Her Telden (31.Mart.2015)

Her Telden (31.Mart.2015)

Yayın: 31.03.2015 08:36
Paylaş:
A+ A-

CHP ÖNSEÇİMİ PAZAR GÜNÜ YAPILDI VE SAYIN CEVDET AKAY BİRİNCİ,SAYIN MUSTAFA AKAY İKİNCİ SIRA ÇIKTILAR
CHP Yıllar sonra Milletvekili Adaylarını HAKİM GÖZETİMİNDE ÖNSEÇİM yaparak belirledi ve sakin,düzeyli bir ÖNSEÇİM sonucu Sayın Cevdet AKAY birinci sırada,Sayın MUSTAFA AKAY ikinci sırada listeye girdiler.
Sayın FİKRET GÖKÇE ne yazık ki listeye giremedi.
CHP ÖNSEÇİMİNİ birinci sırada tamamlayan Sayın CEVDET AKAY,7 Haziran Genel Seçimine de İDDİALI GİRİYOR ve bize intikal eden bilgilere göre,yaptırdığı ÖZEL ANKETLERDE,CHP’NİN Karabük’te MİLLETVEKİLİ çıkartacağı kendisine iletilmiş durumda.
CHP’NİN Pazar günü yaptığı HAKİM GÖZETİMİNDE Kİ ÖNSEÇİMDE,bazı güçlerin devreye girdiği biliniyor,örneğin ismi sık/sık anılan ve KARDEMİR ile Mahkemeleri devam eden Sayın MURAT ORHAN’IN bu konu ile yakından ilgilendiği belirtiliyor.
CHP Şimdi 7 HAZİRAN TARİHİNE ODAKLANACAK.
Esas mücadelesini burada verecek.
Biraz önce yazdık,Sayın CEVDET AKAY buraya pek hazırlıksız gelmemiş,uzun süren bir çalışmadan geçerek gelmiş ve dedik ya,ÖZEL BİR ANKET ÇALIŞMASI YAPILIYOR,bu çalışmaya göre CHP’NİN KARABÜK’TE MİLLETVEKİLİ ÇIKARTMA ŞANSI görünüyor.
Şimdi AK Parti Listesi bekleniyor..
Şimdi MHP Listesi bekleniyor..
Bu listeler CHP’NİN ŞANSINI ARTTIRABİLİR Mİ..?
Böyle bir beklenti hüküm sürüyor/sürdürülüyor…

KARABÜK “SAĞLIK NOKTASINDA NE DURUM VERİYOR..” HASTANE,HASTA YATAĞI VE BARTIN İLİ NE DURUMDA…?
Pazar günü BARTIN’A oradan AMASRA’YA gidelim istedik,yolda şiddetli bir diş ağrısı yakaladı ve BARTIN AĞIZ/DİŞ SAĞLIĞINA gitmek zorunda kaldı..
Size BARTIN SAĞLIK SEKTÖRÜNÜ ANLATALIM.
Bir yandan diş ağrımızla uğraşırken,öte yandan da,BARTIN SAĞLIĞI ile ilgili bilgiler almaya gayret ettik 150 YATAKLI KADIN/DOĞAM Hastaneleri var,çok şık AĞIZ/DİŞ HASTANELERİ VAR..
BARTIN GİRİŞİMDE 200 YATAKLI BİR HASTANELERİ VAR..
Ayrıca 400 YATAKLI DEVLET HASTANESİ İnşaatlarının sonuna gelmişler ve BARTIN Vilayet Merkezinin 63.300 nüfusu bulunuyor,bu duruma göre 63.300 nüfus kısa süre içinde 750 HASTA YATAĞINA kavuşuyor..
KARABÜK ŞİRİNEVLER HASTANESİ için biz 350 yataklı yazıyorduk ya,AK Partili bir kardeşimiz “350 YATAKLI DEĞİL 411 YATAK KAPASİTESİ VAR..” dedi,doğrudur.
BARTIN 63.300 NÜFUSLU ŞU AN 350 HASTA YATAĞI VAR,ÇOK KISA SÜRE İÇİNDE 750 HASTA YATAĞI olacak,bunlar Hastane yapılırken verilen yatak sayıları,örneğin ŞİRİNEVLER KAÇ YATAKLI olarak yapıldı da,şimdi 411 yataklı hale geldi…!!
KARABÜK NÜFUSU 112 BİN,YATAK SAYISI 411..
7 HAZİRAN SEÇİMLERİNDE bunlar konuşulmayacak mı..?
Bunlar gündeme getirilmeyecek mi..?

AK PARTİ MİLLETVEKİLİ SAYIN OSMAN KAHVECİ “FİLYOS LİMANI OLAYINI SAYIN CUMHURBAŞKANI’NA ANLATTIK..”
AK Parti Karabük Milletvekili Sayın OSMAN KAHVECİ aradı FİLYOS LİMANI İLE İLGİLİ YAZDIKLARINI BUGÜN OKUDUM..” dedi ve olayın birgün evvel Sayın CUMHURBAŞKANI’NA ANLATILDIĞINI söyledi.
“BİR GECİKME YAŞANDIĞINI Sayın CUMHURBAŞKANI’NA Sayın MEHMET ALİ ŞAHİN ile BİRLİKTE ANLATTIK.SIKINTIYI İZAH ETTİK.ZATEN KENDİLERİ DE,BU İŞİ YAKINDAN TAKİP EDİYORLAR..” şeklinde bilgiler verdi.
“HOŞ BİR TESADÜF OLMUŞ.SENDE YAZINDA Sayın CUMHURBAŞKANI KONUŞMASINDA FİLYOS LİMANI’NDAN SÖZ EDER ŞEKLİNDE YAZMIŞSIN..” dedi Sayın OSMAN KAHVECİ..
FİLYOS LİMANI hakkında Sayın CUMHURBAŞKANI’NA uzun bilgiler verdiklerini söyleyen Sayın OSMAN KAHVECİ,Kamu İhale Kurumu’na bir şikayet olduğundan söz etti.
Bu konuyu CUMHURBAŞKANI Sayın RECEP TAYYİP ERDOĞAN’IN çok yakından izlediğini anlattı ve Karabük gezisinde yanında olan ULAŞTIRMA eski Bakanı Sayın BİNALİ YILDIRIM’DAN yeniden bilgi aldığını anlattı..
OLUMLU BİLGİLER VERDİ.
Sayın KAHVECİ’YE “aday listeleri hazırmış galiba gibi bir söz ettik “SÖYLENENLERİN HEPSİ DE YANLIŞ.HİÇ KİMSENİN ADAY OLUP OLMAMASI BELLİ DEĞİL.HER TÜRLÜ SÜRPRİZ OLABİLİR..”şeklinde görüşler dile getirdi.
FİLYOS LİMANI olayını takip ettiklerini söyledi..

CUMHURBAŞKANI SAYIN RECEP TAYYİP ERDOĞAN,KARABÜK BELEDİYESİ’Nİ ZİYARETTE BİR RİSK GÖRMEMİŞ DEMEK
CUMHURBAŞKANI Sayın RECEP TAYYİP ERDOĞAN,geçtiğimiz Cuma günü Karabük’e geldi ve KARABÜK BELEDİYESİ’Nİ ziyaret etti,CUMHURBAŞKANI Sayın ERDOĞAN bu ziyarette bir risk görmemiş demek.
Şimdi düşünün,Karabük Belediye Başkanı MHP’NİN marjinal kesiminden bir isim olsa ve o ziyaret sırasında ÇÖZÜM NOKTASINDAN söze girerek PARTİSİ’NİN görüşlerini dile getirmeye başlasa O NEZAKET ZİYARETİ NERELERE VARIRDI..?
CUMHURBAŞKANI böyle bir riski göze alarak Sayın RAFET VERGİLİ’Yİ ziyaret etmeyi programına alırken,KİMBİLİR NE BİLGİLER verildi,KİMBİLİR NE DEĞERLENDİRMELER yapıldı..?
Böyle bir ziyaret YÖRE MİLLETVEKİLLERİ Sayın MEHMET ALİ ŞAHİN’İN ve Sayın OSMAN KAHVECİ’NİN görüşü,değerlendirmesi alınmadan yapılır mı..?
MUTLAKA GÖRÜŞLERİ,DEĞERLENDİRMELERİ ALINMIŞTIR.
Yöre Milletvekilleri,Sayın CUMHURBAŞKANI’NA “Sayın VERGİLİ,MHP BELEDİYE BAŞKANI’DA OLSA,MİSAFİRPERVER,AKLI BAŞINDA BİN SİYASETÇİDİR.EN KÜÇÜK BİR RİSK OLMAZ,ZİYARETİNİZDE YARAR OLUR..” demişlerdir.
Sokakta gezen vatandaşa bunlar normal gelir..
Ama çok ciddi riskleri vardır.
Sayın CUMHURBAŞKANI’NIN Belediye ziyareti yararlı olmuştur..
Ortaya sevimli bir tablo,ılıman bir iklim çıkmıştır..

SAYIN MEHMET ALİ ŞAHİN İLE İLGİLİ OLUMLU YAZILAR YAZDIĞIMIZDA HOP/HOP HOPLAYAN BİR KESİM VE GERÇEK
AK Parti Genel Başkan Yardımcısı ve Karabük Milletvekili Sayın MEHMET ALİ ŞAHİN bu YÖRE İNSANI TARAFINDAN gerçekten çok sevilir,gerçekten çok takdir edilir,bizde zaman/zaman bunu yazarız.
Her yazdığımızda belirli ve küçük bir kesim hop/hop/hoplar ve ne yalakalığımızda,ne yağcılığımızda bir şey bırakır,bildikleri bütün hakareti yağdırırlar.
Sayın MEHMET ALİ ŞAHİN sağ,herkes kendisine BİZİMLE İLGİLİ “YAHU BU ADAMIN HANGİ ÖZEL İŞİNİ HALLETİNDE,VEYA NE ÇIKARLARI SAĞLIYORSUNDA,SİZİ YERE/GÖĞE SIĞDIRAMIYOR..” diye sorabilir.
Kaldı ki,Sayın MEHMET ALİ ŞAHİN’NİN bizim kendisini güçlü göstermemize,seviliyor,takdir ediliyor göstermemize de zerre kadar ihtiyacı yok,bu bizim tespitlerimiz,bireysel düşüncelerimiz.
Sayın MEHMET ALİ ŞAHİN 7 Hazirandan sonra MİLLETVEKİLİ değil artık,kendisine ulaşan bu hoplayıcılar takımı sorabilirler kendisine BU ADAMIN SİZE OLAN DUYĞULARI nedir,bu adama ne gibi bireysel katkınız,bireysel desteğimiz oldu falan diye..
CUMHURBAŞKANI GELDİ,Sayın ŞAHİN MİKROFONA Çıktı.
MİTİNG ALANINDA YER/YERİNDEN OYNADI,bu yalan mı,abartma mı..?

CUMHURBAŞKANI TARAFINDAN AÇILAN 27 TESİS “ŞU KADAR İNSAN DİNLEDİ-BU KADAR İNSAN DİNLEDİYE KURBAN..”
Karabük insanı,genellikle olayın can alıcı yönüne bakmaz,OLAYIN/OLAYLARIN DETAYLARI ile daha fazla meşgul olur,o yönlere daha fazla eğilim duyar.
Örneğini göstermek çok basit..
CUMHURBAŞKANI Sayın RECEP TAYYİP ERDOĞAN geçtiğimiz gün Karabük’e geldi ve TAM 27 TANE TESİSİN AÇILIŞI YAPTI,bir Allahın Kulu BU AÇILAN TESİSLERLE verilen rakamlarla ilgilendi mi..?
MİTİN ALANINDA KAÇ BİN KİŞİ VARDI..?
Bütün ilgi bu noktaya oldu ve dün yine yazdık KİMİLERİ 3200-3500 kişi vardı dedi,KİMİLERİ 5000-6000 kişi vardı dedi,KİMİLERİ ÇOĞU POLİS OLMAK ÜZERE 10-12 BİN kişi vardı dedi,EMNİYET GÜÇLE 25 BİN kişi vardı dimi AK PARTİ İl Başkanı 60-70 BİN kişi vardı dedi.
PEKİ NE AÇTI Sayın CUMHURBAŞKANI..?
Toplam 27 ESERDEN KAÇI AKLINIZDA KALDI..?
Bu TESSİLERİN YAPIMI İÇİN HARCANAN PARA NE KADARDI..?
Aklınızda hangisi kaldı Allahaşkına..?
MİTİN ALININDA dinleyici kaç kişiydi sorusuna cevap aramaktan,o nokta da yaratılan TEVATÜRLERE kulak vermekten AÇILIŞI YAPILAN TESİSLERE kimse ilgi bile duymadı,iyi mi..?
Bize göre 30 MART 2014 YEREL SEÇİMİNDE Sayın RECEP TAYYİP ERDOĞAN Başbakan olarak gelmişti ve toplanan kalabalık,CUMA günü toplanan kalabalıktan yüzde 35-40 daha fazlaydı..
O MİTİNG ÇOK DAHA GÖRKEMLİ,ÇOK DAHA GÖRKEMLİYDİ..

SAYIN CUMHURBAŞKANI “KARDEMİR ÜLKEMİZ SANAYİSİNE ÖRNEK GÖSTERİLECEK DURUMDA.” İYİ AMA MAHKEME..
CUMA GÜNÜ Karabük’e gelerek MİTİN YAPAN Cumhurbaşkanı Sayın RECEP TAYYİ ERDOĞAN,KARDEMİR yatırımlarından söz ederek “KARDEMİR’İN ÇOK İYİ DURUMDA OLDUĞUNU,ÖRNEK GÖSTERİLECEK YATIRIM YAPTIĞINI..” diye getirdi.
O SIRADA KARDEMİR MALİ GENEL KURUL yapıyordu..
Mali Genel Kurul da 370-380 Milyon Lot hissesi olan ORTAKLAR bir karar veriyorlar 650-700 lot hissesi olan ORTAKLAR bu karara itiraz ediyorlar gibi tablolar oluştu.
BU GENEL KURUL MAHKEMELİK OLACAK.
ÖYLE GÖRÜNÜYOR..
KARDEMİR üzerinde etkili bir isim bize “YAHU BU ADAMLAR,KEŞKE BASIN ORGANLARINA VERDİKLERİ PARALARLA HİSSE SENEDİ ALSALARDI.ELLERİNDE CİDDİ BİR HİSSE SENEDİ BİRİKİMİ OLURDU.GENEL KURULLARDA DAHA CİDDİYE ALINIRLARDI..”dedi.
Aynen öyle oldu..
Bir yanda 370-380 milyon lot hisse senedi..
Öte yanda ki OYLARI YAZMAK BİLE GEREKSİZ..
Böyle bir mücadele nasıl sürdürülecek bilmek zor..
Hayli zor

CHP MİLLETVEKİLİ BİRİNCİ SIRA ADAYI,ÇOK PROFESYONEL BİR ÇALIŞMA YAPIYOR/YAPTIRIYOR, SÖYLEYECEKLERİ..
CHP Milletvekili Listesi Birinci sıra adayı Sayın CEVDET AKAY,anladığımız,yakınlarından dinlediğimiz kadar bildiğimize göre çok ama çok PROFESYONEL bir çalışma yapıyor/yaptırıyor..
KARABÜK DİNAMİKLERİ NELERDİR..?
Birinci sıra ;EMEKLİLERİN DURUMU değil mi..?
İkinci sıra TAŞERON İŞÇİLERİNİN DURUMU..
Üçüncü sıra ; SAĞLIK NOKTASINDA KARABÜK’ÜN DURUMU..?
Sayın CEVDET AKAY bütün gücü ile BU ÜÇ ANA SORUNA ABANACAK gibi duyumlar alıyoruz,elbet ki DİĞER İKİNCİL sorunları da gözünden kaçırmayacaktır,ihmal etmeyecektir.
İLÇELERİN KENDİNE ÖZGÜ SORUNLARI VAR ELBET.
Öte yandan Sayın CEVDET AKAY’IN kavgacı bir üslup kullanmayacağı,kucaklayıcı bir üslup kullanarak seçmene yanaşmak,seçmenle temas kurmak yanlısı olduğuna ilişkin bilgiler alıyoruz.
Sayın CEVDET AKAY,CHP içinde derin bir memnuniyet yaratmış görünüyor,CHP ÜYELERİ AKLI SELİMİ ÖN PLANA alarak oylarını kullandılar yolunda değerlendirmeler geliyor..
CHP 7 HAZİRAN SEÇİMLERİNDE İDDİALI OLACAK..

MHP KARABÜK MİLLETVEKİLİ LİSTESİNDE SAYIN DURMUŞ YALÇIN BİRİNCİ SIRA OLUR MU,EĞER OLURSA OYLAR..
MHP Karabük Milletvekili Listesi nasıl şekillenecek acaba ve bu nokta da kimi MHP’LİLER Sayın DURMUŞ YALÇIN Listenin birinci sırasında yer alır/alabilir gibi görüşler dile getiriyorlar.
Bunu söyleyen MHP’LİLER,Sayın DURMUŞ YALÇIN isminin,gerek Karabük’te yaşamını sürdüren,gerekse Eskipazar’da oturan binlerce seçmene çok pozitif bir enerji verdiğine dikkat çekiliyor.
“AKSİ HALDE BU SEÇMEN KÜSTÜRÜLMÜŞ OLUR..” ifadelerini kullanan insanlara “PEKİ Sayın SEDAT NAMAL,AK PARTİ LİSTESİNDE OLURSA NE OLUR..” dile sorduğunuzda duraklıyorlar ve “O ZAMAN İŞ DEĞİŞİR..” diyorlar..
MHP İÇİNDE CİDDİ BİR MÜCADELE YAŞANIYOR..
MHP Genel Merkezi “BU İKİ KUTUP DEVRE DIŞI BIRAKILSIN,Sayın YAŞAR KILIÇ veya Sayın YUNUS YAZAR BİRİNCİ SIRA ADAYIMIZ..” diyebilir mi..?
BÖYLE BİR İHTİMALDEN SÖZ EDENLERDE VAR..
Sanıyoruz MHP İl ve Merkez İlçe Teşkilatları’nın gönlünde Sayın DURMUŞ YALÇIN biraz daha ağırlıklı görünüyor,her ne kadar bizim taraf olmamız mümkün değildir,şeklinde ifadeler kullanılsa bile,sanki Sayın DURMUŞ YALÇIN’A biraz daha sıcak bakıyorlar gibi.
KAMUOYU AK Parti ve MHP ADAYLARINI MERAK EDİYORLAR.
Sonra SEÇİM ÇALIŞMALARI başlayacak demektir

6 kişi görüş bildirdi

 1. Hasan Hüseyin

  İlginç şeyler yazıyorsunuz… Murat Orhan’ın durumla yakından ilgilenmesi ilgimi çekti… Nasıl ilgileniyor Murat Orhan? Ne yapıyor? Bu ilgi sonrası neler yapmak istiyor? Bunları açık açık yazarsanız, yararlı olur diye düşünüyorum.

 2. sosyal demokrat

  İşçi düşmanı yorgun metalciler kesk çiler son kullanma tarihi geçmiş dinozor isimler meyhaneciler,sermayenin tetikçileri adamları CHP önseçimi için hepside oradalardı.Raporcular bile vardı.CHP Üyelerinin onları adam yerine koymadığını bilmezlermi bunlar CHP üyeleri bunlardan tiksiniyorlar bunlar farkında deyilmi hayret arkadaş
  Noldu sonuç olan destekledikleri adaya oldu başabaş gidecek bi önseçimi birden fark olacak şekle getirdiler.Bunlar toplumun kaçtığı bunlar toplumun dışladığı tiksindiği insanlar

 3. Çakır

  Evet, Cevdet Beyin anket çalışması yaptırdığını ben de duydum. Cevdet Beyin asistanı bayan da telefonla anket çalışması yapıyor. Bu çalışmaların da yararlı olacağını sanıyorum. Cevdet Beyin asistanı hanımı İstanbul’dan tanıyoruz. Çok çalışkan, becerikli, bilgilidir. Bu çalışmaları o organize ediyorsa, mutlaka başarılı olacaktır.

 4. SOSYAL DEMOKRAT

  SOSYAL DEMOKRATLAR HAYATINDA İL DEFA BİRLİK İÇİNDE GÖRÜNÜYOR.CEVDET AKAYIN MİLLETVEKİLİ OLMA ŞANSI ÇOK FAZLA CHPLİLER BU SEFER BARİ BU ŞANSINI KAÇIRMASIN.
  KARABÜK MUHALEFETSİZ OLDUGU İÇİN ZARARI BÜYÜK.CHP Lİ BİR MUHALİF MİLLETVEKİLİ OLURSA ÇOK İYİ OLUR AYRICA CHP İKTİDARI BU SEFER ZORLAYACAK VE ONUN İÇİN CEVDET AKAY KAZANMALI

 5. ÜLKÜCÜ

  İYİ VALLA DURMUŞ YILÇANI SEÇMENE TANITANA KADAR SEÇİM BİTER GİDER.YAŞAR KILIÇ BU PARTİYE EMEYİ GEÇMİŞ BİR PARTİ BÜYÜYÜMÜZDÜR.ABİ ŞÖYLE BİR SIKINTIM VAR DİYE TELEFON EDİN GECE 2-3-4 FARK ETMEZ KOŞAR GELİR.MHP YAŞAR KILIÇA VEFASINI ÖDEMELİ.BU PARTİNİN KİMİNLE NE KADAR KAZANMA ŞANSI VARSA YAŞAR ABİYLE ONDAN BİRAZ DAHA FAZLA ŞANSI VARDIR.
  BİR SÖZÜMDE RAFET VERGİLİYE SEN BU PARTİNİN GEÇMİŞİNİ BİLMEZSİN ONUN İÇİN PARASI VAR DİYE ÇIKARDIĞIN ADAYLARLA PARTİYİ SIKINTIYA SOKMA KORKMA YAŞAR ABİ ADAY OLURSA SENDEN PARA MARA İSTEMEZ.ONUN ADI MHP Lİ YAŞAR KILIÇ,HER PARTİ GEZEN DURSUN ALTIPARMAK DEYİL,KOKMAZ BULAŞMAZ DURMUŞ YALÇIN DEYİL.
  TAMAMMI VERGİLİ EFENDİ

 6. SOSYALDEMOKRAT

  CEVDET AKAY CHP İÇİN DOĞRU BİR SEÇİM OLMUŞ.KAZANIR,KAYBEDER SEÇİM SÜRECİNE BAĞLI.PARTİSİNİ MHP YE SATAN EKİP,PARTİ EMEĞİNİ AĞZINA DOLAYIP,CHP DE KENDİLERİNE GÖRE BİR ADAY ÇIKARMAYA KALKTI,BİLİNÇLİ CHP LİLER BU HATAYI GÖRÜP CEVDET AKAY I TERCİH ETTİ..CEVDET AKAY,ARKASINDA GÜCÜNÜ CHP DEN DEĞİLDE, MHP DEN ALAN SATILIK EKİBİ, ÖN SEÇİMDE SURATINA ŞAMAR YİYENLERİ ,GEZDİRİRSE KESİN KAYBEDER.ÇÜNKÜ ONLAR YİNE SATACAKLARDIR.

Görüş Bildir

Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.

Karabük’te trafik kazalarında 5 kişi yaralandı

Anadolu Ajansı
Yayın: 21.06.2024 04:52
Paylaş:
A+ A-

KARABÜK (AA) – Karabük'te meydana gelen üç ayrı trafik kazasında 5 kişi yaralandı.

Safranbolu Sadri Artunç Caddesi'nde seyreden M.A. idaresindeki 35 BUC 508 plakalı otomobil, M.Ç. yönetimindeki 78 ABV 310 plakalı motosikletle çarpıştı.

Kazada yaralanan motosiklet sürücüsü, Safranbolu Devlet Hastanesi'ne kaldırıldı.

Merkez 100. Yıl Mahallesi'ndeki kazada ise M.C. idaresindeki 78 BV 952 plakalı motosiklet ile sürücüsünün ismi öğrenilemeyen 78 DD 060 plakalı kamyonet çarpıştı.

Kazada yaralanan motosiklet sürücüsü ile arkasındaki İ.Y, ambulansla Karabük Eğitim ve Araştırma Hastanesi'ne kaldırıldı.

Polis ekipleri, kaza yerinden uzaklaşan diğer sürücünün yakalanması için çalışma başlattı.

Fevzi Çakmak Mahallesi Yıldız Caddesi'nde de H.K. yönetimindeki 06 RPS 88 plakalı motosiklet, kontrolden çıkarak devrildi.

Kazada yaralanan sürücü ile arkasındaki S.G, Karabük Eğitim ve Araştırma Hastanesi'nde tedavi altına alındı.

Sürücünün 1,31 promil alkollü ve ehliyetinin olmadığı tespit edildi.