Kahveci; Yenice Çayı Islah Çalışmaları Başlayacak

Kahveci; Yenice Çayı Islah Çalışmaları Başlayacak

Yayın: 18.04.2015 12:46
Paylaş:
A+ A-

AK Parti Karabük Milletvekili ve Milletvekili adayı Osman Kahveci, Yenice Belediye Başkanı Zeki Çaylı, Yenice AK Parti İlçe Başkanı Sabri Tom ile birlikte gerçekleştirdiği açıklamada, Yenice çayı ıslah çalışması ile ilgili DSİ ile yapılan görüşmelerin netice verdiğini, sonucunda da Yenice Çayı ıslah çalışmalarına başlanılacağını söyledi.

Yeniceli vatandaşların uzun süredir bu konu ile ilgili bir sonuç beklediğini vurgulayan Kahveci, DSİ ile yapılan görüşmelerin netice verdiğini ve 2015 yatırım programına Yenice çayı ıslah çalışmasının alındığını vurgulayarak, “Yeniceli hemşerilerimizin uzun süredir bekledikleri bir müjdeli haberi vermekteyiz. Bilindiği gibi Yenicenin içerisinden geçen yenice çayı güzergahında başta OSB olmak üzere, MSYO, futbol sahamız ve diğer birçok özel yatırım olmak üzere birçok yatırım olduğu zaman zaman taşkın olabileceği endişesini yaşadı. Ne zaman bir taşkın olsa korku yaşanıyordu.DSİ yapmış olduğumuz görüşmeler neticesinde geçen sene 2015 yatırım programına alınması ile ilgili ısrarcı olduk. Çünkü bu Yenicemiz için önemli bir sorundu. DSİ, 2015 yılında iki taraf 6 bin metre, çift taraflı tahkimat olmak üzere bu dere bu sene ıslah edilecek. Sonuç itibari ile ıslah projesinde ısrarcı olduğumuz bu konu 2015 yatırım sürecine alındı” dedi.

“FİLYOS LİMAN PROJESİ İLE BU HAVZA DAHA DA CANLANACAK”

DSİ ile yapılan görüşmelerin sonunda ihale hazırlıklarının son aşamasına gelindiğini belirten Kahveci, “Resmi gazetede de bu çalışma yayınlandı. İnşallah Mayıs ayının 12’sinde Kastamonu DSİ ihalesi yapılacak. Tabi burada bir yandan Yeniceli hemşerilerimizin korkuları giderilmiş olacak; ama en önemlisi de Filyos Liman projesi kapsamında bu havzada bir canlanma olacağını biliyoruz. Yenice’nin gelişmesine, büyümesine ve endüstrileşmesine büyük bir katkı yapacak bir proje; ama en büyük sıkıntı da Yenice’de arazi bulabilme aşamasıydı. Dereyi kontrol altına aldıktan sonra derenin her iki tarafında şuanda mevcut OSB yakın bir alanın hazine alanı olarak Yeniceye kazandırmış olacağız. Zaten bizim bu dere ıslahında birincisi Yenice’nin böyle bir sıkıntıdan kurtulması, ikincisi de bu havzada geniş bir yatak vardı. Bu yatakta hiçbir işe yaramıyordu. Bu arazi de Yenice’ye kazandırıldı. Filyos Liman projesi de start aldı. Bu start olayından sonra da büyük yatırımcıların yer arayacağını biliyoruz. Bu ıslah projesi sonrasında iki amaçlı bir projeye inşallah bu sene start veriyoruz. 12.05.2015 tarihinde ihale edilecek Yenice çift taraflı 6 bin metrelik taş tahkimatı dere ıslahı çalışmasına başlanacak. İnşallah Haziran ayı içerisinde müteahhit çalışmasına başlayacak. Büyük yatırımlar içinde yer açılmış olacak” diye konuştu.

“DERELER TEHDİT UNSURU OLMAKTAN ÇIKIYOR”

Yenice merkezinde gerçekleştirilecek olan dere ıslah çalışmasının yanı sıra Yortan Beldesi’nde de taşlı tahkimat çalışmalarının yapıldığını söyleyen Kahveci; “Bu çalışmaların yanı sıra Yortan deresinde de taşlı tahkimat çalışmaları yapıldı. İnce derede çalışmalar yapıldı. Değirmen yanının merkezdeki deresi, önümüzdeki bir iki hafta içerisinde gazetede yayınlandı ilanı, orası da bu sene ihalesi bitiyor ve derenin ıslah çalışması bitmiş olacak. Yenice’nin güzelliği olan; ama bir o kadar korkusu olan dereler artık bir tehdit unsuru olmaktan çıkıyor. Artık ıslah çalışmalarında sonra mavisi ile yeşili ile bambaşka bir Yenice ortaya çıkacak. Adım adım Yenice’deki ıslah çalışmaları devam edecek. Yeniceli hemşerilerimize bu anlamda şimdiden hayırlı uğurlu olsun diyorum” dedi.

Görüş Bildir

Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.

Düzce’de tekeri kopan tarım aracının fındık ağacına çarpması sonucu 2 kişi yaralandı

Anadolu Ajansı
Yayın: 15.07.2024 16:52
Paylaş:
A+ A-

DÜZCE (AA) – Düzce'nin Cumayeri ilçesinde seyir halindeyken tekeri kopan “pat pat” diye tabir edilen tarım aracının fındık ağacına çarpması sonucu 2 kişi yaralandı.

Enes A. (26) idaresindeki tarım aracının tekeri, Dokuzdeğirmen köyü mevkisinde seyir halindeyken koptu. Kontrolden çıkan tarım aracı, yol kenarındaki fındık ağacına çarptı.

İhbar üzerine bölgeye jandarma ve sağlık ekipleri sevk edildi.

Kazada yaralanan sürücü ile yanında bulunan Emrah A. (30), ambulanslarla Düzce Atatürk Devlet Hastanesi'ne kaldırıldı.

Yaralılardan E.A'nın sağlık durumunun ciddiyetini koruduğu öğrenildi.