İstanbul Ticaret Üniversitesi, IUS ile işbirliği protokolü imzaladı

Anadolu Ajansı
Yayın: 01.02.2024 04:36
Paylaş:
A+ A-

İSTANBUL (AA) – İstanbul Ticaret Üniversitesi, Uluslararası Saraybosna Üniversitesi (IUS) ile akademik, sosyal ve kültürel işbirliği protokolü imzaladığını duyurdu.

Üniversiteden yapılan açıklamaya göre, uluslararasılaşma yolunda yeni bir adım atan İstanbul Ticaret Üniversitesi, Bosna Hersek'in başkenti Saraybosna'da bulunan IUS ile işbirliği protokolünü hayata geçirdi.

İstanbul Ticaret Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Abdulhamit Avşar ile Uluslararası Saraybosna Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ahmet Yıldırım tarafından imzalanan protokol, iki eğitim kurumu arasında çeşitli işbirliklerini öngörüyor.

– Öğrenci ve akademisyen değişimi sağlanacak

Anlaşma çerçevesinde, iki üniversite arasında lisans, lisansüstü öğrenci ve akademisyen değişimi yapılabilecek. İstanbul Ticaret Üniversitesi ile IUS, spor, sanat ve kültürel etkinliklerin organizasyonunda da işbirliğine gidecek. Böylece, İstanbul Ticaret Üniversitesi öğrencileri ve akademisyenleri, uluslararası tecrübe ve deneyim kazanırken, iki üniversitenin akademik birikimi, ülkelerinin gelişimine katkı sağlayacak.

İstanbul Ticaret Üniversitesi ile IUS akademisyenleri arasında ortak araştırma faaliyetleri de yapılacak. İki üniversite, ortak seminerler, kurslar, çalıştaylar gibi bilimsel faaliyetler düzenleyecek. Ayrıca, eğitim ve araştırma amaçlı ortak bilimsel yayınlar, dergiler ve benzeri materyaller yayımlanacak.

– “İki üniversiteyi daha ileriye taşıyacak”

Açıklamada görüşlerine yer verilen İstanbul Ticaret Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Abdulhamit Avşar, üniversitenin uluslararasılaşmasına özel bir önem verdiklerini ve bu çerçevede farklı ülkelerden üniversitelerle işbirlikleri geliştirdiklerini belirtti.

Uluslararası protokollerin, farklı kültürleri ve perspektifleri bir araya getirmesi dolayısıyla önemli olduğunun altını çizen Avşar, “Küresel işbirlikleri, bilimsel gelişmeyi hızlandırıp daha etkili çözümler bulunmasına yardımcı olacak. IUS, Balkanlar'ın en önemli eğitim kurumlarından biri. İmzalanan protokolün, iki üniversiteyi daha ileriye taşıyacağına inanıyorum.” ifadelerini kullandı.

Görüş Bildir

Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.

Başkan Vergili Ovacık’ta AK Parti adayının çekilmesini istedi

Yayın: 03.03.2024 16:56
Paylaş:
A+ A-

Karabük Belediye Başkanı ve Milliyetçi Hareket Partisi Karabük Belediye Başkan adayı Rafet Vergili, Milliyetçi Hareket Partisi Ovacık Belediye Başkan Adayı Neslihan Kaya Karpuz ve İl Genel Meclis üyeleri Muhammer Yağlı ile Hayati Yılmaz’ın aday tanıtım toplantısına katıldı.

Aday tanıtım toplantısında bir konuşma yapan Başkan Vergili, “Ben öncelikle hemen karşımızda duran ittifak ortağımıza sesleniyorum. Siz Ovacık’ta çekilin bizim adayımız seçilsin. Hiç uğraşmayın. Ovacık’ta gerçek belediyecilik zaten 22 senedir sizde. Bu saatten sonra gerçek belediyecilik diye bir şey yok. İttifakız da ısrar etmenin anlamı yok. Biraz önce adayımız bana diyor ki Ovacık’ın girişine bir yer yapalım. Ramazanlarda iftar verelim. Orda kültür merkezi var. Orada iftar vermek için 3.000 TL para isteniyor.

“OVACIK’IN SAHİBİ BÜYÜK İŞİ KÜÇÜK”

Ovacık’ın sahibi büyük işi küçük. Kimse alınmasın kendisi bizim abimiz. İl genel meclisi üyeleri Ovacık’la alakası olmayan, Ovacık’a gelip giden arkadaşlar. Ovacık’ın bir şekilde canlanması lazım. Ben 1978 Güney Köyünden gelip bu caddeden geçtim. O zaman toz topraktı, sonra parke oldu.         Bu yol karayollarının yolu. Karayollarına güçleri yetmeyince, Köy Hizmetlerine parke döşettiriyorlar. O kadar köyün hakkını yiyorlar.

OVACIK’TA SADECE SİYASETTEN İKBAL KAZANMAK VAR”

Ben bugüne kadar bütün ilçelerimizle ilgili her şeyin doğrusunu söyledim. Bir tane hapisanesi, bir tane memuru var. Her gün gelip gidiyor. Birde yol parası alıyor. Maaşta alıyor. Kapatın burayı yada lojmana çevirin ev bulamayan memurlar gidip geleceğine burada kalsın. Böyle düşünceleri hiç yok. Ovacıkta sadece siyasetten ikbal kazanmak var.

İl Genel Meclisi üyeleri ne yapıyorlar? Silah ruhsatı alıp, silah ruhsatına harç vermiyor. Ovacık’a ne yapıyorlar. Bu kadar İl Genel Meclisi üyeleri, bu kadar siyasette ağırlığı olan bir ilçe bir yolu asfaltlatamaz mı? Belediye ne yapsın burada? Ne kadar para alıyor ben biliyorum. Her şey belediyenin yapacağı iş değil.

Önce Kültür Müdürü orayı bu ramazan vatandaşa bedava yapıyorsun, yapmazsan biz size burada neler yapacağız. Zaten vatandaşın cebinde para yok. Dini duyguları yüksek olduğu için cebinde parası olmasada iftar vermeye çalışıyor. Sende kalkıp bunu paraya bağlıyorsun. Bugüne kadar bu spor kompleksinden hangi Ovacıklı faydalandı. Biz Ovacık’ta inşallah seçimi alacağız. Biz seçimi aldıktan sonra ber ramazan bu belediye binasının önüne iftar çadırı kurulacak. Buna inanın.

“EKMEKLE İNSAN TEHDİT EDİLMEZ”

Tabi sizlerinde sıkıntınızı biliyoruz. Çoçuklarınız işe sokulmuş. Seçim zamanı başlayacaklar tehdit etmeye. Hiç kimse korkmasın. Hiç bir şey yapamazlar. Ekmekle insan tehdit edilmez. Bizde hükümetin ortağıyız. Eğer bir tanenize zarar gelsin, gelin Karabük’te benim yakama yapışın. Zarar gelecek adam Karabük Belediyesi’nde iş başı yapacak. Belediye Başkan adayımızı ve İl Genel Meclisi üyelerimizi seçin bakın hizmet nasıl geliyor hep birlikte görelim” dedi.

Aday tanıtım toplantısına Karabük Belediye Başkanı ve Milliyetçi Hareket Partisi Karabük Belediye Başkan adayı Rafet Vergili, Milliyetçi Hareket Partisi Karabük İl Başkanı Cenk Gedikoğlu, Milliyetçi Hareket Partisi Merkez İlçe Başkanı Abdurrahman Meşe, Milliyetçi Hareket Partisi Ovacık Belediye Başkan Adayı Neslihan Kaya Karpuz, İl Genel Meclis üyeleri Muhammer Yağlı ile Hayati Yılmaz, partililer ve çok sayıda vatandaş katıldı.