İklim krizinin 2050’de neden olacağı hava durumunu çocuklar sundu

İklim krizinin 2050’de neden olacağı hava durumunu çocuklar sundu

Anadolu Ajansı
Yayın: 22.03.2024 12:00
Paylaş:
A+ A-

İSTANBUL (AA) – Birleşmiş Milletler Kalkınma Programı (UNDP) tarafından Dünya Meteoroloji Örgütü (WMO) ve The Weather Channel işbirliğinde başlatılan “Hava Durumu Çocukları” (Weather Kids) kampanyası, televizyon karşısına geçen izleyicileri, çocuklar tarafından sunulan ve 2050 yılı tahminlerinin yer aldığı hava durumu bülteniyle buluşturuyor.

Türkiye'den Meteoroloji Genel Müdürlüğü (MGM) ve İletişim Danışmanlığı Şirketleri Derneğinin (İDA) küresel kampanya ortakları arasında yer aldığı projede, hava durumu bülteni formatında sunulan tahminler, Hükümetler Arası İklim Değişikliği Paneli (IPCC) ve UNDP'nin İnsani İklim Ufukları (Human Climate Horizons) platformundaki verilerle geliştirildi.

İklim değişikliğinin etkileri hakkında farkındalığı artırmak ve gelecek nesiller için anlamlı iklim eylemlerini hayata geçirmeyi teşvik etmek amacıyla hazırlanan kampanya kapsamında sunulan hava durumu tahminlerinde çocuklar, iklim değişikliğinin, insanlar ve küresel ekonomi üzerindeki yıkıcı etkilerinin daha da şiddetleneceği konusunda izleyicileri uyarıyor.

Kampanya filminde görev alan çocuklar, 2050 hava durumunu sunarken, “Her şey çılgınca. Havalar çok sıcak olduğu için okullar kapalı. Orman yangınları tüm kasabaları yakıyor. Ve seller her şeyi sırılsıklam hale getiriyor.” ifadelerini kullanıyor.

Hava durumu bülteni, “Bu bizim için sadece bir hava durumu raporu değil. Bu, bizim geleceğimiz.” sözleriyle son buluyor.

– 80'den fazla ülkede yayınlanacak

Brezilya'da 2025'te düzenlenecek olan ve Paris İklim Anlaşması'nın 10'uncu yıl dönümünün kutlanacağı COP30 iklim müzakerelerine giden yolda iklim değişikliği üzerine kamuoyu tartışmalarına ilham vermek ve mücadeleyi harekete geçirmek amacıyla UNDP'nin yürüttüğü çabaların bir parçası olan Hava Durumu Çocukları kampanyası, dünya çapında 80'den fazla ülkedeki haber kanallarında yayımlanacak.

Kampanya, Oscar ödüllü Malezyalı oyuncu Michelle Yeoh, Amerikalı oyuncu Connie Britton ve Danimarkalı oyuncu Nikolaj Coster-Waldau gibi dünya çapında üne sahip kişiler ve UNDP İyi Niyet Elçileri tarafından da destekleniyor.

Görüş Bildir

Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.

Şehit Hüsnü Uyan Anaokulu öğrencilerine trafik eğitimi verildi

Anadolu Ajansı
Yayın: 23.04.2024 04:48
Paylaş:
A+ A-

TRABZON (AA) – Trabzon'un Of ilçesindeki Şehit Hüsnü Uyan Anaokulu öğrencilerine trafik eğitimi verildi.

Okulun bahçesine çizilen trafik parkurunda minik öğrenciler trafik işaret ve levhalarını uygulamalı şekilde öğrendi.

İlçe Milli Eğitim Müdürü İdris Kabahasanoğlu ve Şube Müdürü Hasan Tekke, anaokulunu ziyaret ederek eğitimine katılan öğrencilerle sohbet etti.

Kabahasanoğlu, trafik bilincinin önemine işaret ederek, şunları söyledi:

“Ülkemizde yaşanan ölümlü kazaların büyük kısmı trafik bilgisi ve bilincinin yetersizliğinden kaynaklanmaktadır. Bu anlamda geleceğimizin güvencesi ve umudu olan yavrularımızın böylesine anlamlı ve güzel ortamda trafik eğitimi almalarını çok önemsiyoruz. Hayatın her alanında eğitim parolamız ile eğitim çalışmalarına devam ediyoruz. Bu yaşlarda oluşacak bilinçle geleceğe daha umutlu bakıyoruz. Okul idaremizi, öğretmen ve öğrencilerimizi tebrik ediyor, başarılar diliyorum.”