Bölgenin Sesi Gazetesi
 

Her Telden (20.Nisan.2015)

Yayın: 20.04.2015 08:39
Paylaş:
A+ A-

BELEDİYE BAŞKANI SAYIN VERGİLİ “HASTANE YATAK SAYISI DÜŞTÜ..” AK PARTİ İL BAŞKANI SAYIN SAYLAR “HAYIR.”
Bir süreden bu yana “7 HAZİRAN GENEL SEÇİMLERİ SIRASINDA HASTANELER POLEMİK KONUSU OLACAKTIR..” diyorduk,işte oldu bile,hem sert bir polemik konusu oluyor HASTANELER.
Karabük Belediye Başkanı Sayın RAFET VERGİLİ “KARABÜK’TE HASTANELERİN YATAK SAYISI DÜŞTÜ..” diyor,bunun rakamları üzerinde görüşler dile getiriyor.
AK Parti Karabük İl Başkanı Sayın TİMURÇİN SAYLAR ise aksi görüşte ve “SAĞLIK ALANINDA YAPILAN REFORMLARI HALKI RAHATLATTI..” görüşünden yola çıkarak “HASTANE YATAK SAYISI DÜŞMEDİ,AZALMADI..” diyor.
İKİ TARAFIN VERDİĞİ RAKAMLAR VAR.
Sayın RAFET VERGİLİ Karabük Hastanelerinde YATAK SAYISININ nerelerden nerelere düştüğünü anlatan RAKAMLAR VERİYOR,bu iddialara karşılık AK Parti İl Başkanı Sayın TİMURÇİN SAYLAR’DA olayı bir başka pencereden ele alarak RAKAMLAR VERİYOR.
BİZ İKİ SİYASETÇİ ARASINA GİRMEYELİM.
Rakamlar noktasında en doğru kararı halk verecek elbet.
Ancak bir konuya değinmekte yarar var 30 MART 2014 YEREL SEÇİMLERİ SIRASINDA,asılan pankartları BÜROKRATLAR MI ASTI yoksa SİYASETÇİLER Mİ ASTI/ASTIRDI..
Hani HASTANE KAPATILMAYACAK PANKARTLARI VARDI..
Sonra SÖZLÜ BEYANATLAR OLMUŞTU..
Biz mi yanlış hatırlıyoruz..!!

ŞİRİNEVLER DEVLET HASTANESİ’NİN YIKILMASINDA,MEVCUT MİLLETVEKİLLERİNİN VE AK PARTİ TEŞKİLATLARININ..
AK Parti Kurucusu ve HÜKÜMET SÖZCÜSÜ Sayın BÜLENT ARINÇ çok ama çok haklı bir söz ederek “EĞER 13 YILDA TASARRUFU SAĞLAYABİLSEYDİK.VERGİ ALMAMIZA BİLE GEREK KALMAZDI..” yolunda bir açıklama yaptı.
YÜZDE MİLYON/MİLYAR HAKLI Sayın ARINÇ.
Size KARABÜK GÜNDEMİNİN gözde konusu HASTANE OLAYINDAN yola çıkarak bir örnek verelim,biliyorsunuz halkın SİGORTA HASTANESİ olarak bildiği bir Hastanemiz vardı ŞİRİNEVLER Mahallesinde.
O HASTANEYİ ÖNCE GÜÇLENDİRME,İLAVELER YAPILARAK MİLYONLARCA LİRA PARA HARCANDI,öyle olmadı mı,elinizi vicdanınıza koyun ve cevap verin ÖYLE OLMADI MI..?
Sonra YENİ HASTANE YAPIMI gündeme geldi.
BİRÇOK YER TEKLİFİNE KARŞILIK ve ayrıca KARABÜK ÜNİVERSİTESİ’NİN BİZE VERİN şeklinde ki ısrarlı taleplerine karşılık,bu YENİ HASTANEYİ oraya yapacağız kararı alındı.
O BİNALAR YIKTIRILDI,HASTANE ORAYA YAPILDI.
Haaa BUGÜN İŞBAŞINDA olan MİLLETVEKİLLERİ ve bugün işbaşında olan AK PARTİ Yöneticileri o zaman işbaşında olsalardı,binalar yıkılır/yıktırılır YENİ HASTANE ORAYA YAPTIRILIR MIYDI..?
Kesinlikte O BİNALAR kalır,HASTANE başka yere yapılırdı.
Buyurun Sayın BÜLENT ARINÇ’IN sözlerine bir örnek…!!

KARABÜK “MİLYONLAR HARCADIĞI HASTANEYİ YIKTI..YERİNE YENİ HASTANE YAPTI..” ADI SAĞLIKTA REFORM OLDU
Karabük,birkaç yıl önce MİLYONLARCA Lira harcayarak güçlendirdiği,ilaveler yaptığı,bakımdan geçirdiği,SİGORTA HASTANESİ olarak bilinen Hastaneyi YIKTIRDI..
YERİNE YENİ BİR HASTANE YAPTIRDI..
Bunun adı “KARABÜK TİPİ SAĞLIKTA REFOM..” olsa gerektir.
Karabük 30 MART 2014 YEREL SEÇİM öncesinde,sırasında ve sonrasında “BU HASTANE KAPANMAYACAK/KAPATILMAYACAK.” Şeklinde pankart yazıp astırdığı BAYIR MAHALLE DEVLET HASTANESİ’Nİ ne hale getirdi,gidin bakın.
BEŞBİNEVLER KADIN/DOĞUM HASTANESİ DE aynı oldu..
Bunun adı “KARABÜK TİPİ SAĞLIKTA REFORM..” olsa gerektir..
Şimdi BAYIR MAHALLE DEVLET HASTANESİ’NİN bulunduğu alana AĞIZ/DİŞ SAĞLIĞI ve bununla entegre çalışacağı söylenen DİŞ HEKİMLİĞİ FAKÜLTESİ yapılması düşünülüyor..
AĞIZ/DİŞ SAĞLIĞI HASTANESİ olabilir,ancak DİŞ HEKİMLİĞİ FAKÜLTESİ noktasında ciddi bir karamsarlığımızın olduğunu söylemek isteriz,zira,o heyecan,o irade bitti/galiba tarih oldu..
BEŞBİNEVLER daha başka bir tesis kazanacak deniliyor..
Dileriz ve umarız ki süreç daha fazla gecikmez

7 HAZİRAN GENEL SEÇİMLERİ YAPILMADAN “2016 YILINDA ERKEN GENEL SEÇİM OLUR MU..?” YOLUNDA BİR GÜNDEM
7 HAZİRAN Genel Seçimi henüz yapılmadı,ancak,belirli Basın/Yayın Organlarında usuldan/yavaştan “2016 YILINDA BİR ERKEN GENEL SEÇİM OLUR MU..?” gibi bir gündem üzerinde duruluyor.
BÖYLE BİRŞEY OLUR MU/OLABİLİR Mİ..?
Böyle bir konu üzerinde duran çevreler HALKLARIN DEMOKRATİK Partisi’nden (HDP) yola çıkıyorlar ve “EĞER BARAJI AŞAMAZSA YÜZDE 10 BARAJINI ZORLAMAK ÜZERE SOKAĞA ÇIKABİLİRLER..” gibi yaklaşımlar getiriyorlar.
Çok daha değişik eylemler yapılabileceğini söylüyorlar.
Öyle veya böyle..
2016 Yılında ki bir ERKEN GENEL Seçimin,ÜLKE İÇİN,hayırlı sonuçlar vermeyeceği belli,dileriz böyle bir gelişme yaşanmaz,böyle bir olay olmaz.
KÜÇÜK BİR İHTİMAL olarak olduğunu varsayalım,o zaman YÜZDE 10 ÜLKE BARAJI kaldırılarak mı yapılır,o zaman TBMM’NE girmek biraz daha kolay olacağı için ÜLKE SİYASİ hayatı çok renkli,çok sesli olur.
Örneğin AK Parti içinde “ÜÇ DÖNEMLİK..” olarak tanımlanan,çok deneyimli,birikimli isimler yeniden TBMM’NE girebilirler,bunun en tipik ve canlı örneği Sayın MEHMET ALİ ŞAHİN olsa gerektir.
7 HAZİRAN 2015 gelmeden,2016 yılını konuşanlar var..

“KARABÜK-BARTIN TÜNEL GEÇİŞLİ KARAYOLU OLAYI…” VE SAYIN TİMURÇİN SAYLAR İLE MİLLETVEKİLİ ADAYLARI
AK Parti Karabük İl Başkanı Sayın TİMURÇİN SAYLAR geçtiğimiz günlerde,Karabük için çok/çok önemli bir olaya değindi ve KARABÜK ile BARTIN arasında ki KARAYOLU’NUN ele alınacağını söyledi.
TÜNEL GEÇİŞLERİ ile anılan karayolu hem kısalacak,hem,rampalardan kurtarılacak,bu durum KARABÜK ve BARTIN ekonomileri açısından müthiş önem taşıyor.
AK Parti İl Başkanı Sayın TİMURÇİN SAYLAR konuyu dile getirdi,ancak,henüz AK Parti Milletvekili Adayları Sayın OSMAN KAHVECİ ile Sayın SEDAT NAMAL bu konuya girmediler.
Yalnız şurası bir gerçek ki,AK Parti GENEL Başkanı ve Başbakan Sayın AHMET DAVUTOĞLU,7 HAZİRAN Genel Seçimleri için Karabük’e gelir.bir miting düzenlerse,bu konudan mutlaka söz eder.
ZİRA İKİ KENT İÇİNDE HAYATİ ÖNEMİ VAR YOLUN.
O nedenle Sayın DAVUTOĞLU mutlaka söz eder..
AK Parti böyle bir hizmeti başlatarak müthiş bir iş başarmış olur.
Milletvekili Adaylarından şu ana kadar bir ses çıkmadı..

HALKLARIN DEMOKRATİK PARTİSİ MİLLETVEKİLİ ADAYLARI SAYIN MÜŞERREF SERAP YOLCU,SAYIN SADIK UÇAK..
HALKLARIN DEMOKRATİK Partisi Genel Merkez Yöneticisi Sayın HİLMİ TOY,Sayın MUHAMMET IŞIK ile Karabük Milletvekili Adayları Sayın MÜŞERREF SERAP YOLCU ile Sayın SADIK UÇAK cumartesi günü Büromuzu ziyaret ettiler.
HDP Milletvekili Adayları da,Genel Merkez Yöneticileri de “ÜLKEMİZDE BARIŞ OLSUN,ÜLKEMİZDE DEMOKRASİ GELİŞSİN..” gibi görüşler dile getiriyorlar.
Sürekli kardeşlik,barış,mesajları üzerinde yoğunlaşıyorlar.
İnsanlar arasında din,dil,ırk farklılığı gözetilmesin,tüm insanların kardeşçe yaşayacağı bir düzen kurulsun istediklerini söylüyorlar ve bunun tesisi için çaba gösterilmesi gerektiğine işaret ediyorlar.
Karabük’te örgütlenmelerini sorduk.
“GENEL SEÇİMLERDEN SONRA,İL ÖRGÜTÜNÜN RESMEN ÇALIŞMALARINA BAŞLAYACAĞI..” üzerinde bilgiler verdiler ve bu anlamda bir gelişmenin 7 HAZİRAN sonrası resmiyet kazanacağına dikkat çektiler.
Öncelikle BASIN/YAYIN Organlarını dolaştıklarına,Kentin nabzını bu yoldan ölçmeye çalıştıkları yolunda da mesajlar vererek “BİZİM KARABÜK’TE 1760 CİVARINDA OYUMUZ VAR.BUNU ARTTIRMAYA GAYRET EDİYORUZ…” şeklinde ifadeler kullanıyorlar.
Buradan alınacak her oy baraja etki yapacak.
O nedenle Ülkenin her yerinde seçime giriyor HDP.
VE ;gördüğümüz kadarı ile özellikle YÜZDE 10 BARAJI noktasında hiç sıkıntıları yok şeklinde davranıyorlar,barajı çok rahatlıkla aşacak ve TBMM girecekleri konularında endişeleri yok.
UZUNCA BİR SÜRE SOHBET ETTİK..
Bir de provokasyonlara,özel bir dikkat çekiyorlar..

ESKİPAZAR/İSMETPAŞA İHTİSAS ORGANİZE SANAYİ BÖLGESİ İÇİN “BURAYA YATIRIMCI ZOR GELİR..” SÖZLERİ..

Geçtiğimiz gün bir Sanayici/İşadamı kardeşimizle sohbet ettik,Sanayi olayını çok iyi bilen bir kardeşimizdir ve Yurt Dışında da birçok iş yaptığını biliyoruz.
Konu ESKİPAZAR/İSMETPAŞA İhtisas Organize Sanayi Bölgesi’ne geldi ve o kardeşimiz “BEN BU ORGANİZE SANAYİ BÖLGESİ OLAYININ VERİMLİ OLMAYACAĞI İNANCINDAYIM..” dedi.
Nedenini sorduk..
“BURASI ÖNCELİKLE ÇOK AKTİF BİR FAY HATTININ ÜZERİNDE.HİÇBİR YATIRIMCI,PARASINI BETONA GÖMEREK İŞ YAPMAK İSTEMEZ..” gibi değerlendirmeler yaptı.
Daha sonra ki değerlendirmesi daha enteresan.
“İŞ GÜCÜ NOKTASINDA BÜYÜK SIKINTI VAR..” dedi.
“OLUR MU ÖYLE ŞEY CANIM..” dedik “HEM DE BAL GİBİ OLUR,BANA SANAYİDE ÇALIŞABİLECEK 50 ADAM BULSANIZA BİR AY MAAŞLARINI BEN VERİCEM,AMA BULAMAZSINIZ..” iddiasını dile getirdi.
“KARABÜK’TE TÜRKMENİSTANDAN GELEN İNSANLAR VAR MI/ YOK MU BİR ARAŞTIRIN..” gibi bilgiler verdi ve “AYRICA DÜZCE-ÇAYCUMA- GİBİ YERLERİN ORGANİZE SANAYİ BÖLGELERİ HALEN DOLU DEĞİL..” dedi.
Daha sonra iddiasını yineledi.
“ARKADAŞLAR BİRŞEYLER YAPMAYA ÇALIŞIYORLAR,ANCAK,BU ENERJİLERİNİ VERİMLİ ALANLARA YÖNLENDİRİP DAHA AKILCI YATIRIMLAR YAPSALAR,YÖRE AÇISINDAN YARARLI OLUR..” gibi görüşler dile getirdi.
FAY HATTI noktasında çok haklı..

BELEDİYE-İŞ SENDİKASI’NIN ALDIĞI,KARABÜK BELEDİYESİ’NİN VERDİĞİ ZAM ORANI KARDEMİR İŞÇİSİNE UYAR MI.?
Karabük Belediyesi ile Belediye-İş Sendikası arasında ki TOPLU İŞ SÖZLEŞMESİ anlaşma ile sona erdi ve imzalandı,işçiler memnun,çok önemli bir sosyal memnuniyet havası esiyor.
Belediye Başkanı Sayın RAFET VERGİLİ’DE,Belediye-İş Sendikası Karabük Şube Başkanı Sayın İLHAMİ YILMAZ’DA Sözleşme süreci hakkında bilgi verirken “KARŞILIKLI İYİ NİYET HAKİMDİ..” şeklinde değerlendirme yapıyorlar.
Bilindiği gibi KARDEMİR İşvereni ile ÇELİK-İŞ Sendikası arasında süregelen TOPLU İŞ SÖZLEŞMESİNDE henüz bir anlaşma olmadı ve olay TARAFSIZ ARACIYA gitti.
ACABA Karabük Belediyesi’nin verdiği,Belediye-İş Sendikası Karabük Şubesi’nin aldığı yüzde 25-26 oranında ki zam KARDEMİR işçisine verilse,işçi tatmin olur mu.
İKİ YILLIK YÜZDE 25-26 CİVARINDA ZAM VERİLDİ/ALINDI..
Veya KARDEMİR İşvereni böyle bir zammı verebilir mi,ekonomik göstergeleri BÖYLE BİR ZAM VERMEYE elverir mi,öyle ya altı aylık zam dilimine yüzde 2.33 civarında zam önerildi,bunun iki yıllık süreci yüzde 8-10 civarına gelir.
BAKALIM TARAFSIZ ARACI NE RAKAM VERECEK..
Ama sanıyoruz BELEDİYE SÖZLEŞMESİNE yakın olur..
Yakın olmasına olurda İŞVEREN kesimini,İŞÇİ KESİMİNİ tatmin eder mi..?
Yakında görürüz gelişmeleri.

10 kişi görüş bildirdi

 1. Adnan

  Ahmet Bey.Karabükte Sağlık reformunu ve hastane çalışmalarını maalesef sesi çok çıkanlar ve ellerinde mikrofon bulunanlar sabote etmiştir.Siyaset de dirayetli duruş sergileyememiştir..Bugün hiç kimse tirilyonluk belediye binasının harabeye dönüşmesinde Rafet beyin müsrifliğini konuşmuyor.O vebalden Üniversitenin kucağına atarak kurtulacağını sanmasın.Orasının bal gibi Tıp fakültesi olamayacağı belli idi.
  Sesi çok çıkanlar üniversite alanındaki sağlık bakanlığı arsasına olamayacağı konusunda direndi ve Karabük ikinci bir tesisi kaybetti.Rantın sadece yenişehir beyazlar mahallesinde kalmasını isteyenler kazandı ama Karabük kaybetti.Bayırmahallede kirliliğin içinde hastanenin kalmasısını isteyen yine rant anlayışının sonucudur.Bugün karabük ikamet nüfusunun yüzde elliden fazlası 100.yıl ve Beşbinevler bölgesindedir.Buralarda ikamet edenler hergün şirinevler hastanesine yıllardır gitmekteler.Ancak Üniversite bölgesine yapılacak hastane için uzaklık bahane edilerek bin dereden su getirilmişti.Bu kararlar sağlıklı bir şekilde alınabilseydi şimdi Üniversite içinde planlanan tesis TIP FAKÜLTESİ hastanesine dönüştürülebir Şirinevler hastanesi de devam edebilirdi.Meseleye ta buradan bakmak lazımdır.

 2. ESKİPAZAR ORGANİZE

  ESKİPAZARA NE YAPILACAK ALLAŞKINA SERBEST BÖLGEMİ ENDÜSTRİ BÖLGESİMİ ORGANİZE SANAYİ BÖLGESİMİ ARKADAŞLARIN KAFASI HENÜZ BU KONU İÇİN BERRAK DEYİL.BENİM RUHSAL SORUNLARIM VAR DİYE DOKTOR RAPORU ALANLAR BU İŞİ ANLAYAMADILAR.NORMAL İNSANLAR YANİ RAPORSUZ İNSANLAR BU İŞİ ANLAYAMADILAR.ANLAYAN VARSA ANLAMAYANA ANLATSIN ALLAHAŞKINA.BÖYLE SİYASET OLURMU.İNSANLARA DOĞRULARI SÖYLEMEDEN SİYASET OLURMU.
  ESKİPAZARLI BU TEMELİ OLMAYAN SÖZLERE OY VERİRMİ.ÖYLEMİ SANIYOSUNUZ

 3. karabük spor

  karabük spor 13 hafta sonra galip geldi ve bu maçla ilgili prim verildiği söyleniyor.böyle bir durum varsa hem ayıp hem günah… peki kaybettikleri maçların cezaları ne olacak? bundan sonra prim ancak küme düşmemeye verilir. para cebinizden çıkmıyor dağıtın bakalım…

 4. senayi

  Eskipazara kurulacak olan sanayi bölgesine bir tane yatırımcı gelmez.denizin yok limanın yok adam ne yapsın burada.dünyaya bir bakın liman kentlerini bir inceleyin yatırımın nereye yapılacağına ondan sonra karar verin.eskipazarda kelem yetiştirin bırakın sanayi bölgesi hayallerini.

 5. İSMETPAŞA SAKİNİ

  ŞAHSEN İSMETPAŞALI SAYILIRIM KÖYÜMÜZ ORAYA YAKIN.BUNLARIN NİYETİ BİZİM TARLALARI BEDAVAYA ALMAK HERALDE BAKSANIZA BU İŞLERİ EN İYİ BİLENLER ORAYA SANAYİ MANAYİ GELMEZ DİYOLAR.EGER ÖĞRETMEN OLARAK GÖREVİM OLMASA ORTAYA ÇIKAR BU İŞ İÇİN MÜCADELE EDERDİM.

 6. KARABÜKLÜ

  EMEKLİLER ARTIK UYANMAYA BAŞLADI CHP NİN YILDA İKİ MAAŞ İKRAMİYE VERECEĞİZ DEMESİ ÜZERİNE ŞİMDİLERDE İKİ MAAŞLA NELER YAPABİLECEĞİNİN HESAPLARINI UFAK UFAK YAPMAYA BAŞLADI.O PARANIN HESABINI YAPMAYA BAŞLADIYSA BU EMEKLİ BU SEFER CHP YE OY VERECEK GİBİ GÖZÜKÜYOR.

 7. AK PARTİ ADAYLARI

  AK PARTİ MİLLETVEKİLİ LİSTESİNDE BURHANETTİN UYSAL VEYA ÖMER AYAR OLMAYINCA LİSTE KİMSEYİ TATMİN ETMİYOR.ONUN İÇİN YILLARINI AK PARTİYE VERMİŞ BİNLERCE SEÇMEN PARTİYE OY VERMİCEK.BUNU AÇIKÇA SÖYLEYEN ÖYLE ÇOK İNSAN VARKİ.BİLHASSA EMEKLİLER OY VERMİCEKLERİNİ AÇIKÇA SÖYLÜYOLAR VE MESELA BENDE OY VERMİCEM.YILDA İKİ MAAŞ İKRAMİYE EMEKLİYE ÇOK SEVİNDİRİCİ GELDİ

 8. GERCEKLER

  DÜN KILICDAROGLUNUN CHP NİN SECİM BİLDİRGESİNİ DİNLEDİM.TEBRİK EDİYORUM EMEKLİYİ,MEMURU,İŞCİYİ,ASGARİ ÜCRETLİYİ VE İŞ DÜNYASINI VE ESNAFLARIMIZA GÜZEL YAPACAKLARINI ANLATTIGI İÇİN.EMEKLİYE 2 MAAŞ İKRAMİYE,1500 TL ASGARİ ÜCRET VB GİBİ GÜZEL SECİM BEYANNAMESİNDEKİ VAATLERİNİ SÖYLEDİ.13 YILDIR EMEKLİNİN BEKLEDİGİ VE HERKESİN BEKLEDİGİ ŞEYLERİ İFADE ETTİ.BU SECİM CHP NİN COK GÜÇLENEREK CIKACAGI ŞİMDİDEN BELLİ OLDU.

 9. mhp li

  diğer partilerin adaylarına bakarak MHP nin listesi çok zayıf kaldı.bu seçim akp ile chp arasında geçer.karabükte mhp liler oylarını chp ye vermelidir yoksa akp 2-0 yapar.chp bir milletvekili çıkartmaya çok yakın.sonra pişman olmayalım.karabükte bu sefer chp güçlü chp ye yüklenmek lazım.

 10. çelik işçisi

  belediye ile belediye iş sendikasının imzaladığı toplu sözleşmesi kardemir işçisine asla uymaz işçi arasında dillenmeye başlandı bu sözleşme en az 8-10 puan üstü bir sözleşme ile işçi kesimi memnun olur bu gün 1030 çalışana yüzde 53 zamma imza atanlar yüzde 36 ya da atarlar beklentisi had safaya ulaşmak üzere geldi sessizliğe kimse aldanmasın belediye iş sendika yönetimi cahit bey ve ilhami bey güzel bir sendikacı profili çizmişdir tebrik ediyoruz çelik işçisi olarak darısı bizim sendika yöneticilerine özellik le cengiz başkana ona işçisi çok güveniyor talep ettiği zam çok güzel imzayı atacağı küçük bir revize ile tatmin edici bir zam olur niyetiyle…

Görüş Bildir

Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.

Otizmli radyo programcısı engelli bireylere yönelik farkındalık oluşturuyor

Yayın: 23.09.2023 04:48
Kaynak: AA
Paylaş:
A+ A-

İSTANBUL (AA) – ŞULE ÖZKAN – Türkiye'nin birinci ve tek otizmli radyo programcısı Muhammed Emirhan Güngör, “İnsanlar bizi fark etsin ve fırsat versin. Fırsat verildikçe neler yapabildiğimizi görecekler. Engelliler ve otizmliler bir gün değil her gün hatırlanmalı.” dedi.

Güngör, AA muhabirine, otizmli birey olarak radyo programcılığı hayalini gerçekleştirmesini ve engelli bireylere yönelik farkındalık oluşturma gayretini anlattı.

Kocaeli'de dünyaya gelip büyüdüğünü belirten Güngör, küçüklüğünden bu yana basın bölümünü yakından takip ettiğini söyledi.

Güngör, “çok yaramaz ve hiperaktif” bir çocuk olduğunu aktararak, “Otizmli olduğumu, küçük yaşlarda evrakları karıştırırken sıhhat raporuma denk gelince öğrendim. Daha evvel ailem bana söylememişti. Herhalde söylemek istemiyorlardı. Çocukken çok yaramazdım lakin televizyon ve gazeteye ilgim vardı. Beş yaşından beri radyo dinliyorum. Çocukluğumdan lise dönemime kadar her hafta sonu koşa koşa gazete almaya giderdim.” diye konuştu.

– “Programda engelli bireylerin sıkıntılarına tahlil aramaya çalışıyorum”

Bazılarının otizmli olduğu için kendisini dışlayıp ötekileştirdiğini lisana getiren Güngör, “Sadece 2 Nisan Dünya Otizm Farkındalık Günü'nde ve 3 Aralık Dünya Engelliler Günü'nde değil, her gün anlaşılmalı ve ötekileştirilmemeliyiz. Bunu insanlara anlatmaya çalışıyorum.” sözünü kullandı.

Güngör, Kocaeli'deki bir radyoda yaklaşık 2 yıldır “Engelsiz Yaşam” isminde program sunduğundan bahsederek, şöyle devam etti:

“Bu programda engelli bireylerin sıkıntılarına tahlil aramaya çalışıyorum. Sıhhat dalından yahut sivil toplum kuruluşlarından uzman isimlerle engelli yaşama dair konuşuyoruz. Çok olumlu reaksiyonlar aldım. Beşerler programımı severek dinliyor. Hedeflerim ortasında ulusal radyo ve televizyon kurumlarında çalışmak var. Staj yaparak deneyim kazanmak istiyorum ve bir müzik programı yapmak istiyorum.”

– “Otizmli olduğum için geçiştirdiklerini düşündüm”

Özellikle lise devrinden sonra ayrımcılık ve ötekileştirme yaşadığının altını çizen Güngör, “Ayrımcılığa çok uğradım, hala daha uğramaya devam ediyorum. Otizm denilince insanların aklına 'Bize ziyan verebilir' niyeti geliyor. Bize farklı bakılıyor.” biçiminde konuştu.

Güngör, ailesinin radyocu olmasını gelir elde etmekte zorlanabileceği niyetiyle istemediğini anlatarak şunları kaydetti:

“Radyoculuktan evvel 2 sene öbür işlerde çalıştım. Bir lokantada garsonluk tecrübem oldu. Daha sonra pişmaniye fabrikasında çalıştım. İşten çok sıkılmıştım, 'artık hayatımın işini yapmalıyım' diye düşünüyordum. Radyocu olabilmek için pişmaniye fabrikasından kaçtım. İzmit'teki radyolara gittim lakin programcı almadıklarını söylediler lakin otizmli olduğum için geçiştirdiklerini düşündüm. Sonunda Türk halk müziği çalan bir radyo beni kabul etti. Orada radyo programlarının nasıl yapıldığını öğrendim. 25 Mayıs 2019'da Türkiye'nin birinci ve tek otizmli radyo programcısı oldum.”

– “Otizmli bireyler beni örnek alıyor”

Çevresinin geniş olduğunu lakin yeni bir beşerle tanıştığında kendisine karşı ön yargı hissettiğini belirten Güngör, “İnsanlar bizi fark etsin ve fırsat versin. Fırsat verildikçe neler yapabildiğimizi görecekler. Engelliler ve otizmliler bir gün değil her gün hatırlanmalı.” değerlendirmesinde bulundu.

Radyo ve televizyon alanında çalışmak isteyen otizmli bireylere örnek olan Güngör, kelamlarını şöyle tamamladı:

“Engellilerle ilgili farkındalık oluşturmak için programlar yapıyoruz. Özel ihtiyaçlı bireylerin aileleri bana yazıyor. 'Bizim oğlumuz da otizmli, sizi görünce gururlanıyoruz.' diyorlar. Benden teklifler almaya çalışıyorlar, onların sayesinde bu kadar faal bir biçimde çalışıyorum. Otizmli bireyler beni örnek alıyor. Bu hususta birinci ve tekim lakin inşallah her alanda çalışan otizmli bireylerin sayısı artar.”