Bölgenin Sesi Gazetesi
 

Her Telden (10.Eylül.2015)

Yayın: 10.09.2015 08:42
Paylaş:
A+ A-

SEVGİLİ BİLGİN HIRÇIN KARDEŞİMİZ POLİS OĞLU ERCAN HIRÇIN TERÖR ÖRGÜTÜ TARAFINDAN ŞEHİT EDİLDİ..
Okul arkadaşımız Sevgili BİLGİN HIRÇIN kardeşimizin POLİS OLAN OĞLU ERCAN HIRÇIN terör örgütü tarafından kahpece,kalleşçe ve insan onuruna yakışmayan bir biçimde tuzak kurularak şehit edilmiş.
Şehit haberini vermek üzere,ortak arkadaşımız Sayın BÜNYAMİN COŞKUN telefonla aramış,Karabük dışında olduğumuz için ulaşamamış ve sabah görüştüğümüzde zaten acı haberi almıştık.
BU NE BÜYÜK ACI YARABBİ..
Dün öğlen sonrasına kadar kendimize gelemedik iyi mi..?
Tüm ŞEHİT HABERLERİ içimizi yakıyordu,ancak,bu hepsinden beter geldi ve öğlen sonrasına kadar SEYYARE GİBİ GEZİNDİK durduk ve üstüne o muhteşem ARAÇ KONVOYU gelince adeta iptal olduk.
TÜM ŞEHİT HABERLERİ İÇİMİZİ YAKIYORDU.
Sevgili BİLGİN KARDEŞİMİZİN polis olan oğlunun ŞEHİTLİK HABERİ gerçekten beter oldu,dün saatlerce boş/boş gezindik durduk ve adeta hayattan koptuk.
NE OLACAK BU İŞİN SONU..?
Terörün bu kadar azması/azdırılması ne şekilde,nasıl sona erecek..?
EMİN OLUN BİR SONUCA VARMAK MÜMKÜN DEĞİL..
ŞU ŞEKİLDE,ŞÖYLE BİTER,DEMEK BİR GİTTİKÇE ZORLAŞIYOR..!!

PARTİLER,BİR YANDAN 1 KASIM SEÇİMLERİNE HAZIRLANIRKEN,ÖTE YANDAN “BU SEÇİM YAPILABİLİR Mİ.” SORUSU..
Siyasi Partiler 1 KASIM ERKEN GENEL SEÇİMİ için hazırlık yaparken,öte yandan,geniş bir çevre “1 KASIM ERKEN GENEL SEÇİMİ YAPILABİLİR Mİ..?” bir sorunun peşine takılmış.
1 KASIM ERKEN GENEL SEÇİMİ YAPILABİLİR Mİ..?
Yapılamaz diyenler,tırmanan/tırmandırılan TERÖR OLAYLARINI sebep gösteriyorlar ve “ÖZELLİKLE TERÖRÜN YAYGIN OLDUĞU GÜNEYDOĞU BÖLGESİNDE SEÇİM GÜVENLİĞİ TARTIŞILIR..” gibi gerekçeler öne sürüyorlar.
Buna karşın SİYASİ PARTİLER hazırlık yapıyorlar..
ADAY/ADAYLARI ziyaretlerde bulunuyorlar..
Şunun şurasında 1 KASIM ERKEN GENEL SEÇİMİNE ne kaldı ki..?
Görüyorsunuz TERÖR DURMADI,AKSİNE TIRMANIYOR..
Bir yandan Seçimin yapılıp/yapılmayacağı tartışılırken,öte yandan SİYASİ PARTİLER harıl/harıl MİLLETVEKİLİ ADAY BELİRLEME sürecini sürdürüyorlar..
Özellikle AK Parti,MHP,CHP Karabük seçmeninin karşısına HANGİ İSİMLERLE çıkacakları yolunda değerlendirmeler yapıyorlar ve en ideal isimlerle çıkmanın çalışmalarını sürdürüyorlar.
1 KASIM TARİHİ SÜRATLE YAKLAŞIYOR..
SİYASİ PARTİLER harıl/harıl çalışıyorlar..

MHP MİLLETVEKİLİ ADAY LİSTESİ NASIL OLACAK DERSİNİZ VE MHP İÇİNDE CİDDİ BİR ADAYLIK MÜCADELESİ Mİ VAR.
Hatırlayın MHP 7 HAZİRAN Genel Seçimine Sayın DURSUN ALTIPARMAK’IN Milletvekili Aday yapılıp/yapılmaması konusunu tartışarak girmişti.
Sayın ALTIPARMAK’I İSTEYEN CİDDİ BİR MHP Lİ KESİM VARDI.
Buna karşılık Karabük Belediye Başkanı Sayın RAFET VERGİLİ,Sayın DURSUN ALTIPARMAK ismine şiddetle karşı çıkıyordu ve böyle bir ortamda MHP Sayın DURMUŞ YALÇIN’IN birinci sıra Adaylığı ile SEÇİME GİRDİ.
Sayın DURMUŞ YALÇIN ismini öneren Sayın RAFET VERGİLİ,7 Haziran Genel Seçiminden,hemen herkesin HAYRET ETTİĞİ bir seçim çalışması yürüttü ve Sayın DURMUŞ YALÇIN Milletvekili seçildi.
MHP YİNE DALGALI BİR ORTAMDA SEÇİME GİDİYOR..
Bu kez MHP İçinde öne çıkmış,temayüz etmiş İSİMLER MİLLETVEKİLİ ADAY/ADAYI olarak başvuru yaptılar,örneğin Sayın DURMUŞ YALÇIN yine Aday/Adayı,Sayın MUSTAFA DURSUN,Sayın MUSTAFA ÖZATA,Sayın ÇETİN İPEK,Sayın AYHAN AKBAŞ,Sayın OSMAN AYDIN gibi çok önemli isimler ADAY/ADAYI oldular.
Dikkat ediyoruz Sayın RAFET VERGİLİ pek karışmıyor.
7 HAZİRAN Genel Seçiminden önce ki gibi AÇIK/SEÇİK taraf gibi durmuyor,belki GÖNLÜNDEN GEÇEN BİR veya İKİ İSİM vardır,ama pek renk vermiyor..
MHP ACABA KİMLERLE YOLA ÇIKACAK..?

KARABÜK’ÜN BÜYÜK BİR HEYECANLA BEKLEDİĞİ “FİLYOS LİMANI YENİDEN İHALE EDİLECEK..” ŞEKLİNDE BİLGİ..
Bu Ülkenin YÜZYILLIK RÜYASI olan ve henüz doğru/dürüst bir mesafe alınamayan FİLYOS LİMANI Alt Yapı ihalesi yeniden yapılacak ve ilk ihale geçersiz sayılacak.
Yapılan ihale KAMU İHALE KURUMU’NA şikayet edildi.
Bir türlü içinden çıkılamadı.
Önce ki gün Büromuza bir nezaket ziyaretinde bulunan Kalkınma Bakan Yardımcısı Sayın MEHMET CEYLAN ihalenin yeniden yapılacağını söyledi.
FİLYOS LİMANI KARABÜK İÇİN ÇOK ÖNEMLİ.
Sayın MEHMET CEYLAN,bu liman ile ilgili gelişmeleri anlatırken,KARABÜK kadar ÜLKE içinde önemli olduğuna dikkat çekti ve ÜÇ LİMAN ÜZERİNDE,HÜKÜMETİN HASSASİYETLE durduğuna vurgu yaptı
ÇANDARLI LİMANI.
MERSİN LİMANI
FİLYOS LİMANI..
FİLYOS LİMANI Karabük açısından çok ama çok önemli ve bilindiği gibi İSMETPAŞA İHTİSAS ORGANİZE SANAYİ BÖLGESİ Liman olayı ile çok yakından bağlantılı.
FİLYOS LİMANI BİRAZ DAHA ÖTELENMİŞ OLDU..

KARABÜK İL EMNİYET MÜDÜRLÜĞÜ CAMİASININ AĞZINI BIÇAK AÇMIYOR VE ŞEHİT ERCAN HIRÇIN ÇOK ÜZMÜŞ..
ŞEHİT Polis ERCAN HIRÇIN,Karabük İl Emniyet Müdürü Sayın SERHAT TEZSEVER başta olmak üzere,Karabük İl Emniyet Müdürlüğü bünyesini müthiş üzüntüye sevk etmiş.
AĞIZLARI BIÇAK AÇMIYOR ADETA.
İl Emniyet Müdürü Sayın SERHAT TEZSEVER mesleğine,meslek mensuplarına aşırı duyarlı,büyük bir bağlılık içinde olan bir Emniyetçi ve Karabüklü bir POLİSİN ŞEHADETİ kendisini adeta yıkmış.
Dimdik ayakta KARABÜK POLİSİ ve içleri kan ağlıyor,bunu anlıyorsunuz,bunu görüyorsunuz,Şehit ERCAN HIRÇIN bütün camiayı derinden yaralamış.
HEPSİNİN BAŞLARI SAĞOLSUN..
Başta Sayın SERHAT TEZSEVER olmak üzere,TÜM EMNİYET CAMİASINA,bizim huzurumuz,güvenimiz için hayatlarını feda etmekten hiç çekinmeyen bu insanlar için söylenebilecek tek şey KARDEŞLER BAŞINIZ SAĞOLSUN demektir herhalde..
HEPSİNİ SAYGI İLE SELAMLAMAK GEREK BU YİGİTLERİN.

“KARDEMİR KANGAL/FİLMAŞİN TESİSİ HİZMETE NE ZAMAN GİRER,GİRİNCE KARABÜK’TE SANAYİ CANLANIR MI..?”
Biliyorsunuz,KARDEMİR Bünyesinde FİLMAŞİN/KANGAL Fabrikası/Tesisi kurulacak,bu tesisin ürettiği malzeme,özellikle CNC Tezgahlarında işleniyor.
OTOMOTİV YEDEK PARÇASI dahil olmak üzere,çok çeşitli sanayi alanlarında kullanılabilecek,yedek parçalar üretiliyor ve bu durum KARABÜK SANAYİSİNİ CANLANDIRACAK bir gelişme olarak gösteriliyor.
Önce ki gün Sayın MEHMET CEYLAN bunlardan söz etti.
Sanıyoruz BU FABRİKANIN MONTAJINA BAŞLANDI..
Üretime girmesi ile birlikte Karabük’te CNC Tezgahlarının adedi çoğalacak ve buralarda Üretilen bu malzemenin kullanımı yaygınlaşacak dolayısı ile sanayi de bir canlanma yaşanacaktır.
BÜTÜN SORUN BU TESİSİN SÜRATLE DEVREYE GİRMESİNDE..
Sonrasının süratle geleceği belli.
KARDEMİR 2015 yılının ilk altı aylık dilimini,94 milyon lira ZARAR İLE KAPATTI ve usul/usul bir finans darlığına doğru girebilir,girmesi ihtimali vardır.
O nedenle TESİSİN SÜRATLE devreye girip/girmemesi konusunda bir tereddüt yaşanır mı,böyle bir tereddüt olursa,Karabük’ün beklentileri ötelenebilir mi..?
DİLERİZ BİR GECİKME OLMAZ.
KARDEMİR BİR FİNANSMAN DARLIĞI YAŞAMAZ..
Geçtiğimiz gün Sayın MEHMET CEYLAN ile bu konularda sohbet ettik.

AK PARTİ İL BAŞKANLARININ,İL GENEL MECLİS BAŞKANLARININ MİLLETVEKİLİ ADAY/ADAYLIĞINA GEÇİT VERMEDİ..
AK Parti Genel Merkezi İL BAŞKANLARININ,İL GENEL MECLİS BAŞKANLARININ Milletvekili Aday/Adaylığına geçit vermedi ve bu BİRKAÇ SEÇİMDİR Parti bünyesinde uygulanan bir durum.
O GÖREVLERDE OLANLARA AK PARTİ GEÇİT VERMİYOR.
Şimdi buradan yola çıkarak AK Parti içinde İL BAŞKANLIĞI görevine talip olanlar MİLLETVEKİLİ ADAY/ADAYLIĞINI kafalarından silecekler,zira uygulama genel olarak böyle.
İL GENEL MECLİS Başkanlığı’na talip olanlar Milletvekili Aday/Adaylığını kafalarından silecekler,zira AK Parti içinde uygulama böyle ve bu uygulama BÜYÜK ÖLÇÜDE tavizsiz sürdürülüyor.
Şimdi deniliyor ki Sayın TİMURÇİN SAYLAR ile birlikte İL BAŞKAN Adayı olarak isimleri geçenler vardı ve bunlar Milletvekili Aday /Adaylığını hiç düşünmeden “PARTİYE AMATÖRCE HİZMET ETMEK AMACI İLE YOLA ÇIKAN İNSANLARDI..”
Bu çok doğru bir tespit değil mi..?
BİZE GÖRE ÇOK DOĞRU BİR TESPİT GERÇEKTEN..
Örneğin Sayın AHMUT NUR,Sayın İSMAİL ALTINÖZ,gibi birçok kardeşimiz BU UYGULAMAYI bilerek Ankara’ya davet edildiler ve bu uygulamayı bile/bile göreve talip oldular..
BU BİR PARTİ SADAKATİ,KARŞILIKSIZ PARTİ SEVGİSİ SAYILMAZ MI..?

CHP 1 KASIM ERKEN GENEL SEÇİMİNE “MİLLETVEKİLİ ÇIKARTABİLMEK UMUDU İLE GİRİYOR VE ÇALIŞMALAR..”
CHP Karabük İl eski Başkanı ve Milletvekili Aday/Adayı Avukat Sayın ERDOĞAN DİNÇEL önce ki gün Büromuza bir nezaket ziyaretinde bulundu.
“KARABÜK’Ü KURAN,DAHA SONRA KURTARAN PARTİ OLARAK,BU SEÇİMLERE UMUTLU GİRİYORUZ..” dedi sonra da “EN AZ BİR MİLLETVEKİLİ ÇIKARTACAĞIMIZI TAHMİN EDİYORUZ..” yolunda görüşler verdi.
Çalışmalara başladıklarını söyledi Sayın DİNÇEL.
Özellikle GENÇ SEÇMENDEN büyük ilgi gördüklerini söylüyor ve “GENÇLER ABİ BU KEZ CHP İLE BİRLİKTE HAREKET EDECEĞİZ VE SENİN PEŞİNDEYİZ DİYORLAR..” görüşlerini dile getirdi.
Özellikle BEŞBİNEVLER Bölgesi’nde ciddi bir GENÇLİK POTANSİYELİNİN OLUŞTUĞUNA dikkat çekti,ayrıca doğup/büyüdüğü YENİ MAHALLE civarından ciddi destek mesajları aldığına işaret etti.
CHP eski İl Başkanı ve Milletvekili Aday/Adayı Sayın ERDOĞAN DİNÇEL,1 Kasım Genel Seçimi için umutlu görüşler veriyor ve “ÜLKE İYİ YÖNETİLMİYOR.BU KÖTÜ GİDİŞİN DURMASI İÇİN CHP İKTİDARININ ŞART OLDUĞUNU SEÇMEN GÖRDÜ..” değerlendirmeleri yapıyor.
Kendilerine 35-36 bin civarında bir oy barajı koymuşlar..
“BU OYU YAKALAR,HATTA BİRAZDA AŞARIZ..” diyor.
“EN BÜYÜK ve CİDDİ DESTEK MHP’LİLERDEN GELİYOR..” diyor.
Sayın ERDOĞAN DİNÇEL bu seçimlerden hayli umutlu.

“ATEŞ DÜŞTÜĞÜ YERİ YAKAR..” DERLER,AYNEN ÖYLE OLDU VE ŞEHİT ATEŞİ KARABÜK’E DÜŞÜNCE BUNU ANLADIK..
“ATEŞ DÜŞTÜĞÜ YERİ YAKAR..” derler,ne kadar doğru bir sözmüş yarabbi,HER ŞEHİT HEPİMİZİ YAKIYORDU,İÇİMİZİ ACITIYORDU,ama bu kez çok farklı oldu.
ERCAN HIRÇIN’IN ŞEHADETİ KARABÜK’Ü ÖYLE BİR YAKTI Kİ..
KARABÜK BİR AN KENETLENDİ,BİR TUHAF OLDU KENT.
Karabük’ün üzüldüğünü,binaların,ağaçların,adeta kan ağladığını hissettik Karabük’e ARAÇ ÇAYI bile üzgün akıyor bu Kentte,demek ATEŞ DÜŞTÜĞÜ YERİ YAKIYORMUŞ gerçekten.
HER ŞEHİT HEPİMİZİ YAKIYORDU..
Ama ERCAN HIRÇIN hepimizi kor alevle yaktı,bitirdi adeta.
Karabük öyle bir kenetlendi,öyle bir kenetlendi ki,anlatmak zor.
KARABÜK ÜZÜNTÜ DE KENETLENDİ..
KENTİN İÇİN/İÇİN AĞLADIĞINI HİSSEDİYOR İNSAN..
Allah,ne Karabük’e ne bir başka yere bu acıyı göstermesin.
Gerçekten BU ACI DÜŞTÜ ve HEPİMİZİ YAKTI..

6 kişi görüş bildirdi

 1. 400 milletvekili

  400 milletvekili talebi,insanlarımızı hayatlarının baharında kara toprağın bağrına gönderiyor…Göz göre göre,umarsızca….Enerji koridorunda emelleri olanların,emperyal çıkarların yazdığı senaryo tıkır tıkır işliyor….İşbirliçi ,taşeronlar çıkarlarını bu çevrelerle birleştirmiş,ülkemizi yönetenler gaflet ve delalet içinde….Cumhuriyet ve İstiklalimiz olmadık derecede tehdit altında……Ulu önder ATATÜRK’ün “GENÇLİĞE HİTABESİ” adeta bugünleri projekte ediyor….Sonuçlarını iyi anlama adına ,ulusal birliğimize sahip çıkmalıyız….

 2. YİNE CHP,YİNE KURTARICI

  CHP GENEL BAŞKANI SAYIN KILIÇDAROĞLU TARİHİ BİR LAF EDEREK “EĞER 400 MİLLETVEKİLİ BULURSAN BU TERÖRÜ BİTİRECEKSEN SANA SÖZ BEN 400 MİLLETVEKİLİNİ BULMANA YARDIMCI OLACAGIM” DEDİ.
  TÜRKİYE CUMHURİYETİNİ KURAN CHP VE CHP GENEL BAŞKANI SORUMLULUĞUNUN BİLİNCİNDE HAREKET EDİYOR.MHP GENEL BAŞKANINA GEL SENİ BAŞBAKAN YAPALIM DEDİ OLMADI.ŞİMDİ CUMHURBAŞKANINA 400 VEKİLİNİ BEN TAMAMLAYAYIM YETERKİ BU TERÖRÜ BİTİR DİYOR DAHA NE YAPSIN DAHA NE DESİN.
  DEVLET BAHÇELİ İYİ DÜŞÜNSÜN ŞİMDİ TBMM BAŞKANI DENİZ BAYKAL OLSAYDI TBMM AÇIK MI OLURDU,BUGÜNKİ GİBİ KAPALIMI OLURDU İYİ DÜŞÜNSÜN.MHP Lİ KARDEŞLERDE BUNU İYİ DÜŞÜNSÜNLER

 3. Yorumcu

  Dün Karabük halkı, siyasileri, işçisi, esnafı, memuru, kadını erkeği, yaşlısı genci şehidine sahip çıktı. O ne muhteşem bir cenaze töreniydi. Bu kardeşimize çok daha fazlaları layıktı tabiki, ama 100 bin ölçekli bir şehirde böylesine görkemli bir cenaze töreni beni bir Karabük’lü olarak çok duygulandırdı ve gururlandırdı. O kalabalık ancak Kent Meydanı’na sığardı. İyiki yapılmış. Rafet Vergili’ye teşekkür ederim. Düşünüyorum da orası olmasa o tören nerede yapılabilir, o insan selini neresi bünyesinde barındırabilirdi?

  Özel olarak bir paragraf da İl Emniyet Müdürümüze açmak istiyorum.

  Dün ki halini gördüm. Evladını kaybetmiş bir baba hüznündeydi. Şehit haberini aldığından itibaren tören bitimine kadar yoğun bir şekilde tören için nasıl çaba sarfettiği onu iyi tanıyanlar tarafından dün dile getirildi. Allah Müdürümüzden razı olsun. Yıllar sonra bu şehre adam gibi adam diyebileceğimiz bir bürokratımız geldi. Bu arada gerek sosyal medya sayfalarında, gerekse dün yine halk içinde ve basın mensupları arasında Vali beye bir hayli sitem vardı. Bu sitemleri duyunca birden bire aklıma Can Valim geldi. Ahhh Can valim ahhh. Serhat Müdürüm gibi bir müdürümle çalışmak size nasip olsaydı bu şehir çokkkk daha farklı olurdu. Can valime de Serhat müdürüme de Allah sağlıklı uzun ömürler versin. Başımızdan böyle bürokratlarımızı eksik etmesin.

 4. Yorumcu

  YİNE CHP, YİNE KURTARICI rumuzlu arkadaşım,

  Sen Chp nin 132 milletvekilinin isimlerini ve kim olduklarını tek tek bak incele sonra Mhp ye laf söyle. Yok seni başbakan yapalım demiş. Kiminle yapacaktın Devlet Bahçeliyi başbakan? Chp nin içinden bile 20-25 fire verirdin. Hdp desteklimi yapacaktın. Başkasına don biçmeye kalkışmayın. Kendi partinizin içini dizayn edin. Deniz Baykal Tbmm başkanı olsaydı İsmet Yılmazdan ne farkı kalacaktı. CB nı ile benmi görüştüm sarayda. Önce içinizi temizleyin. Atatürk’ün partisine geri dönün. Bayrağınızdaki 6 okun bir tanesi Milliyetçilik. Ama içinizde bölücü hain çok siz onlara bakın. Kendi kapısının önünü temizleyemeyenler, komşusunun kapısının önünü temizlemeye kalkışmasın. Siz önce Hdp ye oy veren seçmenlerinize, partililerinize dahası milletvekili adaylarınıza bakın. Karabük’de bile Hdp ye oy veren Chp lileri biliyoruz biz. Sizde çok iyi biliyorsunuz bunları.

 5. GERÇEK KARABÜKLÜ

  YA ŞU FİLYOS LİMANI PALAVRASINDAN BIKMADINIZMI AKP SİYASETCİLERİ BU LİMANI EREN ENERJİ YAPTIRIRMI EREN ENERJİ KARDEMİRLE ANLAŞTI YA SİZİN İŞLERİNİZİ BEN MAALİYETİNE YAPACAĞIM DİYE NEDEN KARDEMİR DÜNYANIN PARASINI HARCASIN MİLLETLE DALĞA GEÇMESİNLER KARABÜKDE 650 YATAKLI HASTAHANEYİ KAPATIP HER VİLAYET KAPASİTESİNİ İKİYE KATLARKEN SİZ BU MİLLET DOKTORLARA YALVARSIN HASTAHANEYE YATAMASIN MECBUREN MEDİKARA GİTSİNDİYE 350 YATAKLI HASTAHANE YAPTIRMADINIZMI BU MİLLETLE DALĞA GEÇMEYİN SİZİ SERMAYENİN ADAMLARI KURTARIR SERMAYE DEDİĞİM KİŞİLERİ AKP YÖNETİCİLERİ GAYET İYİ BİLİR.

 6. Gönderen

  Vatan hastahanesi konusu ne oldu?
  Çalışanlar perişan oldu bunu biliyoruz da, akibeti ne oldu? Yeniden açılacak mı?

  Karabük bir hastahaneden yoksun kaldı. Bari devlet alsın orayı. Yatak sıkıntısı var deniliyor. Yeni bina yapılıncaya kadar Karabük, hastahane yatak sayısı olarak biraz ferahlar. Yeni bina yapıldıktan sonra da vazife yapar. Gül gibi bina…

  Çalışanların kıdem tazminatları ve birkmiş maaşları da yandı gitti. Garipler dünya aleminde dertlerine çare olmaları için hangi kapıya gitsinler? Hesap ahirete kaldı anlaşılan….

Görüş Bildir

Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.

PSİKOLOG DİLBAZ’DAN MUTLU EVLİLİK İÇİN İPUÇLARI

Yayın: 28.09.2023 11:18
Paylaş:
A+ A-

PSİKOLOG DİLBAZ’DAN MUTLU EVLİLİK İÇİN İPUÇLARI

Psikolog Pedagog Peri Dilbaz, “Birlikte Miras” programının bu haftaki konu başlığı evlilikte iletişim oldu. Dilbaz: “Evlenmeden önce âşık olduğumuz için kaçırdığımız birçok konu var. Evlenme yoluna giren gençler, önce kendi ailesiyle olan iletişime bakılması gerekir. İleride de bu hayatımıza aldığımız kişiye yansıyor. Örneğin, ailede saygısız, küfürlü konuştuğu bir kız kardeşi ya da annesi var ise ilerde eşine de yansıtacaktır. Bu davranışı öncesinde fark edip çözersek sorunu kaldırmış oluyoruz. Benim önerim evlenmeden önce mutlaka bir aile danışmanlık hizmeti alınması gerektiğidir. Bu ilişkiler için daha sağlıklı olabilir. Gençlerimiz mutlaka bir danışmanlık almalıdır. Bizim eşimizden beklentilerimiz nelerdir? İyi niyetle evleniyoruz ama mutlaka aile terapisi alınmalıdır. Kızlarımız cinsellik konusunda yanlış yetiştiriliyor. Yasak diyoruz veya doğru düzgün bilgi vermiyoruz. Cinselliğin bir sağlık olduğunu anlatmıyoruz. Aile hakkında cinsellik hakkında danışandan bilgi alabilir. Eksik bilgilerle kadının evlilik yapması eksik bir evlilik oluşturuyor. Dengeli ve bilgili bir evlilik için önce kişinin kendini tanıması, sınırlarını bilmesi, korkularının ne olduğunu ve saygı duygusu ile aslında temelini oluşturmuş oluyor. Mükemmel bir aile tablosu için önce evliliğin temeli oturmalı. Eşlerin aileleri tanışıp, geniş bir aile birlikteliği oluşsun. Evlenince ilk bir yıl içerisinde hemen çocuk yapmayıp önce çiftlerin kendilerini ve ailelerini tanıması çok önemlidir.”

EŞİ YOK SAYMAK

Psikolog Dilbaz: “Örneğin haşlanmış yumurta sevmeyen bir erkeğin önüne yine haşlanmış yumurta yapılarak kahvaltıya getirilmesi onun için kadının zihnini hiç yormadığını göstermektedir. Burada karşı tarafın isteklerini hiç dinlemiyoruz. Bencilce, öfkeli ve saygısız davranıyoruz. Bu sadece kadın için değil, erkek içinde böyledir. Karşı tarafın sınırlarına, kişiliğine, isteklerine, duygu ve düşüncelerine saygı duymuyoruz. Yeri geldiğinde susmamız gerekiyor. Hemen sinirlendiğinizde öfkeli olarak konuşmamak gerekir. Öfkenizi dengede tutun, öfkenizin belirli bir süre geçmesini bekleyin. Bizim halkımızda yemekten sonra çay demlenir. Çayı içmek için nasıl beklenirse, öfkenizin de dinmesi ve öfkenin biraz soğuması gerekir. Mekanı değiştirin. Biraz birbirinize zaman tanıyın. Gerginim ve bu gerginliğimi sana yansıtmak istemiyorum, diyebilmesiniz. Birbirinize müsaade edin. Susmak bir zarafettir. Sakin bir şekilde ifade edeceksin, bundan rahatsızlık duyduğunu izah edeceksin. Ben daha iyi bilirim diliyle değil. Biz diyebilmek önemlidir.”

TERBİYE EĞİTİMDEN ÖNCE GELİR

“Evlilik, güven ve sadakat duygusu üzerine kuruludur. Kendisine saygı duymayan, sınırlarını bilmeyen insan kendisinden kaçmaktadır. Özel alanlarımıza saygı duymamız lazım. İzin vermemek gibi bir durum olamaz. Eşler kendi arkadaşlarıyla vakit geçirmelidir. Öyle ki arkadaşlarımızla birlikte iken görüntülü aranmamalıdır. Bu da kişinin kendine olan güvensizliğini gösterir. Bu konuda eşlerin sınırları olmalı. Kimse kimsenin sınırını ihlal etmemelidir. Bu tür kıskançlık gibi duygular kontrol edilebilir. Ama daha önemlisi özsaygımızdır. Biz kendimizden vazgeçtiğimiz an, öz benliğimizi yitirdiğimiz an, ilişkide vazgeçilen oluruz. Kendisine saygı duymayan insan ilişkide vazgeçilen olur. Özsaygıyı ise kendisiyle baş başa kalarak, kendisinden kaçmayarak, kişinin kendi sınırlarını bilmesiyle belirleyecektir. Eğer ilişkide sınırlarınızı aşmıyorsanız, ihlal etmiyorsanız ilişkiniz muazzam uyumlu olur.  Mutlu evlilik, evin masraflarını, işte çocuğun masraflarını karşılamak değildir. Evlilik bir evin faturalarını ödemek değildir. Evlenen çiftlere baktığımda genellikle cinselliği çocuk için düşünüyorlar. Bu doğru değil. Evlilik sadece cinsellikte değildir ama cinsellik çocuk yapmak için de değildir. Bunu sağlıklı yaşamak için istememiz gerektiğini bilmeliyiz. Eşler birbirinin duygu ve düşüncelerine değer vermelidir. Sevmek her şeyi güzelleştirir ve iyileştirir. Sağlıklı ve dengeli sevmek gerekir. Her duyguyu ileri boyutta yaşamamak ve eşinize bunu dozunda göstermelisiniz. Nasıl öfkeyi dengeliyorsak, diğer duygularımızı dengeleyebiliriz. Önce insan evladı olmalıyız. Terbiye eğitimden de önce gelir. Ailede bu terbiye verilmeli, öğretmenlerin okullarda öğretmesi lazım. Aileler çocukları için çok bilinçli olması lazım. Baba eğitimli ise aile eğitimlidir. Anne eğitimli ise toplum eğitimlidir.”

 

KADIN NE İSTEDİĞİNİ BİLMİYOR

Psikolog Dilbaz: “Bizim toplumuzda şiddet çok yaygın. Öfke kontrolü yok. Kadın ne istediğini bilmiyor. Örneğin bir anne evladını okul çıkışında kollarını açmış,  eğilerek birinci sınıftaki çocuğuna şefkatle sarılıyor. Diğer çocuk ise yanından geçerken, bebeksin, sen anneye sarılıyorsun, diyor. Bu çocuk bunu hangi ailede yetişiyor ki bunu bebek diyerek alay konusu etmeye başlıyor. Bizim ince, nazik ve hoşgörülü davranmamız lazım. Erkeklerin nazik olması onların daha güçlü olduğunu gösterir. Anne ve babanı göster bana sana nasıl bir eş olduğunu gösteriyim sana. Bu genetik miras gibi sizde devam ediyor. Bir sorun varsa, onu çözerek evliliğe başlamamız gerekir. Travmamız mı var onu çözerek ilişkiye başlamak gerekir. Özellikle kadınlar kendi sınırlarını bilmiyor. Kadınlar ne istediğini bilmiyor. Bunları bir destek alarak öğrenmesi gerekebilir. Sağlıklı bir iletişimde her şey az ve eser miktarda olmalıdır. Kıskançlık, bencillik ve saygısızlık artık güvensizlik ve sadakatsizliği getirecektir. Eşinizle sohbet, muhabbet edebiliyorsunuz bir ilişkideki en büyük bonustur, en iyi evlilik eşlerin birbiri ile doğrudan iletişim kurabilmesidir.”

ANNE ZİHNİNDE OĞLUNU, KOCASININ YERİNE YERLEŞTİRİYOR

Psikolog Dilbaz: “Eğer anne zamanında eşi ile sorun yaşamış ise o sorunu oğluna sarılarak bastırmışsa zihninde oğlunu kocasının yerine yerleştiriyor. Bu anne kayınvalide olduğunda gelinle çatışma yaşamaya başlıyor. Erkek ailesini dengede tutmalı ve annesini babasını evlilik kapısının dışında tutmayı başarmalıdır. Kızın da kendi ailesini kuracağı yuvasından ayrı tutmalıdır. Anne, evladı evlenince ilişkilerine karışmayı kendine görev sanıyor. Sen bilmezsin ben bilirim. Ego çatışması başlıyor. Bu konuda hatalı düşündüğünü bile göremiyor. Bir eve gelin ya da damat geliyorsa ona bir alan açılması gerekiyor. Onlarında bir sınırı olduğunu ve saygı duyulması gerektiğini görmelidir. O zaman gelini yok saymaya başlıyor. Tıpkı kadının kocasını yok sayması gibi bir karışıklık yaşanıyor. Herkes önüne bakıp, benim hatalarım nelerdir diyerek kendini dinlemesi gerekir. Artık benim yemeklerimi değil, kızımın yemeklerini yemelisin gibi özendirerek ve oğluna bu konuda sen kendi yuvanda mutlu olmalısın diyerek sağlıklı bir anne olarak oğluna izah etmelidir. ” (Esra Oğuzkağan Özkan)