Her Telden (14.Nisan.2015)

Her Telden (14.Nisan.2015)

Yayın: 14.04.2015 08:39
Paylaş:
A+ A-

DİLERİZ,ESKİPAZAR/İSMETPAŞA İHTİSAS ORGANİZE SANAYİ BÖLGESİ’DE,MEVCUT OSB GİBİ OLMAZ,SÜRATLENİR…!!
Dün bir işyerinde birkaç dostumuzla sohbet ediyorduk,Mühendis bir kardeşimiz bize “ESKİPAZAR/İSMETPAŞA İHTİSAS ORGANİZE SANAYİ BÖLGESİ..” olayını sordu, “KARABÜK’E YARARI OLUR MU..?” dedi.
ÇOK BÜYÜK YARARI OLACAĞINI SÖYLEDİK.
Sonra da “ANCAK..” diye ilave ederek “DİLERİZ,MEVCUT ORGANİZE SANAYİ BÖLGESİ GİBİ OLMAZ..” dedik,niye diye sordu haklı olarak,neden “MEVCUT GİBİ OLMAZ DEDİN..” diye sordu.
“BİLİYORSUNUZ MEVCUT ORGANİZE SANAYİ BÖLGESİ GİRİŞİMİ BAŞLADIĞINDA,TÜRKİYE OSB OLAYINI BİLE DOĞRU /DÜRÜST BİLMİYORDU.YARIM/YAMALAKTA OLSA,EN SON TAMAMLANAN KARABÜK OSB OLDU..” dedik.
Sayın RAFET VERGİLİ o zaman TİCARET ve SANAYİ ODASI Yönetim Kurulu Başkanı olarak görev yapıyordu.Karabük İLÇEYDİ ve ZONGULDAK’A bağlıydı..
ZONGULDAK VALİLİĞİ nezdinde girişimin yapıldığı tarih 1985 falandır ve yıllar yılı ORGANİZE SANAYİ BÖLGESİ için kimse kılını kıpırdatmadı,UZUN SÜRELİ gecikmeler oldu.
“DİLERİZ BU KEZ BÖYLE OLMAZ..” dedik.
“DİLERİZ YATIRIM SÜRATLE TAMAMLANIR..” dedik.
Karabük’e çok ama çok büyük yararı olur bu Yatırımın..
UMUTLA beklemek gerek,GECİKMEMESİ için dua etmek gerek..
Bunları konuştuk..

ESENTEPE/İSMETPAŞA ORGANİZE SANAYİ BÖLGESİ İÇİN,ÇOK ESKİ YILLARDA BAŞLAYAN GİRİŞİM VE “FAY HATTI..”
Biliyorsunuz ESKİPAZAR/İSMETPAŞA İHTİSAS SANAYİ Bölgesi noktasında çok önemli gelişmeler oldu ve Karabük TSO Yönetim Kurulu Başkanı Sayın TUNCAY ÖZCAN bu konuda geniş açıklamalarda bulundu.
Karabük Ticaret ve Sanayi Odası Meclis Başkanı ve aynı zamanda AK Parti İl Başkanı Sayın TİMURÇİN SAYLAR ile birlikte çok önemli mesafeler aldıklarını açıkladılar.
İNŞAALLAH ÇOK VERİMLİ BİR YATIRIM OLACAKTIR.
Aslında ESKİPAZAR/İSMETPAŞA noktasının SANAYİ BÖLGESİ olarak kullanılması,buralar ORGANİZE SANAYİ Bölgesi’de dahil SANAYİ TESİSLERİNİN yoğunlaştırılması fikri çok eskidir.
Ancak,BİR TEREDDÜT VAR BU KONUDA.
Ülkenin çok aktif DEPREM FAY HATLARINDAN birisi olan ÇERKEŞ-GEREDE FAY HATTI buralardan geçiyor,ÇERKEŞ-GEREDE FAY hattı 1944 yılından bu yana HAREKETLİ DEĞİL.
1944 Yılında çok yıkıcı bir hareketlenmesi olmuş deprem üretmiş..
TEK BU OLAY KORKUTUYOR İNSANLARI..
Ama,İNŞAAT TEKNOLOJİLERİ çok ilerledi artık..
BALÇIĞIN ÜZERİNE İNŞAATLAR YAPILIYOR,DEĞİL Mİ..?

8 HAZİRAN TARİHİNDEN SONRA “GENEL SEÇİMDE BAŞARISIZ OLAN SİYASİ PARTİ TEŞKİLATLARI..” SORUNU OLUR MU?
Siyaset sürekli hareketlidir,Siyaset sürekli kendi içinde enerji üretir ve süreklilik arz eden bir Kurumdur,bu noktada 8 HAZİRAN Tarihinden sonra SİYASET KURUMU DURAĞANLAŞIR MI..?
BİZ DURAĞANLAŞACAĞINI SANMIYORUZ.
7 HAZİRAN Tarihinde başarılı olamayan,SEÇİMLERDE UMDUĞUNU BULAMAYAN Teşkilatlar bağlamından başlayan bir hareketlenme SİYASİ PARTİ Genel Başkan ve Genel Merkez Yöneticilerini de etkiler mutlaka.
İL-İLÇE TEŞKİLATLARINDA OPERASYONLAR OLUR..
GENEL BAŞKAN-GENEL MERKEZ DÜZEYİNDE BU OLUR..
Bütün bunlar SİYASET KURUMU’NUN kendi içinde gelişecek olaylar elbet,birde SİYASET KURUMUNDAN kaynaklanan ÜLKE geneli üzerinde gelişebilecek olayların beklenmesi gerekmez mi..?
BARAJIN ALTINDA KALAN SİYASİ PARTİLERİ DÜŞÜNÜN..
YÜZDE 10 BARAJI İÇİN TEPKİLERE BAŞLAMAZLAR MI..?
Ülkemiz 7 HAZİRAN tarihine kadar SİYASET ile yatıp SİYASET ile kalkacaktır,8 HAZİRAN tarihinden itibaren de SİYASET KURUMU yeni enerjiler üretmeye başlayacaktır..
Mesela ; bir ERKEN GENEL SEÇİM ne zaman telaffuz edilebilir..?

GEÇTİĞİMİZ CUMARTESİ GÜNÜ,AK PARTİ MİLLETVEKİLİ ADAY/ADAYI SAYIN MUZAFFER ATILKAN İLE KARŞILAŞTIK..
Geçtiğimiz cumartesi günü,Yayalaştırılmış Cadde üzerinde,AK Parti Milletvekili Aday/Adayı Sayın MUZAFFER ATILKAN ile karşılaştık ve ayak üzeri sohbet ettik.
“PARTİ’NİN YEMEĞİ VAR ORAYA GİDİYORUM..” dedi.
Sayın MEHMET ALİ ŞAHİN’İN DE katılacağı yemekten söz etti ve ADAY/ADAYLARINI DA davet etmişler,oraya gideceğini anlattı Sayın MUZAFFER ATILKAN.
“YAPILAN PARTİ İÇİ YOKLAMALARI KAZANAMADIM.AMA EMİN OL ÖYLE GÜZEL DOSTLUKLAR KAZANDIM Kİ.BU BİLE YETER..” dedi.
Gerçi Sayın MUZAFFER ATILKAN,bizim uzaktan izlediğimiz kadarı ile KİMSENİN UMMADIĞI BİR PERFORMANS YAKALAMIŞ ve kendisini çok güçlü bir noktaya taşımayı başarmış.
KÜÇÜK BİR PARÇA DESTEKLE SONUÇ ALACAK noktaya gelmiş,ancak,kendisinin de dediği gibi “GÜZEL DOSTLUKLAR OLAYINI AŞAMAYARAK..” liste dışında kalmış.
“EMEKLİ OLMAYI,DEVLETTE ÇALIŞMAYI BIRAKMAYI DÜŞÜNÜYORUM..” şeklinde sözler etti,zaten,emekliliği hak etmiş ve YAŞ FAKTÖRÜNÜN dolmasını bekliyormuş.
AYAKÜZERİ samimi bir sohbetimiz oldu..
İnsan bazen KAYBEDERKEN/KAZANIR,sohbetten sonra bunu düşündük.
Sayın MUZAFFER ATILKAN kazananlardan..

AK PARTİ İÇİNDE,PROF.DR.SAYIN BURHANETTİN UYSAL GERÇEKTEN BİR TRAVMA YARATMIŞ VE TEPKİLER BÜYÜK..
Karabük’e ve KARABÜK ÜNİVERSİTESİ’NE çok büyük emeği geçmiş olan Prof.Dr.Sayın BURHANETTİN UYSAL Siyasi çalışmalarında ÖNÜ KESİLEREK Liste dışı kaldı.
BÜYÜK BİR ŞAŞKINLIK YAŞANDI..
KARABÜK HALEN BU ŞAŞKINLIĞI ÜZERİNDEN ATMIŞ DEĞİL,öyle görünüyor ki bu şaşkınlık,yerini bıraktığı travma olarak uzunca bir süre daha devam edecek.
İlçeler dahil nereye giderseniz “BURHANETTİN HOCAYA HAKSIZLIK YAPILDI..” sözlerini duyuyorsunuz,bu sözler ulu orta ediliyor ve insanlar ciddi bir tepkinin içinde görülüyor.
Tepki gösteren bir kişiye sorduk “HOCAYI TANIR MISIN..” diye “TANIMAM AMA ÇOK HİZMET ETTİĞİNİ HERKESTEN DUYDUN VE TANIMASAN BİLE O KİŞİYİ SEVİYORUM..” dedi..
BURHANETTİN HOCA BU YÖREDE BİR FENOMEN OLMUŞ…
Gerçek bir FENOMEN HALİNE gelmiş BURHANETTİN HOCA..

CHP MİLLETVEKİLİ ADAYI SAYIN CEVDET AKAY “ÇALIŞMALARIMIZA VE ZİYARETLERİMİZE BAŞLADIK,İLGİ BÜYÜK..”
CHP Karabük Milletvekili Adayı Sayın CEVDET AKAY çalışmalara yoğun biçimde başladıklarını söyledi ve “ŞU AN ZİYARETLER YAPIYORUZ VE BÜYÜK İLGİ GÖRDÜĞÜMÜZÜ SÖYLEYEBİLİRİM..” dedi.
Samimi biçimde ilgi gördüklerinden söz eden Sayın CEVDET AKAY,gittiğimiz hemen her yerde bu ilgiyi görüyor ve çok samimi destek vaatleri aldıklarına işaret ediyor.
Geçtiğimiz Pazar günü yapılan CHP DAŞINMA KURULU Toplantısı ile ilgili bilgiler veren CHP Milletvekili Adayı Sayın CEVDET AKAY “CHP’LİLERİN BÜYÜK BİR BİRLİK BÜTÜNLÜK İÇİNDE OLDUKLARINI BİR KEZ DAHA GÖRMÜŞ OLDUK..” diyor.
Kendisine MHP ve AK Partiden geniş çaplı oy geleceğine inandığını,söyleyen CHP Milletvekili Adayı Sayın CEVDET AKAY,Seçim sürecinde kimseyi kırmadan/dökmeden hareket etmeyi,kampanyayı o şekilde sürdürmeyi düşündüklerini de anlattı.
TARABÜK İÇİN ÇOK YARARLI PROJELER ÜZERİNDE çalıştıklarına dikkat çeken CHP Milletvekili Adayı Sayın CEVDET AKAY,uzun süre İSTANBUL YAŞAMININ olduğuna dikkat çekerek “İSTANBUL’DA YAŞAYAN KARABÜKLÜLERİN DESTEĞİNİ DE, KISA SÜRE İÇİNDE GÖRECEĞİZ..” görüşlerini dile getirdi.
İstanbul’da kurulu olan KARDERFED Genel Başkanı Sayın CEVDET AKAY,bu Dernek kanalı ile Karabük’te önemli işler yaptıklarına değindi ve birçok gencimize burs verdiklerini söyledi.
CHP ve CHP Milletvekili Adaylarının bu dönem büyük bir birlik içinde “CHP ARTIK KARABÜK’TE BAŞARILI OLACAKTIR..” anlayışı içinde olduklarına değinen Sayın CEVDET AKAY bir konunu altını çizerek “GÖRECEKSİNİZ BÜYÜK BİR BAŞARI YAKALAYACAĞIZ..” diyor..
Özellikle EMEKLİLERDEN çok büyük destek görüyorlarmış.
“YILDA İKİ MAAŞ İKRAMİYE SÖZÜMÜZ VAR..” diyor..

SAFRANBOLU’DA OTURAN BİR EMEKLİ KARDEŞİMİZ “CHP’NİN YILDA İKİ MAAŞ İKRAMİYE SÖZÜ ÇOK ÖNEMLİ..” DEDİ..
Geçtiğimiz cumartesi günü Safranbolu’da oturan,çok sevdiğimiz,çok önemsediğimiz bir Kardeşimiz aradı telefonla “ABİ BİLİYORSUN AK PARTİ’YE SEMPATİM VARDI.OYUMU AK PARTİ’YE VERİYORDUM..” dedi.
“BİLİYORUM..” dedim “BU DEFA ARKADAŞLARLA KONUŞUYORUZ.OYUMUZU CHP’YE VERECEĞİZ GALİBA.ÖYLE BİR KARARIMIZ VAR..” dedi.
“HAYIRDIR,NE OLDU..” diye sorduk,kendisinin AK Parti içinde çok yakın olduğu,Milletvekili Adayı olmasını istediği bir isim vardı,bu isim Aday olmadı,acaba o nedenle mi diye merak ettik “KESİNLİKLE İLGİSİ YOK..” dedi.
Sonra da “ABİ CHP YILDA 2 MAAŞ İKRAMİYE VERİYOR.BU PARA BENİM YILLIK DOĞALGAZIMI,ELEKTRİĞİMİ,SUYUMU BEDAVAYA GETİRİR.BEN NEDEN ÇIKARIMI DÜŞÜNMEYİM.BİZ NEDEN MENFAATİMİZİ DÜŞÜNMEYELİM..” şeklinde bilgiler verdi.
“BENDE,O KARDEŞİMİZİ ADAY YAPAMADIĞIN İÇİN SANDIM..” falan diye takıldık kendisine “YOK ABİ KESİN,NET SEBEBİ BU İKİ MAAŞ İKRAMİYE.ELBET ÖBÜR İŞİNDE ETKİSİ VAR AMA,YÜZDE 5-10 CİVARINDA..” dedi.
Sonra da CHP Milletvekili Adayı Sayın CEVDET AKAY tarafından CİNCİ HANINDA verilen İFTAR YEMEKLERİNE katıldığını,Sayın CEVDET AKAY’IN kaliteli bir isim olduğunu falan anlattı..
“CEVDE BEYİ UZAKTAN TANIRIM,KALİTELİ BİR İNSANDIR..” dedi.
“ABİ SAMİMİ SÖYLÜYORUM SEÇİLİRSE ÇOK YARARLI OLUR..” dedi.

AK PARTİ MİLLETVEKİLİ ADAYLARI,TEŞKİLAT ÜYELERİ “SEÇİM KARARGAHININ EMRİNE GİRDİLER,ÇALIŞIYORLAR..”
AK Parti Milletvekili Adayları ve Teşkilatta görev almış insanlar SEÇİM KARARGAHININ emrine girdiler ve KARARGAH tarafından hazırlanan programları birebir uyguluyorlar.
SANAYİ SİTELERİNİ ZİYARET EDİYORLAR..
SABAH DUALARINA KATILIYORLAR..
AK Parti İl Başkanı Sayın TİMURÇİN SAYLAR’IN bu Genel Seçim için kendilerine koyduğu 78 BİN OY HEDEF için müthiş bir çalışma içine girmiş görünüyorlar.
AK PARTİ BU SEÇİMDE 78 BİN OY ALABİLİR Mİ..?
AK Parti İl Başkanı Sayın TİMURÇİN SAYLAR Teşkilatın önüne böyle bir SEÇİM SONUCU koyarak beklenti çıtasını çok yukarılara taşıdı ve bunun gerçek olması pek olası görünmüyor elbet.
Bunun yerine,Teşkilatta görevli birçok insan BU SEÇİMİ 2-0 KAZANIRIZ gibi bir hedefi ortaya koyarak hareket ediyorlar ve 78 BİN OY HEDEFİ gibi bir hedeften 2-0 ALIRIZ hedefinin daha gerçekçi olacağını vurguluyorlar.
Bir olay dikkat çekiyor..
AK Parti,sanki,eski aktif/dinamik havasından uzak gibi.
Geçmiş seçimlerde AK Parti vızır/vızır çalışırdı,hareketli olurdu..
Sanki şu an böyle bir hava yok gibi..
Çalışmalar biraz YASAK SAVAR gibi yürütülüyor sanki.

MARZİNC 9.07.2013 TARİHİNDE “SÜRE KAYDI OLMAKSIZIN KAPATILMIŞTI..” DAHA SONRA AÇILDI VE SORUNLAR BİTTİ
Hatırlayanlarınız vardır,MARZİNC isimli tesis “ŞU AN SİYASETİN DIŞINDA KALAN..” dönemin Çevre ve Şehircilik Bakanı Sayın ERDOĞAN BAYRAKTAR’IN talimatı ile 9.07.2013 tarihinde “SÜRE KAYDI OLMAKSIZIN KAPATILMIŞTI..”
MARZİNC TESİSİNDE ÇALIŞAN 130 İŞÇİ HASTANELERDE tedavi görüyorlardı ve gerçekten çok büyük gürültüler kopmuştu,sonra bu tesis açıldı.
EKSİKLİKLERİ TAMAMLANDI VE AÇILDI..
Önce ki gün MARZİNC noktasında çok önemli BİLGİLERİ/BELGELERİ olan bir kardeşimizle oturuyorduk “BİR SİYASİ PARTİDEN GELDİLER,MARZİNC İLE İLGİLİ BİLGİ İSTEDİLER VERDİM..” dedi.
“NE YAPACAKLARMIŞ BİLGİYİ..” diye sordum “GALİBA SEÇİM SIRASINDA BU KONUYU İŞLEYECEKLER.HATTA ELİMDE Kİ BELGELERİ DE VERDİM..” dedi.
“HAYIRLISI OLSUN..” dedik.
“KARABÜK ŞU SAATTEN SONRA MARZİNC GERÇEĞİ İLE YAŞAMAYA VE BU TESİSİN KENDİ SAĞLIĞI ÜZERİNDE ÖYLE BÜYÜK BİR OLUMSUZ ETKİSİNİN OLMADIĞINI KABULLENMELİ..” dedik.
O kardeşimiz “VALLAHA BEN BİLGİ BELGE VERDİM..” dedi..
“GERİSİ O SİYASİ PARTİ’NİN BİLECEĞİ İŞ..” diye bilgi verdi.

15 kişi görüş bildirdi

 1. marzinc

  MARZİNCİ OSMAN KAHVECİ KAPATTIRMIŞ SEDAT NAMAL OSMAN KAHVECİYE TEPKİ GÖSTERİP ELEŞTİRMİŞTİ.ŞİMDİ BU İKİ SİYASETÇİ BİRLİK OLDULAR AKP İÇİN OY İSTİYOLAR.DÜN BİRBİRLERİNE DEMEDİKLERİNİ BIRAKMAYAN BUNLAR ŞİMDİ BİRBİRLERİNE OMUZ VERMİŞLER AKP YE OY İSTİYOLAR.NE İNANDIRICI DEYİLMİ.
  O ZAMAN HANGİSİ HAKLIYDI.MARZİNCİ KAPATTIRAN OSMAN KAHVECİMİ MARZİNCİN NAKLİYESİNİ YAPAN SEDAT NAMALMI.YOKSA MARZİNCİN ZEHİRLEDİYİ İDDİA EDİLEN İŞÇİLERMİ ÇEVREDEKİ OTURANLARMI.KİM HAKLIYDI.

 2. Adnan

  Türk halkı AK PARTİ iktidarları döneminde promosyonlu seçim vaadlerinden uzaklaştı.Çok itibar etmez hale geldiler.Geçmiş iktidarlar döneminde yapılan bu oy satın almaya dönük promosyonların ülke ekonomisine ne kadar büyük zararlar verdiği görüldü.DOlayısıyla buna, yönü zaten CHP olan seçmen dışında itibar olmayacaktır.Keşke CHP ciddi bir muhalefet örnekliği olarak hem para kaynağını hem de dar gelirliye imkan açma yolunu ilkesel olarak ortaya koyabilse.Hazine kaynaklarını sıfırlayıncaya kadar yatırıma kaynak ayırmadan mevcudu dağıtırım anlayışı ile hareket akılcı bir yol değil.Eğer bu yol olsa iktidar kalış sürecini uzatmak için bu kaynak üzerinden vaadi kendisi yapabilir.Eğer bu oya tahvil olacaksa.AKıllı davranan seçmen biliyorki iki ikramiyeyi aldım mı ANA-SOL -M hükümetlerinde olduğu gibi ülke İMF ye dilenci, ben de maaşımı alamaz duruma gelirim diye düşünmektedir.
  Bir de CHP nin DHKPC gibi terör örgütlerine gizli aşkı var ki onlara rahatça terörist diyemiyor.Onların destekçisi olan bir kısım gazeteciler CHP nin başköşesinde kendilerine yer buldular.Şimdi vatandaş bunları alt alta yazıyor.Reklam filminde bile başörtülü kadınları hizmetçi ırgat statüsünde tanımlıyor.Velhasıl bu CHP genleri değişmiyor ve uslanmıyor.Bu anlayışla iktidar olmaya talip olunmaz.CHP adayı d.çiçek askerle görüştüm destekleyecekler diyebiliyor.İşte Halkçı demokrat CHP.

 3. REKTÖR HOCA

  REKTÖR HOCANIN KARŞILIĞI ORTAOKUL FEN BÖLÜMÜ MEZUNU BİR ARKADAŞMI.EYER ÜNİVERSİTE OLMASI AKP KARABÜKTE NE ANLATIRDI RECEP TAYYİP ERDOĞAN YARIM SAAT ÜNİVERSİTEYİ ANLATMADIMI KARABÜKTE.AKP BU SEÇİMDE ALIR.SEÇMEN BU KADAR AKILSIZMI ALLAŞKINA.
  MUHTEREM MEHMET ALİ ŞAHİN BEY BU İŞİN MÜSEBBİBİYMİŞ.BÖYLE BÜYÜK HATA OLURMU YANİ.ŞİMDİ AKP OYLARI DÜŞECEK AKP 1 MİLLETVEKİLİYLE KALACAK HESABINI KİM VERİCEK

 4. karabük spor

  karabük spor küme düşüyor ama ortada hiç bir yöneticisi yok. niye düştüğünü tartışan da yok. karabüklüyü adam yerine koyan da yok. yönetimde başkaları olsaydı acaba kimler neler söylerdi… uyuşukluğun da ötesinde herşeyi kabul eden bir karabük de yaşıyoruz

 5. kardemir

  syn genel müüdür göreve başlayalı makul bir süre geçti. yatırımlarla ilgili topluma doyurucu bir bilgi verilmiyor. ray üretimine başlayalı ne kadar hurda ray çekildi ve bunu çeken teknik elemanların başarısı nedir?
  syn genel müdürüm fadıl bey gibi mi düşünüyor?düşünüyorsa fadıl bey neden gitti? kamil beyin haddesinde bukadar hurda çekilse idi o teknik elemanlarla ilgili ne yapardı? konu kardemir olunca herkes susuyor. yağma hasanın böreği

 6. serdar kara

  sayın BURHANETTİN UYSAL gibi bir değer siyasetin değirmeninde resmen öğütüldü sayın UYSAL siyaseten kaybetmiş olabilir ama halkın gönlünde kalbinde asla kaybetmedi çıkar ilişkilerinin menfaatin uzağında asla silinmeyecek bir yer edindi Davası Karabük aşkı millet olanın asla kaybedecek bir şeyi olmaz ama davası menfaat aşkı para ve çıkar olanlar elbet kaybedecektir Dün üniversite rektörüyken herkez hocaya metiyeler düzerdi ne konya lı derlerdi nede buranın evladı değil derlerdi üniversitenin içinde işletici olmak için ticaret yapmak için kapısından ayrılmazlardı ne acıki bugün hepsi unutuldu yazık oldu Karabük üm yazık hani son günlerin en meşhur bir şiirinden bir mısra paylaşayım KADERİN ÜSTÜNDE BİR KADER VARDIR . bu kadar ucuz olmaması lazım siyasetin

 7. KÜÇÜK ESNAF

  SAYIN GÖLBEK 3 NİSAN KARABÜK YATIRIM ŞİRKETİNİ NEDEN YAZMIYORSUNUZ.SİZİN BORCUNUZU BİRİLERİN KAPATTIĞINI DUYUYORUZ O NEDENLEMİ YAZMIYORSUNUZ.GERÇİ O KADAR KÜÇÜK BİR PARAYA TENEZZÜL EDİP YAZMAYACAĞINA İNANIYORUZ,AMMA 3 NİSAN KARABÜK ŞİRKETİNİ YAZIN ARTIK.BU ŞİRKETİ KİM BATIRDI,BU ŞİRKETİ KİMLER BATIRDI,BUNLARI LÜTFEN YAZIN.
  YÜZLERCE KÜÇÜK ESNAFIN CANI YANDI.HALEN YANIYOR BUNU ALLAH LİLLAH AŞKINA YAZIN.HERKES HERKESİN GERÇEK YÜZÜNÜ GÖRSÜN 3 NİSAN KARABÜK YATIRIM ŞİRKETİNİ BATIRAN ÖNÜNE TAKOZ KOYAN KİM BURADA LOKANTACI,GÖZLÜKÇÜ,FOTOĞRAFÇI,MEMUR,PASTACI VELHASIL HER SEKTÖRDEN İNSANIN CANI YANDI CANI YANIYOR.BUNUN MÜSEBBİPLERİNİ KARABÜK İNSANI BİLSİN BİLSİN VE ONA GÖRE DEYERLENDİRSİN

 8. SEÇMEN

  Karabük Milletvekili adaylarını inceler misiniz? Partizanların dışındaki halkın görüşü belirsiz. AKP gerçekten kendinden o kadar emin ki, Osman Kahveci’nin yıpranmış siyasetine rağmen 1.sıraya kondu. AKP’den kin ve nefret açıklamalarıyla gitmiş Sedat Namal 2.sıraya kondu. CHP adaylarda ön seçime gitti ve adaylar belirlendi. MHP ise mütevazi isimlerle aday oldu. Başta iktidar partisi, özellikle Karabük’ün çok sevdiği Prof. Dr. Burhanettin Uysal’ı çizdi. Karabük’deki siyasal başarısızlığı nedeniyle İl ve ilçe teşkilatları görevden alınırken, bu ekiplerin liderleri kimlerdi? Onlar neden bu cezadan payını almadı? Şimdi nasıl bir tezatla Karabük halkından oy isteyecekler. Karabük öyle bir seçime gebe ki, sonucunu merak ediyorum. Halkın zekasını ısrarla sorgulayan iktidar, tekrar başarabilecek mi?

 9. REMINGTON

  SAYIN GÖLBEK ÇELİK İŞ SENDİKASI İLE KARDEMİR ARASINDA DEVAM EDEN HATTA EDEMEYEN TOPLU SÖZLEŞME GÖRÜŞMELERİNDE Kİ ÖLÇÜ BELLİ OLMUŞDUR BELEDİYE İŞ SENDİKASI VE KARABÜK BELEDİYESİ ARASINDAKİ TOPLU SÖZLEŞME GÖRÜŞMESİ 1.ALTI AY YÜZDE6 2.YÜZDE ALTI AY 6 3.ALTI AY YÜZDE 6 4.ALTI AY İSE YÜZDE 6 AY OLMAK ÜZERE TOPLAMDA KÜMÜLATİF YÜZDE 26.2 İLE SONUŞLANMIŞDIR.SOSYAL HAKLARDA İSE ÖNEMLİ ARTIŞLAR OLUP HİZMEY YILI 5 İLE 20 YIL VE ÜSTÜ OLAN KIDEM İKRAMİYESİ ADI ALTINDA 15 İLE 50 YEVMİYE TUTARI KIDEM ZAMMI ALINMIŞDIR BU ZAM ORANLARININ ALTI KESİNLİKLE ÇELİK İŞ VE KARDEMİR İŞVERENİNİN BAŞARISIZLIGI OLACAKDIR GENEL BAŞKANIMIZ CENGİZ BEY BİR MİTİNGDE HİZMET SEKTÖRÜNDEKİ ÜCRETLER BELLİ BU ÜCRETLERİN ALTINDA ÇALIŞIYORUZ DİYE KONUŞMUŞDU DÜNKÜ YAZINIZDA SÖZLEŞ ME İLE İLGİLİ KONU PARASAL DEGİL SADECE KAFALARIMIZ RAHAT OLSUN GİBİ KARDEMİR İŞÇİSİNİN GÖRÜŞLERİNİ YAZMIŞSINIZ ASLA ÖYLE DEGİL SAYIN GÖLBEK TAMAMEN PARASAL SIKINTIDIR İŞÇİNİN KAFASINDAKİ ÜNİVERSİTEDE OKUYAN ÇOÇUKLARIMIZ VAR LİSE DE OKUYAN ÇOÇUKLARIMIZ VAR BÜTÜN SOSYAL HAKLAR DAHİL GECE ZAMMI DAHİL 2700 İLE 2800 TL ARASINDA MAAŞ ALAN AGIR SANAYİ İŞÇİSİNİN ALDIGI ÜCRETLER BUNLAR MALİSEF SANKİ 5000TL MAAŞ ALINIYOR HAVASINDA YAZDIGINIZ YAZIYI VEYA K ONUŞDUGUNUZ İŞCİ ARKADAŞLAR NERDE ÇALIŞIYOR MERAK ETTİM DOGRUSU ERDEMİR İŞCİSİ OLMASIN BUNLAR SAYGILARIMLA…

 10. HH

  kardemir rumuzuyla yazan arkadaş, istediğin kadar sor o konularda bilgi alamazsın.Gerçi sen sorduğun sorunun cevabını zaten biliyorsun.Seninki zaten soru değil,çok haklı bir eleştiri.Kaliteden,haddehaneden iyi elemanlar küstürülüp gönderildi,meydan iş bilmez takımına kaldı.Birilerine yakın durup işi idare etmeye çalışıyorlar.Ama kum saati çalışıyor.Bu kadar hurda rayı kimse,hiçbir vicdan kabul etmez.3 vardiya ray kesmekten anamız ağladı.Bu arkadaşların sadece çeneleri çalışır,konuştumu zannedersin ki 40 yıllık ray uzmanı,ama iş sarpa sarınca sıkıntıları ihale edecek yer ararlar.Haddeyi yapana bahane bulurlar,çeliğe bahane bulurlar,ama kendileri süperdir.verimleri yükseltmek iki parmağın ucundadır,girerler bilgisayara %95 verim yazarlar.Allah Allah bu hurda raylar nerden geliyor acep,biz aylardır ne kesiyoruz. Ha birde bunların nefesleri kuvvetlidir.okuyup üflerler bir sıkıntı kalmaz.verimler %100 olur.Dediğin gibi hesap soran olmayınca biz daha çok ray doğrarız,gülecin haddesinde çalışanlara bir sorun bakalım,bırakın hurda çıkarmayı, 1 saatlik duruşun bile hesabı nasıl soruluyor.Ama dedim ya bunlardan kimse hesap soramaz,bunlar lafla hertürlü gemiyi yürütür.birileri de mal mal seyreder.

 11. burak eker

  Muzaffer ATILKAN Gönüllerin vekili olarak kalbimizde yer edindin.Karabük siyasetinde artık Muzaffer Atılkan ismi hep dikkate alınacaktır.

 12. BAKIRKÖY

  DÜN DELİ RAPORU OLANLAR DÜN BORCUNU İNKAR EDENLER DÜN KAÇANLAR DÜN ADAM SATANLAR DÜN ŞANTAŞ YAPANLAR KAYIP BİLEN VARMI

 13. KARAMANIN KOYUNU

  MUZAFFER BEY SENİN HAKKINI YİYENLER ALLAHINDAN BULSUN.SENİB OLMADIĞIN YERDE BİZ HEMŞEHRİLERİN OLARAK YOKUZ.GERÇEKTEN KAZANAN SENSŞN.SEN KARABUK HALIKININ KALBİNİ KAZANDIN

 14. İŞTE GERÇEKLER

  BİR YANDA YIPRANMIŞ KAHVECİ VE AHİN İN ADAMI SEDAT NAMAL
  DİĞER YANDA HALKIN ADAMLARI BURHANETTİN UYSAL-MUZAFFER ATILKAN
  BU AYIP AK PARTİ YE YETER

 15. DAVA ADAMI

  Muzaffer ATILKAN dava adamıdır.Adam gibi adamdır. Sonuna kadar davasının peşinde durur.Ben yoksam ortalık tufan diyenlerden değildir.

Görüş Bildir

Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.

Güven Hastanesi’nden “Avrupa’nın obezite oranı en yüksek ülkesi Türkiye” değerlendirmesi

Anadolu Ajansı
Yayın: 19.05.2024 00:48
Paylaş:
A+ A-

İSTANBUL (AA) – Güven Hastanesi Endokrinoloji ve Metabolizma Hastalıkları Bölümü'nden Doç. Dr. İbrahim Demirci, 18 Mayıs Avrupa Obezite Günü kapsamında, Dünya Sağlık Örgütü'nün obeziteye ilişkin son verilerini değerlendirerek uyarılarda bulundu.

Hastaneden yapılan açıklamada görüşlerine yer verilen Demirci, obezite ve obeziteyle ilişkili hastalıkların her yıl katlanarak arttığını belirtti.

Demirci, özellikle çocuklarda obezite sıklığının erişkinlere göre daha hızlı arttığına dikkati çekerek, şunları kaydetti:

“Henüz toplum olarak sağlıklı yaşam için beslenmenin ve egzersizin önemini tam kavrayamadık. Genel olarak, yüksek kalorili besleniyoruz. Yemek yemek bizim için hobi ve eğlence niteliğinde. Arkadaşlarımızla, dostlarımızla buluştuğumuzda planlarımızı yemek üzerine kuruyoruz. Vakit geçirirken, yemek yemeyi seviyoruz. Seçeneklerimiz arasında birlikte yürüyüş yapmak çok fazla tercih edilmiyor. Hala, toplumumuzun bazı kesimlerinde kilolu insanların daha sağlıklı olduğu düşünülmekte. Kültürün, geleneklerin ve adetlerin etkisiyle toplumumuz yemekle arasına mesafe koyamıyor.

– Endokrin bozucu kimyasallar obeziteye yol açıyor

Son zamanlarda tüm dünyada miktarı artan endokrin bozucu kimyasalların da obeziteyi tetiklediğini vurgulayan Demirci, işlenmiş ve hazır gıdalar konusunda uyarılarda bulundu.

Demirci, endokrin bozucu maddeler arasında, solunan hava, içilen su ve yenilen gıdalarla vücuda giren ve biriken, endokrin sistemini olumsuz etkileyen ve bu etkilerini nesilden nesile aktarabilen kimyasal maddeler olduğuna işaret ederek, “Endokrin bozucu kimyasallardan tamamen uzak kalmak mümkün olmasa da sağlıklı ürünler tüketerek ve hayatımızda plastik kullanımını minimuma indirerek en azında bu zararlı kimyasallara maruziyetimizi elimizden geldiğince azaltmamız gerekiyor.” tavsiyesinde bulundu.

Obezite sıklığının tüm dünyada hızla artığına ve son 20 yıldır obezite artışını durdurabilen bir ülke olmadığına vurgu yapan Demirci, eğer obezite sıklığındaki artış önlemez ise 2035'te dünya nüfusunun yarısından fazlasının kilo fazlalığı ve yarattığı sorunlarla karşı karşıya kalacağını ifade etti.

– “Obezite artış hızı 5-19 yaş arası çocuk ve gençlerde, erişkinlere göre neredeyse 2 kat daha yüksek”

Demirci, sağlık verilerine bakıldığında durumun iç açıcı olmadığının altını çizerek, “Yıldan yıla daha kötüye doğru gidiyor. Dünya Sağlık Örgütü 2023 verilerine göre tüm dünyada obezite sıklığı yüzde 14 civarında. Bu yüzdeye, kilo fazlalığı olanları da eklediğimizde yüzde 38'e ulaşıyor. Artış hızı durdurulamaz ise 2035'te dünya nüfusunun yarıdan fazlası kilo fazlalığıyla mücadele etmek zorunda olacak. Ayrıca dikkat çekmek istediğimi önemli bir nokta, obezite artış hızı 5-19 yaş arası çocuk ve gençlerde, erişkinlere göre neredeyse 2 kat daha yüksek. Çocukluk çağı obezitesi de günümüzde bir tehlikeli boyuta ulaşmış durumda.”

Türkiye açısından durumun biraz daha ciddi boyutta olduğuna vurgu yapan Demirci, “Türkiye İstatistik Kurumu 2022 verilerine göre ülkemizde kilo fazlalığı yüzde 35.6, obezite sıklığımız ise yüzde 20.2. Verilere göre Avrupa'nın obezite oranı en yüksek ülkesiyiz.” bilgisini paylaştı.

Obeziteye karşı başarılı mücadele etmek için farkındalığın artması gerektiğini belirten Demirci, obeziteyle mücadelenin “ülke politikası” olarak benimsenmesi ve sosyal yaşamın sağlığını ön planda tutacak şekilde düzenlenmesi gerektiğine dikkati çekti.