantısına,katılması gereken BÖLGE MÜDÜRLERİ,genellikle MÜDÜR YARDIMCILARINI göndermişler.
NEDEN BÖYLE YAPARLAR ACABA..?
BÖLGE MÜDÜRLERİNİN İŞLERİ Mİ ÇOK..
Veya KARABÜK İL KOORDİNASYON KURULU Toplantısına katılarak gerekli bilgileri,bir eşgüdüm içinde,DİĞER BÖLGE Müdürleri ile paylaşmak GÖREVLERİ arasında değil mi..?
BU TOPLANTILAR ÇOK/ÇOK ÖNEMLİ..
O İL için yapılan hizmetler dile getiriliyor ve eğer MÜDÜRLÜKLER ARASINDA EŞGÜDÜMÜN Sağlanması yolunda,gerekli Koordinasyon sağlanması yolunda sıkıntı varsa,bu Toplantılarda çözülüyor.
AKSAYAN/GECİKEN İŞLER VE NEDENLERİ KONUŞULUYOR.
Bakın SAFRANBOLU-KASTAMONU Karayolu üzerinde,YAZIKÖ Sapağının hemen alt tarafından KARAYOLLARI BÖLGE Müdürlüğü bir yol çalışması yapıyor.
TARLALARDAN BİR GEÇİŞ AYARLAMIŞLAR..
Başlayalı BİR AYI GEÇTİ,bu çalışma..
BİTİŞİ NE ZAMAN OLACAK,BİR KENARA NOT ALIN..
Karabük’e böyle bakıyorlar,o yüzde,Toplantılara da katılmıyorlar..!!

BİZİM BÜROKRATLAR MEMNUN Kİ YERİNDEN,150 YATAKLI REVİZE HASTANE İÇİN YER BULMAKTA ZORLANIYORUZ..
Ünlü şairimiz YAHYA KEMAL BEYATLI’NIN çok ünlü bir şiiri vardır SESSİZ GEMİ isimli bu şiir “BİRÇOK GİDENİN HER BİRİ MEMNUN Kİ YERİNDEN/BİRÇOK SENELER GEÇTİ DÖNEN YOK SEFERİNDEN..” şeklinde biter..
Bu şiir aklımıza ne getirdi biliyor musunuz..?
KARABÜK’ÜN AKSAYAN/YAPILMAYAN İŞLERİNİ GETİRDİ..
Bürokratlarımızın HER BİRİ MEMNUN Kİ YERİNDEN/KİMSENİN KILI KIPIRDATMAYA NİYETİ YOK,örnek mi istersiniz,bakın Genel Seçim nedeni ile HASTA/HASTANELER olayı gündem de.
HASTANE KONUSU TARTIŞILIYOR..
Olayın tam burasında “EĞER YER SORUNU ÇÖZÜLEBİLİRSE,150 YATAKLI REVİZE HASTANE YAPILACAĞI..” açık/ne bir dille anlatılıyor ve dikkat edin “EĞER YER SORUNU ÇÖZÜLEBİLİRSE..” deniliyor..
YER SORUNUNU KİM ÇÖZECEK,KİM İZLEYECEK..?
Bunu “KARA KUZGUN YAVRULARINI KORUMA DERNEĞİ BAŞKANI MI,YÖNETİCİLERİ Mİ İZLEYECEK..?” izleyip çözecek Allahaşkına..?
Yoksa her atananla BASINA RESİM VERENLER Mİ..?
KİM ÇÖZECEK ALLAHAŞKINA SÖYLER MİSİNİZ..?
Herkes KOLTUĞUNDAN MEMNUN Kİ..!!

ÇOK ÖNEMLİ BİR SANAYİCİ/İŞADAMI ; “TÜRKİYE GENELİNDE 270-280 OSB VAR,HİÇBİRİ DOLU DEĞİL.ÖLÜ YATIRIM..”
Çok önemli bir SANAYİCİ/İŞADAMI,Karabük İSMETPAŞA Mıntıkasına kurulacak olan İHTİSAS ORGANİZE SANAYİ BÖLGESİ olayı hakkında çok çarpıcı bilgiler verdi.
“ÜLKE ÇAPINDA 270-280 ORGANİZE SANAYİ BÖLGESİ VAR.BUNLARIN YÜZDE 95 İ DOLU DEĞİL.YAZIK BU ÜLKENİN PARALARINA..” dedi ve İSMETPAŞA OSB olayına tepki gösterdi.
“ÜLKEMİZDE 270-280 OSB’Yİ DOLDURACAK KADAR SANAYİ TESİSİ Mİ VAR.İŞTE ONUN İÇİN HİÇBİRİ DOLU DEĞİL..” görüşlerini dile getirdi.
Hatta Rahmetli TURGUT ÖZAL döneminden söz ederek “O ZAMANLARDA KÜÇÜK SANAYİ SİTELERİ FURYASI BAŞLAMIŞTI VE DAĞ/TAŞ,BU SİTELERLE DOLDURULMUŞTU.ŞİMDİ YÜZLERİNE BAKAN YOK..” bilgilerini verdi.
“İSMETPAŞA ORGANİZE SANAYİ BÖLGESİ YANLIŞTIR..” dedi,sonra da “SİYASET KURUMU İŞ YAPTIK GÖRÜNTÜSÜ VERMEK İÇİN FAY HATTININ ÜSTÜNE OSB KURMAYA ÇALIŞIYOR.BURASININ BOMBOŞ KALACAĞI KESİN,YATIRIMCI FALAN GELMEZ..” dedi.
Toplanan “ TALEPLERİN İÇİNDE CİDDİYE ALINACAK HİÇBİR TALEP OLDUĞUNU DA SANMIYORUM..” iddialarını dile getiren bu sanayici/İşadamı “KİMLER TALEPTE BULUNMUŞ İSTERLERSE AÇIKLASINLAR GÖRELİM..” ifadelerini de kullandı.
İSMETPAŞA,OSB olayı tartışmaya açıldı sanki.

13 kişi görüş bildirdi

 1. KARABÜK SPORLU

  GÖLBEK YILLAR ÖNCE GAZETENDE HERGÜN KARABÜK SPORDA ŞÖYLE OLDU KARABÜK SPOR DA BÖYLE OLDU DİYE YAZIP ÇİZİP DURUYODUN. NE OLDU DA YAZMAZ OLDUN? SON GELİŞMELER SENİ HİÇ İLGİLENDİRMİYOR MU?

 2. akp 2-0 hayali

  akp 2-0 hayaline devam etsin sonuç chp 1 mhp 1 olıcak.ne osman kaveci ne sedat namal ankaraya gidemez .timuçin bey ve mütahitleri 8 haziran günü abbas yolcu.akp 8 haziran günü en az 3 parça olur

 3. akpartili

  partimin seçim çalışmaları cok sönük geçiyor biz bu çalışmayla 2 vekil zor çıkar . bitanesini böyle giderse MHP alacak gibi.cok çalışmanız lazım partimin teşkilat üyeleri lafla peynir gemisi yürümüyor.zaten iki vekili cıkaramazsanız 8 haziran sabahı istifalarınızı verin.

 4. Organize sanayici İş adamı

  organize hakkında yorum yapan iş adamın ismini de verin organizelerin yapımında fazla maliyet yoktur, bide böle bir durumu köşeniz gazeteniz de yazıyı yayınlamanız da çok basit o iş adamının bir sıkıntısı vardır elbette…. ama bak o şunu düşünebilir ben bir çok alt yapı imkanları ve demir çelik gibi ham maddelere yakın olan bu yere ne gibi yatırım yapıp dünya piyasasına açılır, ülkeme ve halkıma hizmet edebilirim diye…

 5. vergili

  sayın başkan madem engellerle karşılaşıyor yerel seçimler olalı ne kadar zaman geçti neden paylaşmadı hedef kitlesiyle, he aklınca bir başka zaman diliminde kullanırım diye bekleterek, başaka bir siyasi amacı için şimdi kullanıyor ve işin özünden çıkıyorsa bu da etik değil dürstce değil bence…. Karabük kazansın diyorsak hizmetine zaman kaybetmeden başlarsın, dıştan gelen engeller çıkıyorsa gideremiyor san sorumlu olduğun hedef kitlene paylaşırsın … halk çok bilinçli beee artık

 6. SADE VATANDAŞ

  RAFET VERGİLİNİN HİZMETLERİ GÖZLE GÖRÜNÜR YERDE HALKIN HERGÜN KULLANDIĞI ŞEYLER.SİZİN HASTANELERDEN HABER VERİN BE AKP LİLER. HASTAYA YATAK BULMAK İÇİN ÖNCE AKP İL BAŞKANINI İL YÖNETİCİSİNİMİ BULACAK BU MİLLET.AZABI KARABÜK İNSANI ÇEKİYOR YAHU HEPİMİZİN EN AZ İLKOKUL DİPLOMASI VAR HALA YOK ŞU KADAR YATAK VAR BU KADAR YATAK VAR SIKINTI YOK DİYOSUNUZ YA TAM MİLLETİ DANGALAK YERİNE KOYMAK DERLER BU İŞE

 7. NEREDEYSE

  SAYIN GÖLBEK,BU MEHMET ALİ ŞAHİNİ NEREDEYSE SİYASİ EVLİYAULLAHTAN İLAN EDECEKSİN.ALLAH AŞKINA NE BULURSUN BU İNSANDA.SENİN GAZETENDE YAZDI OVACIKIN MERKEZİNDE 456 MI NE SEÇMEN VARMIŞ.ORADA BELEDİYEYİ KAYBETTİ BU SİYASETÇİ.SEN NE BULURSUN ANLAMAK MÜMKÜN DEYİL.BAZI BASIN MENSUPLARININ ÖZEL İŞLERİNİ GÖRÜVERDİĞİ FALAN SÖYLENİR.SENİN BÖYLE İŞİN PEK OLMAZ AMMA BİLMEDİĞİMİZ İŞİN VARSA ALLAŞKINA SÖYLE BİLELİM,SENİDE YALAKALIKLA SUÇLAMAYALIM.
  BAK BENDEN SANA BİR TAVSİYE.BU SEÇİMİ AKP EN FAZLA BİR MİLLETVEKİLİ ÇIKARTARAK BİTİRİR.EYER MUHALEFET BİR PARÇA SIKI ÇALIŞIRSA CHP ;1 MHP ;1 ÇIKMA ŞANSIDA ÇOK YÜKSEK.
  SENİN MEHMET ALİ ŞAHİN’NİN KARABÜKTE BU İŞTE

 8. YÜKSEK FIRIN SİNTER ÇALIŞANLARI

  AHMET BEY DÜN GÖREVİNDEN ALINAN YÜKSEK FIRIN SİNTER İŞYERİ TEMSİLCİSİ ARKADAŞIMIZ HAKKINDA Kİ YAZILARINIZI BEKLİYORUZ İŞÇİNİN REKOR OYU İLE GELEN TEMSİLCİ ARKADAŞIMIZ NASIL HAKKI GASP EDİLMİŞ BİR SORUN NE CEVAP VERECEKLER DEMOKRASİ VE HAKKANİYET ADINA ÇALIŞANLAR OLARAK SİZDEN ARZ EDİYORUZ.SUÇU NEYMİŞ DE GÖREVİNDEN ALINMIŞ GÖREVLERİNİ Mİ YAPMAMIŞ O ZAMAN BU ŞUBE NİN TAMAMININ GÖREVDEN ALINMASI LAZIM BU ATAMACILARIN GÖREVLERİNİ YAPTIGINI GÖREN VARMI BİLMİYORUM BİZ ÇALIŞANLAR OLARAK GÖRMEDİK HİÇ BUGÜN 1 MAYIS TAKLACI ATAMACILAR NASIL KONYADA İŞÇİ BAYRAMINI KUTLADILAR UTANMADILARMI ŞAYET BUGÜN BORSA AÇIK OLSAYDI GİTMEZLERDİ KONYAYA BİLE ADAMLARIN İŞİ LOT PARA SENET OLMUŞ İŞÇİ KİMİN UMRUNDA ATAMA İLE GELEN BU HAKYERLER AGLAYARAK GİDECEKLER KOLTUKLARINDAN BİZLER ÇALIŞANLAR OLARAK HAKKIMIZI HELAL ETMİYORUZ 1500 DERECE SICAKLIKDA EKMEK PARASI KAZANANLAR OLARAK YAZIKLAR OLSUN İŞÇİ YE RAGMEN ATAMA YAPANLARA….

 9. Gönderen

  Sayın yazar Türkiye’deki organize Sanayi Bölgeleri’nin durumu vatandaş olarak tabi ki bizi ilgilendirir ama, önce siz bizi burnumuzun dinbindeki OSB’nin durumunu anlatın bize.

  Zobran köyündeki OSB’de boş yer var mı? Haddehanler orya taşınmak istese, yeterli yer var mı? Belediye başkanı 500.000 ton/yıl kapasiteli yüksek fırınlı entegre tesis kurmayı düşünüyor diye bir haber çıkmıştı geçen sene. OSB’de bunun için yer var mı?

  Karabük’te yatırım yapmak isteyen bir girişimci gelse, fabrika kurmak istese yer verilebiliyor mu?

 10. hastane

  750 yatağı 300 yatağa indiren hastane kapatmıcaz diye bangır bangır bagıran AKP ne yüzle biz yalancı deyiliz hizmetkarız filan diyor ya valla anlamak mümkün deyil.750 hasta yatagıyla 3 tane hastane vardı karabükte 2 hastaneyle 450 yatak noldu bunu bi anlatsanıza

 11. M.ÜNVER

  Rektörü biri dolmuşa getirdi ve istifa ettirilip ortada bıraktırıldı. Bari Belediye başkanına sahip çıkında tamamen dibe vurmayın.

 12. Gönderen

  Doğalgaz unutuldu gitti. Çok değil 5 sene öncesine kadar doğalgaz hayal idi. Kış aylarında sokağa çıktığımızda genzimizi yakan duman, balkonlara yağan hatta, kapı pencerenin sıkı sıkı kapalı olmasına rağmen evlerin içine sızan kurumlar unutuldu. Asker yolu gözetler gibi tüp arabası yolu gözetlemekten de kurtulmuştu oysa vatandaş.
  Doğalgaz geleli sera etkisi mi azaldı nedir, kar bile farklı yapıyor memlekete. Önceki senelerde kar yağdı mı yağmadı mı belli olmazdı. Gece kar yağdığını gören çocuklar kar yağıyor, kayacağız diye sevinirken, öğlene ortalık vıcık vıcık olurdu. Kuz yerlerde kaşan karların üzerinde de simsiyah kurum tabakası olurdu….

  Yollarda eski model araba bulmak oldukça zor. Modelli modelli arabalar kaymak gibi yollarda vızır vızır. Bazı evlerde 2’nci, 3’ncü otomobiller var.

  15 sene önce, 20-25 km. uzaklıktan dev borularla su getirilecek denilseydi birçok kişi inanmazdı. Safranboluda su kesintileri insanları hayatından bezdirmişti. Safranbolu’da su aktığı zamanlarda ise bulanık, açık kahverengi akıyordu. Karabük’te o kadar su kesintisi olmamasına rağmen, Hamzalarda yeraltı su seviyesi düştüğünden tehlike çanları çalmaya başlamıştı.
  Unutuldu gitti….

 13. karabüklü

  arkadaşlar dua edelim akp 2 milletvekili çıkartsın yoksa yaptığı şirinevler hastahanesinide kapatır valla o zaman yatak sorununu kökten çözer..

Görüş Bildir

Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.

Güven Hastanesi’nden “Avrupa’nın obezite oranı en yüksek ülkesi Türkiye” değerlendirmesi

Anadolu Ajansı
Yayın: 19.05.2024 00:48
Paylaş:
A+ A-

İSTANBUL (AA) – Güven Hastanesi Endokrinoloji ve Metabolizma Hastalıkları Bölümü'nden Doç. Dr. İbrahim Demirci, 18 Mayıs Avrupa Obezite Günü kapsamında, Dünya Sağlık Örgütü'nün obeziteye ilişkin son verilerini değerlendirerek uyarılarda bulundu.

Hastaneden yapılan açıklamada görüşlerine yer verilen Demirci, obezite ve obeziteyle ilişkili hastalıkların her yıl katlanarak arttığını belirtti.

Demirci, özellikle çocuklarda obezite sıklığının erişkinlere göre daha hızlı arttığına dikkati çekerek, şunları kaydetti:

“Henüz toplum olarak sağlıklı yaşam için beslenmenin ve egzersizin önemini tam kavrayamadık. Genel olarak, yüksek kalorili besleniyoruz. Yemek yemek bizim için hobi ve eğlence niteliğinde. Arkadaşlarımızla, dostlarımızla buluştuğumuzda planlarımızı yemek üzerine kuruyoruz. Vakit geçirirken, yemek yemeyi seviyoruz. Seçeneklerimiz arasında birlikte yürüyüş yapmak çok fazla tercih edilmiyor. Hala, toplumumuzun bazı kesimlerinde kilolu insanların daha sağlıklı olduğu düşünülmekte. Kültürün, geleneklerin ve adetlerin etkisiyle toplumumuz yemekle arasına mesafe koyamıyor.

– Endokrin bozucu kimyasallar obeziteye yol açıyor

Son zamanlarda tüm dünyada miktarı artan endokrin bozucu kimyasalların da obeziteyi tetiklediğini vurgulayan Demirci, işlenmiş ve hazır gıdalar konusunda uyarılarda bulundu.

Demirci, endokrin bozucu maddeler arasında, solunan hava, içilen su ve yenilen gıdalarla vücuda giren ve biriken, endokrin sistemini olumsuz etkileyen ve bu etkilerini nesilden nesile aktarabilen kimyasal maddeler olduğuna işaret ederek, “Endokrin bozucu kimyasallardan tamamen uzak kalmak mümkün olmasa da sağlıklı ürünler tüketerek ve hayatımızda plastik kullanımını minimuma indirerek en azında bu zararlı kimyasallara maruziyetimizi elimizden geldiğince azaltmamız gerekiyor.” tavsiyesinde bulundu.

Obezite sıklığının tüm dünyada hızla artığına ve son 20 yıldır obezite artışını durdurabilen bir ülke olmadığına vurgu yapan Demirci, eğer obezite sıklığındaki artış önlemez ise 2035'te dünya nüfusunun yarısından fazlasının kilo fazlalığı ve yarattığı sorunlarla karşı karşıya kalacağını ifade etti.

– “Obezite artış hızı 5-19 yaş arası çocuk ve gençlerde, erişkinlere göre neredeyse 2 kat daha yüksek”

Demirci, sağlık verilerine bakıldığında durumun iç açıcı olmadığının altını çizerek, “Yıldan yıla daha kötüye doğru gidiyor. Dünya Sağlık Örgütü 2023 verilerine göre tüm dünyada obezite sıklığı yüzde 14 civarında. Bu yüzdeye, kilo fazlalığı olanları da eklediğimizde yüzde 38'e ulaşıyor. Artış hızı durdurulamaz ise 2035'te dünya nüfusunun yarıdan fazlası kilo fazlalığıyla mücadele etmek zorunda olacak. Ayrıca dikkat çekmek istediğimi önemli bir nokta, obezite artış hızı 5-19 yaş arası çocuk ve gençlerde, erişkinlere göre neredeyse 2 kat daha yüksek. Çocukluk çağı obezitesi de günümüzde bir tehlikeli boyuta ulaşmış durumda.”

Türkiye açısından durumun biraz daha ciddi boyutta olduğuna vurgu yapan Demirci, “Türkiye İstatistik Kurumu 2022 verilerine göre ülkemizde kilo fazlalığı yüzde 35.6, obezite sıklığımız ise yüzde 20.2. Verilere göre Avrupa'nın obezite oranı en yüksek ülkesiyiz.” bilgisini paylaştı.

Obeziteye karşı başarılı mücadele etmek için farkındalığın artması gerektiğini belirten Demirci, obeziteyle mücadelenin “ülke politikası” olarak benimsenmesi ve sosyal yaşamın sağlığını ön planda tutacak şekilde düzenlenmesi gerektiğine dikkati çekti.