İsrail’in Gazze saldırılarında ölenlerin sayısı 2329’a yükseldi

İsrail’in Gazze saldırılarında ölenlerin sayısı 2329’a yükseldi

Yayın: 15.10.2023 13:31
Paylaş:
A+ A-

İsrail’in Gazze Şeridi’ne 7 Ekim’den bu yana düzenlediği saldırılarda hayatını kaybedenlerin sayısı 2 bin 329’a yükseldi.

Ramallah/Kudüs/Gazze

Filistinli silahlı gruplar ile İsrail arasındaki çatışmalar 9. gününde sürerken İsrail, Gazze’ye yönelik saldırılarının şiddetini artırıyor.

Gazze’deki Sağlık Bakanlığından yapılan yazılı açıklamaya göre, İsrail’in Gazze’ye düzenlediği saldırılarda 114 Filistinli daha yaşamını yitirdi.

Buna göre, aralıksız süren yoğun bombardımanın 9’uncu gününde toplam 2 bin 329 kişi öldü, 9 bin 42 kişi yaralandı.

İsrail ordusu, Gazze Şeridi’ndeki kentleri, 9 gündür yoğun şekilde bombalamayı sürdürüyor.

Gazze’deki Sağlık Bakanlığı “acil kan bağışı” çağrısında bulundu

Gazze’deki Sağlık Bakanlığı Sözcüsü Eşref el-Kudra, yazılı bir açıklama yaptı.

Açıklamada, “Sağlık Bakanlığı, halka, Şifa Hastanesi’ne Gazze Şeridi’ndeki tüm hastanelere ve Kan Bankası Derneği şubelerine acil kan bağışında bulunmaları çağrısı yapıyor.” ifadesi kullanıldı.

BM: Çocuklara ulaşmak için acil insani ateşkese ihtiyacımız var

BM’den yapılan açıklamada şunlar kaydedildi:

“UNICEF, Gazze’deki çocukların kritik ihtiyaçlarına yanıt veriyor ancak erişim giderek tehlikeli bir hal alıyor. Çocuklara ulaşmak için acil insani ateşkese ihtiyacımız var.”

“Gazze’nin kuzeyindeki nüfusun yüzde 70’i sağlık hizmetlerinden mahrum kaldı”

Birleşmiş Milletler (BM) Filistinli Mültecilere Yardım Ajansının (UNRWA) merkezlerini boşaltması ve hizmetlerini durdurmasının ardından Gazze’nin kuzeyindeki nüfusun yüzde 70’i sağlık hizmetlerinden mahrum kaldı.

Gazze’deki Sağlık Bakanlığı Sözcüsü Eşref el-Kudra, İsrail’in Gazze’ye düzenlediği saldırılara ilişkin açıklama yaptı.

Kudra, İsrail ordusunun Gazze Şeridi’nin kuzeyinde yaşayan Filistinlilerin bölgeyi terk etmesini istemesi üzerine UNRWA’ya bağlı merkezlerin boşaltıldığını ve hizmetlerin durdurulduğunu ifade etti.

Filistinli Sözcü, “Bu nedenle Gazze’nin kuzeyindeki nüfusun yüzde 70’i sağlık hizmetlerinden mahrum kaldı.” dedi.

Kudra açıklamasında ayrıca, İsrail’in 2014’te düzenlediği saldırıları hatırlattı.

“İsrail 2014 yılında 51 günde öldürdüğünden daha fazlasını 8 günde öldürdü.” diyen Kudra, İsrail’in Filistinlilere orantısız güç kullanması ve sistematik olarak devam ettirdiği saldırıların “etnik temizlik” anlamına geldiğini vurguladı.

Filistin resmi ajansına göre İsrail’in saldırılarında 47’den fazla aile nüfustan silindi

Filistin resmi ajansı WAFA’nın haberine göre, İsrail’in abluka altındaki Gazze Şeridi’ne saldırılarında 47’den fazla ailenin tüm üyeleri öldürüldü.

İsrail’in Gazze’de sivilleri hedef aldığına dikkat çekilen haberde, 500’den fazla kişinin öldürülmesiyle 47’den fazla ailenin nüfus kayıtlarından silindiği aktarıldı.

İsrail, Kassam Tugaylarından üst düzey bir komutanı öldürdüğünü iddia etti

İsrail, abluka altındaki Gazze Şeridi’ne düzenlediği hava saldırılarında, Hamas’ın silahlı kanadı İzzeddin el-Kassam Tugaylarından üst düzey bir komutanı öldürdüğünü ileri sürdü.

İsrail ordusundan yapılan yazılı açıklamada, İç İstihbarat Teşkilatı Şin-Bet’in (Şabak) istihbaratıyla Gazze’ye düzenlenen hava saldırılarında, Han Yunus’un güneyindeki elit birliğin komutanı olan Bilal Kudra’nın öldürüldüğü öne sürüldü.

Açıklamada, Kudra’nın Kassam Tugayları’nın 7 Ekim sabahı başlattığı “Aksa Tufanı” kapsamında Nirim ve Nir-Oz Yahudi yerleşim birimlerine düzenlenen saldırının sorumlusu olduğu aktarıldı.

Hamas ile İslami Cihad Hareketi henüz olaya ilişkin açıklama yapmadı.

İsrail-Filistin çatışması

Hamas’ın silahlı kanadı İzzeddin el-Kassam Tugayları, 7 Ekim sabahı İsrail’e “Aksa Tufanı” adıyla kapsamlı saldırı başlatmıştı.

Gazze’den İsrail yönüne binlerce roket atılırken, Filistinli silahlı gruplar Gazze-İsrail sınırındaki Beyt Hanun-Erez Sınır Kapısı’na baskın düzenleyerek burayı ele geçirmişti.

Silahlı gruplar daha sonra buradan İsrail içindeki yerleşim yerlerine girmiş, İsrail ordusu da onlarca savaş uçağıyla Gazze Şeridi’ne saldırı başlatmıştı.(AA)

Görüş Bildir

Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.

AK Parti Karabük milletvekillerinden “15 Temmuz Demokrasi ve Milli Birlik Günü” mesajı:

Anadolu Ajansı
Yayın: 16.07.2024 00:22
Paylaş:
A+ A-

KARABÜK (AA) – AK Parti Karabük Milletvekilleri Cem Şahin ve Ali Keskinkılıç, 15 Temmuz Demokrasi ve Milli Birlik Günü dolayısıyla mesaj yayımladı.

Şahin, mesajında, 15 Temmuz 2016 gecesi bayraklarının gölgesi altında sonsuza kadar hür ve bağımsız yaşamaya ant içmiş aziz milletin Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın öncülüğünde bir bütün olarak ve dik durarak canları pahasına hain kalkışmayı engellediğini belirtti.

15 Temmuz'un, şanlı tarihlerinin en büyük destanlarından biri olarak hafızalara kazındığını, milletin cesaretini, azmini ve vatan sevgisini tüm dünyaya bir kez daha gösterdiğini vurgulayan, Şahin, şunları kaydetti:

“15 Temmuz Demokrasi ve Milli Birlik Günü, demokrasimize kasteden hainlere karşı toplumsal hafızamızın diri tutulması, demokrasimizin güçlenmesi, şehitlerimizin ve gazilerimizin hatırlanması için önem arz etmektedir. Vatanımızın birlik ve beraberliğine kasteden hain darbe girişimini, 8'inci yıl dönümünde bir kez daha lanetliyor, demokrasimize ve özgürlüğümüze sahip çıkan aziz milletimiz ve kahraman güvenlik güçlerimize şükranlarımı sunuyorum. Başta Karabüklü Metin Arslan ve Barış Efe olmak üzere FETÖ ihanet çetesi mensubu hainler tarafından şehit edilen kahramanlarımıza Allah'tan rahmet, yaralanarak gazilikle şereflenen tüm vatandaşlarımıza sıhhat ve afiyet, darbecilere geçit vermeyen milletimizin her bir ferdine de teşekkür ediyorum.”

Keskinkılıç da mesajında, “Sayın Cumhurbaşkanımızın kararlı duruşu, aziz milletimizin bayrak ve vatan sevdası için sokaklara çıkması ile 15 Temmuz hain darbe girişimini püskürten milletimizi en kalbi duygularımla kutlarım. 15 Temmuz darbe girişiminin ilk saatlerinden itibaren meydanlara çıkan Karabüklü hemşehrilerimizin milli iradeye bağlılıkları ayrıca takdire şayandır. Bu cennet vatanımız için kendi canı pahasına bir saniye bile tereddüt etmeden vatan uğruna can veren demokrasi şehitlerimizi rahmet, minnet ve saygıyla anıyorum.” değerlendirmesinde bulundu.