Her Telden (27.Mayıs.2015)

Her Telden (27.Mayıs.2015)

Yayın: 27.05.2015 08:35
Paylaş:
A+ A-

OVACIK İLÇESİ,DÜN,”TARİHİ GÜNLERİNDEN BİRİNİ YAŞADI VE AYNI ZAMANDA “SOSYAL BARIŞ..” TEMİN EDİLDİ..
OVACIK İlçesi dün “TARİHİ GÜNLERİNDEN..” birisini yaşadı ve İlçenin kaderini çok olumlu biçimde etkileyecek olan MESLEK YÜKSEKOKULU ile GENÇLİK VE KÜLTÜR MERKEZİ Temeli atılırken,SPOR SALONU açılışı da yapıldı.
AYNI ZAMANDA ÇOK ÖNEMLİ BİR GELİŞME YAŞANDI.
Daha önce sorun olan,bir konu tatlıya bağlandı ve OVACIK Belediye Başkanı Sayın MUSTAFA DURSUN’A protokol konuşmasında SÖZ VERİLDİ,geldi mikrofondan “OVACIK’A HİZMET EDENLERE TEŞEKKÜR EDİYORUM..” anlamında bir konuşma yaptı.
BİR ANLAMDA “SOSYAL BARIŞ..” SAĞLANDI..
Ak Parti Milletvekili Adayı Sayın SEDAT NAMAL’IN Rahmetli Babası adına yaptıracağı MESLEK YÜKSEKOKULU Temeli,düzenlenen bir törenle atıldı.
Sayın SEDAT NAMAL kısa konuşmasında,temel atma olayının,BÜROKRATİK BİR DİZİ ENGEL nedeni ile hayli sarktığına işaret ederek gerekli izinlerin gecikmelere yol açtığına dikkat çekti.
AK Parti Karabük Milletvekili ve Genel Başkan Yardımcısı Sayın MEHMET ALİ ŞAHİN Ovacık sakinlerinin sevgi gösterileri ile çıktığı mikrofonda,geniş bilgiler verdi ve “KONU OVACIK OLUNCA,BİZDEN HER TÜRLÜ DESTEK GELİR..”anlamında sözler etti.
Sayın MEHMET ALİ ŞAHİN’DE bürokratik işlemlerden dolaylı biçimde yakınarak,MESLEK YÜKSEKOKULU içirn gerekli izinlerin ve açılması işlemlerinin süreç içinde tamamlanacağına vurgu yaptı.
OVACIK TARİHİ BİR GÜN YAŞADI DÜN..

AK PARTİ İL BAŞKANI SAYIN TİMURÇİN SAYLAR “BANA GÖRE AK PARTİ 1,CHP 2,MHP 3.PARTİ GİBİ SIRALANACAK..”
AK Parti İl Başkanı Sayın TİMURÇİN SAYLAR ile OVACIK’TA bir süre sohbet ettik,2015-2019 Yılları arasında yapılacak YATIRIMLAR noktasında bilgiler verdi.
“BARTIN-KARABÜK KARAYOLU’NUN SÖZÜNÜ ALDIK..” dedi.
“AKTAŞ BARAJI İHALE DOSYASINI HAZIRLATTIK..” dedi.
Bunlara benzer BÜYÜK YATIRIMLARDAN söz etti.
Kendisine “SEÇİM SONUCU NE OLUR BAŞKAN..” diye sorduk “BANA GÖRE AK PARTİ YİNE BİRİNCİ PARTİ ÇIKAR VE 2-0 YAPAR..! dedi.
Sonra da “TAHMİNİME GÖRE AK PARTİ 1.NCİ,CHP 2.NCİ,MHP 3.NCÜ PARTİ OLARAK SIRALANIR.AK PARTİ SEÇİMİ 2-0 KAZANIR..” şeklinde görüşler açıkladı.
“BU SİZİN TAHMİNİNİZ Mİ,BİR VERİYE Mİ DAYANIYOR..” diye sorduk,kendi tahmini olduğuna işaret etti ve “BU SEÇİM İÇİN EN FAZLA BİZ ÇALIŞIYORUZ.KAPI KAPI GEZİYORUZ,SEÇMEN NABZINI EN İYİ BİZ TUTUYORUZ..” diyerek açıkladı.
AK Parti İl Başkanı Sayın TİMURÇİN SAYLAR KARDEMİR KARABÜKSPOR’U sordu,kendisine çok dikkatli hareket etmek gerektiğini söyledik ve “BİR YANLIŞ KARABÜK’E ÇOK AĞIRA MAL OLABİLİR..” yolunda görüş açıkladık.
Sayın SAYLAR yine hep yatırımdan,hizmetten söz etti bize..
“ÇOK GÜZEL HİZMETLER GELECEK/GETİRECEĞİZ..” dedi.

AK PARTİ MİLLETVEKİLİ ADAYI SAYIN SEDAT NAMAL İLE ÜRETİLMEK İSTENEN DEDİKODU ÜZERİNE SOHBET ETTİK..
AK Parti Karabük Milletvekili Adayı Sayın SEDAT NAMAL,çok eski bir kardeşimizdir,dostumuzdur ve kendisi hakkında dedikodu üretmek isteyen bazı insanlar,bizim adımızı da kullanmışlar sanırız.
BUNU DUYUNCA ÜZÜLMÜŞTÜK.
Kendisi ile bu konuyu görüştük.
“BÖYLE BİR ŞÜPHEM OLSA,SENİ ARAMAZ MIYIM..?” dedi ve bunların kaynakları hakkında,çıkartılmak istenen dedikoduların kaynak yerleri hakkında bilgiler verdi.
“AMAN BİZİ KARIŞTIRMASINLAR..” dedik.
Sonra da SİYASETİN BELDEN AŞAĞI VURMAKLA yapılmasının seçmende karşılık bulması imkanı olmadığını söyledik,bu arada bize yollanan bir dizi doküman nitelikli unsurları,doğru/dürüst okuma gereği bile duymadan yaktığımızı anlattık.
“BENİMLİ İLGİLİ YAZMIŞLAR/YOLLAMIŞLAR MI..?” diye sordu,hiç bakmadan yaktığımızı böyle bir şey olamayacağını söyledik,Sayın SEDAT NAMAL’DA fikrimizi paylaştı ve “BUNLAR HAKİKATEN YANLIŞ ŞEYLER..” dedi.
Biz Sayın SEDAT NAMAL ile KARDEMİR KARABÜKSPOR Yönetiminde birlikte çalıştık,50 bin kilometreye yakın yol gitmişizdir,birçok hatıramız vardır ve “ABİ SENDEN EN KÜÇÜK BİR ŞÜPHEM OLSA,BUNUN ASLI NEDİR DİYE ARAMAZ MIYIM..” dedi.
YÜREĞİMİZ SERİNLEDİ,RAHATLADIK..
Adımızın dedikoduya karıştırılması üzmüştü bizi..

MHP MİLLETVEKİLİ ADAYI SAYIN DURMUŞ YALÇIN “3 MİLLETVEKİLİ 2 YE,3 HASTANE 1 E DÜŞTÜ.BİZ Mİ DÜŞÜRDÜK..”
MHP Milletvekili Adayı Sayın DURMUŞYALÇIN Seçim çalışmalarına devam ediyor ve 13 yıllık AK Parti İktidarına yüklendikçe/yüklenip müthiş hırpalıyor..
Sayın DURMUŞ YALÇIN “3 MİLLETVEKİLİMİZ VARDI.ŞİMDİ 2 MİLLETVEKİLİMİZ VAR..” diyerek AK Partiyi KARABÜK’Ü küçültmekle suçluyor.
Doğrusu,KARABÜK VİLAYETİ Kurulduğu 6 HAZİRAN 1995 Tarihinde ki 247 bin olan NÜFUS SAYISININ hayli uzağında ve olaya bu noktadan bakınca Sayın DURMUŞ YALÇIN’A “ HAKSIZSIN DEMEK..” pek mümkün değil.
Sayın DURMUŞ YALÇIN Milletvekili sayısından sonra,Karabük’te çok konuşulan HASTANE OLAYINA geliyor ve “KARABÜK’ÜN 3 HASTANESİ VARDI,ŞİMDİ 1 HASTANESİ VAR..” diyor..
Sayın DURMUŞ YALÇIN Siyasete iyiden iyiye ısındı.
Diğer Parti Milletvekili Adayları ile polemiğe girmekten zerre kadar çekinmiyor ve bulduğu her fırsatta diğer Siyasi Parti Adaylarına ilginç cevaplar veriyor,eleştiriler getiriyor.
Sayın DURMUŞ YALÇIN’IN bir başka iddiası ise “SEÇİMİ BİRİNCİ PARTİ OLARAK TAMAMLAMAK..” hatta bu nokta da “EĞER BİZ SEÇİMİ BİRİNCİ PARTİ TAMAMLAMAZ,BEN YİNE DE MİLLETVEKİLİ SEÇİLİRSEN İÇİME SİNMEZ..” diyor..
Bu sizce de çok iddialı bir söz değil mi..?

CHP SESSİZ VE DERİNDEN BİR SEÇİM KAMPANYASI YÜRÜTÜYOR ,DAHA ÇOK GEZİP,DAHA ÇOK TEMAS KURUYOR..
CHP Fazla ortalıkta görünmeden,adeta,SESSİZ VE DERİNDEN bir SEÇİM KAMPANYASI yürüterek,Mahallelerde dolaşıyorlar,insanlarla bire/bir ilişki kurmak yolunu seçiyorlar.
CHP’LİLER İDDİALI BİÇİMDE SEÇİM KAMPANYASI YÜRÜTÜYORLAR ve kendi yaptıkları sistemin seçmenle bire/bir temas kurmak olduğuna işaret ederek “BU ÇOK DAHA VERİMLİ OLUYOR..” değerlendirmelerinde bulunuyorlar.
“NE RAKİP PARTİLERE,NE DİĞER PARTİ ADAYLARINA EN KÜÇÜK BİR ELEŞTİRİ GETİRMİYORUZ.KENDİMİZİ TANITIP SON SEÇİM VAATLERİMİZDEN KISACA SÖZ ETMEYE,VAATLERİMİZİ ANLATMAYA ÇALIŞIYORUZ..” diyorlar.
“EMEKLİLER BÜYÜK İLGİ GÖSTERİYORLAR,TAŞERON İŞÇİLERİ İLE ASGARİ ÜCRETLE ÇALIŞANLAR BÜYÜK İLGİ GÖSTERİYORLAR.BİRDE KREDİ KARTI SARMALINA GİRMİŞ,ESNAFLAR BÜYÜK İLGİ GÖSTERİYORLAR..” şeklinde bilgiler veriyorlar.
“YA BİR TAKIM İDDİALAR İÇİN NE DİYORSUNUZ..” diye sorduğunuzda ise “MEYVELİ AĞAÇ TAŞLANIR,İDDİA EDİLENLERİN ASLI/ASTARI YOK.CEVAP VERMEYE BİLE GEREK DUYMUYORUZ..” gibi bilgiler veriyorlar..
CHP MİLLETVEKİLİ ÇIKARTMAYA ODAKLANMIŞ..
Bunu büyük bir inançla dile getiriyorlar..

AK PARTİ AÇILIŞLARI,TEMEL ATMA TÖRENLERİ VE SİYASETEN KİMSEYİ SUÇLAMAMAK,SİYASET YAPMAMAK OLAYI..
AK Parti peşi/peşine AÇILIŞLAR yapıyor,TEMEL ATMA Törenleri düzenliyor,gerçi bugün saat 17.00 itibarı ile gerekli yasaklar getiriliyor bu tür etkinlikler artık yapılamayacak.
AK Parti tarafından düzenlenen,bu tür etkinliklerde SİYASET YAPILMIYOR,SİYASETEN KİMSEYE SUÇLAMA GETİRİLMİYOR ve yapılan hizmetler açılıyor veya temeli atılıyor.
SON GÜNLERDE ÇOK TÖREN DÜZENLENDİ..
İNSANLARIN TAKİP ETMEKTE ZORLANACAĞI kadar çok tören düzenlendi ve insanın “KEŞKE,BU TÜR ETKİNLİKLER DAHA ÖNCE BAŞLATILMIŞ OLSAYDI VE TEK/TEK DEVAM ETTİRİLSEYDİ..” diyesi geliyor.
ŞİMDİ SİYASİ YASAKLAR BAŞLIYOR..
Bu kabil açılış,tören atma töreni yok.
Örneğin dün OVACIK İLÇESİNDE yapılan temel atma ve açılış törenleri,BU İLÇEMİZE TARİHİ BİR GÜN YAŞATTI demek mümkün,bu tanımlama tam uyuyor.
OVACIK HİÇ BÖYLE BİR GÜN YAŞAMAMIŞTIR..
Sayın MEHMET ALİ ŞAHİN atılan temellerin anlamını,açılan tesisin anlamını İLÇE SAKİNLERİNE anlatırken,takip ettiği birçok olaydan da pasajlar verdi ve OVACIK sakinlerine “YAPACAKLARIM/YAPACAKLARIMIZ BUNLARLA SINIRLI DEĞİL..”mesajlarını verdi.
CEZAEVİ OLAYINDAN SÖZ ETTİ..
MANTAR ÜRETİMİ OLAYINDAN SÖZ ETTİ..
OVACIK İlçesine karşı duyduğu heyecandan bahsetti..
AK Parti açılış ve temel atma gösterisi yaptı adeta..

ÖNEMLİ OLMASI HASEBİYLE,YİNE/YENİDEN “KARDEMİR İLEÇELİK-İŞ SENDİKASI ARASINDA Kİ TOPLU İŞ SÖZLEŞME…”
Biz aylar öncesinden,haftalar öncesinden yazarız,üzerimize düşen uyarı görevini yaparız,pek kulak asan olmaz “BİRŞEY OLMAZ EFENDİM..” falan derler..
DAHA SONRA YAZDIKLARIMIZ GERÇEK OLUR..
O ZAMAN ŞAŞKINLIK DÖNEMİ BAŞLAR..
Şimdi çok/çok önem verdiğimiz için yine/yeniden yazmak gereği duyduğumuz bir KARDEMİR İşvereni ile ÇELİK-İŞ Sendikası arasında ki TOPLU İŞ SÖZLEŞMESİ var.
İŞÇİ ANORMAL DERECE DE GERİLMİŞ..
Allahtan ki KARDEMİR ÇALIŞANLARI aldıkları ücretlerin,şu an itibarı ile yeterli olduğuna inanıyorlar ve sıkıntılı pozisyonlarını eyleme çevirip,dışa vurmuyorlar..
İŞÇİ “BİZE BİLGİ VEREN YOK..” diyor..
İŞÇİ “BU NE BİÇİM SENDİKACILIK.SÖZLEŞME HAKKINDA HİÇBİR BİLGİ VERİLMİYOR..” diyor ve “SENDİKA İÇİ ANTİDEMOKRATİK BİR DİZİ UYGULAMADAN SÖZ EDİYOR..”
Tabanda yaşanan bu sıkıntı TAVANDA bir dizi gelişmeye yol açıyor galiba ve bu gelişmeler ANTİDEMOKRATİK BİR TUTUMLA DA birleşince kavgalar/dövüşler mi oluyor veya olabilir mi..?
Bütün bunlar İŞÇİ HAREKETLERİNİN YOĞUN OLDUĞU bir süreçte yaşanıyor ve artık Ülkemizde İŞÇİ SENDİKAL ANLAYIŞI AŞMIŞ gibi bir görüntü var.
BAKSANIZA İŞÇİ HAREKETLERİ HER YERE SIÇRIYOR..
KARDEMİR işçisinde büyük bir sıkıntı var..
LÜTFEN HERKES BUNA İYİCE DİKKAT ETSİN..!!

“SENDİKACILAR BİZE BİLGİ VERMEYİNCE,BİRÇOK PROVOKATİF SÖYLENTİ KULAKTAN/KULAĞI YAYILIYOR..” SÖZÜ..
KARDEMİR Çalışanları çok dertli ve bir o kadar sıkıntılı “SENDİKACILAR BİZE SAĞLIKLI BİLGİ VERMEDİKLERİ İÇİN.BİZDE ÇIKAN SÖYLENTİLERE İNANMAK ZORUNDA KALIYORUZ..” diyorlar..
“NEYMİŞ O SÖYLENTİLER..” diye soruyoruz..
“İŞVEREN,BEN YENİ İŞÇİLERE ZAM VERDİM,ÜCRET DENGESİNİ SAĞLADIM.ŞİMDİ SÖZLEŞME DE BUNLARA YENİDEN ZAM VERMEM,ONLARIN ZAMMINI VERDİM DİYORMUŞ..” şeklinde bilgiler veriyorlar.
“BELİRLİ ÇEVRELER BİZİ ESKİ İŞÇİ/YENİ İŞÇİ DİYE BÖLMEYE ÇALIŞIYORLAR..” diyorlar ve bu bölünmenin ÜCRETLERE YAPILACAK ZAM olayına intikal ettirildiğine ilişkin söylentilere dikkat çekiyorlar.
“AÇIK YARAYA KURT DÜŞMEZ..” derler..
KARDEMİR Çalışanlarına sağlıklı bilgiler verilmeli..
Yoksa,ALLAH KORUSUN,yeni bir 2010 yılı daha yaşamayalım..
Veya 2010 yılı değilse bile,bir başka VERSİYONUNU yaşamayalım..!!

KARABÜKSPOR’UN “ÇAKILI ÇİVİSİNİN OLMAYIŞI..” AYRICA “BORÇ STOKU NEDİR ACABA..?”,BUNLAR ÇOK ÖNEMLİ..
KARDEMİR KARABÜKSPOR Yönetim Kurulu Olağanüstü Kongre kararı aldı ve AKLINDAN ADAY OLMAYI geçirenler,bazı konuları çok iyi bilmeli..
KARDEMİR KARABÜKSPOR’UN ÇAKILI ÇİVİSİ YOK.
HERŞEYİ KARDEMİR’İN ÜZERİNE..
Eğer KARDEMİR Yönetimi’nin istemediği bir YÖNETİM İŞBAŞINA gelirse,KULÜP KENDİNİ BİR ANDA SOKAKTA BULABİLİR ve bunu HERKES İYİCE KAFASINA yerleştirsin..
Ayrıca ;KARDEMİR KARABÜKSPOR’UN BORÇ STOKU NEDİR ACABA ve bu borç stoku ile ilerleyen süreçte nasıl/ne şekilde hareket kabiliyeti bulacaktır Kulüp.
BUNLARIN İYİ BİLİNMESİ GEREK.
Diyelim ki RÜKNETTİN Bey ve ekibi KARDEMİR KARABÜKSPOR Kongresinde seçildiler,KARDEMİR Yönetimi bunlara “BİZİM BİNA VE TESİSLERİMİZİ SÜRATLE BOXŞALTIN DERSE,ARAÇLARI GERİ VERİN DERSE..” Rüknettin Bey ve ekibi ne yapar dersiniz..?
Ne yazık KARABÜKSPOR’U BU HALE DÜŞÜRMÜŞLER..
Bakın bunları HERKES AMA HERKES İYİ BİLSİN..
Tamam mı ağabeyler..

12 kişi görüş bildirdi

 1. Taraftar

  Karabükspor olağanüstü kongreye gidiyor ve enteresan gelişmeler olacak gibi.Karabüksporun emektar oyuncusu ve eski kaptanlarından Sedat Kalaycı kulüp üyeliğinin gerçekleştiği gelen duyumlar arasında.Sayın Kalaycının Karabüksporun yönetimine girmek için çaba harcayacağı,karabüksporun içine düştüğü durumdan üzüntü duyduğu biliniyor ve Karabükspor için tecrübelerini sunmaya hazırlanıyormuş.Umarım Karabükspor için haytırlısı olur.

 2. KARABÜKSPORLU

  KARDEMİR KARABÜKSPORDAN DESTEĞİNİ ÇEKEMEZ.KURULUŞUNDAN BERİ HATTA TÜRKİYE DEMİRÇELİK İŞLETMELERİ İKEN BİLE DESTEK VERMİŞTİR.KİMSE YALANDAN BLÖF YAPMASIN.KARDEMİR DESTEĞİNİ ÇEKİYOR DURUMUNA GELİRSE KARABÜKSPORLULAR O KARDEMİR YÖNETİMİNE KARABÜKÜ DAR EDER.

 3. BAŞKAN BULUN

  KARABÜKSPOR KONGRESİ İÇİN FERİDUN TANKUT BAŞKAN OLICAK DENİYOR BİR KESİM HEMEN OLMAAAAZ DİYOR.KARDEMİR ELİNİ ÇEKEMEZ DİYEN ÜSTÜN ZEKALILAR VAR.NEYMİŞ SEDAT KALAYCI YÖNETİME GİRİCEKMİŞ.İYİ GİRSİN .ÖNCE Bİ BAŞKAN BULUN.İYİ BİR İSİM BULUN.BU BAŞKAN KARDEMİR TARAFINDAN BENİMSENSİN.ŞEHİR BENİMSESİN.SONRA YÖNETİMİ FİLAN YAPAR O BAŞKAN.YOK KALAYCI YOK BAKIRCI ADAM TEKLİF ETMEYİ BIRAKIN.KARDEMİR ELİNİ ÇEKEMEZ MAVALLARINI O MAVALLARLA BİRLİKTE BOŞ TEHDİTLERİ BIRAKIN ADAM GİBİ FİKİR CİMNASTİĞİ YAPIN.NEYMİŞ KARDEMİR YÖNETİMİNE DAR EDERLERMİŞ,BÖYLE DEYENE LAN ŞAPŞAL ADAMLAR 350 KİŞİYİ İŞTEN ATTI NAPTINIZ FİLAN DERLER ŞAPŞALLIGIN ALEMİ YOK

 4. BAYANLARA GÜÇ YETMİYOR

  TİMUÇİN BEY 1 PARTİ OLICAKLARINI SÖYLEMİŞ BİZDE İNANDIK.DÜN AKŞAM BAYIR MAHALLE PARKINDA KADINLARA LAF ANLATAMIYORLARDI.BAYANLARIN TEPKİLERİNE CEVAP VEREMİYORLARDI.ADAMIN OĞLUNU İŞE ALMAKLA KARISINA İŞ BULMAKLA BAYIR MAHALLEYİ TESLİM ALICAKLARINI SANDILAR GÖRDÜNÜZ MAHALLELİ KADINLARI ONLARA GÜCÜNÜZ YETMİYOR TİMUÇİN BEY NERDE KALDI 1 PARTİ OLMAK

 5. yeniden doğuş

  SAYIN A.K.P MİLLETVEKİLİ KAHVECİ
  YE VATANDAŞ OLARAK SORALIM BAKALIM. NE CEVP VERECEK
  1- KARABÜKE ORMAN BÖLGE MÜDÜRLÜĞÜ GELECEKTİ NE OLDU?
  2- YENİCE YE IHLAMUR FABRİKASI KURUYORDUN SELE Mİ GİTTİ?
  3- KARABÜK ÜN ÜÇ OLAN MİLLETVEKİLİ SAYISI NEDEN İKİYE DÜŞTÜ?
  4- KARABÜK Ü TEŞVİK KAPSAMINDAN NEDEN (krıterleri trabzondan daha kötü olmasına rağmen) ÇIKARTTINIZ?
  5- TEKSTİL FABRİKALARININ KAPANMASINDAN DOLAYI İŞSİZ KALANLAR İÇİN HANGİ ÇALIŞMAYI YAPTINIZ?
  6- İKTİDARA GELDİĞİNİZDE KARABÜK TE 32 HADDEHANE ÇALIŞIYORDU. TEŞVİKTEN DOLAYI KAÇA İNDİ.
  7- KARABÜKTEKİ HASTA YATAK SAYISI 600 DEN 300 İNMESİ Mİ BAŞARIDIR?
  8- TÜRKİYE DE DEVLET HASTANESİ OLMAYAN TEK İL KARABÜK MÜDÜR?
  DAHA BUNUN GİBİ SAYAMAYACAĞIMIZ BİR SÜRÜ NEDENDEN DOLAYI SAYIN OSMAN KAHVECİ VE PARTİSİNE BİR KARABÜK LÜ OLARAK NASIL OY VEREYİM. VE KARABÜKLÜLERİ DE OY VERMEMEYE DAVET EDİYORUM.

 6. koalisyon kotudur

  Arkadaslar koalisyon bu ulkeye karanlık getirir. En basta onu dusunmemiz lazım.

 7. KARABÜKSPORLU

  KARABÜKSPORU KÜME DÜŞÜREN MURAT YOLBULAN HANİ HAKLARINDA BİR GAZETEDE ÇIKAN YAZILARI MAHKEMEYE VERİCEKLERDİ NOLDU VERDİLERMİ,MAHKEME KİMSEYE ANNENDEMİ PARA KALDI BABANDINMA PARA KALDI DİYE SORMAZ.SEN BU TOPÇUYA VERDİYİN 1.625.OOO eUROYU İSPAT ET BAKALIM DER.

 8. KELTEPELİ

  KARABÜKSPORA KARABÜKTE YAŞAYAN SPOR ÇEVRESİ OLAN SPOR BİLGİSİ OLAN KULÜP YÖNETMEYİ BİLEN BİRİ BAŞKAN OLMALIDIR.BU İSİMDE OSMAN NURİ BAL DAN BAŞKASI DEĞİLDİR.BAKIN KARABÜKSPORA O ZAMAN NE KALİTELİ TOPÇULAR GELİYOR.BAŞARILARI O ZAMAN BİR GÖRÜN.YAKIN GEÇMİŞTE BUNUN ÖRNEKLERİ VAR VE UNUTULMADI. GÖRÜNEN KÖY KILAVUZ İSTEMEZ.

 9. KARABÜKSPOR'A

  KARABÜKSPORA RUHİ AYHAN’I YAPIN BAŞKAN 🙂 🙂 🙂 OLDU OLACAK

 10. kemik

  Ruhi Ayhanı yapın güzel olur,işin b…ku çıktı nasıl olsa. Damadın birini teknik direktör yapar,diğerini de CEO yapar. nasıl olsa böyle mal bir şehir daha yoktur.Olursa şaşırmam.

 11. MALDONADO

  kemik, ne diyon bee, ayıp değülmü bööle mal bie şehir daha yohtur derkene.

 12. BİR DÜŞÜNCE

  Kardemirsiz bir Karabük spor olmaz ,lakin kardemir yöneticileri de bu işi oldu bittiye getirmemeleri gerekir kongre kararı alıyorsun tekrar aday olmıyacagız diyorsun ama şehrin kanaat önderleri ve sivil toplum örgütlerinde görüş almıyorsun bu takım bu şehrin mi yok sa sadece kardemirin yada yolbulanların takımı mı bu şehirde uzlaşı ve barışın hakim olması herkesin bir adım atması ve ortada mantıklı bir yerde buluşmak lazım. Toplumsal olaylarda sadece parayı verenin düdüğü çalmaması lazım Güçlü bir karabüksporun güçlü bir yönetimin hiç kimseye zararı olmaz.Sayın Tankut bu takıma o dönem emek vermiştir ama giderken de küfür ederek gitmiştir mesele sadece kontrolmüzde olsun da ne olursa olsun mudur yada düşündüğünüz adam bu işi çok iyi biliyordu da kendi döneminizde neden istifade etmediniz? Ayrıca bizim memlekette bu yabancı hayranlığı nedir ne zaman bir yere adam aday lazım olsa hep ithalin peşinden koşuyoruz bu kenette bu işleri yapacak hiç adam yokmudur Karabükspor bu kent ilçeykende süper lige çıktı kendi dinamikleriyle Feridun Tankutun göreve gelmesi bir facia olur toplumsal uzlaşıyı ve karabükspor sevgisini bitirir her zirve aslında düşüşünde başlangıcıdır Kardemirede bir gün bu halk bu taraftar bu sivil toplum örgütleri lazım olabilir güç sarhoşu olmamak lazım

Görüş Bildir

Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.

Güven Hastanesi’nden “Avrupa’nın obezite oranı en yüksek ülkesi Türkiye” değerlendirmesi

Anadolu Ajansı
Yayın: 19.05.2024 00:48
Paylaş:
A+ A-

İSTANBUL (AA) – Güven Hastanesi Endokrinoloji ve Metabolizma Hastalıkları Bölümü'nden Doç. Dr. İbrahim Demirci, 18 Mayıs Avrupa Obezite Günü kapsamında, Dünya Sağlık Örgütü'nün obeziteye ilişkin son verilerini değerlendirerek uyarılarda bulundu.

Hastaneden yapılan açıklamada görüşlerine yer verilen Demirci, obezite ve obeziteyle ilişkili hastalıkların her yıl katlanarak arttığını belirtti.

Demirci, özellikle çocuklarda obezite sıklığının erişkinlere göre daha hızlı arttığına dikkati çekerek, şunları kaydetti:

“Henüz toplum olarak sağlıklı yaşam için beslenmenin ve egzersizin önemini tam kavrayamadık. Genel olarak, yüksek kalorili besleniyoruz. Yemek yemek bizim için hobi ve eğlence niteliğinde. Arkadaşlarımızla, dostlarımızla buluştuğumuzda planlarımızı yemek üzerine kuruyoruz. Vakit geçirirken, yemek yemeyi seviyoruz. Seçeneklerimiz arasında birlikte yürüyüş yapmak çok fazla tercih edilmiyor. Hala, toplumumuzun bazı kesimlerinde kilolu insanların daha sağlıklı olduğu düşünülmekte. Kültürün, geleneklerin ve adetlerin etkisiyle toplumumuz yemekle arasına mesafe koyamıyor.

– Endokrin bozucu kimyasallar obeziteye yol açıyor

Son zamanlarda tüm dünyada miktarı artan endokrin bozucu kimyasalların da obeziteyi tetiklediğini vurgulayan Demirci, işlenmiş ve hazır gıdalar konusunda uyarılarda bulundu.

Demirci, endokrin bozucu maddeler arasında, solunan hava, içilen su ve yenilen gıdalarla vücuda giren ve biriken, endokrin sistemini olumsuz etkileyen ve bu etkilerini nesilden nesile aktarabilen kimyasal maddeler olduğuna işaret ederek, “Endokrin bozucu kimyasallardan tamamen uzak kalmak mümkün olmasa da sağlıklı ürünler tüketerek ve hayatımızda plastik kullanımını minimuma indirerek en azında bu zararlı kimyasallara maruziyetimizi elimizden geldiğince azaltmamız gerekiyor.” tavsiyesinde bulundu.

Obezite sıklığının tüm dünyada hızla artığına ve son 20 yıldır obezite artışını durdurabilen bir ülke olmadığına vurgu yapan Demirci, eğer obezite sıklığındaki artış önlemez ise 2035'te dünya nüfusunun yarısından fazlasının kilo fazlalığı ve yarattığı sorunlarla karşı karşıya kalacağını ifade etti.

– “Obezite artış hızı 5-19 yaş arası çocuk ve gençlerde, erişkinlere göre neredeyse 2 kat daha yüksek”

Demirci, sağlık verilerine bakıldığında durumun iç açıcı olmadığının altını çizerek, “Yıldan yıla daha kötüye doğru gidiyor. Dünya Sağlık Örgütü 2023 verilerine göre tüm dünyada obezite sıklığı yüzde 14 civarında. Bu yüzdeye, kilo fazlalığı olanları da eklediğimizde yüzde 38'e ulaşıyor. Artış hızı durdurulamaz ise 2035'te dünya nüfusunun yarıdan fazlası kilo fazlalığıyla mücadele etmek zorunda olacak. Ayrıca dikkat çekmek istediğimi önemli bir nokta, obezite artış hızı 5-19 yaş arası çocuk ve gençlerde, erişkinlere göre neredeyse 2 kat daha yüksek. Çocukluk çağı obezitesi de günümüzde bir tehlikeli boyuta ulaşmış durumda.”

Türkiye açısından durumun biraz daha ciddi boyutta olduğuna vurgu yapan Demirci, “Türkiye İstatistik Kurumu 2022 verilerine göre ülkemizde kilo fazlalığı yüzde 35.6, obezite sıklığımız ise yüzde 20.2. Verilere göre Avrupa'nın obezite oranı en yüksek ülkesiyiz.” bilgisini paylaştı.

Obeziteye karşı başarılı mücadele etmek için farkındalığın artması gerektiğini belirten Demirci, obeziteyle mücadelenin “ülke politikası” olarak benimsenmesi ve sosyal yaşamın sağlığını ön planda tutacak şekilde düzenlenmesi gerektiğine dikkati çekti.