Bölgenin Sesi Gazetesi
 

Karabük İhtisas OSB Alanı Çalışmaları Hızlandı

Yayın: 13.04.2015 09:41
Paylaş:
A+ A-

Karabük TSO Başkanı Tuncay Özcan, İsmetpaşa bölgesine yapılması planlanan ve 22 milyon metrekare alanı kapsayacak olan İhtisas Organize Sanayi Bölgesi projesinin bittiğini ve işin gerisi bürokrasiye kaldığını söyleyerek, “Nasıl 3 Nisan tarihi ana endüstrinin başlangıcının hem Türkiye hem Karabük için önemli bir tarihi ve miladı ise, 11 Nisan’da Karabük tarihinde endüstrileşmede bir milattır” dedi.

Karabük TSO Başkanı Tuncay Özcan, TSO Meclis Başkanı ve AK Parti İl Başkanı Timurçin Saylar basın mensupları ile birlikte kahvaltılı basın toplantısında bir araya gelen, dün gerçekleştirdikleri Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanı Fikri Işık ziyaretini değerlendirdi.

“11 NİSAN KARABÜK TARİHİ İÇİN MİLAT”

Başkan Özcan, 3 Nisan tarihi ana endüstrinin başlangıcının hem Türkiye hem Karabük için önemli bir tarih ve milat ise, 11 Nisan’da Karabük tarihinde bundan sonraki endüstrileşme yolunda bir milat olduğunu söyledi.

Dün TSO Meclis Başkanı ve AK Parti İl Başkanımız Timurçin Saylar, Milletvekili Osman Kahveci ile Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanı Fikri Işık’ı ziyaret ettiklerini anlatarak, “Bu konuyla ilgili çalışmalarımız hem siyasi kanattan hem de TSO kanadında ciddi bir şekilde devam ediyordu. Karabük’teki ve Karabük dışındaki sanayicilerimize çok teşekkür ediyoruz. 2 milyon metrekarenin üzerinde bir talep toplayarak bütün bürokratik işlemleri tamamlayarak öncelikle Bilim Sanayi ve Teknoloji İl Müdürlüğü ardından Valimizin oluru ile Bakanlığımıza elden İhtsas OSB’nin dosyasını teslim ettik. Bunun akabinde Sayın Bakanımızla toplantı yaptık. Konuyla ilgili Karabük halkını ve bölgenin arzusunu, Filyos projesi ile nasıl entegre olacağını, olayın sadece Karabük’ün değil bir Türkiye projesi olduğunu, nihayetinde lokasyonun bir çok artıları olan, içersinden demir yolu ve enerji hattının ve ulaşım imkanlarının proje içinde hali hazır olması geçmesi Türkiye açısından da hem yurtiçi hem de yurt dışından gelecek yatırımcıları cezp edeceğini düşünüyoruz. Burada Sayın Bakanımızın da kısa sürede ziyaret edeceği ve geleceğini ifade edebiliriz. Bürokratlarına, Müsteşar ve Müsteşar yardımcılarını bu konu ile ilgili gerekli talimatlarını verdi. İnşallah kısa sürede İhtisas OSB alanımız resmen kurulmuş ve faaliyete başlamış olacak. 22 milyon metre araziden şuan 4 milyon 600 bin metrekare araziden bahsediyoruz. 22 milyon metre kare alan 10 tane KARDEMİR demek. OSB alanın kurulması 22 milyon metrekareden oluşuyor. Böyle bir alanda istimlak ve kamulaştırma çalışmaları çok uzun sürecektir. Dolaysıyla bugün hadi dediğimizde kısa sürece çok olmadığından 4 milyon 600 bin metrekare alan hazine arazisi ve içinde dere ile meralar var. Kamulaştırma derdi olmadan hemen başlayabileceğimiz hızlı reaksiyon göstereceğimiz için 4 milyon 600 bin metrekare alanda organize olup oradaki fabrikalar için yer tahsisi yapmış olacağız” dedi.

HEDEF KÜÇÜLTMEDİK

Son günlerde TSO hedef küçültmüş gibi lafların çıktığını da belirten Özcan, “Biz birinci etap bölgede Metal ve Metal ürünleri İhtisas OSB başlığı ile bu yola çıktık. Bundan sonraki etaplarda arkasından gelecek. Mevcut yapı kurulup tesisleşme başladığı andan diğer geride kalan 22 milyon metrekare alan için istimlak çalışmaları devam edecek. Kafamızdaki büyük sanayi bölgesine kavuşmuş olacağız. Yaptığımız bu hamle ile süreci öne çekerek tesisleşme ve fabrikalaşma adına böyle bir yöntem izledik. TSO’nun hedef küçültmesi yok. Bakanımıza ilettiğimiz iki daha husus vardı. Bunların birincisi ihracat yapan firmalarımıza enerji desteği olabilir mi? diye, bir diğer hususta dünyada rekabetçi olabilmek için ihracat yapan firmalar genellikle liman kenarlarına fabrikalar kuruluyor, iç bölgedeki sanayicilerimizi rekabetçi olmaları limanı olan mesafelerde iç Anadolu ve doğuda kurulacak fabrikalara kilometre başına akaryakıt desteği önerimiz oldu. Bunlar uzun programlar. İnşallah süreç hızlı cereyan edecek Karabük’e ve ülkemize hayırlı olacak. Ben inanıyorum ki, bizim İhtisas OSB projemiz bitmiştir ve işin gerisi bürokrasiye kalmıştır. Kısa sürede bunun resmiyet kazanarak tesisleşme başlayarak Karabük’ün 10-20 yıl içinde Türkiye’de ticaretini güçlendirecektir. Hem Filyos hem de İhtisas OSB alanı başladığında bölgemiz Türkiye içinde önemli bir yer alacak. Kuvvetli bir söz sahibi olacaktır” dedi.

YOL HARİTASI ÇİZİLMEYE BAŞLANDI

TSO Meclis Bakanı ve AK parti İl Başkanı Timurçin Saylar ise, İsmetpaşa’daki 1. Etap Metal ve Metal ürünleri İhtisas Organize Sanayi Bölgesinin asıl çıkışının Endüstriyel ve Serbest bölge olduğunu ifade ederek, “Bu projeyi 2014 yılında söylediğimizde bunu Karabük’teki sanayicilerimizden ve iş adamlarımızdan 1970 yılında yaşananları anlatılar. 1970 yılında sanayicilerimiz kendileri şehrin içinde değil şehrin dışında bir sanayi kurulması için yer istemişler. Bir türlü bunu bitiremeyince Karabük’teki sanayiciler Gebze ve Aliağa’ya gitmiş. Sonuçta Karabük sanayicisi Türkiye’nin birçok yerine büyük sanayi kuruluşlarını kuruyor. Bizi bugün bütün Karabük’te yer alan sanayicilerimize halı döşer gibi bütün işledik ve nihaiyi sonuca yaklaştık. İsmetpaşa’daki bu bölgeyi sanayi kuruluşlarını buraya getirmek için yola başladık. En son AK Parti İl Kongresinde neticeye ve devletin eline dosyalar verilerek yol haritası çizilmeye başlandı. Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanımız da gelmişti. Kendisi buranın endüstri ve Serbest bölgenin daha iyi değil ama İhtisas Organize Sanayi Bölgesine çevirirseniz daha hızlı yol alacağımızı söyledi. Bakanımız bu bölgeye müsteşar ve Genel müdürleri göndererek çalışma yaptırıp bu bölgenin böyle bir OSB ihtiyacı olduğunu ve sıcak baktıklarını bize söyledi. Bununla ilgili bizden oraya isteği var. 4 milyon 600 bin metre kare alan üretildi ve içersinde geçen dereninde ıslahının yapılmasını Bakanımız bizden talep etti. Bizde dere ıslahı ile ilgili gerekli yazıyı bakanlığa gönderip hızlı bir şekilde çalışmalara başlayacağız. Bakanımız da Türkiye’nin en önemli iki liman projesinden birinin Filyos Limanı olduğunu ve bunun için Mayıs ayında buraya gelince müjdeli haberi verecek. Şuan yüzde 85 seviyesine geldik. Bir anda fabrikalar yapılmaya başlandığı zaman hem Eskipazar hem de Karabük ekonomik anlamda gelişecek. Bölgemizin ve Türkiye’nin en önemli sanayi bölgesi olacak. 4 milyon 600 bin metrekare arazide küçük bir arazi değil. Devamında 22 milyon metrekare arazi var. Dün Bakanımız 22 milyon metrekarenin üzerine çıkma durumu olup olmadığını sordu. Bizde Gerede yolu üzerinde sağlı ve sollu arazilerin ve imkanın olduğunu söyledik. Türkiye’de yeni bir sistem çalışması yapılıyor. Yani OSB ve İhtisas OSB ile Türk ekonomisinde ikinci 10 yılda daha güçlenmesi için yeni uygulama yapılıyor. Bunun ilkini bizim bölgemizde olmasından dolayı Bakanımıza ve emeği geçen herkese teşekkür ediyoruz. 2012 yılında bu işe başladığımızda TSO Yönetim kurulu arkadaşlarımıza, Eski TSO Başkanımız Sedat Namal bey’e teşekkür ediyorum. Bu projeye inandılar ve güvendiler. Şuan sonucunu alıyoruz. Bu aşamadan sonra Karabük’e hayırlı olacak” dedi.

Görüş Bildir

Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.

Deprem – Afet Zirvesi Safranbolu’da Başlıyor

Yayın: 28.09.2023 11:43
Paylaş:
A+ A-

 Safranbolu Belediyesi, Tüm Bürokratlar ve İş İnsanları Konfederasyonu ve Karabük Dernekler Federasyonu ortaklığında Safranbolu Belediyesi Leyla Dizdar Kültür Merkezi’nde ‘Kentsel Dönüşüm, Markalaşma, Karabük ve Çevresi Deprem Afet Zirvesi’ 29 Eylül 2023 14:00’da yapılacak. ‘Kentsel Dönüşüm, Markalaşma, Karabük ve Çevresi Deprem – Afet Zirvesi’ Safranbolu Belediyesi, Tüm Bürokratlar ve İş İnsanları Konfederasyonu ve Karabük Dernekler Federasyonu işbirliği ile 29 Eylül 2023  saat 14:00’da Safranbolu Belediyesi Leyla Dizdar Kültür merkezinde gerçekleştirilecek.

Karabük’ün tüm ilçeleri ile tanınırlığının arttırılması, turizmin geliştirilmesi üzerine önemli isimlerin katılımı ile oluşturulacak zirvede aynı zamanda 1. Derece deprem bölgesinde yer alan Karabük’ün meydana gelebilecek afetlere karşı alması gereken tedbirler, uyarılar konuşulacak. Kentsel Dönüşüm, Markalaşma, Karabük ve Çevresi Deprem – Afet Zirvesi’nde açılış konuşmaları Safranbolu Belediye Başkanı Elif Köse, AK Parti Karabük Milletvekili Cem Şahin, CHP Karabük Milletvekili Cevdet Akay, Karabük Valisi Mustafa Yavuz tarafından yapılacak. Zirve’de Prof. Dr. Naci Görür (Türkiye, Deprem ve Karabük), 21. Dönem TBMM Başkan Vekili ve 57. Dönem Devlet Bakanı Prof. Dr. Yüksel Yalova (Akıllı Kentler ve Markalaşma), Prof. Dr. Ali Akdemir (STK’ların Deprem ve Afetlerdeki Önemi), Prof. Dr. Aynur Aydın (Afet Yönetimi ve Doğal Kaynaklar) isimli sunumlarıyla bilgilendirme yapacak.  Öte yandan gerçekleştirilecek Kentsel Dönüşüm, Markalaşma, Karabük ve Çevresi Deprem – Afet Zirvesi’ne tüm Karabük halkının davetli olduğu duyuruldu. (Halil Kızılyer)