Hollanda’da İslami kuruluşlardan Kur’an’ın tahrip edilmesinin yasaklanması için eylem planı

Yayın: 29.01.2024 11:35
Paylaş:
A+ A-

Hollanda’da İslami kuruluşlar, ülkede dini huzurun korunması için gösterilerde Kur’an-ı Kerim’in tahrip edilmesinin yasaklanmasını istiyor.

K7 olarak adlandırılan, yaklaşık 200 caminin üyesi olduğu yedi İslami kuruluş platformu, hukuk uzmanları ile birlikte Avrupa ve Hollanda yasalarına göre gösterilerde Kur’an-ı Kerim’in tahrip edilmesinin yasaklanmasına yön gösteren ve tarif eden eylem planı hazırladı.

Kur’an-ı Kerim’in gösterilerde tahrip edilmesinin din özgürlüğüne aykırı olduğu gerekçesiyle hazırlanan ve 5 maddeden oluşan eylem planı, K7 yetkilileri tarafından Hollanda Belediyeler Birliği (VNG) ve Belediye Başkanları Derneğine (NGB) gönderildi.

Belediye başkanları ve meclis üyeleri için hazırlanan planda, Kur’an’a saygısızlık içeren bir gösteri için başvurulduğu andan itibaren ilgili taraflarla sürekli temas halinde olunması, gösteri hakkı ile Kur’an’ın yakılması ve tahrip edilmesi gibi saygısız eylemlerin arasındaki farkın ayırt edilmesi, din özgürlüğü ve benzeri hakları içeren temel hakların değerlendirilmesi, dini huzurun korunması ve nefrete teşvikin önlenmesi tarif ediliyor.

İslami kuruluşlar uygulanmasını istedikleri plan ile toplumda daha fazla uyum ve huzurun ifade özgürlüğü çerçevesinde netliğin sağlanmasını amaçlıyor.

Rijnmond İslami Kuruluşlar Platformu (SPIOR) Müdürü Nourdin el Ouali, AA muhabirine yaptığı açıklamada, ırkçı ve aşırı sağcı Batı’nın İslamlaşmasına Karşı Vatansever Avrupalılar (PEGIDA) hareketi lideri Edwin Wagensveld’in farklı kentlerde yaptığı Kur’an-ı Kerim’e saldırı eylemlerinin provokatif, aşağılayıcı ve tahrik etme amaçlı olduğunu söyledi.

Wagensveld’in Kur’an-ı Kerim’e saldırı eylemlerini ifade özgürlüğü alanını kullanarak yaptığını belirten Ouali, “Tek soru ve tartışma, bunun ifade özgürlüğü kapsamına girip girmediğidir. Bizim düşüncemize göre değil. Şu anda hükümetimizin görüşüne göre giriyor. Genel olarak Tanrı’nın Hollanda’da artık kutsal olmadığını söyleyebiliriz ancak bu ülkede birçok şey hala kutsaldır.” dedi.

Ouali, “Hollanda’ya ders vermek için gelmek isteyen bir imamın antidemokratik olduğu söylentiler dışında görünürde hiçbir neden yokken ülkeye girişi yasaklandı. Çok tuhaf ama buraya gelmeden önce Hollanda’ya gelmesini yasakladılar ve dolayısıyla ifade özgürlüğünü kısıtladılar. Yani birçok noktada gerçekten çifte standart uygulandığını görüyoruz. Bu düşündürücü. Aynı zamanda insanlar hükümetin giderek daha az güvenilir ve taraflı olduğunu düşünüyor.” ifadesini kullandı.

Hollanda’da yasalarla “din özgürlüğü”nün korunduğunu vurgulayan Ouali, buna rağmen uygulanmamasındaki nedenin ülkede İslam karşıtı sempatizanlara çok fazla destek verildiğini ve bunun sorun olarak görülmediğini düşündüğünü dile getirdi.

Ouali, yaklaşık 200 caminin üyesi olduğu, SPIOR’un da içinde bulunduğu yedi İslami kuruluş platformunun, gösterilerde Kur’an-ı Kerim’in tahrip edilmesini engelleyen bir eylem planı hazırladıklarını belirterek, şunları kaydetti:

“Avrupa ve ulusal hukuku temel alan kanundaki maddelerin bu konuda ne söylediğini, bunun mümkün olup olmadığını veya gerçekten herhangi bir sınırlama olup olmadığını araştırmak için Avrupa hukukunu ve ulusal hukuku temel alan bir eylem planı geliştirildi. Nihai sonuca ulaştık ve aslında bunu kanıtladık. Bu eylem planı, belediye başkanları ve belediye meclis üyeleri için hazırlandı. Aslında bu plan sayesinde, dini huzuru korumak ve kutuplaşmayı önlemek için gösterilerde Kuran’ın yakılmasını erken bir aşamada yasaklamak yeterlidir. Eylem planını VNG ve NGB’ye gönderdik.”

Eylem planı henüz uygulanmasa da gündem oluşturduğuna ve medya aracılığı ile kamuoyuna yansıdığına vurgu yapan Ouali, şöyle devam etti:

“Bunun (gösterilerde Kur’an-ı Kerim’in tahrip edilmesinin yasaklanması) hemen uygulanacağını düşünmüyorum ancak bunun bir başlangıç ​​olduğunu düşünüyorum. Avrupa’da tanrı kutsal değil ama ekonomi kutsaldır. Belki de şu an için insanların anladığı tek dil budur. Dolayısıyla uluslararası boykot tehdidinde bulunulduğunda ya da gerçekten ulusal ekonomi açısından olumsuz sonuçları olduğunda yetkililer bu yasağı uygulamaya hazır olabilir. Yani kanunlarınız olabilir ama insanlar harekete geçmezse hiçbir şey değişmez. Bu aynı zamanda her vatandaş için bir yükümlülüktür.”

Ouali, eylem planını sürekli gündemde tutup dikkati çekerek, uzun vadede gösterilerde Kur’an-ı Kerim’in tahrip edilmesinin yasaklanmasına katkı sağlayacağına inandığını belirtti. (AA)

Görüş Bildir

Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.

Türkiye’nin ilk Sosyal Bilimler Festivali “Sosyalfest” başladı

Yayın: 02.03.2024 18:49
Paylaş:
A+ A-

Karabük Üniversitesinin ev sahipliği yaptığı Türkiye’nin ilk ulusal ve uluslararası Sosyal Bilimler Festivali (Sosyalfest) başladı.

“Türkiye Yüzyılı için harekete geç, Sosyalfest ile gelişime öncülük et” sloganıyla Türkiye’nin milli sosyal bilimler hamlesinin oluşumuna katkı sunmak amacıyla düzenlenen Sosyalfest’in açılışında halk oyunları gösterisi sergilendi.

Saygı duruşunda bulunulması ve İstiklal Marşı’nın okunmasının ardından Sosyalfest’in tanıtım videosu gösterildi, Safranbolu Fethi Toker Güzel Sanatlar ve Tasarım Fakültesi öğretim üyelerinden oluşan koro Türk Halk Müziği dinletisi sundu.

Zonguldak Bülent Ecevit Üniversitesi Devlet Konservatuarı korosu da İletişim Başkanlığınca düzenlenen 100. Yıl Marşı Yarışması’nda birinci seçilen eseri seslendirdi.

Programda konuşan Karabük Valisi Mustafa Yavuz, Cumhuriyet’in ikinci yüzyılında bilimde, teknolojide ve sosyal bilimlerde eş zamanlı ilerleme sağlamayı amaçlayan bir vizyon belirlendiğini söyledi.

Bu vizyonla Türkiye’yi daha güçlü, daha rekabetçi ve daha adil bir geleceğe taşımayı, sürdürülebilir bir gelecek inşa etmeyi hedeflediklerini belirten Yavuz, “Bu hedef doğrultusunda yol alırken 21. yüzyılın getirdiği teknolojik ve bilimsel gelişmelere, TEKNOFEST gibi dinamik etkinliklerle ve gençlerimizi geleceğin teknoloji liderleri olarak yetiştirme misyonumuzla ülkemizin dijital dönüşümüne çağa uygun olarak hizmet ediyoruz.” dedi.

Yavuz, Türkiye’nin yazılım, savunma sanayi ve uzay teknolojileri gibi alanlardaki dikkati çeken başarılarının, stratejik ortaklıkların oluşturulmasına zemin hazırlayarak Türkiye’nin küresel liderlik rolünü güçlendirdiği bilinciyle hareket ettiklerini ifade ederek, “Bugün bir araya geldiğimiz bu önemli platformda, Teknofestlerin yarattığı heyecan ve başarıyı, sosyal bilimler alanında da sağlayarak milli muharip uçağımız KAAN ile gökyüzüne bıraktığımız izin aynısını ‘Milli Sosyal Bilimler Hamlesi’ Sosyalfest ile milletimizin ve uluslararası camianın zihnine kazımayı hedefliyoruz.” diye konuştu.

Karabük Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Fatih Kırışık da Sosyalfest kapsamında 35 üniversite ile kurumsal paydaşlık protokolü yaptıklarını kaydetti.

Gençlerin en önemli gücünün, hayal güçlerini sınırlardan kurtarıp serbestçe hayal edebilme, özgürce düşünebilme becerilerini geliştirmelerinden geçtiğini vurgulayan Kırışık, “Biz bu yolu Sosyalfest ile sonuna kadar açmak istiyoruz. Yeni bir sosyal model üretmek isteyene destek olmak istiyoruz. Bu kültürü bütün kurumlarımızın, üniversitelerimizin, milletimizin ve devletimizin desteğiyle bütün ülkede yaymak ve yaygınlaştırmak istiyoruz.” ifadelerini kullandı.

Kırışık, Sosyalfest’in ikincisini eylül ayında Ankara’da, üçüncüsünü ise yurt dışında “Türk dünyası”nda yapmayı hedeflediklerini dile getirdi.

Festivalin açılışına, AK Parti Karabük Milletvekili Durmuş Ali Keskinkılıç, Karabük Belediye Başkanı Rafet Vergili, Cumhuriyet Başsavcısı Koray Kesgin, Safranbolu Belediye Başkanı Elif Köse, 14 üniversitenin rektörü, akademik personel, kurum müdürleri, siyasi parti temsilcileri, öğrenciler ve davetliler katıldı.

Program kapsamında Sağlık Bilimleri Fakültesinin önünde oluşturulan “Sosyalfest Yolu” açıldı.

Protokol üyeleri ile katılımcılar, kurulan stantları gezdi.

50 gelişim atölyesinin de bulunduğu, sergiler, şiir dinletileri, tiyatro gösterimleri, okçuluk, kukla gösterileri, spor müsabakaları, söyleşiler, atölye çalışmaları gibi etkinliklerin yer aldığı festival yarın sona erecek.