Her Telden (21.Ağustos.2015)

Her Telden (21.Ağustos.2015)

Yayın: 21.08.2015 08:41
Paylaş:
A+ A-

DÜN “YEŞİL MAHALLEDE Kİ BİNA İÇİN SIKINTI ÇIKARTIRSA,KARABÜK İNSANINA ŞİKAYET EDERİZ..” DEDİK,YA TERSİ..
Biliyorsunuz,KARABÜK VALİLİĞİNİN bulunduğu bina DEPREME DAYANIKLI değil ve bu konu raporlarla tespit edilmiş durumda,buna karşı Mülkiyeti KARABÜK SELEDİYESİ’NİN olan YEŞİL MAHALLEDE Kİ bina bomboş duruyor.
Biz dedik ki,KARABÜK VALİLİK BİNASI ile YEŞİL MAHALLEDE Kİ BİNA takas edilemez mi,VALİLİK o sağlam ve Resmi Daire kullanımı için yapılmış o binaya geçer ve GÜVEN İÇİNDE olur.
KARABÜK BELEDİYESİ ise VALİLİK BİNASI’NIN bulunduğu alanı değerlendirir,ÇELİK CAMİ oraya yapılır ve KARDEMİR girişi ile ÇELİK CAMİ bir bütünlük oluşturur.
Dün,eğer ORTAYA BİR İRADE ÇIKAR ve bu takası yapmak isterse Karabük Belediye Başkanı bu fikre karşı çıkar mı,YEŞİL Mahallede ki o binayı VERMEMEK İÇİN direnir mi,gibi bir olaydan yola çıktık ve O ZAMAN BELEDİYE BAŞKANI’NI Karabük insanına şikayet ederiz gibi sözler ettik.
PEKİ TERSİ BİR DURUM YAŞANIRSA NE OLUR..?
Karabük Belediye Başkanı Sayın RAFET VERGİLİ o binayı vermeyi,takas etmeyi kabul etti diyelim,VALİLİK Binasının olduğu yere ise bir ÇELİK CAMİ YAPACAĞINI AÇIKLADI diyelim.
O zaman bu takasa karşı çıkanları HALKA ŞİKAYET gerekir..
Bakın Belediye Başkanı Sayın VERGİLİ o binayı vermeyi,VALİLİK BİNASINI almayı kabul etti,oraya ÇELİK CAMİ yapacağını da duyurdu,ama, “CAMİ YAPIMINA KARŞI ÇIKANLAR BUNA ENGEL OLUYORLAR…” diye vatandaşa şikayet etmemiz gerekir..
“BUNLAR CAMİ YAPIMINA KARŞI ÇIKIYORLAR..” denilir..

ALLAH KORUSUN,MESAİ SAATLERİ İÇİNDE MEYDANA GELECEK BİR DEPREM VE KARABÜK VALİLİK BİNASI …
Karabük BİRİNCİ DERECE DEPREM KUŞAĞINDA yer alan bir Kent,KARABÜK VALİLİK BİNASI ise DEPREME DAYANIKSIZ çıktı ve bu durum raporlarla sabitlendi.
VALİLİK BİNASINDA KAÇ KİŞİ ÇALIŞIYOR..?
Allah korusun mesai saatleri içinde meydana gelebilecek bir DEPREM KAÇ CAN YAKAR acaba ve böyle bir durum-yeniden Allah korusun Cenabı hak saklasın diyoruz-kaç ocağı söndürür,kaç aileyi perişan eder.
BUNUN/BUNLARIN İYİ DÜŞÜNÜLMESİ GEREK.
Şimdi,bu noktadan yola çıkarak,şahsen biz diyoruz ki,Mülkiyeti KARABÜK BELEDİYESİ’NİN olan YEŞİL MAHALLEDE Kİ BOŞ BİNA Karabük Valiliğine verilebilir.
Karabük VALİLİĞİ DE,elinde ki bu DEPREME DAYANIKSIZ binayı KARABÜK BELEDİYESİ’NE verir ve Karabük Belediyesi,bu binayı yıkarak KENT MEYDANI ile komplike bir kullanıma açar,ayrıca,ÇELİK CAMİ Projesini burada gerçekleştirir.
BUNLAR OLMAYACAK İŞLER DEĞİL ELBET..
Ancak,hemen her olayda olduğu gibi,böyle bir düşüncede de,Karabük’ün önüne YAPICI BİR İRADENİN OLMAYIŞI çıkabilir,gerekli bir İRADENİN olmayışı çıkabilir..
ALLAH KORUSUN,MESAİ İÇİNDE BİR DEPREM NE YAPAR..?
Valilik Binasında görev yapanlar büyük bir RİSK ALTINDALAR..

KARABÜK TİCARET VE SANAYİ ODASI MECLİSİ,SÜRATLE TOPLANARAK, “NAYLON FATURA..” İŞİNİ GÖRÜŞMELİ…!!
Karabük’te hangi işyerine giderseniz/gidin gündem DEMİR PİYASALARINDA yaşanan NAYLON FATURA olayı ve bu konuda ticaret erbapları “BU İŞİN DİBİNE KADAR GİDİLSİN..” fikrinde yoğunlaşmışlar.
BÖYLESİNE BÜYÜK BİR OLAY YAŞANIYOR..
TİCARETİN EN GÜÇLÜ ÖRGÜTÜ SAYILAN TİCARET VE SANAYİ ODASI SESSİZ KALIYOR,bunu anlamak,bunu değerlendirmek ve bu duruma anlam vermek hayli zor..
TİCARET VE SANAYİ ODASI NE DÜŞÜNÜYOR ACABA..?
Böylesine önemli ve can alıcı bir konuda TİCARET VE SANAYİ ODASI MECLİSİ süratle toparlanarak Karabük KAMUOYU’NA bir açıklama yapmalı değil mi..?
Burada bir sıkıntı Ticaret ve Sanayi Odası Meclis Başkanı’nın aynı zamanda AK Parti İl Başkanı olmasında yatıyor sanki,Sayın TİMURÇİN SAYLAR Meclisi toplayıp bu konuyu müzakere etse,KİMLERLE KARŞI/KARŞIYA KALABİLİR..?
Keşke TİCARET ve SANAYİ Odası Meclis Başkanlığı görevini bıraksa Sayın TİMURÇİN SAYLAR,baksanıza Karabük TİCARET ALEMİ sarsılıyor,Karabük TSO’DAN bir ses çıkmıyor..
SES ÇIKSA SİYASETEN,UCU NERELERE, VARABİLİR..?
Ama ne olursa olsun,TSO Meclisi bir görüş açıklamalı bu konuda..!!

OLASI BİR ERKEN GENEL SEÇİM İÇİN,AĞIZ/DİŞ SAĞLIĞI MERKEZİ BAŞ HEKİMİ SAYIN AHMET USTAOĞLU’NA BASKI..
Olası bir ERKEN GENEL SEÇİM noktasında SİYASET DÜNYASI usuldan/usuldan hareketleniyor ve bu nokta da,Karabük Ağız/Diş Sağlığı Merkezi Baş Hekimi ve Karabük’ün önde gelen Siyaset/Cemiyet adamlarından Sayın AHMET USTAOĞLU’DA bir baskı olduğunu duyuyoruz.
Özellikle AK Parti içinde ki geniş bir kesim böyle bir baskı içinde,diyenlerin sayısı oldukça fazla ve bunu anlatırken de AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Sayın MEHMET ALİ ŞAHİN’İN sözlerinden yola çıkıyorlar.
Sayın MEHMET ALİ ŞAHİN bir konuşmasında “AK PARTİ FABRİKA AYARLARINA DÖNMEK ZORUNDA..” gibi bir ifade kullanmıştı ve Diş Hekimi Sayın AHMET USTAOĞLU Karabük özelinde bunu sağlayabilecek tek isim olarak gösteriliyor.
“Sayın AHMET USTAOĞLU ÇİZGİSİNİ HİÇ YİTİRMEDİ..” deniliyor..
Buna karşılık,AK Parti kadrolarını “O ÇİZGİYİ BİLMEYEN İSİMLERİN DOLDURDUĞUNU..” ileri sürüyorlar ve “Sayın MEHMET ALİ ŞAHİN,AK PARTİ’NİN FABRİKA AYARLARINDAN SÖZ EDERKEN ÇOK/ÇOK HAKLI..” diyorlar.
Diş Hekimi Sayın AHMET USTAOĞLU,gerçekten uzun yıllar Siyasi çalışmaların içinde oldu,özellikle MİLLİ GÖRÜŞ noktasında kendisi ile fikri tartışma yapabilecek insan sayısı çok/çok azdır.
“ÇİZGİSİNİ HİÇ YİTİRMEDİ..” denilirken,anlatılmak istenen “MİLLİ GÖRÜŞ ÇİZGİSİ Mİ..” iyice bilmiyoruz,ancak,Diş Hekimi Sayın AHMET USTAOĞLU’NA Olası bir Erken Genel Seçimde Milletvekili Aday/Adayı olması için bir baskı olduğunu biliyoruz,anlatılıyor..
Dedik ya,SİYASET DÜNYASI usul/usul hareketleniyor diye..

OLASI BİR ERKEN GENEL SEÇİMDE,AK PARTİ SAFRANBOLU İLÇESİNE,ÖZEL BİR ÖNEM VERMEK ZORUNDA MI..?
AK Partili dostlarımızla,kardeşlerimizle görüşüyoruz,zaman/zaman sohbet ediyoruz,bu sohbetlerden SAFRANBOLU İLÇESİNE ÖZEL BİR ÖNEM verdikleri gerçeğini görüyoruz.
“7 HAZİRAN SEÇİMİNDE SAFRANBOLU KAYBETTİRDİ..” diyorlar.
Galiba Safranbolu Belediye Başkanı Sayın NECDET AKSOY ile Safranbolu ak Parti İlçe Teşkilatı arasında senkronize bir çalışma yokmuş ve bu durum oy oranlarına yansımış.
Bir de SAFRANBOLU SEÇMENİNE Hitap edebilecek bir MİLLETVEKİL ADAYININ olmayışı bu sıkıntının büyümesine,oyların azalmasına yol açmış.
Şimdi Olası bir ERKEN GENEL SEÇİMDE Safranbolu Seçmenine hitap edebilecek bir MİLLETVEKİLİ ADAYI kim olabilir gibi arayış var AK Parti çevrelerinde.
Belediye Başkanı Sayın NECDET AKSOY,İlçe Başkanı Sayın AHMET GÜNEŞ,Sayın AHMET ERORHAN,İnşaat Mühendisi Sayın CENGİZ ÜNAL,Kalkınma Bakan Yardımcısı Sayın MEHMET CEYLAN,İl Genel Meclisi eski Başkanlarından Sayın HÜSNÜ ÖZCAN gibi isimler gündemde..
AK Parti bu kez Safranbolu’ya özel önem verecek gibi duruyor.

KARABÜK İLİ ÇEVRE HİZMET BİRLİĞİ (KARÇEV) VE BU BİRLİĞİN BAŞKANI DÖNEMİN KARABÜK VALİSİ,BAŞARISIZLIK
Dün Gazetemiz internet sitesine bir yorum geldi,KARABÜK İLİ ÇEVRE HİZMET BİRLİĞİ ile ilgili çok içerikli bilgiler veren bir yorum geldi,gerçekten,en azından şahsen biz,yararlandık,aydınlandık.
Bilindiği gibi KARÇEV Başkanı DÖNEMİN KARABÜK VALİSİ oluyor,demek ki KURULUŞ SIRASINDA böyle bir hüküm konulmuş ve bu kimse tarafından yargılanıp,tartışılmamış.
YORUMU GÖNDEREN OKURUMUZ GENİŞ BİLGİLER VERMİŞ.
Aynı BİRLİKLER başka yerlerde de Kurulmuş ve birçoğunun Başkanlık görevini İL BELEDİYE BAŞKANI yürütüyormuş,hatta,İLÇE BELEDİYE BAŞKANLARININ yürüttüğü yerlerde varmış.
BU ÇOK ÖNEMLİ BİR HUSUS..
KARÇEV 2006 yılında kuruldu,çalışıyor ve O TARİHTEN BU YANA,Karabük VALİLERİ Başkanlık görevinde bulunuyorlar,ancak,hiçbir başarı yakalanamadı.
VALİLERE BAŞARISIZ MI DEMEMİZ GEREKİYOR..?
Ayrıca,yorum gönderen okurumuz SAFRANBOLU BELEDİYESİ’NİN durumuna da değinmiş ve “SAFRANBOLU KENDİ DÜZENLİ ÇÖP DEPOLAMA TESİSİNİ KURAMAZ.YASAL OLARAK MÜMKÜN DEĞİL..” ifadelerini kullanmış.
BU KONU BİRARA SAMAN ALEVİ GİBİ PARLADI..
Sonra tekrar sessizlik başladı ve YÜKSEKÖĞRENİM ÖĞRENCİ YURDU için,YURT YAPILACAK yer için tartışan KARABÜK nedenbe bu konuyu görmezden geliyor..
ASİT KÖYÜ SAKİNLERİ İSE BÜYÜK TEHLİKE ALTINDALAR..
SAFRANBOLU SAKİNLERİ YİNE AYNI,kimin umurunda…!!

KARÇEV ANA SÖZLEŞMESİ VEYA TÜZÜĞÜ DEĞİŞTİRİLEREK,BAŞKANLIK GÖREVİNE SAYIN RAFET VERGİLİ GETİRİLSE..
KARABÜK İLİ ÇEVRE HİZMETLERİ BİRLİĞİ (KARÇEV) Tüzüğü/Ana Sözleşmesi gereği Başkanlık görevini O DÖNEMİN KARABÜK VALİSİ yürütüyor,Belediye Başkanları ise Yönetim de yer alıyorlar.
KARÇEV 10 YILDIR BİR İŞ BAŞARAMADI,BECEREMEDİ..
Dönemin Karabük Valileri YOĞUN İŞ TEMPOSU ALTINDA bu iş ile yeterince ilgilenemediler ve gerek Karabük’te,gerekse Safranbolu’da çok geniş bir kesim insan TEHLİKE ALTINDA YAŞIYORLAR.
KARÇEV Tüzüğü müdür,Ana Sözleşmesi midir,Yönetmenliği midir DEĞİŞTİRİLSE ve Dönemin Karabük Valisi Başkan olur hükmü kaldırılarak İL BELEDİYE BAŞKANI Başkan olur hükmü getirilse olmaz mı..?
Böyle yapılarak Belediye Başkanı Sayın RAFET VERGİLİ bu BİRLİĞİN Başkanlığı görevine getirilse,DÜZENLİ ÇÖP TOPLAMA Merkezi EN FAZLA BİR-BİR BUÇUK YIL İÇİNDE KURULUR HİZMETE ALINIR..
Sayın RAFET VERGİLİ bu tesisi kazandırmayı görev addeder ve bitirir..
Nedir bu iş yani..?
PARASI/PULU VAR,SÜREKLİ BAŞARISIZLIĞA MAZERET ÜRETİMİ YAPILIYOR ve gerek Safranbolu sakinleri,gerekse Karabük’ün ASİT KÖYÜ sakinleri ÇİLE ÇEKİYORLAR..
Yapılan,gerçekleştirilen bir iş yok,BOL/BOL MAZERET VAR..

SAFRANBOLU BELEDİYE MECLİSİ TARAFINDAN KABUL EDİLEN “DÜZENLİ ÇÖP TOPLAMA MERKEZİ..” VE MUHALEFET
Safranbolu Belediye Başkanı Sayın NECDET AKSOY ve Safranbolu AK Parti İlçe Başkanı Sayın AHMET GÜNEŞ geçtiğimiz günlerde çok önemli açıklamalar da bulundular.
MUHALEFET PARTİLERİNİ SUÇLADILAR..
Safranbolu Belediye Meclisi “SAFRANBOLU’DA YANAN ÇÖPLÜK SORUNUNA ÇÖZÜM BULMAK AMACI İLE..” alkışlanacak bar karar almış ve DÜZENLİ ÇÖP TOPLAMA Merkezi kurmak fikrini kabul etmiş.
MUHALEFET BELEDİYE MECLİS ÜYELERİ OY VERMEMİŞLER.
Safranbolu Belediye Meclisi’nde MHP’Lİ Üyeler var,CHP’Lİ Üyeler var ve bunlardan yalnızca CHP Üyesi Sayın SERAP KARAOĞLU neden konuya MUHALEFET ETTİĞİNİ açıkladı..
ÇOK GERÇEKÇİ BİR NEDENLE MUHALEFET ETMİŞ..
Diğer Üyelerden herhangi bir ses çıkmadı.
MUHALEFET PARTİLERİNİN İLÇE BAŞKANLARI DA bu nokta da ses çıkartmadılar,ancak,Safranbolu ÇÖPLÜĞÜ yanıyor,halk çok ama çok büyük bir sıkıntı çekiyor..
BİR TEK AÇIKLAMA Sayın SERAP KARAOĞLU’NDAN geldi.

7 HAZİRAN GENEL SEÇİMLERİNDE SAFRANBOLU PEK DİKKATE ALINMAMIŞTI,AMA,BU DEFA ÖYLE OLMAYACAK GİBİ
7 HAZİRAN GENEL SEÇİMLERİ öncesinde,Siyasi Partiler Safranbolu İlçemezi,bu İlçe seçmenine hitap edebilecek Aday noktasında pek fazla dikkatli olmamışlardı
AK PARTİ ADAYLARINI DÜŞÜNÜN.
MHP ADAYLARINI DÜŞÜNÜN.
CHP ADAYLARINI DÜŞÜNÜN..
Ancak bu kez pek öyle olmayacak gibi görünüyor,örneğin MHP İçinde Sayın ÇETİN İPEK ismini çok sık duymaya ve kendisinden çok önemli atılımlar beklendiğine ilişkin bilgiler alıyoruz.
Sayın ÇETİN İPEK kendisini hiç unutturmadı..
MHP İçinde aktif bir Üye olarak kendisini hissettiriyor Sayın ÇETİN İPEK ve bu tutumu ile kendisinden beklentileri de tetikliyor gibi bir hissiyatımız var.
ÇOK KALİTELİ BİR İSİM OLDUĞUNU DUYUYORUZ.
Özetlersek şayet SİYASİ PARTİLER Olası bir ERKEN GENEL SEÇİM için Safranbolu seçmenine mesaj verebilecek ADAY/ADAYI arayışı içine girdiler..
AK Partililer böyle bir arayışın içindeler.
MHP’LİLER böyle bir arayışın içindeler..
CHP’LİLERİN bu anlamda boş durmadıkları belli.
ERKEN SEÇİM TARİHİ ve ADAYLIK SÜRECİ BİR BAŞLASIN HELE.

4 kişi görüş bildirdi

 1. ÜLKÜCÜ

  SAYIN GÖLBEK ÇETİN İPEK HAKKINDA YAZDIKLARIN TAMAMEN GERÇEK VE MHP ERKEN GENEL SEÇİMDE DURMUŞ YALÇINLA BAŞARI KAZANAMAZ.DURMUŞ YALÇIN SİYASETTEN ÇOK UZAK HERKESİ KENDİSİNE MUHATAP ALDI,SİYASETİ KAVGA ETMEK SANIYOR.BU DÖNEM ÇETİN İPEK MHP LİSTESİNİN BAŞINDA OLSUN,MHP KESİNLİKLE 1 ÇIKARTIR İKİNCİ VEKİLLİYİ ZORLAR.ÇETİN İPEK SEVİLEN TUTARLI BİR ARKADAŞIMIZDIR.ÇOK İYİ YAZMIŞSIN KALEMİNE SAGLIK

 2. mağdur

  Abi, bu dişçi ve kardeşlerini milli görüşçüler çok iyi tanırlar, birçok insanın mağduriyeti ve ahı var….aday olsun rakipleri bayram eder

 3. ANTALYA DAN

  gölbek duvarı yine akp ile süslemişsin gözü kör ahmet bu millet şehid verdikçce senin gibilere gün doğuyor ya ben ona yanıyorum yala GÖLBEK YALA AKP DİYE YALA….

 4. O kim..

  İpek kim? Milletvekilliğini kazanmak bu kadar basit bir şey mi? Milletvekili olmak? Bırakın Allah aşkına bu şişirme işleri.

Görüş Bildir

Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.

Güven Hastanesi’nden “Avrupa’nın obezite oranı en yüksek ülkesi Türkiye” değerlendirmesi

Anadolu Ajansı
Yayın: 19.05.2024 00:48
Paylaş:
A+ A-

İSTANBUL (AA) – Güven Hastanesi Endokrinoloji ve Metabolizma Hastalıkları Bölümü'nden Doç. Dr. İbrahim Demirci, 18 Mayıs Avrupa Obezite Günü kapsamında, Dünya Sağlık Örgütü'nün obeziteye ilişkin son verilerini değerlendirerek uyarılarda bulundu.

Hastaneden yapılan açıklamada görüşlerine yer verilen Demirci, obezite ve obeziteyle ilişkili hastalıkların her yıl katlanarak arttığını belirtti.

Demirci, özellikle çocuklarda obezite sıklığının erişkinlere göre daha hızlı arttığına dikkati çekerek, şunları kaydetti:

“Henüz toplum olarak sağlıklı yaşam için beslenmenin ve egzersizin önemini tam kavrayamadık. Genel olarak, yüksek kalorili besleniyoruz. Yemek yemek bizim için hobi ve eğlence niteliğinde. Arkadaşlarımızla, dostlarımızla buluştuğumuzda planlarımızı yemek üzerine kuruyoruz. Vakit geçirirken, yemek yemeyi seviyoruz. Seçeneklerimiz arasında birlikte yürüyüş yapmak çok fazla tercih edilmiyor. Hala, toplumumuzun bazı kesimlerinde kilolu insanların daha sağlıklı olduğu düşünülmekte. Kültürün, geleneklerin ve adetlerin etkisiyle toplumumuz yemekle arasına mesafe koyamıyor.

– Endokrin bozucu kimyasallar obeziteye yol açıyor

Son zamanlarda tüm dünyada miktarı artan endokrin bozucu kimyasalların da obeziteyi tetiklediğini vurgulayan Demirci, işlenmiş ve hazır gıdalar konusunda uyarılarda bulundu.

Demirci, endokrin bozucu maddeler arasında, solunan hava, içilen su ve yenilen gıdalarla vücuda giren ve biriken, endokrin sistemini olumsuz etkileyen ve bu etkilerini nesilden nesile aktarabilen kimyasal maddeler olduğuna işaret ederek, “Endokrin bozucu kimyasallardan tamamen uzak kalmak mümkün olmasa da sağlıklı ürünler tüketerek ve hayatımızda plastik kullanımını minimuma indirerek en azında bu zararlı kimyasallara maruziyetimizi elimizden geldiğince azaltmamız gerekiyor.” tavsiyesinde bulundu.

Obezite sıklığının tüm dünyada hızla artığına ve son 20 yıldır obezite artışını durdurabilen bir ülke olmadığına vurgu yapan Demirci, eğer obezite sıklığındaki artış önlemez ise 2035'te dünya nüfusunun yarısından fazlasının kilo fazlalığı ve yarattığı sorunlarla karşı karşıya kalacağını ifade etti.

– “Obezite artış hızı 5-19 yaş arası çocuk ve gençlerde, erişkinlere göre neredeyse 2 kat daha yüksek”

Demirci, sağlık verilerine bakıldığında durumun iç açıcı olmadığının altını çizerek, “Yıldan yıla daha kötüye doğru gidiyor. Dünya Sağlık Örgütü 2023 verilerine göre tüm dünyada obezite sıklığı yüzde 14 civarında. Bu yüzdeye, kilo fazlalığı olanları da eklediğimizde yüzde 38'e ulaşıyor. Artış hızı durdurulamaz ise 2035'te dünya nüfusunun yarıdan fazlası kilo fazlalığıyla mücadele etmek zorunda olacak. Ayrıca dikkat çekmek istediğimi önemli bir nokta, obezite artış hızı 5-19 yaş arası çocuk ve gençlerde, erişkinlere göre neredeyse 2 kat daha yüksek. Çocukluk çağı obezitesi de günümüzde bir tehlikeli boyuta ulaşmış durumda.”

Türkiye açısından durumun biraz daha ciddi boyutta olduğuna vurgu yapan Demirci, “Türkiye İstatistik Kurumu 2022 verilerine göre ülkemizde kilo fazlalığı yüzde 35.6, obezite sıklığımız ise yüzde 20.2. Verilere göre Avrupa'nın obezite oranı en yüksek ülkesiyiz.” bilgisini paylaştı.

Obeziteye karşı başarılı mücadele etmek için farkındalığın artması gerektiğini belirten Demirci, obeziteyle mücadelenin “ülke politikası” olarak benimsenmesi ve sosyal yaşamın sağlığını ön planda tutacak şekilde düzenlenmesi gerektiğine dikkati çekti.