Her Telden (24.Temmuz.2015)

Her Telden (24.Temmuz.2015)

Yayın: 24.07.2015 08:34
Paylaş:
A+ A-

KARDEMİR PERSONEL POLİTİKALARINA YÖNELİK ÖYLE ÇOK YORUM GELİYOR Kİ,ANLATMAK ZOR,OKUMAK GEREK..
KARDEMİR sıkıntılı günler geçiriyor,bunun DIŞ ETKENLERİ var,bunun bir de İÇ ETKENLERİ var ve İÇ ETKENLERİN başında personel politikaları,personel rejimi geliyor galiba.
GELEN YORUMLAR BUNU GÖSTERİYOR.
Yeni/yeni açılan MÜDÜRLÜKLERE TEPKİ VAR.
KARDEMİR üst düzey yöneticiler,bir yandan sıkıntı içinde yaşamaktan,KARDEMİR’İN sıkıntılı pozisyonundan yakınırken,öte yandan da ,yeni/yeni Müdürlüklerin ihdas edilmesine,ciddi tepkiler var gibi görünüyor.
Bir de,yakınmaların,personel politikasının bu hale düşmesinin ORTAK KANAATİ,ORTAK NOKTASI Sayın FADIL DEMİREL’İN Genel Müdürlüğü döneminde ki uygulamaların gösterilmesi dikkat çekiyor.
ORTAK KANAAT BÖYLE BELİRİYOR.
KARDEMİR,belli ki,ciddi sıkıntılar içinde ve bunun DIŞ ETKENLERİ hemen/hemen belli,ÇİN HALK CUMHURİYETİ’NİN demir/çelik piyasalarında uyguladığı DAMPİNG bu sıkıntıların temeli.
Bu sıkıntı yalnızca ÜLKEMİZİN Demir/Çelik sektöründe görülmüyor,Dünya Ülkelerinin Demir/Çelik Sektöründe aynı sıkıntılar görülüyor ve o nedenle OECD Toplantılarında deklarasyonlar yayınlandı.
ÇİN BİLDİĞİNİ OKUMAYA DEVAM EDİYOR..
Olayın bir de ŞANGAY İŞBİRLİĞİ ÖRGÜTÜ AYAĞI VAR elbet..
ÜLKEMİZDE,BU ÖRGÜTÜN LOBİLERİ YOK MU sanıyorsunuz..?

ŞANGAY İŞBİRLİĞİ ÖRGÜTÜ İLE İLİŞKİLER VE GENİŞ BİR HADDECİ GRUBUNUN GÜMRÜK VERGİLERİ İÇİN MÜCADELESİ
Karabük HADDECİLİK olayının temeli,başlangıç yeri olarak bilinir,ancak,bu sektörde KARABÜK TUTUCULUĞU ve diğer sebeplerle,BU KENT ÇOK GERİDE KALMIŞ bulunmaktadır.
HALEN KÜÇÜK KAPASİTELER KULLANILMAKTADIR.
Oysa ki ÇOK BÜYÜK KAPASİTELİ HADDANELER kurulmuştur,bunların büyükçe bölümü de kendi İZABE OCAKLARINI kurarak hurda kullanımı ile KÜTÜK ÜRETMEKTEDİRLER.
BU ÜRETİM TARZI,DURDURMAYA ÇOK ELVERİŞLİ.
Hurda kullanarak KÜTÜK ÜRETİMİ şalteri indirdiğinizde durdurulabilin bir özellik göstermektedir,CEVHERDEN ÜRETİM YAPAN entegre tesislerin bu şansı yok elbet.
Kendiniz KÜTÜK ÜRETMEYİP,örneğin UCUZ OLAN ÇİN MALI kütük demiri haddeleyerek PİYASALARINI KORUMA imkanına sahipler ve ENTEGRE TESİSLERİ sıkıntıya sokmak için GÜMRÜK VERGİLERİNİN düşürülmesi,hatta sıfırlanması işlerine bile gelebilir,bu çevrelerin.
İşte bu nedenle ŞANGAY İŞBİRLİĞİ ÖRGÜTÜNÜN Ülkemizde ki LOBİLERİNE bir destekleri söz konusu galiba,ÇİN Ülkesinden gelen KÜTÜK DEMİRDEN alınan yüzde 22.5 Gümrük Vergisi düşürülürse ENTERGE Tesisler çok ciddi krize girerler.
BÖYLE BİR SÜREÇ VAR GALİBA.
Bir taraf GÜMRÜK VERGİSİ arttırılsın derken,o taraf düşsün mü diyor..?

KARDEMİR,BİR YANDAN PİYASALARIN BASKISI ,ÖTE YANDAN FİLYOS LİMANI VEYA BENZERİ BİR TESİSİN YOKLUGU..
KARDEMİR bir yandan ÇİN Ülkesinden gelen ucuz fiyatlı KÜTÜK DEMİRİN yarattığı piyasaların baskısı ile,öte yandan ise FİLYOS Limanı veya bunu telafi edecek bir ULAŞIM Tesisinin olmayışı ile ciddi sıkıntılar çekiyor.
FİLYOS LİMANI YÜZYILLIK BİR RÜYA..
Bir ara ALT YAPI İHALESİ yapıldı,yine,SONUÇ ÇIKMADI.
KARDEMİR Yönetimi bu işi hızlandırmak veya Mülkiyeti kendisine ait olan FİLYOS BELDESİ içinde ki İSKELEYİ yeniden düzenlemek için projeler hazırladı,ancak,SİYASAL BİR DESTEK bulamıyor sanki.
3 MİLYON TON ÜRETİMİN LOJİSTİK DESTEĞİ YOK.
Yurt dışından getirilecek HAMMADDELER Liman yokluğu nedeni ile kısıtlı tutuluyor,sıkıntılar yaşanıyor ve KARDEMİR bu anlamda,çok ama çok,büyük sıkıntılar yaşıyor.
Bütün Bunların üstüne KREDİ GERİ ÖDEMELERİ BİNECEK Mİ..?
Kardemir’in 750 MİLYON DOLAR CİVARINDA kredi borcu olduğunu,en yetkili isimler,beyan ediyorlar ve yılbaşından bu yana DÖVİZ fiyatlarında ki yüzde 17-18 civarında ki artış KARDEMİR’E kaça patlar isterseniz bir hesaplayın.
TASARRUF ÖNLEMLERİ ALINIYOR MU gibi sorular gündem de..
Bu soru ise YENİ MÜDÜRLÜKLERİN AÇILMASI ile güme mi gidiyor..?
Sanki öyle bir pozisyon var..!!

SAFRANBOLU MERKEZLİ “ÜNAL MÜHENDİSLİK VE SAHİBİ SAYIN CENGİZ ÜNAL..” YAPTIKLARI İŞLER,GÜVEN UNSURU..
SAFRANBOLU Merkezli ÜNAL MÜHENDİSLİK ve bu Firmanın Yetkili ismi Sayın CENGİZ ÜNAL,bulunduğu,iş yaptığı,üretim yaptığı sektör de öylesine bir güven unsuru yaratmış ki,tebrik etmemek elde değil.
SEKTÖR İTİBARI İLE güven unsuru çok ama çok önemli.
İnsanlar ÜNAL MÜHENDİSLİK Firması ismi söz konusu olduğunda akıllarına “KALİTE ve GÜVENİ GETİRİYORLARSA..” bu en önemli bir kazanç olsa gerektir.
Sayın CENGİZ ÜNAL bütün yatırımını Karabük’e,daha doğrusu Safranbolu’ya yaparak “BU YÖRENİN MARKA FİRMASI OLMAK..” gibi bir amacı da gerçekleştirmek üzere.
YURDUN BİRÇOK YERİNDE RESTORASYONLAR YAPTILAR..
Başarı ile yaptılar,kaliteli çalışmaları ile restorasyon yaptıkları BAKANLIKLAR NEZDİNDE DE büyük güven kazandılar ve ÜNAL MÜHENDİSLİK bu Yörenin inanılan,güvenilen,kaliteli iş yaptığı kabul edilen bir MARKA FİRMA haline  geldi/geliyor.
Sayın CENGİZ ÜNAL ticaret hayatında bu güveni sağlarken,Cemiyet ve Siyaset alanında da aktif çalışmaları,tutarlı çizgisi ile güven veren bir isim olarak tanınıyor.
“ÜZERİNE ALDIĞI SORUMLULUĞU DÖRT DÖRTLÜK YERİNE GETİRİR.ŞOV YAPMAZ,ÖNE ÇIKMAZ,İŞ ve HİZMET ÜRETİR..” şeklinde anılan bir isim olmuş Sayın CENGİZ ÜNAL.
Yöremizin bu tür Firmalara,insanlara çok büyük ihtiyacı var..

BELEDİYE BAŞKANI SAYIN RAFET VERGİLİ “ÖNÜMÜZDE Kİ SONBAHAR AYLARINDA ÖNEMLİ YATIRIMLARIMIZ VAR..”
Karabük Belediye Başkanı Sayın RAFET VERGİLİ,önümüzde ki sonbahar aylarını işaret ederek “ÖNEMLİ AÇILIŞ VE TEMEL ATMALARIMIZ OLACAK..” diyor.
Sayın VERGİLİ,özellikle KARABÜK-SAFRANBOLU arasında ki KÖPRÜ OLAYINA değiniyor ve 240 METRE AÇIKLIĞI olan bu Köprü ile KARABÜK/SAFRANBOLU entegrasyonuna işaret ediyor.
100 YIL MAHALLESİ’NDE Kİ KOMPLEKS İLERLİYOR..
Sayın RAFET VERGİLİ’YE dev yatırımların sonbahar mevsimine denk getirilmesinde SİYASET UNSURU var mı diye sorduk,kesinlikle HAYIR dedi ve olası bir GENEL SEÇİM için ADAYLIK DÜŞÜNMEDİĞİNE vurgu yaptı.
Ancak,bu vurgusuna hemen bir ilave de bulundu “BİLİYORSUNUZ Sayın MEHMET ALİ ŞAHİN ADAY OLURSA,ADAY OLACAĞIMI SÖYLEMİŞTİM.O REZERVİMİ KORUYORUM.SAYIN ŞAHİN ADAY OLMAZSA BENDE ADAY OLMAYACAĞIM..” dedi.
“BELEDİYE OLARAK HİÇ PARA SIKINTISI ÇEKMEDİK..” dedi.
YATIRIMLARA biraz daha hız vereceklerini anlattı.

“ERKEN GENEL SEÇİM İHTİMALİ GÜÇLENİYOR MU..?” PEKİ,KARABÜK MİLLETVEKİLİ ADAYLARI,SİZCE,KİMLER OLUR..?
CHP Genel Başkanı Sayın KEMAL KILIÇDAROĞLU’DA bir ERKEN GENEL SEÇİM İHTİMALİNİN GÜÇLÜ olduğuna işaret ettiğine göre,KOALİSYON HÜKÜMETİ zor görünüyor.
BİR ERKEN GENEL SEÇİM OLDUĞUNU DÜŞÜNÜN..
KARABÜK MİLLETVEKİLİ ADAYLARI KİMLER OLUR..?
Bu nokta da AK Parti’nin 7 HAZİRAN Genel Seçim öncesinde 3 DÖNEM ŞARTINA TAKILAN eski Milletvekillerine GEÇİT VERMEK niyeti olmadığını,bizzat,AK Partililer söylüyorlar
Bunlar Sayın MEHMET ALİ ŞAHİN’İN,yeniden KARABÜK ADAYI olmasından çekinen insanlar mıdır,yoksa,gerçekten böyle önemli bir konu hakkında ciddi bilgileri olduğu için mi böyle konuşurlar bilmiyoruz.
AK Parti içinde ÇOK SAYIDA ADAY/ADAYI ÇIKAR..?
Çıkabilecek Aday/Adayları biliniyor,belki MÜSİAD Karabük Şube Başkanı Sayın AHMET NUR bu isimlere eklenebilir,belki Sayın AHMET ERORHAN bu isimlere eklenebilir
MHP İçinde beklenti Sayın RAFET VERGİLİ konusunda düğümleniyor,ancak,Sayın RAFET VERGİLİ Milletvekili Adaylığını pek düşünmüyor gibi veya Sayın MEHMET ALİ ŞAHİN’İN Adaylığına bağlamış gibi bir resim veriyor.
CHP İçinde Sayın ERDOĞAN DİNÇEL’İN Adaylığını bekleyen çok sayıda insan var,yine,Sayın MUSTAFA AKAY’IN yeniden şansını denemek isteyecektir sanıyoruz,Sayın CEVDET AKAY yeniden aday/adayı olur mu veya başka aday/adayları çıkar mı,kestirmek oldukça güç..
MHP İçinde Sayın RAFET VERGİLİ Aday olmazsa,sanıyoruz,Sayın DURMUŞ YALÇIN devam eder ve Ülke SEÇİM BARAJI indirilirse SP çok ciddi biçimde seçime asılır kimi/kimleri aday yapar..
ERKEN GENEL SEÇİM İHTİMALİ GÜÇLENİYOR GALİBA.

DÜN GAZETEMİZ İNTERNET SAYFASINA GELEN “ÖĞLEBELİ BAŞLIKLI BİR YORUM..” VE SORUNUN BÜYÜKLÜĞÜ OLAYI
Dün Gazetemiz İNTERNET SAYFASINA gelen bir Yorum,dileriz ilgili/yetkili herkesi harekete geçirir,zira orta yerde çok ciddi/çok önemli ve insanlara zarar verip/canını acıtan bir durum var.
ÖĞLEBELİ ARAZİLERİ “ÜNİVERSİTESİ ALANI..” İLAN EDİLDİ..
Öyle olunca da,buralar TARLA olmaktan çıktı,ARSA ÜZERİNDEN vergilendirilmeye başlandı ve ARAZİ SAHİPLERİ ÇILDIRMAK üzere ,zira, “ARAZİM VAR,ÜZERİNE ŞÖYLE BİRŞEY YAPACAĞIM..” diyemiyor..
ARAZİSİ VAR,ÜZERİNDE TASARRUF YETKİSİ YOK.
ÖĞLEBELİ Sakinleri o zaman KARABÜK ÜNİVERSİTESİ’NE teklifte bulunuyorlar “KARDEŞİM GELİN BURALARI İSTİMLAK EDİN ,VERİN PARASINI KAMULAŞTIRIN…” bu öneriye ÜNİVERSİTE Yönetimi yanaşmıyor PARAMIZ YOK diyor.
BÖYLE BİR DURUM YAŞANIYOR ÖĞLEBELİ’NDE..
Hani meşhur bir “YAŞAR NE YAŞAR,NE YAŞAMAZ..” şeklinde bir Sinema filmi vardı,aynen o hesap,vatandaş ARAZİM VAR diyor hiçbir tasarrufta bulunamıyor,VERGİSİNİ ÖDÜYOR..
ÖĞLEBELİ SAKİNLERİ GERÇEKTEN SIKINTILI..
Hatta CUMAYANI SAKİNLERİNİN yaptığını yapmaya “ADAY OLDUKLARINI BİLE SÖYLÜYORLAR..”ve “BAŞKA TÜRLÜ SESİMİZİ DUYAN YOK..” gibi bir yaklaşım içindeler..
ÖĞLEBELİ SAKİNLERİ,GERÇEKTEN,MAĞDUR DURUMDA..

KARABÜK,YİNE/YENİDEN “3 MİLLETVEKİLİ ÇIKARTAN BİR SEÇİM BÖLGESİ OLABİLİR..?” VE NE KADAR DAHA SEÇMEN..
7 Haziran Genel Seçimi için Karabük’ün toplam 168 bin seçmeni vardı,aslından 167 küsur,ancak bir 168 olarak kabul edelim ve Karabük bu 168 bin oy ile 2 MİLLETVEKİLİ çıkartıyor.
YANİ 84 BİN SEÇMENE 1 MİLLETVEKİLİ DÜŞÜYOR.
Bu konuda geçtiğimiz günlerde bir kez daha yazmıştık ve orada yanlışlıkla 94 bin oya bir Milletvekili düşüyor yazmışız okurlarımız uyardı 84 bin seçmene bir Milletvekili düşüyor diye.
KARABÜK YENİDEN 3 MİLLETVEKİLİ ÇIKARTAN bir SEÇİM BÖLGESİ olabilir mi,elbet olur,ancak bunun için NÜFUSUNUN bir parça daha artması gerek.
KARABÜK NÜFUSU NASIL ARTACAK DERSİNİZ..?
Eğer Karabük 3 MİLLETVEKİLİ ÇIKARTAN bir Seçim bölgesi OLABİLİRSE,7 haziran Genel Seçimine göre AK Parti MHP,CHP birer Milletvekili çıkartıyorlar
Daha önce AK Parti 3-0 YAPIYORDU,İYİ HATIRLAYIN..
7 HAZİRAN SEÇİMİNE GÖRE BİRER ÇIKARTIYORLAR..
Karabük yine/yeniden 3 MİLLETVEKİLLİĞİNE KAVUŞUR MU..?
SİZ BU KONUDA NE DÜŞÜNÜYORSUNUZ..?

AK PARTİ “BÜYÜK KONGRESİ..” ÖNÜMÜZDE Kİ EYLÜL AYI İÇİNDE YAPILACAK VE TEŞKİLATLAR ÜZERİNDE TASARRUF
AK Parti Olağan BÜYÜK KONGRESİ çok büyük bir ihtimalle,önümüzde ki EYLÜL AYI İÇİNDE Toplanacak ve yeni AK Parti Kadroları belirlenecek.
BASINA YANSIYAN ÇEŞİTLİ İHTİMALLER VAR.
AK Parti BÜYÜK KONGRESİ hem Ülkemiz açısından,Hem AK Parti açısından çok büyük öneme haiz ve eğer Sayın AHMET DAVUTOĞLU istediği kadroları kurabilirse,eli çok güçlenecektir elbet.
BURADA BİR BAŞKA SORU TEŞKİLATLARIN DURUMU.
Teşkilatlar üzerinde bir dizi OPERASYON YAPILACAĞINA ilişkin,haydi görüşler var demeyelim de,bu yönde bir beklenti yaratmak isteyen çevreler var.
Örneğin KARABÜK TEŞKİLATI ÜZERİNDE bir operasyon beklentisi yaratmak isteyen,bunun için HER TÜRLÜ ENSTRÜMANI kullanan her türlü SÖYLENTİYİ/DEDİKODUYU/UFAK/BÜYÜK yanlışı dile getiren,bunu/bunları GENEL MERKEZE duyuran çevrelerden söz ediliyor.
AK Parti geçmişinde olmayan işler duyuyoruz..
İnsanlar biribirlerini acımasızca,ister bir dayanağı olsun,ister olmasın,karalıyorlar,hem öyle iddialar öne sürüyorlar ki,yenilir/yutulur gibi değil ve böyle bir atmosferde OPERASYON BEKLENTİSİ yaratılmak isteniyor.
Neyse EYLÜL AYINDAN sonra herşey belli olur..
Şimdi herkes TATİL YAPSIN,kafasını sıfırlasın..!!

13 kişi görüş bildirdi

 1. ???????

  Ahmet Bey sizce Burhanettin hoca tekrar aday olur mu taban bu konuda çok istekli ve meraklı biz hocanın herşeye küsse bile Karabük e ve bu şehirle ilgili projelerine küsmeyecegini düşünüyoruz ama bir bilgimiz yok

 2. adamgibi adam

  yorumumuma cvp veren şahıs senin aymet aycan oldugunu biliyorum öyle olmasaydın bu şahsı bukadar savunmazdın aycanın saftanbolu oldugunu bilmeyen yok hemşec,lik yaptıgını bilmeyen yok işciler arasında siyaseti soktugunu bilmeten yok ülküçü olmayana selem bile vermediginibilmeyen yok zaten fadıl bey onu bu yüzden kovtu nasıl döndügünü bilmeyen yok..hal böyleken neden hala o şahsı savunuluyor abeste iştikal bu yazdıklarımı kime sorsanız yalan derse ben haddne meydanında eşşek gibi anırırım benden bu kadar daha sonra yazarım sayın gölbek bu fırsatı verdiginiz icin tşk erim daha cok arkadaşım yazacak bu konuda

 3. karabüksporlu

  sapına kadar karabüksporluyum.feridun tangut bu takıma ne verir allaşkına.emekli işçi kulüp buna ev tutacak altına araba vericek belki bir maaşta verirler.Böyle kulüp başkanlıgı bu ülkede nerde var allaşkına söyleyin bilipte söylemeyen adi olsun.Feridun bu yönetime nasıl başkanlık yapar yahu çünkü yönetime muhtaç ev tutturıcak araba tahsis ettiricek belki maaş bağlatıcak yönetimin kişilikli üyeleri kabul edermi bunları arkadaş

 4. uzunkadraj

  net soru 6.
  Tek kişilik LOJİSTİK MÜDÜRLÜĞÜ ne yapar neden tahsis edildi 2 sene önce 3 millyonun esamesi okunmazken.Kimse efendim 3 milyonun üzerine çıkacakta Kardemir oda artan hammadde tedarik trafiğini yönetecek diye tahsis edildi demesin.

  Ya kadreşim 2 sene öncede Kardemir 1.8 milyon ton fiili üretim durumundaydı bugün aynı seviyelerde seneyi kapacak ve görünen oki bir kaç sene daha 2-2.2 milyon tonlarda kalacağız.Ee ozman toplamda 4 sene önceden bu tek kişilik makama oluşturuldu ve yüksek ücret transferi yapıldı yapılıyor ve yapılacak ünvann cancanlı diye. cancanlı kadrolarda DARALINNNNN o zaman ÇİN tehlikesi geçene kadar

 5. TASARRUF TEDBİRİ

  SAYIN GÖLBEK GÜN GÜN ÇELİK FİYATLARI ERİYOR ADETA ŞİRKETİN FİAT LİSTESİNE BAKINCA GÖRÜLÜYOR 22 TEMMUZ 23 TEMMUZ FİYATLARINA BAKIN TASARRUF TEDBİRLERİ YAPILACAKSA İNŞALLAH BÖYLE BİRŞEYLE KARŞILAŞMAYIZ YUKARIDAN BAŞLANMALI BOLKADRO DAGITILAN BEYAZYAKALI PERSONELE BİR BAKILMALI EMEKLİ OLMUŞ HALA KADROLARIN ÖNÜNÜ KAPATAN SÖZLEŞMELİ FORMENLERE BİR BAKILMALI YATIRIMLARDAKİ HATALARA BİR BAKILMALI İMTİYAZLI MAL ÇIKARANLARA BİR BAKILMALI TAŞIMACILIGA NAKLİYA ÜCRETLERİNE BİR BAKILMALI KORKU DAGARCIGI OLUŞTURMAYA ÇALIŞANLARA BİR BAKILMALI BAKILMALI Kİ İŞÇİNİN BİR SUÇU GÜNAHI OLMADIGI ORTAYA ÇIKARMALI BİZ ÇOK KRİZ GÖRDÜK BUNUDA ATLATIRIZ AMA FATURAYI SADECE İŞÇİ ÖDEMESİN YETER AÇLIGI ÇİLEYİ BEDELİ ÖDEMİŞ ÖZELLİKLE ESKİ İŞÇİLER OLARAK TALEBİMİZ BU İŞÇİYE YUKARDAN BAKAN MÜDÜR VE SÖZLEŞMELİ FORMENLER SÜZGEÇDEN GEÇİRİLMELİ KURDUKLARI KUMPASLAR ORTAYA ÇIKARTILMALI HER ÜST DÜZEY YÖNETİCİ KENDİ KADRO YAPISINI OLUŞTURMUŞ MALİSEF YAPI PADİŞAHIM ÇOK YAŞA MANTIGI İLE GİDİYOR KİMSE KİMSEYE GÜVENMİYOR AMA YAPMACIKLIKLARLA İŞİ GÖTÜRMEYE ÇALIŞIYORLAR GENEL MÜDÜRÜMÜZDEN VE GENEL BAŞKANIMIZDAN RADİKAL TEDBİRLERİ ALMASINI TEMENNİ EDİYORUZ PERSONEL REJİMİ KONUSUNDA ÖZÜNE DÖNEN PAYLAŞIMCI VE ÜRETKEN BİR YAPI OLUŞTURULMADIKCA İŞİMİZ ZOR BU KADAR MÜDÜR NE İŞ YAPAR HOLDİNGLERDE BİLE BU KADAR MÜDÜRLÜK YOKDUR BU KADAR EMEKLİ OLMUŞ HALA ÇALIŞAMAK İÇİN UGRAŞAN CAN YAKAN EMEKLİ ÇALIŞAN YOKDUR İŞÇİNİN BAŞARISINI KENDİNE YAZAN BU GRUPLARDAN KURTULMAK LAZIM BİRANÖNCE BU YAZDIKLARIM SENDİKA İÇİNDE GEÇERLİDİR HALA YÖNETİM EMEKLİ OLMUŞ PROFESYONEL SENDİKACILARA KALMIŞ MALİSEF BU İKİ EMEKLİ GRUP ARASINDAKİ PAS TRAFİGİ HAD SAFADADIR BUNLAR KİMSEYE ACIMAZ YETERKİ KENDİ İŞLERİ DÜMENLERİ YÜRÜSÜN O KADAR ŞİRKETE VE MENSUP OLDUKLARI TEŞKİLATA BAKIŞLARI BU KADAR SIG DIR YARINLARI PLANLARKEN BU GÜNÜ FIRSATA ÇEVİRMEK LAZIM BENCE TAM ZAMANI BU YAPIDAN KURTULMANIN SAYGILARIMLA…

 6. KARDEMİR

  kademiri çok seviyoruz
  bu sevgiden dolayı bazen gördüğümüz eksiklikleri dile getirmeye gayret ediyoruz.
  kardemir yönetimi son 5 yıldır her konuda başarısızdır.
  2 yıldır 3 milyon ton kapasiteye ulaşıyoruz dediler ama aynı insanlar şimdi bu mümkün değil diyorlar
  her yerde müdürlük açtılar, 12 yıllık mühendisi müdür yaptılar
  bu insanların çoğu aynı sektörde bırakın müdürlüğü baş mühendis olarak zor iş bulurlar
  yine karabük spor maalesef dip yaptı ve 30 trilyon borcu kardemire nasıl ödetiriz diye hesapların yapıldığını duyuyoruz
  sevgili kardemirliler
  buraya hiçkimseden etkilenmeyecek yeni bir sinerji yaratacak yurt dışı tecrübesi ve ileri derecede dil bilen bir ekip oluşturulmalıdır
  bugün ki gibi falanı ereğliden tanıyorum filanla mangal yakıyorum fistanla ailecek görüşüyorum diyerek müdür yapılanlarla kardemir tabiki zarar edecektir.
  1 yıl önce 100 trilyon kar açıklayan kardemir 1 yıl sonra 90 trilyon zarar etmemli
  kardemiri yönetenler bunları ortaklarına açıklamak zorundalar
  zarar eden bir fabrikada genel müdür ve yardımcıları, kısım müdürleri ne maaş aldığını maalesef kimse bilmiyor
  kardemir birilerinin aldıkları maaşla zenginleşme aracı olmamalı
  ne yapın diyen,hesap soran olmayınca
  millet vekilliğinden daha kıyak bir iş oldu kısım müdürlüğü
  gel keyfim geell

 7. kısakadraj

  net soru 7.
  yatırım genel müdür yardımcılığı altında yatırım 1 yatırım 2 ve yatırım 3 müdürlüğü ve yatırım kordinatörü ne iş yapar çıldırmamak elde değil.Kimse kardemirde dünyanın yatırım var demesin yatırım kapsamına giribile 1.5 tane tesis var yapmı devam eden.

  Kardemir RAY PROFİL HADDEHANESİNİ yf-1 yf-4 oksijen 3 ve burda saymayacağım bir kaç tesisi bırak 4 tane yatırım müdürlüğünü ve yatırım genel müdür yardımcılığını merkez bakım müdürlüğü ve ilgili ünitelerinin kendileri ile yapmadı OSMAN bey zamanında.

  Ya lütfenn allah aşkına uyuma kardemir uyuma karabük çok seviyoruz kardemiri o nedenle feryat halindeyiz.

  EVET devir tasarruf devri madem hükümet yok madem FED var madem ÇİN var CANCANLI kadrolarda daralınnda taban çalışan görsün özverinizi tepeden.
  bu kadroların ne maaş aldığını herkes tahmin ediyor hemde netten.

 8. adamgibi adammış

  Kardemir ile uzaktan yakından alakası olmayan birisiyim. Ama bahsettiğin müdürü iyi tanırım. Sen adam gibi adam olsan çıkıp o bahsettiğin müdürün yüzüne bunları söylersin. Demekki adam falan değilsin. At iftirayı çekil kenara. öyle birşey yok. Ayrıca müdürün adını soyadını bile korkundan adam gibi yazamıyorsun. Biliyorsun dava konusu olursan büyük sıkıntı yaşayacağını. Aymet mişş.. Adam olmadığın kullandığın rumuzdan belli. Adamlığa ihtiyacın olduğundan bu rumuzu kullanıyorsun. Sen şimdi bu yorumu yazanda aymet aycan dersin. Tabi yaa. Sen herkesi kendin gibi biliyorsun. O kişinin bu gibi işlerle uğraşamayacak kadar vakti dolu.

 9. vatandaş

  EGER AKPARTİ HÜKÜMET KURAMAZSA ZATEN DİGER PARTİLERDE HÜKÜMET KURMA ŞANSI COK AZ.YANİ SEÇİMLER YENİDEN TEKRARLANABİLİR. EGER AKPARTİ YİNE 2 MİLLETVEKİLİ CIKARMAK VE GÜÇLÜ BİR OY ALMAK İSTİYORSA AHMET NUR BEYİ
  ADAY GÖSTERMELİDİR.AYRICA BURHANETTİN UYSAL VE OSMAN KAHVECİ DE ÖNEMLİ İSİMLER. DİGERLERİ KİM OLURSA OLSUN BU İSİMLER KADAR ETKİLİ OLAMAZ.

 10. imparotor

  yf müdürün hakkını savunan kişi ben ahmet aycanı yakından tanırım demişşin gerci sen sen kimsin belli ama ben ona adam olmadıgını aylar önce secimde söyledim elinden bartak düştü anladın mı ?hem onun işi cok demişsin 2 tane fırının müdürü o ne işi olacak işi gücü kardemirde siyaset yapmak gercekten kardemire uzaksın ? yalakalık yapmak icin sendilal süreçte en cok o isim verdi yalan mı ama bu dünyanın öbür dünyasıda var gerci öbür dünyaya kalmayacak yf kariştıranda o 2 kişi onun yüzünden birbiriyle konuşamıyor aksizini ispat den varsa hod ri meydan anket yaptırsın bakalım mhp lilerden başka bide emekli safranbolulars-dan başka kim seviyor…?benden bukadar

 11. dökülüyor

  sayın gölbek son zamanlarda kardemirde malülen engelli olarak emekli olanların sayısı artmaya başladı yine her gün kendi rızası ile hesabını kestirenler var artık kardemirde çalışmak hiç sarmıyor kardemirin boku çıktı mücadeleyi bizler yaptık cefasını biz çekiyoruz sefasınıda başkaları yaşıyor kardemiri çok büyük sıkıntılar bekliyor nerede kaliteli adamlar varsa bir yerlere getirdiler imparator rumuzlu kişi güzel yazmış yüksek fırın müdürü beş para etmeyen adamdır kardemirdeki müdürlerin hepsi aynı mühendislerde aynı sabancı veya koç kardemirdeki mühendisleri mühendis diye kapıdan içeriye sokmaz kardemir genel müdürüne yönetim kuruluna duyurulur

 12. emekci

  şuanda kardemirde calışıyoruz ama her an hesabımızı kesilecek gibi veya gitmeye zorlanacak gibi duruyoruz .zaten kardemir agır sanayi üstüne birde kısım müdürleri mühendis gurubu işi zorlaştırıyorlar.. ahmet abi senin kardemirde cok emekci arkadaşın var istersen cevir sor tabiri icasizce işci soykırımı yapılıyor yani bıktırıp hesap kestiriliyor. kücük bir yere müdür atanıp gittirilmrye zorlanılıyor malesf fotograf bu esadın vatandaşlarına yaptırıldıgını burda kısım müdürleri özellikle yf müdürü önde olmak üzere işciye baskı yapılıyor burda maliyet hesabı var bunu herkes görmesi lazım eger ben yanlış düşünüyosam lütfen düzeltin özelliklikle kardemirde yönetim pozizyonu durumunda olanlar dikkatle incelenmesi lazım …?

 13. ermenide dolandırılmış

  sayın gölbek ermeni abucan yolbulanda dolandırılmış benim gibi salak gayserili olmaz diyormuş ermeni yakında dilenecek haram para çıkar sizin çorba paraları kesilmesin sıfat olarak aynı sana benziyor

Görüş Bildir

Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.

Güven Hastanesi’nden “Avrupa’nın obezite oranı en yüksek ülkesi Türkiye” değerlendirmesi

Anadolu Ajansı
Yayın: 19.05.2024 00:48
Paylaş:
A+ A-

İSTANBUL (AA) – Güven Hastanesi Endokrinoloji ve Metabolizma Hastalıkları Bölümü'nden Doç. Dr. İbrahim Demirci, 18 Mayıs Avrupa Obezite Günü kapsamında, Dünya Sağlık Örgütü'nün obeziteye ilişkin son verilerini değerlendirerek uyarılarda bulundu.

Hastaneden yapılan açıklamada görüşlerine yer verilen Demirci, obezite ve obeziteyle ilişkili hastalıkların her yıl katlanarak arttığını belirtti.

Demirci, özellikle çocuklarda obezite sıklığının erişkinlere göre daha hızlı arttığına dikkati çekerek, şunları kaydetti:

“Henüz toplum olarak sağlıklı yaşam için beslenmenin ve egzersizin önemini tam kavrayamadık. Genel olarak, yüksek kalorili besleniyoruz. Yemek yemek bizim için hobi ve eğlence niteliğinde. Arkadaşlarımızla, dostlarımızla buluştuğumuzda planlarımızı yemek üzerine kuruyoruz. Vakit geçirirken, yemek yemeyi seviyoruz. Seçeneklerimiz arasında birlikte yürüyüş yapmak çok fazla tercih edilmiyor. Hala, toplumumuzun bazı kesimlerinde kilolu insanların daha sağlıklı olduğu düşünülmekte. Kültürün, geleneklerin ve adetlerin etkisiyle toplumumuz yemekle arasına mesafe koyamıyor.

– Endokrin bozucu kimyasallar obeziteye yol açıyor

Son zamanlarda tüm dünyada miktarı artan endokrin bozucu kimyasalların da obeziteyi tetiklediğini vurgulayan Demirci, işlenmiş ve hazır gıdalar konusunda uyarılarda bulundu.

Demirci, endokrin bozucu maddeler arasında, solunan hava, içilen su ve yenilen gıdalarla vücuda giren ve biriken, endokrin sistemini olumsuz etkileyen ve bu etkilerini nesilden nesile aktarabilen kimyasal maddeler olduğuna işaret ederek, “Endokrin bozucu kimyasallardan tamamen uzak kalmak mümkün olmasa da sağlıklı ürünler tüketerek ve hayatımızda plastik kullanımını minimuma indirerek en azında bu zararlı kimyasallara maruziyetimizi elimizden geldiğince azaltmamız gerekiyor.” tavsiyesinde bulundu.

Obezite sıklığının tüm dünyada hızla artığına ve son 20 yıldır obezite artışını durdurabilen bir ülke olmadığına vurgu yapan Demirci, eğer obezite sıklığındaki artış önlemez ise 2035'te dünya nüfusunun yarısından fazlasının kilo fazlalığı ve yarattığı sorunlarla karşı karşıya kalacağını ifade etti.

– “Obezite artış hızı 5-19 yaş arası çocuk ve gençlerde, erişkinlere göre neredeyse 2 kat daha yüksek”

Demirci, sağlık verilerine bakıldığında durumun iç açıcı olmadığının altını çizerek, “Yıldan yıla daha kötüye doğru gidiyor. Dünya Sağlık Örgütü 2023 verilerine göre tüm dünyada obezite sıklığı yüzde 14 civarında. Bu yüzdeye, kilo fazlalığı olanları da eklediğimizde yüzde 38'e ulaşıyor. Artış hızı durdurulamaz ise 2035'te dünya nüfusunun yarıdan fazlası kilo fazlalığıyla mücadele etmek zorunda olacak. Ayrıca dikkat çekmek istediğimi önemli bir nokta, obezite artış hızı 5-19 yaş arası çocuk ve gençlerde, erişkinlere göre neredeyse 2 kat daha yüksek. Çocukluk çağı obezitesi de günümüzde bir tehlikeli boyuta ulaşmış durumda.”

Türkiye açısından durumun biraz daha ciddi boyutta olduğuna vurgu yapan Demirci, “Türkiye İstatistik Kurumu 2022 verilerine göre ülkemizde kilo fazlalığı yüzde 35.6, obezite sıklığımız ise yüzde 20.2. Verilere göre Avrupa'nın obezite oranı en yüksek ülkesiyiz.” bilgisini paylaştı.

Obeziteye karşı başarılı mücadele etmek için farkındalığın artması gerektiğini belirten Demirci, obeziteyle mücadelenin “ülke politikası” olarak benimsenmesi ve sosyal yaşamın sağlığını ön planda tutacak şekilde düzenlenmesi gerektiğine dikkati çekti.