Her Telden (2.Ekim.2015)

Her Telden (2.Ekim.2015)

Yayın: 02.10.2015 08:32
Paylaş:
A+ A-

KARES ALIŞVERİŞ MERKEZİ’NİN ELEKTRİKLERİ KESİLDİ VE “ÇALIŞTIRILAN JENERATÖRÜN GÜRÜLTÜSÜ..” OLAYI..
Geçtiğimiz günlerde KARES ALIŞVERİŞ Merkezi’nin “BİR NEDENLE ELEKTRİKLERİ KESİLDİ..” ve JENERATÖR devreye sokuldu ,hemen,JENERATÖR çalıştırıldı.
JENERATÖR ÖYLESİNE GÜRÜLTÜLÜ ÇALIŞIYOR Kİ..!!
Sanıyoruz çıkan gürültü ANKARA’DAN ÇEVRE BAKANLIĞINDAN duyulmuş ve buna ilişkin bazı kişilere ÇEVRE BAKANLIĞI tarafından yazılar gönderilmiş.
DÜN YİNE KISA SÜRELİ ÇALIŞTIRILDI JENERATÖR..
Galiba deneme çalıştırması falan yapıldı,ancak,eğer devamlı çalıştırılırsa ANORMAL GÜRÜLTÜLÜ bir JENERATÖRÜ var KARES Alışveriş Merkezinin.
Aslında KARES içinde başka sorunlarda varmış sanırız.
Öyle anlatımlarda bulunan ESNAF KARDEŞLERİMİZ VAR..
Ancak ;JENERATÖR GÜRÜLTÜSÜ TAM BİR FELAKET..
Dileriz YENİDEN ELEKTRİK KESİNTİLERİ falan olmaz da,JENERATÖRÜN yeniden çalıştırılması gerekmez,emin olun gürültü Ankara’da ÇEVRE BAKANLIĞI’NDAN duyulmuş iyi mi..?
ÖYLESİNE BİR GÜRÜLTÜ VARDI.
ÜRETTİĞİ ELEKTRİK KADAR,ÜRETTİĞİ GÜRÜLTÜ VAR..

BALIKLARIN, NE MİLLETVEKİLİ,NE VALİSİ,NE BELEDİYE BAŞKANI,VELHASIL,NE SAHİPLERİ,NE YÖNETİCİLERİ VAR..
Zaman/zaman ARAÇ ÇAYI’NDA,TOPLU BALIK ÖLÜMLERİ yaşanıyor,zavallılar ÖLDÜKLERİ ile kalıyorlar,ZEHİRLENDİKLERİ ile kalıyorlar.
NE HESAPLARINI SORAN VAR.
NE “SİZ NEDEN ZEHİRLENİP ÖLDÜNÜZ..” DİYEN VAR.
Zehirlenip öldükleri ile kalıyorlar ne yazık ki..!!
ARAÇ ÇAYI’NDA zehirlenip ölen balıkların ne MİLLETVEKİLLERİ,ne VALİLERİ,ne BELEDİYE BAŞKANLARI var,VELHASIL hiç mi hiç SAHİPLERİ yok zavallıların.
AVLANMAK KADERLERİ..
ZEHİRLENİP ÖLMEK İSE İLGİSİZLİKTEN NE YAZIK Kİ..!!
Hoş ÇEVRE KİRLENMESİ,HAVA KİRLENMESİ noktasında SAHİPSİZ OLAN yalnızca ARAÇ ÇAYI’NIN BALIKLARI yalnız değiller ,bu nokta da KARABÜK YAŞAYANLARININ durumu da BALIKLARDAN PEK FARKLI değil..!!
KATI ATIK BERTARAF TESİSİ YAPILDI MI..?
Durum ne yazık ki böyle..!!
ÇEVRE KİRLİLİĞİ balıklarında sorunu,insanlarında..!!
ÖYLE DEĞİL Mİ YANİ..!!

ARAÇ ÇAYI’NIN BALIKLARI ZAMAN/ZAMAN TOPLU KATLİAMA UĞRUYORLAR,ASİT KÖYÜ SAKİNLERİ NE YAŞIYORLAR
ARAÇ ÇAYI BALIKLARI zaman/zaman TOPLU KATLİAMA uğruyorlar,ne arayanları,ne soranları var,ne sahipleri,ne de “SİZİ KİMLER ZEHİRLEDİ..” diye soranları var.
EĞİTİM ZAYİATI OLARAK GÜME GİDİYORLAR..!!
Haydi onlar BALIK avlanmak kaderleri olduğuna göre,ZEHİRLENMEK,YAŞADIKLARI SULARA ZEHİR ATILARAK,karıştırılarak ölmelerini/öldürülmelerini bir an unutalım,diyelim.
Peki KARABÜK’ÜN ASİT KÖYÜ sakinleri ne olacak..?
TEPELERİNE her Allahın günü KARABÜK’ÜN 160 TON ÇÖPÜ dökülüyor,bu çöplerin içinde TIBBİ ATIKLAR var mı,o atıkların bakteri üretmesi falan var mı,olayın bu noktası da BİR BAŞKA SORU İŞARETİ…!!
Peki SAFRANBOLU YAŞAYANLARI NE OLACAK..?
Safranbolu’nun SIK/SIK YANAN ÇÖPLÜĞÜ ne olacak..?
O koku,o genizleri yakan duman kokusu,ne olacak..?
Şimdi buradan yola çıkarak,HAYDİ BALIKLARIN SAHİBİ YOK diyerek İNSANLARIN ÇOK MU SAHİBİ VAR dersek,yanlış bir ifade mi kullanmış oluruz.
Sayın VALİM,ne oldu KATI ATIK BERTARAF TESİSİ..?

TIBBİ ATIK DEDİKTE AKLIMIZA GELDİ,HASTANELERİN “TIBBİ ATIKLARI NE OLUYOR,NASIL YOK EDİLİYOR..” ACABA..?
Bir önce ki yazımızda TIBBİ ATIK dedikte aklımıza geldi,HASTANELERİN TIBBİ ATIKLARI ne oluyor,insan sağlığına zarar vermeden nasıl gideriliyor,ne yapılıyor acaba..?
OLAYIN TAM BU NOKTASINDA BİR SORUN DAHA..!!
ŞİRİNEVLER Eğitim/Araştırma Hastanesi TIBBİ ATIKLARI nerede toplanıyor,bilen var mı,BUNUN İÇİN galiba bir DEPO YAPILMASI günden de..
TIBBİ ATIK DEPOSU BASİT BİR OLAY DEĞİL.
ÇOK KORUNAKLI OLMASI GEREKİR..
Bu tür atıkların içinde,kolayca ölmeyen ve kolayca üreyerek,halkın sağlığına zarar verebilecek bakteriler var mıdır acaba ve eğer varsa bunların DEPOLANMASINA çok dikkat etmek gerekir.
Galiba ÇAMKENT CİVARINDA BİR DEPO YAPILACAKMIŞ.
ÇAMKENT SAKİNLERİNDE ÖYLE BİR TEDİRGİNLİK VAR..
Karabük,ne yazık ki,Dönemin Valilerinin Başkanlık ettiği KARÇEV vasıtası ile KATI ATIK BERTARAF TESİSİ kuramadı,ama,biraz gecikmişte olsa ŞİRİNEVLER HASTANESİ TIBBİ ATIK DEPOLAMA TESİSİ için harekete geçilmiş sanırız..!!
Eğer öyleyse,ŞİMDİYE KADAR NEREYE ATILIYORDU..?
TIBBİ ATIKLAR NEREDE İTLAF EDİLİYORDU..?

KEŞKE “ADATEPE SAKİNLERİNİN KENTSEL DÖNÜŞÜM OLAYI..” SANCISIZ,SIKINTISIZ TEREYAĞINDAN KIL ÇEKER GİBİ..
Kimilerinin DÖKECEK Mahallesi,kimilerinin ise ADATEPE Mahallesi olarak bildiği Mahallemizde KENTSEL DÖNÜŞÜM uygulanacak ve bununla ilgili bir dizi gelişme yaşandı.
ANCAK,ORTA YERDE SOMUT BİR GELİŞME YOK..
YIKILAN 35-40 KONUT VAR ve bunların kira gelirleri KENTSEL DÖNÜŞÜM kapsamında ödeniyor,geri kalan yerler ne olacak,orada nasıl bir İMAR DÜZENLEMESİ yapılacak..?
Karabük Belediye Başkanı Sayın RAFET VERGİLİ orada ki TAPU SAHİPLERİNİN biraz daha fazla kazanç elde etmelerini temin için,bu insanlara bir anket çalışması ile yaklaşım gösteriyor.
ADATEPE MAHALLESİ SORUN OLMAYA ADAY..
BU SÖZLERİN ALTINI ÇİZİYORUZ,SORUN OLMAYA ADAY..
Belediye Başkanı Sayın RAFET VERGİLİ,çok kararlı bir tutum içinde ve “GEREKİRSE YENİ MÜTEAHHİTLER DEVREYE SOKARIZ..” diyerek ADATEPE Mahallesi sakinlerinin kazanımlarını arttırmaya çalışacağını söylüyor..
Ama,ADATEPE KARABÜK’ÜN SORUNU OLACAK GİBİ..

EMEKLİLER DERNEĞİ TARAFINDAN BAŞLATILAN “UCUZ KONUT EDİNME PROJESİNE..” ÇOK BÜYÜK TALEP VAR..
TOKİ Emekliler için “UCUZ KONUTLAR YAPIYOR..” ve bununla ilgili Emekliler Derneği Karabük Şubesi çalışmalar başlattı,çok geniş bir emekli kesim,ucuz konut için talepte bulundu.
Önce ki gün Dernek Başkanı Sayın CELAL BULUT ve Başkan Yardımcısı Sayın CELAL KARAKUŞ ile uzunca bir süre sohbet ettik,proje hakkında bilgiler aldı.
“ÇOK BÜYÜK TALEP VAR..” dediler.
Talep yapan herkese “KENDİNİZİN veya EŞİNİZİN ÜZERİNE KONUT VARSA,BU HAKTAN YARARLANMA İMKANINIZ YOK..” denilmesine karşın 7 BİNİN ÜZERİNDE talep gelmiş.
TALEBİN SÜRDÜĞÜNE DE İŞARET ETTİLER.
Sayın BULUT ve Sayın KARAKUŞ bu girişime başladıklarında,orta yerde 1 Kasım Erken GENEL Seçim falan olmadığına özenle dikkat çekiyorlar ve hiçbir Siyasi amaç içinde olmadıklarına dikkat çekiyorlar.
Ancak,olay öyle bir noktaya geldi ki,7 BİNİ AŞKIN EMEKLİ BİR UMUT İÇİNE GİRDİ,gelecekte TOKİ Başkanı veya TOKİ’DEN gelen bir Heyet acaba nasıl değerlendirilecek..?
Bunun SİYASİ BİR AYAĞI ortaya çıkacak mı..?
ORTA YERDE umutlanmış,7 BİNİ AŞKIN EMEKLİ İNSAN VAR ve bunların eşi,çoluk/çocuğu var,olayın bir anda SİYASAL bir platforma kayması Karabük’te Siyasal dengeleri gerçekten etkiler..
7 BİN KONUT YAPILMAYABİLİR BELKİ..
Ama BİRKAÇ BİN BİLE YAPILSA BÜYÜK RAKAM ELBET..
EMEKLİLER HEYECANLA SONUCU BEKLİYORLAR..

İL ÖZEL İDARE GENEL SEKRETERLİĞİ VE İL GENEL MECLİSİ ÇALIŞMALARININ SİYASAL KARŞILIĞI NASIL OLUYOR..?
Karabük İL ÖZEL İDARE Genel Sekreterliği,İL GENEL MECLİSİ ile çok uyumlu bir çalışma sergiliyor ve bu çalışma ürünü olara ciddi bir MAKİNE PARKI yenilemesi gerçekleştirildi.
EKSRA YARDIMLARDA ALDILAR ELBET.
O nedenle,bu yıl 110 KİLOMETREYİ AŞKIN KÖY GRUP YOLU ASFALTLAMASI yapıldı,bu en göze çarpan çalışma elbet ki,bunun yanı sıra İL ÖZEL İDARESİ kanalizasyon,su,gibi birçok çalışmayı da gerçekleştirdi.
BUNLAR KIRSAL KESİME YÖNELİK ÇALIŞMALAR.
KENT MERKEZİNDE DE,BİRÇOK İHALE YAPTILAR..
Bizim üzerinde durduğumuz esas konu KIRSAL KESİME yapılan çalışmalar ve Genel Sekreter Sayın MEHMET UZUN ile İl Genel Meclisi Başkanı Sayın HASAN YILDIRIM uyum içinde hareket ediyorlar.
KIRSAL KESİME ÇOK VERİMLİ HİZMETLER GİDİYOR.
Peki BU ÇALIŞMALARIN SİYASAL YANSIMASI NASIL OLUYOR..?
Örneğin 7 HAZİRAN Genel Seçiminde Karabük kırsalından AK Parti çok yüksek oy aldı,yüzde 70 lerin hayli üzerinde oy aldı Karabük kırsalından AK Parti.
Yani çalışmalar OY OLARAK sonuca mutlaka yansıyor..
Veya sonuca net biçimde yansıdı.
1 KASIM SEÇİMİNDE NE OLACAK BİRLİKTE GÖRECEĞİZ.

CHP SEÇMENİ,GEÇEN SEÇİMLERDE YAŞANAN DAĞINIKLIĞI,1 KASIM GÜNÜNDE YİNE YAŞAYACAK MI,YOKSA..!!
1 Kasım ERKEN GENEL SEÇİMİNDEN,Karabük nasıl bir sonuçla çıkacak acaba,bu nokta da AK Parti,MHP ve CHP çok iddialı sözler ediyorlar.
AK PARTİ KESİNLİKLE 2-0 KAZANACAĞIZ görüşünde.
MHP ise BİRİNCİ PARTİ ÇIKARAK SONUCU 1-1 YAPARIZ diyor.
CHP hayli iddialı ve İLK KEZ MİLLETVEKİLİ ÇIKARTACAĞIZ ifadeleri var CHP’LİLERDE,bu nokta da dün ziyaretimize gelen CHP sempatizanı bir kardeşimiz ilginç sözler etti.
“7 HAZİRANDA GÖZÜMÜ YUMDUM VE MHP’YE OY VERDİM.BU SEÇİMDE MÜMKÜN DEĞİL.ASLANLAR GİBİ GİDECEK KENDİ PARTİME CHP’YE OY VERECEĞİM..” dedi..
Sonra da güldü “ABİ BUNU SENİN GAZETECİLİK ANLAYIŞINA BIRAKIYORUM.KİMSEYE SÖYLEMEYECEĞİNE İNANDIĞIM İÇİN BU İTİRAFI YAPIYORUM..” dedi.
Bizde kendisine “BİR YERE ADAY FALAN OLURSAN KULLANABİLİRİZ..” gibi takıldık ve böyle bir şakalaşma geçti aramızda,bu küçük bir örnek ama,önemli bir örnek..
Bu seçim CHP’DEN,MHP’YE OY GEÇİŞİ OLMAYACAK gibi..
Hele o TBMM Başkanlığı seçimi ve sonrasında edilen sözler..
CHP’LİLERİ İYİDEN/İYİYE KİLİTLEMİŞ SANKİ..

MHP ADINA,SAYIN RAFET VERGİLİ,GERÇEKTEN ÇOK ETKİLİ,ÇOK BÜYÜK BİR SİYASİ ÇALIŞMA YÜRÜTÜYOR..
7 HAZİRAN Genel Seçimleri sırasında,MHP adına yaptığı çalışmalar için BİR SİYASİ FENOMEN dediğimiz Karabük Belediye Başkanı Sayın RAFET VERGİLİ,yine aynı süratte,aynı kararlılıkta ve aynı hızda çalışıyor.
HATTA,BİRAZ DAHA VİTES BÜYÜTMEŞ GİBİ.
MHP Adına öyle bir SİYASİ ÇALIŞMA yürütüyor ki,insan “ALLAH HER PARTİYE BÖYLE BİR SİYASETÇİ VERSİN/NASİP ETSİN..” demek gerek,böyle bir temenni de bulunmak gerek.
Çok verimli bir SİYASİ ÇALIŞMA YAPIYOR..
Adeta,MHP’Yİ TAKTI PEŞİNE SÜRÜKLEYİP GÖTÜRÜYOR..
Evet MHP Milletvekili Adayları,MHP Teşkilatları,canlarını dişlerine takarak çalışıyorlar,özellikle Milletvekili Adayları kalite isimler,toplumsal karşılığı olan isimler,ancak,Sayın VERGİLİ’NİN müthiş katkısı apayrı duruyor..
7 HAZİRAN GENEL SEÇİMİNDE BİR FENOMEN ÇIKTI ORTAYA.
Çok güçlü bir Siyasi fenomen çıktı Karabük’te.
Sayın RAFET VERGİLİ’NİN Siyasi hızına ayak uydurmak gerçekten çok zor ve müthiş bir Siyasi çalışma yürütüyor,MHP’Yİ Karabük’te adeta peşinden sürüklüyor..
Kelimenin tam anlamı ile bir Siyasi FENOMEN Sayın VERGİLİ.

19 kişi görüş bildirdi

 1. 7 HAZİRAN HAVASI YOK

  RAFET VERGİLİ İSTEYİ KADAR ÇALIŞSIN İSTEDİYİ KADAR SİYASETİN BATAĞINA BATSIN 7 HAZİRAN HAVASI YOK MİLLETVEKİLİ ÇIKARAMAYACAK.ZATTEN MHP MİLLETVEKİLİ ÇIKARACAK DEMİYOR KİMSE RAFET VERGİLİ MİLLETVEKİLİ ÇIKARTIRMI ÇIKARTAMAZMI DİYOR.MHP BURALARDA TEK KİŞİLİK ORKESTRA.ORTADA NE İL BAŞKAN NE İL YÖNETİCİLERİ NE BAŞKALARI VAR.İSİMLERİNİ KİMSENİN BİLMEDİYİ İKİ MİLLETVEKİLİ ADAYI BİRDE RAFET VERGİLİ.7 HAZİRAN HAVASI YOK BURDA O İŞ BİTMİŞ VE AK PARTİ 2-0 YAPAR.EYER 1-1 OLICAKSA AK PARTİ 1 CHP 1 OLICAK GİBİ.

 2. şirinevler sakini

  hastane ve Çam kent sınırına hastane tarafından hiçbir yerden izin alınmadan tıbbi atık tesisi inşaatı başlatıldı ve galiba şikayet üzerine durdu.kaçak yapı anladığınız.ancak yetkililer yıkma teşebbüsünde dahi bulunmadı.ne belediye ne de çevre müdürlüğü nede hastane.sanki bahçeye kulübe yapılıyor ki onda dahi artık izin alınmak durumunda.Oraya yapılmaya çalışılan tesis yönetmeliklere de aykırı. Karabük yetkilileri uyumayın,yerleşimin yerine yakın tıbbi atık tesisimi olur.

 3. Kul Ahmet

  Günaydın
  Geçenlerde 106 sanayisinin olduğu havza da nefes almakta bile zorlandım, boğazınızı yakan havayı solumak bile istemiyorsunuz. Her yağış sonrası sebzeleri ve meyve ağaçları hasta olan, derelerinde balıkları ölen, hiç sigara içmemiş insanları akciğer kanseri olan, KOAH hastalığının sıradan olmaya başladığı, kışın insanların bir türlü iyileşemediği bir şehir artık Karabük. Evet terörden uzak bir kentteyiz lakin çevre terörünün tehdidi altında hızla kirleniyor. Çocuklarımıza bırakacağımız kentin havasını, suyunu, toprağını hızla yok ediyoruz. Korkarım eyvah dediğimizde artık geri dönüşsüz bir noktada olacağız.
  Acı ama gerçek.

 4. KÖPRÜLÜ RAFET PAŞA...

  Bir belediye başkanımız var “KÖPRÜLÜ RAFET PAŞA”tek adam,ben yaptım oldu,benim dediğim aday olmazsa yanında dahi gezmem diyerek bulunduğu belediye başkanlığının ağırlığını kendi genel merkezine karşı şantaj olarak kullanabiliyor…..Öte yandan belediye başkanı olduğu gün artık parti rozetimi çıkarttım demişti…Tarafsızlığını koruma adına bu söylemde bulunmuştu…Durum öyle mi????? 7 Haziran seçimlerinde kent meydanında yaptıkları unutulmadı,belediyenin adını kullanarak miting düzenleyip o mitinge halkı getirebilmek ve kalabalık bir görüntü vermek adına konser getirip bedava,beleş döner ekmek,dondurma dağıtmadı mı?????? YAĞMA HASAN’IN BÖREĞİ…..Bu yaptıkları halkın gözünden kaçmadı….Hani nerede o büyük projeler?????Araç çayı,kanyon??????? Kent meydanı bir taş yığını oradaki granitler nedeniyle güneş ışığının yansımaları nedeniyle sıcaklık artışına neden olduğu ne kadar biliniyor??????Rant olan yerlere imar hemen açılıyor,kenar mahallelere imar hizmeti neden verilmiyor????? Ancak bir hakkını teslim etmek gerek….Demirden iyi anlıyor ALLAH İÇİN…Şehre estetik değerler katma yanı sıfır..Onun için KÖPRÜLÜ RAFET PAŞA……

 5. ALDATILAN

  EMEKLİLER DERNEĞİ BAŞKANININ BASIN AÇIKLAMASI VE BUROŞURLERİNDE İKİ ŞART VARDI.1 EMEKLİLER DERNEĞİ ÜYESİ OLMAK. 2 EVİ KENDİ ÜZERİNDE EVİ OLMAMAK.BEN BU ŞARTLAR YERİNE GELDİĞİ İÇİN DERNEĞE ÜYE OLDUM.DENİLENE GÖRE EMEKLİNİN EŞİNİN ÜZERİNDE EV VARSA BU HAKTAN YARARLANAMAYACAK.BU DURUM ACABA DERNEK BAŞKANININ YENİ ÜYE YAPMA UYANIKLILIĞI MI….?? HERKESE SAYGILAR SUNARIM…

 6. Celal Bulut İSTİFAAAAAAAAA

  BU EMEKLİLER CEMİYETİNİN ORTAYA KOYDUĞU PROJEYE ÖNCELEREİ AKP İKTİDARINA YAĞDANLIK OLARAK GÖRÜYORDUM ANCAK ORTADA NE YER VAR ,NE PROJE,NE FİAT???????? ADAMLAR SUYA ÇİZİLMİŞ BİR SİMULATİON(hayali varsayım)ortaya koyarak kendilerinin tilki kurnazlığını da ifşa etmektedirler….Seçime kadar bu projenin gerçek olup olmadığı ortaya çıkmazsa ki çıkmayacağı belli EMEKLİLER AYNI KALABALIKLA ,Celal Bulut İSTİFAAAAAAAAAAAAAA diye bağırırlar….Olacağı bu……Oy sömürüsü….Duygularıyla oynamayın 7000 bin ailenin….Bundan rant sağlamayı düşünenler,ellerini ovuşturanlar….BU DEVRAN BÖYLE GİTMEZ,SÖMÜRÜ DEVAM ETMEZ……Herşey yaşanacak bir KARABÜK için….ÖNCE TÜRKİYE….

 7. KARAALİ

  Köprülü Rafet Paşa diyen okuyucuya sesleniyorum.Anlaşılan bu cümlelerden AKPli olduğun anlaşılıyor,Sen diyorsun ki Rafet bey tek adam ben yaptım,oldu bitti benim dediğim olmazsa adayların yanında gezmem diyormuş diyorsun.Aferin sana senin cuımhurbaşkanının yaptığını yapıyor,sana göre senin akplilerin nasıl doğru yaptığına inanıyorsan Rafet beyin yaptığı da bir o kadar doğru o zaman.Bu eleştiriye ne derler biliyormusun. Dinime küfreden müslüman olsa bari.Önce aynaya bak kardeşim.Araç çayı projesi DSİ ile ortak yapılacak proje nerde senin devleti yöneten hükümetin,neden projeye destek vermiyor. bak kardeşim demirden yapılan estetiklerden hoşlanmıyorsan o myürüyen merdivenlere ve asansörleri bizzat sen ve ailen kullanırsan şerefsizin tekisin.daha yazılacak çok şey var ama sen anlamazsın.sen bir karabük içinde akp Troolüsün

 8. KARAALİ

  Celal BULUT yeni dönemde Ankara da Genel merkezde yönetim için oynuyor .Emeklilere ev hikaye… üye saysını ve geliri artırıp genel merkez ilk kongerede yönetime aday olacak.

 9. KARAALİ

  iSTANBUL DA VE BAZI İLLERDE GÖRDÜM ÇÖPLER YER ALTINA ALINMIŞ VE ÖZEL DÜZENEKLİ ÇÖP KAMYONLARI İLE ALINIYOR. tIBBİ ATIKLARIDA YER ALTINDA SOĞUK DEPODA MUHAFAZA EDİP ÖZEL ÇÖP ARABASIYLA İMHA EDİLECEĞİ BÖLGEYE GÜVENLİ ŞEKİLDE GÖTÜRÜLEBİLİR. HİÇ BİR ŞEYİ MALİYETİ İNSAN SAĞLIĞINDAN ÖNEMLİ DEĞİLDİR. HASTA OLDUĞUMUZDA SAĞLIK İÇİN SERVETİMİZİ HARCAMIYORMUYUZ.

 10. cahilin dibi

  ya arkadaş diyorsun ki önce Türkiye önce Karabük, daha proje aşamasında ki bir şey için dernek baskanı istifa etsin diyorsun. Yazıklar olsun sana be.
  Bu işler kolay mı sanıyorsun.herseyden önce talep toplanması lazım.Dernek baskanının bu işten ne çıkarı vardır acaba. Boyle buyuk bir proje için bırak elini bütün bedenini taşın altına sokmus bir adama istifa etsin diyorsun. Derneğe başvurduğun günün ertesinde evin hazır gel otur demeleri lazımdı heralde senin için.
  “simulation” yazmakla bu işler olmaz.

 11. ALDATILAN Değilsin

  Beyfendi diyorsunuz ki kendi üzerime ev yok. Kanunda bile yeri var eşiniz ve siz farketmez bir mal kimin üzerine olursa olsun ortaktır. Doğru mu? Doğru. Şimdi burada yapılacak olan ev sayısına baktığımızda size göre daha ihtiyac sahibi emekli var ise onların ev sahibi olmasını istemez misiniz?
  Dyorsunuz ki derneğe üye oldum, ev çıkmasa bile yıllık sizden kesilen para sadece 18 TL yani aylık 1,5 TL. DErneğe üye olan kişilere bir sürü indirim sağlanıyor, otobüs firmaları düğün salonları marketler ve hastane gibi. Zaten bu parayı her türlü çıkarırsınız.

 12. özür dile

  seçimdn önce bu toki projesi için ciddi adımlar atılırsa ki inşallah atılacaktır, Celal Bulut istifa diye bağıran arkadaş inşallah gider kendisinden özür diler.

 13. KELTEPELİ

  ŞİMDİYE KADAR AKP YE OY VERMİŞTİM BU SEÇİMDE AKP YE OY VERMEYECEĞİM KARABÜK ÜN 3 MİLLETVEKİLİ OLABİLİRDİ M ALİ BEY İSTEDİĞİ YERDEN ADAY OLABİLİRDİ OSMAN KAHVECİ VE REKTÖR HOCADA KARABÜKTEN ADAY GÖSTERİLSEYDİ KARABÜK ANKARADA 3 VEKİLLE TEMSİL EDİLİRDİ BURADA OSMAN KAHVECİ BEYİ HARCADILAR OSMAN KAHVECİ BEY BAŞARILI BİR MİLLETVEKİLLİĞİ YAPMIŞTIR YUKARIDA SÜRDÜRDÜKLERİ BEN EKSENLİ SİYASETLERİNİ YERELDE SÜRDÜRMEYE DEVAM EDİYORLAR

 14. Vergili Paşa..

  Karaali…..Ne trolü???? Karabük’te deniz mi var????? Deniz denince,Akdeniz’de batan gemi vardı ya,bilenler biliyor…Ne taşıyordu acaba ??Batırılıp sigorta şirketinden alınan paralarla zengin olan birilerine çok güvenme……. Ayrıca,AKP bu ülkenin en büyük felaketi olmuştur…..MHP ise onun herzaman koltuk değneği…….Vergili’nin tarafsız belediye başkanlığını tabiki de sorgulayacağız????Söylediklerimin hangisi yalan…..????Sizin iktidarınızı da biliyor bu millet…..Belediyenin kasası para dolu olduğunu söyleyen başkanın biraz da kenar mahallelere hizmet götürsün…İmara açsın,değişim ve dönüşümü hızlandırsın…..Nasıl da mahkeme kurdun hemen ak trolsün falan…..BOZ-TROL…..

 15. Celal Bulut İSTİFAAAAAAAAA

  “cahilin dibi” ve” özür dile” rumuzlu emekliler derneği sevdalıları….Bakınız talep ne adına toplanır söylermisiniz…????Hangi şartlarda toplanır????Ortada fol yok yumurta yok….Çizilmiş bir proje ,yer,fiat NEREDE????????? Nenin talebini topluyorsunuz şu zamanda?????Tam da seçim öncesi…..7000 bin aile…Bu işler öyle mantarlıyla sazan avlamaya benzemez dostum….Eğer proje somutlaşsın özür dilemeyen şerefsizdir kendi payına….Seçim öncesi sizler de bu projeyi netleştiremezseniz siz de şerefsizin önde gideni olacaksınız…..

 16. Gönderen

  5 bin konut demek bir ilçe demek. Emekliler için o kadar talep toplandıysa, Karabük dışına bir şehir kurula iyi olmaz mı?

  Mesala Eflani’ye göller bölgesine kurulsa. Emekliler tertemiz havada, gürültüsüz, stressiz ortamda yaşarlar. Eflani de canlanır hem. Göller yöresinde hazine arazisi bulunursa oldukça ucuza mal olur. Bahçeli yapmak mümkün olursa çok daha iyi olur. Bahçede oyalanırlar. Kimisi birkaç keçi alır, onun peşinde stres atar. Taze süt içer….
  Eflani Kastamonu karayolu da hızla yapılıyor. O yol da Eflani’ye bir hareket katacaktır….
  Günümüz iletişim çağı. Görüntülü telefonlar, hzılı arabalar uzakları yakın ediyor. Yolların kalitesi de artıyor. Uygulanabilirse örnek proje olur….

 17. görcez

  sunu bil ki 7000 basvuru deniliyor ama bu basvuran emeklimizin evinin olmaması ilk şart olmasına rağmen.şu karabukte emekliler için bırak 7bin 700 daire bile yapılırsa bence karabuke yapılmış en buyuk hizmetlerden biri olarak tarihe geçmeli.
  7000 basvuru var diye 7000 tane ev yapılmasını beklemek başlıbaşına saçmalıktır.bunu yapan tokidir.ve toki heryerde talep toplar.uygun yere göre daire sayısını belirler ve takel fazla ise kura çeker.olay budur.İstanbulda tokinin kuralarına katılmak bile 2500tl’dir.

 18. keltepeli fikir değiştirmiş

  zaten senin gibi keltepeli hata yapmıştır sizin kanınızda vardır bölgecilik keltepenin insanından ne hayır çıkar ağacından keltepelilerin yüzünden geçmiş yıllarda karabük büyüyemedi işiniz ğücünüz yalakalık yapmak taşak yağlamak evliyasına güvenmeyeceksin

 19. SAMSUNDAKİ KELTEPELİ

  Samsundan selam Karabükte trafiğe bir çözüm bulunmalı bu konuda hiç bir şey yapılmıyor güzel memleketim kaderine terkedilmiş

Görüş Bildir

Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.

Güven Hastanesi’nden “Avrupa’nın obezite oranı en yüksek ülkesi Türkiye” değerlendirmesi

Anadolu Ajansı
Yayın: 19.05.2024 00:48
Paylaş:
A+ A-

İSTANBUL (AA) – Güven Hastanesi Endokrinoloji ve Metabolizma Hastalıkları Bölümü'nden Doç. Dr. İbrahim Demirci, 18 Mayıs Avrupa Obezite Günü kapsamında, Dünya Sağlık Örgütü'nün obeziteye ilişkin son verilerini değerlendirerek uyarılarda bulundu.

Hastaneden yapılan açıklamada görüşlerine yer verilen Demirci, obezite ve obeziteyle ilişkili hastalıkların her yıl katlanarak arttığını belirtti.

Demirci, özellikle çocuklarda obezite sıklığının erişkinlere göre daha hızlı arttığına dikkati çekerek, şunları kaydetti:

“Henüz toplum olarak sağlıklı yaşam için beslenmenin ve egzersizin önemini tam kavrayamadık. Genel olarak, yüksek kalorili besleniyoruz. Yemek yemek bizim için hobi ve eğlence niteliğinde. Arkadaşlarımızla, dostlarımızla buluştuğumuzda planlarımızı yemek üzerine kuruyoruz. Vakit geçirirken, yemek yemeyi seviyoruz. Seçeneklerimiz arasında birlikte yürüyüş yapmak çok fazla tercih edilmiyor. Hala, toplumumuzun bazı kesimlerinde kilolu insanların daha sağlıklı olduğu düşünülmekte. Kültürün, geleneklerin ve adetlerin etkisiyle toplumumuz yemekle arasına mesafe koyamıyor.

– Endokrin bozucu kimyasallar obeziteye yol açıyor

Son zamanlarda tüm dünyada miktarı artan endokrin bozucu kimyasalların da obeziteyi tetiklediğini vurgulayan Demirci, işlenmiş ve hazır gıdalar konusunda uyarılarda bulundu.

Demirci, endokrin bozucu maddeler arasında, solunan hava, içilen su ve yenilen gıdalarla vücuda giren ve biriken, endokrin sistemini olumsuz etkileyen ve bu etkilerini nesilden nesile aktarabilen kimyasal maddeler olduğuna işaret ederek, “Endokrin bozucu kimyasallardan tamamen uzak kalmak mümkün olmasa da sağlıklı ürünler tüketerek ve hayatımızda plastik kullanımını minimuma indirerek en azında bu zararlı kimyasallara maruziyetimizi elimizden geldiğince azaltmamız gerekiyor.” tavsiyesinde bulundu.

Obezite sıklığının tüm dünyada hızla artığına ve son 20 yıldır obezite artışını durdurabilen bir ülke olmadığına vurgu yapan Demirci, eğer obezite sıklığındaki artış önlemez ise 2035'te dünya nüfusunun yarısından fazlasının kilo fazlalığı ve yarattığı sorunlarla karşı karşıya kalacağını ifade etti.

– “Obezite artış hızı 5-19 yaş arası çocuk ve gençlerde, erişkinlere göre neredeyse 2 kat daha yüksek”

Demirci, sağlık verilerine bakıldığında durumun iç açıcı olmadığının altını çizerek, “Yıldan yıla daha kötüye doğru gidiyor. Dünya Sağlık Örgütü 2023 verilerine göre tüm dünyada obezite sıklığı yüzde 14 civarında. Bu yüzdeye, kilo fazlalığı olanları da eklediğimizde yüzde 38'e ulaşıyor. Artış hızı durdurulamaz ise 2035'te dünya nüfusunun yarıdan fazlası kilo fazlalığıyla mücadele etmek zorunda olacak. Ayrıca dikkat çekmek istediğimi önemli bir nokta, obezite artış hızı 5-19 yaş arası çocuk ve gençlerde, erişkinlere göre neredeyse 2 kat daha yüksek. Çocukluk çağı obezitesi de günümüzde bir tehlikeli boyuta ulaşmış durumda.”

Türkiye açısından durumun biraz daha ciddi boyutta olduğuna vurgu yapan Demirci, “Türkiye İstatistik Kurumu 2022 verilerine göre ülkemizde kilo fazlalığı yüzde 35.6, obezite sıklığımız ise yüzde 20.2. Verilere göre Avrupa'nın obezite oranı en yüksek ülkesiyiz.” bilgisini paylaştı.

Obeziteye karşı başarılı mücadele etmek için farkındalığın artması gerektiğini belirten Demirci, obeziteyle mücadelenin “ülke politikası” olarak benimsenmesi ve sosyal yaşamın sağlığını ön planda tutacak şekilde düzenlenmesi gerektiğine dikkati çekti.