Bölgenin Sesi Gazetesi
 

Her Telden (14.Temmuz.2015)

Yayın: 14.07.2015 08:33
Paylaş:
A+ A-

KARABÜK ÖZELİNDE İKİ TİCARET/SANAYİ ODASI VAR,BİRİSİ KARABÜK TSO,DİĞERİ İSE SAFRANBOLU TSO VE İFTAR..
Karabük özelinde iki TİCARET VE SANAYİ ODASI bulunuyor,bunlardan birisi Karabük Ticaret ve Sanayi Odası,diğeri ise Safranbolu Ticaret ve Sanayi Odası.
İLÇELERDE BULUNAN TÜCCAR/TACİR kesimleri KOOPERATİFLER/ŞİRKETLER en yakında bulunan Ticaret ve Sanayi Odası Üyesi oluyorlar.
Örneğin YENİCE İlçesinde ki GRUPLAR KARABÜK’E bağlılar.
Örneğin EFLANİ İlçesinde ki GRUPLAR SAFRANBOLU’YA bağlılar..
ESKİPAZAR ve OVACIK Karabük’ün üyesi durumundalar.
Şimdi KARABÜK Ticaret ve Sanayi Odası ile SAFRANBOLU Ticaret ve Sanayi Odaları arasında BİRLİK/DAYANIŞMA/ORTAK fikir geliştirerek YÖRE SORUNLARININ üzerine gidilmesi gerektiği gün gibi orta da.
ANCAK SON GÜNLERDE iki TİCARET VE SANAYİ ODASI arasında ciddi/önemli bir gerginlik ortamı baş gösterdi ve bunun temelinde de İFTAR YEMEĞİ düzenlemeleri geliyor.
Karabük TİCARET ve SANAYİ ODASI Eflani ve Safranbolu’da İFTAR YEMEĞİ düzenleyince,SAFRANBOLU Ticaret ve Sanayi Odası bünyesinden buna ciddi bir reaksiyon,önemli bir tepki geliyor.
SAFRANBOLU Ticaret ve Sanayi Odası Yöneticileri “BİZ KENDİ ÜYELERİMİZE YÖNELİK İFTAR DÜZENLEMESİ,PROGRAMI YAPTIK,KARABÜK TSO’NUN BURALARDA İFTAR DÜZENLEMESİNİN ANLAMINI ÇÖZEMEDİK..” gibi bir anlayış sergiliyorlar.
İKİ ODA ARASINDA BİRLİK/TESANÜT BOZULMAMALI..

TÜRKİYE ÇAPINDA VE ÇOK BAŞARILI İŞLER YAPAN SAFRANBOLU MERKEZLİ ÜNAL MÜHENDİSLİK VE GÜVEN OLAYI..
Safranbolu Merkezli ÜNAL MÜHENDİSLİK Şirketinin en tepe Yöneticisi Sayın CENGİZ ÜNAL ile Sevgili Kardeşimiz Sayın ALİ ERORHAN’IN işyerinde karşılaştık.
Sayın CENGİZ ÜNAL Siyasette,Cemiyet yaşamında aktif bir insan,ancak,fazla öne çıkmaktan yana bir tutumu olmadığı belli,üzerine aldığı işi hakkı ile yapmaktan,ancak,o işin reklamını/şovunu yapmadan,işin hakkını vermekten,yana bir tavır içinde olan isim.
KONUT SEKTÖRÜ ÜZERİNE KONUŞTUK.
Sayın CENGİZ ÜNAL,Ülkenin birçok yerinde ÇOK BAŞARILI İŞLERE imza attıklarını anlattı,çok önemli restorasyonları başarılı biçimde yapıp,teslim ettiklerinden söz etti.
Safranbolu’da KONUT ÜRETTİKLERİNİ söyledi.
Bizde kendisine “ÇOK YAKIN OLMAMAKLA BİRLİKTE,ÇALIŞMALARINIZI İZLİYORUM.ÖNCELİKLE ÇOK CİDDİ BİR GÜVEN UNSURU YARATMIŞ BULUNUYORSUNUZ,SİZİ İÇTENLİKLE KUTLUYORUM..” şeklinde yaklaşımlar gösterdik.
GERÇEKTEN,ÜNAL MÜHENDİSLİK MARKASI,kendi sektöründe güven duyulan,iyi/kaliteli/sağlam iş yapan/yaptığı işlerde sorun çıkmayan bir MARKA/FİRMA olarak,haklı bir isim yaptı.
Karabük ve Yöresinin,bu tür FİRMALARA şiddetle ihtiyacı var.
Dileriz başarı ve güven çizgilerini hiçbir zaman yitirmezler..

“DEMİR/ÇELİK ÜRETİMİ,ÇOK YÜKSEK BİR KATMA DEĞER YARATAN SEKTÖR DEĞİL,İTHALAT ÇOK UCUZA GELİR..” GİBİ
Ülkemizde çok önemli EKONOMİK LOBİLER hep vardır,olmuştur,olacaktır,şimdi bu LOBİLERDEN BİRİSİNİN Karabük ile çok önemli bağı olan bir konuyu pişirmeye çalıştıkları,kotarma gayreti içinde oldukları yolunda izlenimler var.
OLAYIN TEMELİ DEMİR/ÇELİK ÜRETİMİ..
Bu çevrelerin “DEMİR/ÇELİK ÜRETİMİ ÇOK YÜKSEK BİR KATMA DEĞER YARATMIYOR.ZAMAN YÜZDE 70 KADARI HURDA İTHALİ İLE YAPILAN BİR ÜRETİM.BUNUN YERİNE GÜMRÜK VERGİSİZ KÜTÜK İTHAL EDİP HADDELESEK DAHA KAZANÇLI OLURUZ..” gibi lobi çalışması yaptıklarından söz ediliyor.
O zaman KARABÜK’ÜN FELAKETİ OLUR ELBET..!!
O zaman KARDEMİR’İN FELAKETİ OLUR ELBET..!!
Bakın son zamanlarda ÇİN Ülkemize 330 dolar fiyatla KÜTÜK DEMİR satıyor,bu 330 dolar fiyatta yüzde 22 civarından Gümrük Vergisi var ve “BU VERGİ AZALTILSIN,KALDIRILSIN..” diyen çevrelerin varlığı biliniyor.
O zaman KARABÜK’Ü,KARDEMİR’İ DÜŞÜNÜN LÜTFEN..!!
Haaa..! bu olabilir mi diye sorarsanız OLMAMALI ELBET deriz,ancak,özellikle TARIM SEKTÖRÜNDE,özellikle ŞEKER PANCARI gibi çok geniş kesimleri ilgilendiren kararlar alınmadı mı..?
GÜÇLÜ BİR LOBİ BU YÖNLÜ ÇALIŞMALAR İÇİNDE..!!
İDDİALAR bu yönde gelişiyor..

“DENİZDEN BİR TOP ATIMI MESAFEDE KURULAN KARABÜK DEMİR/ÇELİK VE HAMMADDE NAKLİYESİNDE 18 DOLAR..”
Cumhuriyetin Kuruluşunu gerçekleştiren KADROLAR en temel Sanayileşme çalışmasını KARABÜK DEMİR/ÇELİK Fabrikasını kurarak başlatmışlardır.
O zaman DEMİR/ÇELİK Sanayi kurulması gündeme geldiğinde ve yer olarak “DENİZDEN BİR TOP ATIMI MESAFE DE..” kurulması istendiğinde,yer olarak KARABÜK SEÇİLMİŞ..
SAVAŞTAN ÇIKMIŞ KADROLAR,OLASI BİR SAVAŞA KARŞI,çok önem verdikleri Demir/Çelik Sanayisinin denizden saldırıya uğrayıp yıkılmaması,bombalanmaması için “DEMİZDEN BİR TOP ATIMI UZAKLIKTA..” olsun istemişler.
GELELİM GÜNÜMÜZE..
O kadroların üzerinde hassasiyetle durduğu ileri sürülen “DENİZDEN BİR TOP ATIMI UZAKLIKTA..” kurulan Karabük DEMİR/ÇELİK Fabrikaları,DENİZE UZAKLIĞIN BEDELİNİ,HAMMADDE TAŞIMAKTA 18 DOLAR FAZLA PARA ÖDEYEREK çekiyor.
KENDİ LİMANI YOK.
Bulup kullandığı LİMANLARA,depolama/elleçleme parası olarak yaklaşık 9 dolar civarında para ödüyor,bir de,o LİMANDAN Karabük’e nakliye olarak 9 dolar civarında para ödediğini düşünün,etti mi 18 dolar..!!
DENİZ KENARINDA,KENDİ LİMANI OLSA,bir düşünün hele..
Yıllık KAÇ MİLYON TON yükü gelir KARDEMİR’İN..?
Lütfen bir düşünün..!!

KARABÜK VE SAFRANBOLU’DA “BİNLERCE KONUT,YÜZLERCE İŞYERİ ALICI BEKLİYOR..” VE SEKTÖRDE Kİ SIKINTI…
Geçtiğimiz gün,KONUT ÜRETİMİ yapan bir Firma Sahibi ile sohbet ediyorduk “KARABÜK ve SAFRANBOLU’DA BİNLERCE SIFIR KONUT İLE YÜZLERCE İŞYERİ ALICI BEKLİYOR..” dedi.
BU SEKTÖRDE PİYASALAR DİP YAPMIŞ..
O kardeşimiz “BU SÖYLEDİKLERİM SIFIR OLANLAR,YANİ YENİ YAPILANLAR.BİRDE İKİNCİ EL KONUTLAR,İŞYERLERİNİ HESABA KATARSANIZ RAKAM ÇOK DAHA BÜYÜYOR..” gibi görüşler dile getirdi..
O Kardeşimiz,özellikle SAT/YAP çalışanların çok sıkıntılı günler yaşadıklarına dikkat çekti ve “BU FİRMALAR ÖNCE BELİRLİ BİR PARA İLE KONUTU SATIYORLAR,SONRA YAPMAYA BAŞLIYORLAR.İŞİN ARKASI KESİLİNCE SIKINTILARI DAHA BÜYÜYOR..” falan dedi.
O YÖNLÜ TEKNİK BİLGİLER VERDİ..
Banka kredilerine yüklenerek çalışmalarını sürdüren Firmalarında ciddi sıkıntılara girebileceklerine ilişkin görüşler verdi ve ÜRETİLENLER SATILAMAYINCA,vadesi gelen banka kredilerinin ödenmesinde güçlüklerin doğduğunu ileri sürdü..
BİNLERCE KONUT SATILAMAMIŞ BEKLİYORMUŞ..!!

AK PARTİ İL YÖNETİCİLERİ VE GENÇLİK SPOR İL MÜDÜRLÜĞÜ NOKTASINDA ÇIKAN SÖYLENTİNİN YALANLANMASI..
AK Parti İl Başkanı ve İl Yöneticileri GENÇLİK/SPOR İL MÜDÜRÜ hakkında “GÖREVİNDEN ALINDI..” yolunda ki söylentilere müthiş kızıyorlar..
“SİYASETİ BIRAKSINLAR SİYASETÇİLER YAPSIN..” diyorlar..
“SİYASETİ VAKIFLAR,SENDİKALAR YAPARSA OLMAZ..” diyorlar..
Karabük GENÇLİK/SPOR İL MÜDÜRÜ Sayın ABDÜLKADİR ÇETİN,Karabük’ün en başarılı İL MÜDÜRLERİNİN başında geliyor ve bu konuda hemen herkes hemfikir..
YILLARDIR BAŞARILI BİÇİMDE GÖREVİNİ YÜRÜTÜYOR..
O zaman hangi gerekçe ile görevinden alınacak ve hangi gerekçe ile BİR BAŞKA KURUMDAN bu Kuruma MÜDÜR ATAMASI yapılacak bu konuya AK Parti İl Başkanı ve İl Yöneticileri de pek anlam veremiyorlar.
Gerçi,AK Parti Karabük’te “BAZI VAKIF ve SENDİKALARIN SİYASETE MÜDAHALE ETMEYE ÇALIŞMASINDAN,SİYASET ERKİNİN GÜCÜNÜ KULLANMAYA ÇALIŞMASINDAN,BAŞINA BUYRUK HAREKET ETMESİNDEN..” sürekli yakınıyor.
Hatta çoğu kez “SİYASETİN DIŞINDA Kİ BİR TAKIM YERLERDEN GELEN SİYASET ÇALIŞMALARI BİZİ 7 HAZİRAN GENEL SEÇİMLERİ SIRASINDA MÜTHİŞ SIKINTIYA SOKTU…” diyorlar.
“ONLARIN YAPTIĞI YANLIŞLAR BİZE FATURA EDİLDİ.BEDELİNİ BİZ ÖDEDİK..” yakınmalarını dile getiriyorlar ve “HERKES KENDİ GÖREV ALANI İÇİNDE KALSIN,VAKIF/VAKIFLIĞINI,SENDİKA/SENDİKALIĞINI YAPSIN.SİYASETİ DE BİZ YAPALIM..” diyorlar..
GENÇLİK/SPOR İl Müdürü hakkında çıkan/çıkartılan haberlerin gerçeği yansıtmadığının altını çiziyorlar ve “BİZİM BÖYLE BİR GİRİŞİM VE TASARRUFUMUZ YOK.BİZİM DIŞIMIZDA OLURSA,BUNA DA KARŞI ÇIKARIZ..” sözlerini sıkça ediyorlar.
Böyle bir gelişmenin gerçeği yansıtmadığını söylüyorlar..

BİR ARA SIKÇA GÜNDEME GELEN “ŞANGAY BEŞLİSİ..” VEYA ŞANGAY İŞBİRLİĞİ ÖRGÜTÜ VE DEMİR/ÇELİK SEKTÖRÜ..
Bir aralar AVRUPA BİRLİĞİ’NE veya BATI ÜLKELERİNE karşı Ülkemizde sıkça dile getirilen “ŞANGAY BEŞLİSİ..” artık “ŞANGAY İŞBİRLİĞİ ÖRGÜTÜ ..” olarak da anılıyorlar..
RUSYA/ÇİN/KAZAKİSTAN/KIRGIZİSTAN/TACİKİSTAN Ülkeleri tarafından kurulan ve ilk toplantıları Çin Şangay Bölgesinde yapıldığı için “ŞANGAY BEŞLESİ..” olarak bilinen bu Örgüt daha sonra bünyesine ÖZBEKİSTAN Ülkesini de almış bulunuyor.
ÖZBEKİSTAN’IN girişi ile “ŞANGAY BEŞLİSİ..” ismini “ŞANGAY İŞBİRLİĞİ ÖRGÜTÜ..” olarak değiştirdi ve Ülkemizde bir aralar çok sık adı geçiyordu.
“ŞANGAY BEŞLİSİ..” Ülkeler arasında olmamızı,Ülkemizin sosyo/ekonomik çıkarlarının BU ÖRGÜT içinde olduğunu savunan çevreler var ve bu bir yönü ile KARABÜK’Ü ve KARDEMİR’İ DE ilgilendiriyor..
ÇİN DÜNYANIN EN BÜYÜK DEMİR/ÇELİK ÜRETİCİSİ..
Şu an itibarı ile DÜNYA PİYASALARINA,ÇİN tarafından 200 milyon tonu aşkın DEMİR/ÇELİK ürünü satıldığı,bunun TÜRKİYE pazarını da çok büyük ölçü de etkilediği biliniyor.
ŞANGAY BEŞLİSİ Örgütüne sıcak bakan bir çevre “ÇİN KÜTÜK DEMİRİNDEN ALINAN VE YÜZDE 22 CİVARINDA OLDUĞU BİLİNEN GÜMRÜK VERGİSİNİN,DAHA AŞAĞI ÇEKİLMESİNİ,MÜMKÜNSE SIFIRLANMASINI..” istiyor..
Öyle olduğunda YERLİ ÜRETİM tamamen ortadan kalkar..
HADDECİLİK patlaması yaşanır,ÜRETİM SIFIRLANIR..!!

BİR ERKEN GENEL SEÇİM OLURSA,KALKINMA BAKAN YARDIMCISI SAYIN MEHMET CEYLAN’I HERKES DİKKATE ALSIN
Ülkemiz bir yandın Koalisyon hesapları ile meşgul olurken,öte yandan da,ERKEN GENEL SEÇİM hesaplarının yapıldığı ayan/beyan ortada ve bir ERKEN GENEL SEÇİM her an gündeme tam anlamı ile oturabilir..
O ZAMAN NE OLUR/NELER YAŞANIR..
Örneğin AK Parti içinde,KALKINMA BAKAN Yardımcısı,AK Parti Karabük eski Milletvekillerinden Sayın MEHMET CEYLAN’I herkes dikkate almak zorundadır.
Sayın MEHMET CEYLAN bağını hiç mi hiç koparmadı..
AK Parti’nin TÜM ETKİNLİKLERİNDE Sayın MEHMET CEYLAN’I görmek mümkün,iki dönem Milletvekilliği,daha sonra,KALKINMA BAKAN YARDIMCILIĞI Sayın CEYLAN’IN kişisel portföyüne büyük artılar yazmış bulunmaktadır.
BİLGİ/BİRİKİM/DONANIM ve YÖRE SORUNLARINA vukufiyet noktasında,bu YÖRELERİN nelere ihtiyaç duyduğunu,neler yapılması gerektiğini ve bunların sağlanacağı yolları en iyi bilen isimlerin başında Sayın MEHMET CEYLAN’IN geldiğini söylemek sözün en doğrusu olsa gerektir.
Safranbolu Ticaret ve Sanayi Odası İftar Yemeğinde,AK Parti İl Başkan Yardımcısı Sayın ALİ ERORHAN ile birlikte bir süre sohbet ettik ve Sayın MEHMET CEYLAN bize FİLYOS LİMANI konusunda bilgiler verdi..
“YAPILAN İHALE GÜNDEMDEN KALDIRILABİLİR..” dedi.
Bu konuda kendisine fazla gelinmediğinden söz etti..
Sayın MEHMET CEYLAN Karabük Siyasetinde önemli bir isimdir..

SAYGIDEĞER OKURLARIMIZ,MÜBAREK RAMAZAN BAYRAMINDAN SONRA,YENİDEN BİRLİKTE OLMAK DİLEĞİYLE..
Mübarek RAMAZAN AYININ sonuna gelmiş bulunuyoruz.
İki gün sonra mübarek ay bitiyor.
Cuma günü RAMAZAN BAYRAMINA GİRECEĞİZ.
Saygıdeğer OKURLARIMIZ,DOSTLARIMIZ,KARDEŞLERİMİZ..
Ramazan Bayramından sonra,yeniden birlikte olmak en içten,en kalbi isteğimizdir,hepinize,herkese Cenabı Allahtan sağlık,afiyet,başarı ve mutluluk dileklerimizi iletiyoruz.
Engin saygılarımızla

15 kişi görüş bildirdi

 1. başköylü

  ruhi damadını karabük spor yönetimine aldırttırmış
  karabük spor yönetiminin nasıl oluştuğu ortaya çıkıyor
  açıkta kalan hiç damat kalmadı
  oh ne güzel hayat

 2. SAFRANBOLULU TÜCCAR

  KARABÜK TSO GALİBA TSO PARASIYLA SİYASETE SOYUNANLARIN MEKANI HALİNE GELDİ.TSO PARASIYLA İFTARLAR SİYASET KOKAN TAVIRLAR BUNU GÖSTERİYOR.BİR ÖNCEKİ BAŞKAN SEÇMENDEN ŞAMARI YEDİ.SIRA ŞİMDİKİ BAŞKANDA.HADİSENİN BU YANINDA KARABÜK TSO MECLİS BAŞKANINIDA UNUTMAYALIM O SİYASETİN İL BAŞKANI VE SİYASETİN SEÇMENİN ŞAMARINI BUNLARDA YİYECEK BUNA BÜTÜN KARABÜK İNANSIN

 3. kardemir seven

  kardemir limanıymış oluyomuş olmuyomuş yazıp duruyosunuz ama 13 yıldır aklınız nerdeydi?
  millete palavra atıp duruyordunuz limanı yapıp 3 milyon ton üretime çıkmış gibi anlatıyordunuz
  kar ederken bizim sayemize oldu diyordunuz 88 trilyon zararı biz yapmadık diyorsunuz
  ya milletle dalga geçmeyi bırakın artık
  DDY nın dışında ray sattığınız bir yer var mı?
  yatırımları neden gününde bitiremeyip kardemiri zarara soktunuz? fadılı günah keçisi yapıyorsunuz
  sizler ailecek yönetim kurulu üyesi değil miydiniz?
  fadılın getirdiği müdürlerin çoğu sizin de prensiniz gibi çalışmaya devam ediyorlar.
  insanları kandırmayı bırakın geçin bu işleri

 4. Ömrünüz uzun olsun

  Allah ömrünü uzun etsin Ahmet abi,Mehmet Ceylanın siyasette işi bitti,ne diye parlatmaya çalışırsın.Belediye Başkanlında Rafet vergili çiy çiy yidi Ceylanı.Mehmet Ceylan artık Siyasette bir yere gelmez gelemez.Bilhassa bu AKP Taşkilatlarıyla hiç gelemez.Selamlar

 5. HALKIN ADAMI

  Karabük ticaret sanayi odasına dur diyecek bir baba yiğit yokmu esnafın parasını kendi reklamlarına kullanmak ye kürküm ye dercesine böyle hoyratça bi tutum yarınlarına yatırım yapacaklar ltf kendi ceplerinden yapsın. bi önceki başkan kullandı tso yu halk boyunun ölçüsünü verdi şimdiki yönetiminde ahirette sorar hesabını

 6. Rotaned

  Mehmet Ceylan da Mehmet Ali Şahin gibi artık bitmiştir. Karabük’te maya tutmaz. İlk seçimde Osman Kahveci de listede yer almaz. Timurçin Saylar seçimde rezil oldu, ilk defa milletvekili kaptırıldı, o da siyasi mevta oldu. Burhanettin Uysal geçen seçimlerde partisine değil de MHP’ye aleni ve açık çalıştı, o da bitti. Ömer Ayar, Cumhur Ünal daha önceden sıfırı tükettiler. Kaldı geriye Necdet Aksoy, Dursun Baş ve Tuncay Özcan. Bunların içinden Tuncay sıyrılır 1. aday olur. İkinciyi de siz bulun.

 7. NE DAMAT YAHU

  RUHİNİN DAMADI FUTBOL ŞUBESİNDEN SORUMLUYMUŞ İYİ VALLA FERİDUN-BAYRAM-DAMAT TIRANSEFERLERİ YAPARLAR BU TAKIM ŞAMPİYON OLUR HELAL OLSUN VALLA BİLLA HELAL OLSUN.HAYDİİİ GENÇLEEER MAÇA MAÇA.SEYREDİN TİYATORAYI

 8. Senden Bir Cacık OLMAZ tUNCAY

  Tuncay Özcan tso’nun gücünü kullanarak görev ve yetki alanı dışında iftar programları yaptığına göre milletvekili seçimleri için hazırlık yapıyor herhalde.AMMA hayal görür biz bu filmi daha önce de seyrettik.Yemiyor tuncay efendi.Bence otur oturduğun yerde senden bir cacık olmaz.Halk senin tipindeki siyaset cambazlarına prim vermez

 9. ev arayan

  Satılamayan çok sayıda ev ve iş yeri var haberiniz çok ilginç,benim bildiğim satılamayan ürünün fiyatı düşer,kampanya yapılır satmak için,bizde ise hem satılamadığından ağlanıyor,hem fiyatlar inanılmaz uçuk.Satamayanda şikayetçi,alamayanda şikayetçi,ama çözümü yok değil,örneğin ev yapanlar yüzde 50 kar marjı ile çalışsınlar bakın bakalım ellerinde satılmayan ev kalıyormu……

 10. caarusa

  yönetim oluştu görev dagılım yapıldı karabükspor eski günlerine geri dönüyor başkan feridun tankut kulüp menejeri seyit içgül futbolcuların menejeri bayram futbol şube sorumlusu ruhi ayanın damadı hayırlı olsun aralarına kimseyi yine sokmadılar bence bu kadro iş yapar

 11. ERKEN SEÇİM

  ERKEN SEÇİMDE AK PARTİ AHMET ERORHAN-BURHANETTİN UYSAL İLE SEÇİME GİRER VE ÇOK AÇIK ARA FARKLA SEÇİMİ 2-0 ALIR.YOK EFENDİM TUNCAY ÖZCANMIŞ-SEDAT NAMALMIŞ-TİMUÇİN SAYLARMIŞ GEÇİN EFENDİLER GEÇİN.EYER AHMET ERORHAN ADAYLIGI KABUL ETMEZSE O ZAMAN BURHANETTİN UYSAL-CENGİZ ÜNAL OLUR,BURHANETTİN UYSAL-MUZAFFER ATILGAN OLUR,YAHUTTA BURHANETTİN UYSAL-SERDAR AKÇA OLUR.
  SEDAT NAMAL,TUNCAY ÖZCAN FİLAN TAÇA ÇIKARLAR

 12. AK PARTİLİ

  MEHMET ALİ ŞAHİN-AHMET ERORHAN AK PARTİYİ UÇURUR,MEHMET ALİ ŞAHİN-BURHANETTİN UYSAL 2-0 GARANTİLİ OLUR.AK PARTİYİ SEVEN AK PARTİLİ OLAN HERKES BU KONULARI DÜŞÜNMELİ ARTIK

 13. MHP bitti

  MHP Karabüktede diyer yerlerdede bitti barajın altında kalır.Koalisyona girmez,başbakan olmaz,geçimsizlik onlarda MHP hiç tek başına iktidar düşündümü acaba,böyle bir ihtimal hiç akıllarına geldimiyki.Rüyalarında görseler ter içinde uyanırlar kabus gördük diyerek elham okurlar ettehiyyatı okurlar.CHP zaten Allahlık Ali bey gibi bilhassa Karabükte CHP ha var ha yok farkeden bişey yok.
  Onun için AK Partimiz akıllı bir listeyle 2-0 garanti yapar.Amma sen ne akla hizmet olarak Sedat Namalı ikinci sıraya koyarsan bu seçmen pek dangalak deyil yani.Birde AK Parti İl Yönetiminden bazı isimler çıkmalı bunların varlığı bile seçmene diken gibi batıyooooor

 14. MUHALEFET

  Seçim sonuçları AKP’yi kuzu yaptı. Keşke Çözüm sürecinde bu kadar taviz vermeseydi, Başkanlık sisteminde diretmeseydi, Cumhuriyetin temel ilkelerini sorgulamasaydı. Şimdi MHP suçlanıyor, AKP ile hükümet kurmuyor, kaçıyor diye. MHP kaçmıyor, milletin çoğunluğunun istediği oy kaybettirdiği kırmızı çizgileri sunuyor. O zaman kabul edilmeyen bu şartlarla, ne anlamı var hükümete ortak olmanın. Ama AKP yine cinlik yapıyor, erken seçim kozuyla hükümetten kaçan MHP diye lanse ediyor topluma. Güya giden oyları geri alacak. Millet öyle bir millet ki EYY AKP, sakın bu milletle fazla oynama.

 15. Kasım

  MHP bitti diyen kişi.. Yazının sonunda il yönetiminden bazı isimler çıkmalı bunların varlığı bile seçmene diken gibi batıyor diyorsun ya. Valla Mhp de sana belli ki çuvaldız gibi batıyor . Chp ile ilgili yazdıklarınızı unutmayın ve bir yere kopyalayın. Ben öyle yaptım. Koaliasyonu chp ile kurduğunuzda sana bu yazıların suyunu içireceğim:)))

Görüş Bildir

Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.

19 Mayıs’ta kahverengi kokarca böceği zararlısı ile ilgili bilgilendirme toplantısı

Yayın: 07.12.2023 04:24
Kaynak: AA
Paylaş:
A+ A-

SAMSUN (AA) – 19 Mayıs ilçesinde kahverengi kokarca böceğinin zararları ve alınacak önlemlerle ilgili bilgilendirme toplantısı düzenlendi.

İlçe Tarım ve Orman Müdürlüğü tarafından organize edilen ve Demet Aynan Toplantı Salonu'nda gerçekleştirilen toplantıda, İlçe Tarım ve Orman Müdürlüğü personeli ziraat mühendisi Dilber Sağlam, kahverengi kokarca böceğinin bitkilere verdiği zarar ve alınabilecek önlemler ile ilgili sunum yaptı.

19 Mayıs Kaymakamı İbrahim Civelek, zararlı böcekle mücadele konusunda ilçede yapılan geniş çaplı bilgilendirme toplantıları ve ilaçlama çalışmaları sayesinde zararın en aza indiğini, mücadeleye devam edileceğini belirtti.

İlçe Tarım ve Orman Müdürü Galip Baykal da kahverengi kokarca zararlısına karşı yürütülen çalışmalara devam edeceklerini söyledi.

19 Mayıs Ziraat Odası Başkanı Bayram Konuş ise İlçe Tarım ve Orman Müdürlüğü ile koordineli şekilde zararlı ile mücadele ettiklerini, üreticilere destek olduklarını anlattı.

Sağlam da kahverengi kokarcanın bitkilere sokucu emici ağız yapısıyla zarar verdiğine işaret ederek, “Bu zarar, meyvelerde ve yapraklarda sarı lekeler, meyvelerde çukurlaşma, yaprakların kıvrılması ve dökülmesine neden olabilir. Özellikle meyvelerin olgunlaşma dönemindeki zararı daha fazladır. Bu dönemde meyvelerde kedi yüzüne benzer, meyvenin içine doğru genişleyen zedelenme çürük benzeri doku kayıpları oluşur. Kahverengi kokarcanın zararları sadece bitkisel üretime değil, nadir de olsa insan sağlığına da zarar verebilir. Yaz mevsimi sonunda kışlamak için ev, depo gibi korunaklı alanlara girerler. Bu alanlara girerken üzerlerinde hastalık ve zararlıları taşıyabilirler. Ayrıca kışlama sırasında salgıladıkları kimyasallar, alerjik reaksiyonlara neden olabilir.” ifadelerini kullandı.

Toplantıya İlçe Jandarma Komutanı Üsteğmen Serkan Kalınbacak, 19 Mayıs Belediyesi Veteriner İşleri Müdürü Mahmut Bilgen, 19 Mayıs Muhtarlar Derneği Başkanı Salih Karakartal ile üreticiler katıldı.