Her Telden (15.Mayıs.2015)

Her Telden (15.Mayıs.2015)

Yayın: 15.05.2015 08:35
Paylaş:
A+ A-

KARABÜK İL ÖZEL İDARESİ “30 YENİ İŞ MAKİNASI ALARAK..” BÜYÜK BİR ATILIM GERÇEKLEŞTİRDİ VE ASFALT OLAYI..
Karabük İL ÖZEL İDARESİ Genel Sekreteri Sayın MEHMET UZUN,30 yeni İŞ MAKİNASI/ARACI aldıklarını söylüyor ve özellikle artık ASFALTLARININ tamamını kendileri yapacaklarmış.
YENİ İŞ MAKİNELERİ DEVREYE GİRDİ.
Özellikle TAŞ KIRMA noktasında çok ciddi tasarrufların gerçekleştiğine dikkat çekiyor Sayın MEHMET UZUN ve aylık tasarruf miktarını 500-600 bin lira dolayında gösteriyor.
ÖNÜMÜZDE Kİ SÜREÇTE ASFALT HAMLESİ BAŞLIYOR.
Bu arada,Karabük’ün en büyük üç Köyünün,yani BOSTANBÜKÜ-KILAVUZLAR-CUMAYANI Köylerinin,Köyiçi Yollarının,kanalizasyon ve diğer sorunlarının halledildiğini anlatıyor Sayın MEHMET UZUN.
Köylerin,artık,TEMEL SORUNLARI bitti sayılır anlamında bilgiler veren Sayın MEHMET UZUN “ARTIK KÖYLERİMİZ ÇOCUKLAR İÇİN OYUN PARKLARI İSTİYOR..” iddialarına değiniyor.
GENEL SEKRETERLİK ile İLGENE MECLİSİ arasında uyumlu bir çalışma düzeni olduğuna da dikkat çekiyor Sayın MEHMET UZUN ve Ankara kaynaklı,maddi destek akışının sürdüğünü de anlatıyor.
İl ÖZEL İDARE Genel Sekreterliği olarak KÖYLERİN İHTİYAÇLARINI temin etmek noktasında başarılı bir çalışma içinde olduklarına dikkat çekerken “ÖTE YANDAN,BİRÇOK DEVLET YATIRIMINA DA BİZ BAKIYORUZ..” bilgilerini veriyor.
“BU YATIRIMLARIN YÜRÜTÜLMESİNİ DE İZLİYORUZ..” diyor.
Karabük İl ÖZEL İDARE Genel Sekreterliği faal çalışıyor.

ŞİRİNEVLER EĞİTİM/ARAŞTIRMA HASTANESİ “TIBBİ ATIK DEPOLAMA SİSTEMİ,MERKEZİ..” UNUTULMUŞ MU ACABA..?
ŞİRİNEVLER ARAŞTIRMA/EĞİTİM Hastanesi’n de HUMMALI BİR FAALİYET VAR,nedir diye kulak kabarttık TIBBİ ATIK DEPOSU yokmuş Hastanenin.
TIBBİ ATIK DEPOSU veya MERKEZİ YAPILMAMIŞ.
Şimdi bunun için BİRKAÇ SEÇENEK üzerinde duruluyor,yer noktasının ÇÖZÜMÜ için çabalar sürüyor,bizim bildiğimiz SOMUT BİR YER henüz tespit edilemedi.
BULUNAN YERLERİN SORUNLARI ÇIKIYOR..
TIBBİ ATIK olayı çok önemli ve tehlikeli,zira BU TÜR ATIKLAR BAKTERİ ÜRETMEYE,MİKROP SAÇMAYA çok müsait,o nedenle özel bir sistemle depolanması gerek.
BÖYLE BİR DEPOLAMA OLAYI UNUTULMUŞ,YAPILMAMIŞ..
Bu nokta da YA HASTANE PROJESİNE böyle bir DEPOLAMA MERKEZİ konulmadı diye düşünmek mümkün veya PROJE DE BÖYLE BİR YER VARDI,müteahhit Firma yapmayı unuttu,ucuz olsun diyerek yapmadı..!!
BU ŞIKLARDAN HANGİSİ GEÇERLİ İSE,İKİSİ DE HATA..
Şimdi TIBBİ ATIK DEPOLAMA MERKEZİ yapımı için çabalanıyor..
O noktada da SORUN ÜZERİNE SORUN çıkıyor..

AK PARTİ,EĞER YENİDEN İKTİDAR OLURSA,2015-2019 DÖNEMİ KARABÜK’TE KARAYOLU ATAĞINI GERÇEKLEŞTİRECEK
AK Parti,7 Haziran Genel Seçimlerinde yeniden İKTİDAR OLURSA Karabük’te KARAYOLU ATAĞINI gerçekleştirecek ve hazırlandığı bilinen 62 PROJE içinde KARAYOLU ÇALIŞMALARI ağırlık taşıyor.
KARABÜK-BARTIN ARASINDA 6 TÜNEL GEÇİŞLİ Karayolu 205-2019 yılları arasında yapılacak ve YOL RAMPALARDAN kurtulacak ayrıca CİDDİ ORANDA KISALACAK.
KARABÜK-KASTAMONU YOLUÇİFT YOL HALİNE GELECEK..
KARABÜK ÇEVRE YOLU 2 TÜNEL ve 3 KAVŞAKLI YAPILACAK.
Bu çalışmaların yanı sıra,FİLYOS LİMANI dikkate alınarak YORTANPAZARI-KOZCAĞIZ KARAYOLU ele alınarak standardı yüksek hale getirilebilir ve bunun ilk işareti YENİCE KÖPRÜSÜ ile verildi zaten.
AK Parti eğer yeniden İKTİDAR olursa,KARABÜK KARAYOLU açısından ciddi bir atak yaparak,çevre ile ulaşım standardını çok yüksek bir hale getirecek.
BUNLAR ÇOK ÖNEMLİ GELİŞMELER ELBET.
KARAYOLU,O KENTİN KAN DAMARLARI GİBİ..
Karabük bu damarlarına yenilerini ekleyerek,kalbi sayılan ekonomiye yeni oksijen kanalları açacak ve bunların ekonomik semerelerini görecek
KARAYOLU ATAĞI 2015-2019 YILLARI ARASINDA..

GAZETEMİZ İNTERNET SAYFASINA GELEN OVACIK İLÇESİNE İLİŞKİN YORUMLAR VE ELEŞTİRİLER ÇOK CİDDİLEŞTİ…
Gazetemiz İNTERNET SAYFASI Karabük’ün SERBEST KÜRSÜSÜ gibi oldu ve özellikle SİYASİ İÇERİKLİ birçok yorum geliyor,birçok insan düşüncelerini burada paylaşma imkanı buluyor.
Özellikle HER TELDEN Köşesine gelen yorumlar gün ve gün çok daha içerikli olmaya başladı,insanlar KARALAMA YAPMADAN eleştiri yaparak düşüncelerini yazıyorlar.
Hep söylüyoruz BİZİ ELEŞTİRENLER DE VAR.
BÜTÜN ELEŞTİRİLERE VİRGÜLÜNE DOKUNMADAN yer veriyoruz ve yeter ki YORUM YOLLAYAN Hukuk önünde sıkıntıya girmesin,yazılan tüm yorumlara yer veriyoruz.
ŞİMDİ OVACIK ÜZERİNDE BİR TARTIŞMA YAŞANIYOR.
Belirli bir Çevre OVACIK Belediye Başkanı Sayın MUSTAFA DURSUN’A hak verirken,belirli bir çevre ise Sayın DURSUN’U hizmet üretmemekle suçluyor,makamında bile durmuyor yolunda görüşler dile getirenler var.
HEMEN HER KONU ÜZERİNDE YORUMLAR GELİYOR.
Son bir/iki gündür OVACIK İLÇEMİZ GÜNDEM DE..
İlçe küçücük ama,ÜZERİNDE BÜYÜK TARTIŞMALAR oluyor..

MHP MİLLETVEKİLİ ADAYI SAYIN DURMUŞ YALÇIN’IN BAŞKA PARTİLERE ÇALIŞTIĞI İDDİASI KARABÜK GÜNDEMİNDE
MHP İçinde Sayın DURMUŞ YALÇIN’IN Milletvekili Adaylığına muhalefet eden bir çevre,bir kesim vardı ve bunlar genellikle Sayın DURSUN ALTIPARMAK’I Milletvekili Adayı görmek istiyorlardı.
MHP Sayın DURMUŞ YALÇIN’I BİRİNCİ SIRA ADAYI YAPTI.
Şimdi Sayın DURMUŞ YALÇIN’IN,özellikle YEREL SEÇİMLER sırasında,Safranbolu’da,AK Partili Belediye Başkan Adayı Sayın NECDET AKSOY’A destek verdiği yolunda söylentiler var.
Sayın DURMUŞ YALÇIN konuya açıklık getirdi,açıklama yaptı.
Ancak,bu söylentiler sürekli köpürtülmeye çalışılıyor,Sayın DURMUŞ YALÇIN yıpratılma sürecinde,peki 30 MART YEREL SEÇİMİNDE Sayın RAFET VERGİLİ’YE DESTEK VEREN AK PARTİLİLER NE OLACAK..?
AK PARTİ İÇİNDE,ÇOK ETKİLİ OLAN KİMLER,YEREL SEÇİMLERDE Sayın RAFET VERGİLİ’YE destek verdiler,çalıştılar veya Partileri için kıllarını kıpırdatmadılar..?
Sayın VERGİLİ bunların işaretini verirse ortalık karışır.
AK Parti İL ESKİ BAŞKANI Sayın ÖMER AYAR açıklarsa mesela..!!
Ortalık nasıl KARMANÇORMAN OLUR değil mi..?

KARDEMİR KARABÜKSPOR 2013/2014 SEZONONDA “FUTBOL AKADEMİSİ..” DEDİ,AK PARTİ “SPOR FABRİKASI..” DİYOR..
KARDEMİR KARABÜKSPOR,büyük bir ihtimalle KÜME DÜŞTÜ,olabilir,KARABÜKSPOR DAHA ÖNCELERİ DE KÜME DÜŞTÜ çıktı,yeniden düştü,yeniden çıktı..
Burada en büyük sorun KARABÜKSPOR’UN BİR TEK ÇAKILI ÇİVİSİ OLMAMASINDA yatıyor,nesi var,nesi yoksa KARDEMİR’İN ve bu çok büyük bir eksiklik..
2013/2014 Sezonunda FUTBOL AKADEMİSİ kurmak üzere ciddi girişimler yapan KARDEMİR KARABÜKSPOR’DA bu konu bir anda gündemden düşürüldü ve esas bu konu KÜME DÜŞMÜKTEN ÇOK DAHA ÖNEMLİYDİ..!!
Bakın AK Parti ÇOK DAHA BÜYÜK BİR ATILIM YAPIYOR.
Yakında resmen açıklanacak olan AK Parti 2014-2019 YILLARI PROGRAMINDA çok önemli bir spor yatırımının yer alacağı üzerinde bilgiler veriliyor.
AK PARTİ “KARABÜK SPORCU FABRİKASI..” Başlığı ile bir yatırım planlıyor ve 2015-2019 ÇALIŞMA Programına bu yatırımı alacaklar sanıyoruz.
KARABÜK SPORCU FABRİKASI..
LÜTFEN BU YATIRIMI İYİ İZLEYİN ve eğer böyle bir yatırım gerçekleştirilebilirse OLİMPİYATLARDA Karabüklü sporcuları göreceğiz ,gururla izleyeceğiz.
KARDEMİR KARABÜKSPOR buralardan beslenecek..
FUTBOL ve DİĞER BRANŞLARDA buradan beslenecek..
VERİMSİZ ALT YAPI yerine,SPORCU FABRİKASI besleyecek Kulübü.
Siz esas bu noktaya odaklanın,o noktayı izleyin..

7 HAZİRAN GENEL SEÇİMLERİNE BİR AYDAN DAHA AZ BİR ZAMAN KALDI VE KARARSIZ SEÇMEN ORANI ÇOK YÜKSEK..
7 Haziran Genel Seçimlerine çok az bir zaman kaldı ve halen KARRASIZ SEÇMEN oranının ÇOK YÜK olduğuna ilişkin mesajlar veriliyor bu sayının anormal yüksek olduğundan söz ediliyor
KİMİ ÇEVRELER YÜZDE 30 CİVARINDA KARARSIZ VAR diyor ve bu kararsız seçmenin,büyük bölümünün,daha önce ki Genel Seçimlerde AK Partiye oy vermiş kitle olduğundan söz ediliyor.
“KARARSIZLAR AK PARTİ VE MHP SEÇMENLERİ..” şeklinde takdim ediliyor,gerekçe olarak da “AK PARTİ LİSTESİ DE,MHP LİSTESİ DE,TABANIN İÇİNE PEK FAZLA SİNMEDİ..” görüşü dile getiriliyor.
Bilindiği gibi CHP HAKİM GÖZETİMİNDE ÖNSEÇİM YAPMIŞTI.
CHP SEÇMENİ FİRESİZ PARTİSİNE DESTEK OLACAK.
Ancak,aynı şeyleri AK Parti seçmeni için,MHP Seçmeni için söylemek bu kadar kolay değil elbet ve olayın bu noktasında AK Parti seçmeni kararsızlığını sürdürürken CHP’YE oy vermekle,MİLLİ İTTİFAK Adaylarına oy vermek arasında gidip/geliyor şeklinde değerlendirmelerde yapılıyor.
MHP Seçmeninin,kararsız bölümü,partiye liste çalışmasından dolayı oy vermeyecek olan bölümü,daha ziyade CHP’YE yönlenmiş durumda ve bunu bir anlamda YEREL SEÇİMLERDE MHP’YE verilen CHP oylarına karşı bir kadirşinaslık olarak da değerlendirenler çoğunlukta.
KARABÜK’TE HALEN YÜZDE 30 CİVARINDA KARARSIZ SEÇMEN olduğundan söz eden,Siyasi kulisleri iyi izleyen çevreler,son 8-10 günü kadar bu kararsızlığın sürebileceği üzerinde de bilgiler veriyorlar.
KARASIZ SEÇMEN SAYISI OLDUKÇA YÜKSEK..

YENİŞEHİR DR.NECMETTİN ŞEYHOĞLU STADYUMUNUN ARKASINDA Kİ IŞIKSIZ BÖLGE BİR SORUN ÇIKARTACAK..!!
Birkaç ay önce YENİŞEHİR DR.NECMETTİN ŞEYHOĞLU Stadyumu’nun GÜNEY KALE ARKASI olarak bilinen bir bölümün GECE AYDINLATMASI yok.
YUKARISINDA OKULLAR BÖLGESİ VAR.
KIZLI/ERKEKLİ ÖĞRENCİLER GELİP/GEÇİYORLAR.
KAPALI SPOR SALONU’NDA MÜSABAKALAR VAR..
Buralardan insanlar GECE KARANLIK olan saatlerde geçmek zorunda kalıyorlar ve KORKARIZ Kİ BİR OLAY CEREYAN edecek,can ve mal kaybına sebep olan bir olay/olaylar zinciri yaşanacak.
“NİSAN AYI İÇİNDE AYDINLATMA YAPILACAK..” denildi.
“MAYIS AYI SONUNA GELDİK..” bir ilerleme yok..
Bu olayın çözümü için MUTLAKA İSTENMEYEN,CAN SIKAN BİR OLAYIN GERÇEKLEŞMESİ Mİ lazım anlayamadık,bu işi BEDAŞ MI yapacaktır,KARDEMİR Mİ yapacaktır bir birimin üstlenmesi gerekir herhalde.
NİSAN SONUNA YAPILIR deniliyordu..
Biz mi yanlış anladık yoksa,2016 NİSAN SONU denildi de biz mi yanlış anladık yoksa,İLGİLİ BİRİM her neresi ise,HEPİMİZİ ÜZECEK BİR OLUMSUZLUK YAŞANMADAN,bu işin halledilmesi sonsuz yararlı olur..
Sonra VAH/TÜM dememek için bu sorun mutlaka çözülmeli.

SİYASETİ İYİ BİLEN,İYİ İZLEYEN BİR DOSTUMUZ KARDEŞİMİZ “AK PARTİ 1 GARANTİ,DİĞER 1 İÇİN ÜÇ PARTİ YARIŞI..”
Siyaseti çok iyi izleyen,bilen bir dostumuz/kardeşimiz ile yeniden sohbet ettik “SEÇİM NASIL GİDİYOR..” diye sorduk “ÇOK KARARSIZ VAR..” dedi.
Daha sonra da “AK PARTİ,SANKİ,BİR MİLLETVEKİLLİĞİNİ GARANTİLEMİŞ.DİĞER BİR MİLLETVEKİLLİĞİ İÇİN AK PARTİ-CHP-MHP ARASINDA SIKI BİR YARIŞ VAR..” gibi iddialar dile getirdi.
“HANGİSİ ALABİLİR..” diye sorduk.
“AT YARIŞLARINDA BİR DEYİM VARDIR..” dedi ve “SON DÜZLÜKTE İYİ KOŞAN,İYİ ATAK YAPAN KAZANIR HERHALDE..” gibi değerlendirme yaptı..
Sonra da “AK PARTİ 2-0 HEDEFİNDEN KOPMADI.CHP BİR MİLLETVEKİLLİĞİNİ GARANTİ GÖRÜYOR VE OY ORANI BİLE VEREREK 37 BİN CİVARINDA VEYA BİRAZ FAZLA OY ALACAĞIZ,DİYORLAR.MHP İSE BİR GARANTİ,2.NCİ MİLLETVEKİLLİĞİ İÇİN ÇOK CİDDİ BİÇİMDE ÇALIŞIYORUZ DİYORLAR..” DEDİ.
MİLLİ İTTİFAK ADAYLARI DA İDDİALILAR..
“ÜLKE BARAJI SORUNUMUZ YOK.KARABÜK’TE MİLLETVEKİLİ ÇIKARTIRIZ..” görüşlerini rahatlıkla dile getiriyorlar ve çokta sıkı bir çalışma düzeni içindeler..
8 HAZİRAN GÜNÜ GERÇEKLERLE KARŞILAŞIRIZ..

19 kişi görüş bildirdi

 1. ÜLKÜCÜ

  DÜN DEVLET BAHÇELİYİ KAÇ KİŞİ DİNLEDİ.AKP İL BAŞKANI SAYDIMI ACABA.CUMHURBAŞKANI GELİNCE 70 BİN KİŞİ DİNLEDİ DEMİŞTİ.DÜN HERALDE 85-90 BİN KİŞİ VARDI DER.MHP 2-0 YAPMAYA GİDİYOR HABERİNİZ OLSUN.MHP 2-0 YAPMAYA GİDİYOR

 2. SELAMET

  EVET HAKLISIN KALABALIKTI KONSER BAHÇELIYI DEĞİL ZARAYI DINLEMEYE GELMİŞLER.BAHÇELIYI DINLEYEN,KALABALIĞIN ÜÇTE BİRIYDI BENCE

 3. KONSER

  Selamet bu kafayı nasıl yapıyorsunuz? Miting konserden kalabalıktı.

 4. Fahri Aydın

  Döner mitingine bakarak 2-0 hayali kurmayın.

 5. alperen

  selamet özetlemiş galıba olayı,konser ayran doner ekmeye aldanmamak gerekir.

 6. Konser mi?Mitink mi??

  Ne ala memleket….Yayalaştırılmış park açılışı adı altında dağıtılan promosyon dondurmalar,macunlar,döner ekmekler…..ZARA konseri….Araya sıkıştırılıveren bir miting proğramı…..Ne güzel hesaplanmış bir harcama düzeni…..Kimin parasını harcıyorsunuz????? MHP’nin seçim bütçesi yok mu??? Devletten kaynak aktarılmadı mı ???? Hesap büyük….Kendi ikbalini milletvekili adaylarının üstüne çıkaran VERGİLİ bol keseden …Belediye bütçesi sağolsun…

 7. mehmet taş

  kardemirde genel müdür muavini istifa etti. mutlaka arkasından olumsuz konuşurlar. çünkü her gidene aynısını yapıyorlar. kendilerinden başka iş bilen yok. ray üretiminde düzelme var mı? çubukta başarılıyız ray da profilde sıkıntımız var diyorlarmış… çubukta başarılı olmayan mı kaldı? hala bazı müdürler ve baş mühendisler nasıl başarılı görülüyor anlamak mümkün değil. burada hiç bir şeyin değişmeyeceği anlaşıldı….

 8. akp li vatandaş

  bizim parti yanlış aday tespiti yaparak 1 milletvekilini M.H.P hediye etti dün bahçeliyi izleyip o kalabalığı ve coşkuyu görünce M.H.P karabükt e 2-0 yapar ben bile inandım. akp artık avucunu yalasın. bizleri dikkate almayıp kendilerine göre aday tespiti yapanları 8 haziran sabahı göreceğiz.

 9. Ramazan AYDEMİR

  Emekliliği dolmayan milletvekillerine 4 yıl boyunca primleri ödenecek. Bunu niçin konuşmuyorsunuz. 77 Milyonun hakkını çiğnetmek doğru mu? Allah kul hakkı ile gelmeyin diyor.. İslamiyete gönül verdi isek bunu haykıra bilmeliyiz. Sırf parti tutuyoruz diye sessiz kalıyorsak..Doğruluğumuzu ve inancımızı sorgulamalıyız.

 10. KARABÜKSPOR KÜME DÜŞTÜ

  MURAT YOLBULAN GÖZÜN AYDIN ARKADAŞ BAK KARABÜKSPORU NE KADAR GÜZEL KÜME DÜŞÜRDÜN.MUSTAFA BAŞKAN FUTBOLCULARI SUÇLAYAN AÇIKLAMA YAPMIŞ.SEN FUTBOLCUNUN İYİSİNİ ALMA,YETERLİ OLMAYAN FUTBOLCUYA BÜYÜK PARALAR VER,ULUSAL BASINA MALZEME OL.SONRA FUTBOLCULARI SUÇLA.ADAMIN YETENEĞİ O,100 LÜK DOÇ KAMYONETE 25 TON YÜK ATABİLİRMİSİN ARKADAŞ.AMMA 10 LÜK DOÇ KAMYONETE MERCEDES TIR PARASI VEREBİLİRSİN MESELA.
  BİR SÖZÜMDE SAYIN AHMET GÖLBEKE YOK DAHA ÖNCEDE KÜME DÜŞTÜ,KÜME ÇIKTI FALAN GİBİ ADAMIN ANASINDAN-BABASINDAN ÇOK PARASI VAR GİBİ YAZILARLA OLAYI KÜÇÜLTMEYE ÇALIŞMA.SANA OLAN SAYGIMIZI LÜTFEN ZEDELEME.EYER ÇOK İSTİYORSAN YÖNETİMDEN NİYE AYRILDIĞINI YENİDEN GİRMEK İSTEMEDİĞİNİ SAMİMİYETLE ANLAT ÖĞRENELİM.

 11. OVACIKA NE YAPMIŞ

  MEHMET ALİ ŞAHİN OVACIKA NE KAZANDIRMIŞ NE YAPMIŞ OVACIGI BÜYÜTMEK İÇİN NE YAPMIŞ.HISIM AKRABAYA İŞ BULMAKTAN BAŞKA NE YAPMIŞ.MUSTAFA BAŞKAN BİŞEYLER YAPMAYA ÇALIŞIYO AMMA GEÇMİŞTE OVACIK ÖYLE KÜÇÜLMÜŞKİ NE YAPABİLİCEK.BOL BOL MANTAR TOPLADI BAŞKA BİŞEY YAPMADI

 12. Hüseyin ertuğral

  AKP il başkanı karabükü kasaba görünümünden kurtardık diyor. Kim kurtardı ey başkan 100 evleri yıkan,38 evleri yıkan daha modern görünüm açısından şehre vizyon getiren siz misiniz vergili mi? Ayrımını iyi yap.

 13. AHI OLANN

  BU KULÜBÜN FORMASININ ARKASINDA ÇELİK İŞ SENDİKASI YAZDIĞI SÜRECE HESABI KESİLEN 400 KİŞİNİN AHI BUNLARIN PEŞİNİ BIRAKMAYACAK!!!!
  BU DURUMDA KULÜBÜN BAŞARILI OLMASI DÜŞÜNÜLEMEZ!!!
  EMEĞE SAYGISI OLMAYAN İNSANLAR TARAFINDAN YÖNETİLEN HİÇBİR YER BAŞARILI OLAMAZZ!!!

 14. AMAN DİKKAT

  AHMET BEY KULÜP YÖNETENLERİ İÇİN ;
  ANASINDAN BABASINDAN PARASI OLAN HIRSIZ OLMAZ… DİYOR….
  ARKADAŞLAR ŞÜPHELİ BİZİZ AMAN DİKKAT !!!

 15. emekli

  zara konseri olmasın MHP mitinginde 1000 kişi toplayamazlar.geçen milletvekili seçimlerinde gördük.20 bin oy alabildiler chp bile o seçimde 29 bin oy aldı.mhp karabükte üçüncü partidir.bu belediye seçimlerine benzemez

 16. ŞEFİK DİZDARA KARŞI ÇIKAN

  KARABÜKSPORU KÜME DÜŞÜRENLER ŞEFİK DİZDARIN BAŞKANLIĞINA KARŞI ÇIKANLARDI.KİMLER KARŞI ÇIKMIŞTI ŞEFİK BEYİN BAŞKANLIĞINA AKP İL BAŞKANI ÖMER AYAR,AKP MİLLETVEKİLİ ADAYI SEDAT NAMAL KARŞI ÇIKMAMIŞMIYDI.ŞİMDİ ONLARINDA MAVİ ATEŞ TARAFTARINA KARABÜKSPOR CAMİASINA HESAP VERMELERİ GEREKMEZMİ.NE DERSİNİZ

 17. Yorumlar....

  Yorumlara bakıyorum da Mhp nin mitingi, konser vs. birilerinin zoruna fena gitmiş:) Hiççç kıpraşmayın. 13 yıldır devlet imkanlarını kullanan akp.. Rafet bey dün akşam açıkladı. Belediye kasasından 1 kuruş çıkmadı dedi. Her yıl Safranboluda yapılan konserlere bakın siz

 18. sözleşme

  çelik işçisinin sözleşmesi ne oldu hala ses yok ne işverenden nede sendikadan yeni işçiler güzel zam aldı eski işçi unutuldu galiba hatta yeni işçiler eski işçileri geçdiler ücret bazında hala 4 6 8 9 kademede çalışan eski işçiler var ne devrandır ki bizlerin ödediği faturanın nimetlerini 5 yıllık işçilere yedirttirdiler anlaşma olmazsa toplu sözleşmede greve yeni işçilerle çıkarsınız bize işveren gerekli zammı ne verirse kabulümüzdür der çalışmaya devam ederiz moda oldu artık sendikalara karşı yürümek eskiden işçi sendika işverenlere karşı eylem yapardı şimdi işçi sendikasına karşı yürüyor kurtulmak için 12 yıl önce bizlerde yürümüşdük kazan kaynamaya başladı taşşören işçileri beşer onarlı gruplar halinde işbaşı yapmaya başladı hiç hayra alemet değil bu işler işçi sessizce işine devam ediyor ortada sendikacı falanda yok bilgi verecek büyük ağabeyler den zaten hiç bir tık yok ne yaparlar kimse bilmez gün ola kasalar dola aidat ödemeye devam

 19. torr

  Sayın MEHMET TAŞ,,, aynen öyle, söylediğin gibi.

Görüş Bildir

Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.

Güven Hastanesi’nden “Avrupa’nın obezite oranı en yüksek ülkesi Türkiye” değerlendirmesi

Anadolu Ajansı
Yayın: 19.05.2024 00:48
Paylaş:
A+ A-

İSTANBUL (AA) – Güven Hastanesi Endokrinoloji ve Metabolizma Hastalıkları Bölümü'nden Doç. Dr. İbrahim Demirci, 18 Mayıs Avrupa Obezite Günü kapsamında, Dünya Sağlık Örgütü'nün obeziteye ilişkin son verilerini değerlendirerek uyarılarda bulundu.

Hastaneden yapılan açıklamada görüşlerine yer verilen Demirci, obezite ve obeziteyle ilişkili hastalıkların her yıl katlanarak arttığını belirtti.

Demirci, özellikle çocuklarda obezite sıklığının erişkinlere göre daha hızlı arttığına dikkati çekerek, şunları kaydetti:

“Henüz toplum olarak sağlıklı yaşam için beslenmenin ve egzersizin önemini tam kavrayamadık. Genel olarak, yüksek kalorili besleniyoruz. Yemek yemek bizim için hobi ve eğlence niteliğinde. Arkadaşlarımızla, dostlarımızla buluştuğumuzda planlarımızı yemek üzerine kuruyoruz. Vakit geçirirken, yemek yemeyi seviyoruz. Seçeneklerimiz arasında birlikte yürüyüş yapmak çok fazla tercih edilmiyor. Hala, toplumumuzun bazı kesimlerinde kilolu insanların daha sağlıklı olduğu düşünülmekte. Kültürün, geleneklerin ve adetlerin etkisiyle toplumumuz yemekle arasına mesafe koyamıyor.

– Endokrin bozucu kimyasallar obeziteye yol açıyor

Son zamanlarda tüm dünyada miktarı artan endokrin bozucu kimyasalların da obeziteyi tetiklediğini vurgulayan Demirci, işlenmiş ve hazır gıdalar konusunda uyarılarda bulundu.

Demirci, endokrin bozucu maddeler arasında, solunan hava, içilen su ve yenilen gıdalarla vücuda giren ve biriken, endokrin sistemini olumsuz etkileyen ve bu etkilerini nesilden nesile aktarabilen kimyasal maddeler olduğuna işaret ederek, “Endokrin bozucu kimyasallardan tamamen uzak kalmak mümkün olmasa da sağlıklı ürünler tüketerek ve hayatımızda plastik kullanımını minimuma indirerek en azında bu zararlı kimyasallara maruziyetimizi elimizden geldiğince azaltmamız gerekiyor.” tavsiyesinde bulundu.

Obezite sıklığının tüm dünyada hızla artığına ve son 20 yıldır obezite artışını durdurabilen bir ülke olmadığına vurgu yapan Demirci, eğer obezite sıklığındaki artış önlemez ise 2035'te dünya nüfusunun yarısından fazlasının kilo fazlalığı ve yarattığı sorunlarla karşı karşıya kalacağını ifade etti.

– “Obezite artış hızı 5-19 yaş arası çocuk ve gençlerde, erişkinlere göre neredeyse 2 kat daha yüksek”

Demirci, sağlık verilerine bakıldığında durumun iç açıcı olmadığının altını çizerek, “Yıldan yıla daha kötüye doğru gidiyor. Dünya Sağlık Örgütü 2023 verilerine göre tüm dünyada obezite sıklığı yüzde 14 civarında. Bu yüzdeye, kilo fazlalığı olanları da eklediğimizde yüzde 38'e ulaşıyor. Artış hızı durdurulamaz ise 2035'te dünya nüfusunun yarıdan fazlası kilo fazlalığıyla mücadele etmek zorunda olacak. Ayrıca dikkat çekmek istediğimi önemli bir nokta, obezite artış hızı 5-19 yaş arası çocuk ve gençlerde, erişkinlere göre neredeyse 2 kat daha yüksek. Çocukluk çağı obezitesi de günümüzde bir tehlikeli boyuta ulaşmış durumda.”

Türkiye açısından durumun biraz daha ciddi boyutta olduğuna vurgu yapan Demirci, “Türkiye İstatistik Kurumu 2022 verilerine göre ülkemizde kilo fazlalığı yüzde 35.6, obezite sıklığımız ise yüzde 20.2. Verilere göre Avrupa'nın obezite oranı en yüksek ülkesiyiz.” bilgisini paylaştı.

Obeziteye karşı başarılı mücadele etmek için farkındalığın artması gerektiğini belirten Demirci, obeziteyle mücadelenin “ülke politikası” olarak benimsenmesi ve sosyal yaşamın sağlığını ön planda tutacak şekilde düzenlenmesi gerektiğine dikkati çekti.