Irak ve Suriye’nin Kuzeyi Dahil Son Bir Haftada 63 Terörist Etkisiz Hale Getirildi

Yayın: 01.02.2024 12:27
Paylaş:
A+ A-

Milli Savunma Bakanlığınca, yurt içi ve sınır ötesinde icra edilen operasyonlarla Irak ve Suriye’nin kuzeyi dahil, son bir haftada 63 teröristin etkisiz hale getirildiği bildirildi.

Milli Savunma Bakanlığı (MSB) Basın ve Halkla İlişkiler Müşaviri Tuğamiral Zeki Aktürk, bakanlıktaki basın bilgilendirme toplantısında, Türk Silahlı Kuvvetlerinin (TSK) terörle mücadelesinin kararlılıkla devam ettiğini belirtti.

Aktürk, başta PKK/KCK/PYD-YPG, DEAŞ ve FETÖ olmak üzere tüm terör örgütlerine karşı yurt içi ve sınır ötesinde icra edilen operasyonlarla Irak ve Suriye’nin kuzeyi dahil, son bir haftada 63 teröristin etkisiz hale getirildiğini, 1 Ocak 2023’ten bugüne kadar etkisiz hale getirilen terörist sayısının 2 bin 541’e ulaştığını söyledi.

Suriye

Suriye’de, harekat alanlarında oluşturulan güvenlik ve huzur ortamını bozmaya yönelik taciz ve saldırı girişimlerinin devam ettiğini dile getiren Aktürk, şöyle konuştu:

“Son bir haftada 13 taciz ve saldırı gerçekleştirilmiş, anında ve misliyle verilen karşılık ile 42 terörist etkisiz hale getirilmiştir. Böylece 1 Ocak 2023’ten itibaren etkisiz hale getirilen terörist sayısı ise 1704’e yükselmiştir. Ayrıca, bu hafta içerisinde de Suriye’nin kuzeyindeki Zeytin Dalı bölgesinde sızma girişiminde bulunan teröristlere ait çok sayıda silah ve muhtelif cinste mühimmat ile çeşitli miktarlarda malzeme ele geçirilmiştir.”

18 bin 594 kişinin sınırdan yasa dışı geçmesi önlendi

Aktürk, sınırlardan son bir haftada yasa dışı yollarla geçmeye çalışan 6’sı FETÖ, 1’i DEAŞ terör örgütü mensubu 188 kişinin yakalandığını, 3 bin 441 kişinin ise hududu geçemeden engellendiğini bildirdi.

Tuğamiral Aktürk, “Böylelikle, 2024 yılı başından bugüne kadar hudutlarımızdan yasa dışı yollarla geçmeye çalışırken yakalananların sayısı 686’ya yükselmiştir. Hududu geçemeden engellenen kişi sayısı da 18 bin 594 olmuştur.” bilgisini verdi.

İsrail-Filistin meselesiyle ilgili olarak Uluslararası Adalet Divanının, 26 Ocak’ta aldığı ihtiyati tedbir kararını memnuniyetle karşıladıklarını belirten Aktürk, “Bu tedbiri Filistin’de akan kanın durdurulması için önemli bir fırsat olarak değerlendiriyor, alınan karara İsrail’in uymasını bekliyoruz.” dedi.

Tuğramiral Aktürk, Türk Yıldızları tarafından 2024 Uluslararası Savunma Fuarı kapsamında 4-8 Şubat arasında Suudi Arabistan’da gösteri uçuşu icra edileceğini aktardı.

Savunma sanayi

Aktürk, Hava Kuvvetleri Komutanlığının ihtiyaçları doğrultusunda, 40 yeni F-16 Blok-70’in tedariki, mevcut 79 adet F-16’nın ise modernize edilmesi ile bunlara ait mühimmat, malzeme ve teçhizatları içeren talebin ABD Kongresindeki onay sürecinin 26 Ocak’ta başladığını hatırlattı.

Tuğamiral Aktürk, Kara Kuvvetleri Komutanlığınca çeşitli miktarlarda, “Yerli Motorlu Vuran Aracı”, “Zırhlı Tanksavar Aracı” ve “Taktik İHA Sistemi”nin muayene ve kabul faaliyetlerinin tamamlandığını ifade etti.

Milli Savunma Üniversitesi Askeri Öğrenci Aday Belirleme Sınavı başvurularının 30 Ocak’ta sona erdiğini anımsatan Aktürk, sınava başvuramayan adaylar için geç başvuru tarihinin 7 Şubat olduğunu söyledi.

Sorular

Milli Savunma Bakanlığı kaynakları, basın bilgilendirme toplantısında gazetecilerin sorularını yanıtladı.

Bakanlık kaynakları, ABD’den talep edilen F-16 Blok-70’lerin son durumuna ilişkin sorular üzerine şunları kaydetti:

“Hava Kuvvetleri Komutanlığımızın ihtiyaçları doğrultusunda 40 yeni F-16 Blok-70’in tedariki, mevcut 79 adet F-16’nın ise modernize edilmesi ile bunlara ait mühimmat, malzeme ve teçhizatları içeren talebimizin ABD kongresindeki onay süreci 26 Ocak’ta başlamıştır.

Teklif ve kabul mektupları tarafımıza ulaştığında takvim üzerinde çalışmalara başlanacak ve böylece projelerin maliyeti de net olarak ifade edilebilecektir. Talep edilen mühimmat istekleri harekat ihtiyaçları, envanter durumu ve teknik gereklilikler göz önüne alınarak detaylı bir çalışma sonucunda yapılmıştır. Bazı Yunanistan kaynaklı haber sitelerinde iddia edildiğinin aksine F-16 tedariki ve modernizasyonu konusu herhangi bir şarta bağlı değildir.”

Bakanlık kaynakları ayrıca, ABD tarafından yapılan F-35 ile ilgili son açıklamalara ilişkin, “Bu konu çok konuşuldu, tartışıldı. Her iki ülkenin duruşunda şu an herhangi bir değişiklik yok. ABD tarafından gelen açıklamaları bu aşamada bir iyi niyet beyanı olarak değerlendirmek gerekir. Bu konuda herhangi bir değişiklik veya gelişme olursa bilgilendirme yaparız.” değerlendirmesinde bulundu.

Eurofighter Typhoon talebi

Kaynaklar, Türkiye’nin Eurofighter Typhoon savaş uçağı talebinin devam edip etmediğine dair soru üzerine, “Talebimiz devam etmektedir. Konsorsiyum ülkelerinden Almanya’nın bu konudaki olumlu yaklaşımı beklenmektedir. Görüşme ve çalışmalara devam edilmektedir.” yanıtını verdi.

Kanada’nın savunma sanayi ürünlerine ilişkin ambargoyu kaldırmasıyla ilgili soruları da yanıtlayan bakanlık kaynakları, şu bilgileri paylaştı:

“Kanada tarafından 2019’dan bu yana çeşitli gerekçelerle ülkemize yönelik savunma malzemelerine uygulanan ihracat kısıtlamaları, NATO çerçevesindeki dayanışma ruhu, ayrıca bölgesel ve uluslararası güvenliği korumayı amaçlayan kolektif çabalarla bağdaşmamaktaydı. Kanada tarafından atılan bu son adım olumlu değerlendirilmekle birlikte, müttefiklerimizden beklentimiz ülkemize yönelik her türlü kısıtlamanın tümüyle kaldırılmasıdır. Karşılaştığımız açık veya kapalı ambargo ve kısıtlamalar savunma sanayinde son yıllardaki millileştirme çabalarımızın ne kadar önemli olduğunu bir kez daha göstermiştir. Sayın Cumhurbaşkanımızın liderliği ve teşvikiyle önemli çalışmalar yürütülen yerli ve milli savunma sanayimize güvenerek destek olmamız gerekmektedir.” (AA)

Görüş Bildir

Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.

Bilet Dükkanı hizmet verdiği ülke sayısını yıl sonuna kadar 45’e çıkarmayı hedefliyor

Anadolu Ajansı
Yayın: 03.03.2024 04:24
Paylaş:
A+ A-

İSTANBUL (AA) – MAŞALLAH DAĞ – Bilet Dükkanı Üst Yöneticisi (CEO) Ercan Uzman, “2024'te acente sayımızı artırmaya ek olarak, 2023'te elde ettiğimiz büyümenin 2024'te daha da artarak devam etme hedefimize önemli bir destek sağlayacak.” dedi.

Ercan Uzman, AA muhabirine yaptığı değerlendirmede, Bilet Dükkanı'nın 30 yıldır turizm alanında kesintisiz hizmet verdiğini belirtti.

Uçuş, otel, otobüs ,transfer ve araç kiralama gibi hizmetleri sunan seyahat portalı bir marka olarak son teknolojik uygulamaları grup şirketi Roof Stacks ile geliştirerek turizm alanında en iyi kullanıcı deneyimini sağlamayı, akıllı seyahat ve yenilikçi yaklaşımlar hedeflediklerini söyleyen Uzman, şu anda Türkiye, Almanya ve Amerika'da olmak üzere toplam 7 ofisleri olduğunu ve küresel bir marka olma yolunda ilerlediklerini ifade etti.

Uzman, 2023'te “Akıllı Seyahat” mottosu ile yola çıkarak biletdukkani.com seyahat portalını kurduklarını aktararak, “Bu portal, kullanıcı dostu bir arayüze sahip ve tüketicilerin işlemlerini saniyeler içinde basit bir şekilde gerçekleştirebilecekleri bir platform sunuyor. Ayrıca, birbirinden çeşitli ve herkesin kendine uygun bir seçenek bulabileceği cazip indirimler ve özel kampanyalarla sunduğumuz avantajlı fiyatlar, seyahat deneyimlerini herkes için daha keyifli hale getiriyor.” değerlendirmesinde bulundu.

23 ülkede 3 binden fazla seyahat acentesi için sundukları kapsamlı teknolojik altyapı sayesinde, stratejik partnerlerinin iş süreçlerini etkili bir şekilde yönetmelerine olanak tanıdıklarını vurgulayan Uzman, şöyle devam etti:

“Acentelerimize ve kullanıcılarımıza binlerce uçuş, otobüs, otel, transfer ve araç kiralama hizmetini hızlı ve avantajlı fiyatlarla sunuyoruz. Çoklu GDS'ler, charter tedarikçileri ve 'low cost' hava yolları ile işbirliği yaparak alternatifli ve avantajlı uçak biletlerini kolay bir arayüzle saniyeler içinde satın almalarını sağlıyoruz. Müşterilerimizin ve acentelerin ihtiyaçlarını hızlı ve etkili bir şekilde karşılamak için çaba gösteriyoruz. Ayrıca, konforlu seyahat deneyimleri sağlamak için yüzlerce çözüm ortağı ile çalışıyoruz. Amerika ve Almanya’da da IATA üyesi olarak hem yurt içinde hem de yurt dışında güçlü bir büyüme sürecindeyiz.”

– “Yeni akıllı saat uygulamamız, PNR sorgulama özelliğiyle uçuş detaylarına hızlıca erişim sağlıyor”

Ercan Uzman, Bilet Dükkanı olarak, seyahati fonksiyonellikle birleştirerek Türkiye'de bir ilke imza atarak akıllı saat kullanıcıları için özel olarak tasarladıkları uygulamalarını sunduklarını dile getirdi.

“Kullanıcılarımızın hayatını kolaylaştırmak için tasarladığımız bu uygulama, seyahat severlerin uçuş bilgilerini bulmak için e-postaları, farklı uygulamaları veya web sitelerini arayarak zaman kaybetmekten kurtarıyor.” diyen Uzman, “Yeni akıllı saat uygulamamız, PNR sorgulama özelliğiyle uçuş detaylarına hızlıca erişim sağlıyor. Kullanıcılar bu ekran üzerinden seyahatlerini listeleyebiliyor veya PNR sorgulaması yapabiliyorlar. Bu uygulamamız sayesinde, rezervasyonları listeleyerek ve uçuş detaylarına kolayca ulaşımı sağlayarak, akıllı seyahat deneyimine yeni bir soluk getiriyoruz.” yorumunu yaptı.

Acentelerine rezervasyon, iptal, iade, değişiklik gibi işlemleri online olarak gerçekleştirebildikleri sistemlerimizi sunduklarını hatırlatan Uzman şu ifadeleri kullandı:

“Bilet Dükkanı olarak, hava yolları ve diğer tedarikçilerin izin verdiği ölçüde otomatik işlem sağlayabiliyoruz. Bunun yanı sıra raporlama, kurumsal firma yönetimi, muhasebe ve finans sistemleri gibi özelliklerimizle diğerlerinden ayrışıyoruz. Gelişmiş otomasyon ve rezervasyon teknolojimizle kompleks taleplerde yaratıcı çözümler sunuyoruz. Turizm sektöründe yenilikçi ve teknoloji dostu bir sistem kullanarak, acentelerin işlemlerini kolaylaştırıyoruz. Ayrıca, müşteri takibi ve taleplerini en üst düzeyde karşılıyoruz. Sağladığımız avantajlarla acenteler, pazarda kazançlı ve rekabetçi bir konuma gelirken modern ve yenilikçi bir yapıya kavuşuyorlar. Geliştirdiğimiz sistemler üzerinde aylık 60 bin işlem hacmiyle acentelere hizmet veriyoruz.”

– “45 ülkede olmayı planlıyoruz”

Global bir marka olma yolunda hızlı adımlar atmaya devam edeceklerini dile getiren Uzman, özellikle 2024'te Orta Doğu bölgesinde ciddi bir büyüme hedefleri olduğuna dikkati çekerek şunları kaydetti:

“Bilet Dükkanı olarak 2024'ün sonunda acente sayımızı 4 bin 500'e çıkararak toplamda 45 ülkede olmayı planlıyoruz. Yeni yılda yüzde 60 yurtiçi, yüzde 40 oranında yurtdışı bilet satışı gerçekleştirmeyi planlıyoruz. Yeni dönemde Orta Doğu pazarına yönelik olarak, işbirliği yaptığımız ve yapmayı planladığımız ülkelerin pazar gereksinimlerine uygun 'akıllı seyahat' satış platformumuzu 2024 ile birlikte hizmete sunmayı planlıyoruz. Bu adım, 2024'te acente sayımızı artırmaya ek olarak, 2023'te elde ettiğimiz büyümenin 2024'te daha da artarak devam etme hedefimize önemli bir destek sağlayacak.”

Uzman, 2024'te, tüketici ve seyahat trendlerindeki değişimleri yakından takip ettiklerini ifade ederek, sözlerini şöyle tamamladı:

“Son zamanlarda, hayatımızın ayrılmaz bir parçası haline gelen yapay zeka ürünlerini detaylı bir şekilde inceliyoruz ve hızla değişen tüketici taleplerine uyum sağlıyoruz. Örneğin, Z kuşağının seyahat anlayışı giderek deneyim odaklı hale geliyor. Bu kuşağın çoğunluğu, geleneksel turistik yerlerden ziyade yerel deneyimler arayışında. Özellikle, daha az bilinen destinasyonlara yönelme eğilimindeler ve seyahatlerini sosyal medyada paylaşarak topluluklarıyla etkileşimde bulunmayı tercih ediyorlar. Bu nedenle, sunduğumuz hizmetleri ve deneyimleri bu tür taleplere uygun şekilde şekillendiriyoruz.”