Karabük nüfusunun yüzde 16.58’inin borsada hesabı var

Karabük nüfusunun yüzde 16.58’inin borsada hesabı var

Yayın: 24.03.2024 13:47
Paylaş:
A+ A-

Borsada yatırıcının 1.8 milyonu İstanbul’da yaşarken, nüfusa oranla hisse senetlerine en yoğun ilgi ise Karabük’te görüldü. Karabük nüfusunun yüzde 16.58’inin borsada hesabı olduğu belirtildi.

Sözcü Gazetesi yazarlarından Tolga Uğur’un yapmış olduğu habere göre illerin nüfus oranına bakıldığında borsaya en yoğun ilginin Karabük’te görüldüğü ortaya çıktı.

Karabüklüler borsayı sevdi şeklinde Sözcü Gazetesinde yer verilen haber şu şekilde yer aldı.  Borsada yatırımcı sayısı 8 milyonun üzerinde seyretmeye devam ederken vatandaşlar, yüksek enflasyon ortamında tasarruflarını koruyabilmek için pay senetlerine yönelmeye devam ediyor. Merkezi Kayıt Kuruluşu’nun (MKK) güncel verilerine göre borsadaki neredeyse her 4 yatırımcıdan biri İstanbul’da yaşarken nüfusa oranlayarak bakıldığında borsaya en yoğun ilginin Karabük’te görüldüğü ortaya çıkıyor. Türkiye nüfusunun yüzde 9.7’si, yani yaklaşık her 10 kişiden biri borsa yatırımcısı. MKK verilerine göre 8 milyon 297 bin yatırımcının 1 milyon 882 bini İstanbul’da bulunuyor. İstanbul, borsadaki yatırımcıların yüzde 22.6’sına ev sahipliği yapıyor. İstanbul’un ardından 842 bin 690 yatırımcı ile Ankara ve 519 bin 955 yatırımcı ile İzmir sıralanıyor. Borsaya en ‘soğuk’ il ise Ardahan oldu. Ardahan’da yalnızca 4 bin 804 pay senedi yatırımcısı bulunuyor. Ardahan’ı 5 bin 448 yatırımcı ile Bayburt ve 7.777 yatırımcı ile Tunceli takip ediyor.

MUŞ SON SIRADA

Nüfusa oranlayarak bakıldığında ise en ‘borsacı’ il Karabük çıkıyor. Karadeniz şehrinde 42 bin 327 hisse senedi yatırımcısı bulunuyor ve il nüfusunun yüzde 16.58’inin borsa hesabı var. Borsa yatırımcılığında Karabük’ü, Başkent Ankara takip ediyor. Ankara’da yaşayanların yüzde 14.52’si borsada. Eskişehir yüzde 12.06 ile üçüncü sırada, İstanbul yüzde 12.02 ile dördüncü sırada ve Denizli ise yüzde 11.64’lük oranla beşinci sırada yer alıyor. Borsaya en düşük ilgi ise Muş’ta görüldü. Muş’ta yaşayanların sadece yüzde 3.27’sinin borsada hesabı var. Muş’un ardından en düşük oranlar yüzde 3.48 ile Ağrı ve yüzde 3.69 ile Şanlıurfa’da tespit edildi.

İstanbul Ankara’yı 7’ye katladı

MEGAKENT İstanbul, borsadaki portföy büyüklüğünde diğer şehirleri katlamış durumda. İstanbul’daki 1.8 milyon yatırımcının borsada 2 trilyon 193 milyar lirası var. İstanbul’un ardından en büyük portföye sahip Ankara’da ise 315.5 milyar liralık hisse yatırımı bulunuyor. Bir başka ifadeyle İstanbul’un portföy büyüklüğü, Ankara’dan yaklaşık 7 kat daha büyük. Borsa yatırımcılığının en sık görüldüğü il olan Karabük’te ise 11.6 milyar liralık hisse senedi bulunuyor. MKK’nın verilerine göre borsadaki pay senetlerinin toplam büyüklüğü 12.5 trilyon TL, halka açık kısımların büyüklüğü ise 5.1 trilyon lira seviyesinde.

 

Görüş Bildir

Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.

Samsung Avrupa’daki ilk ekstra geniş alttan donduruculu buzdolabı modelini tanıttı

Anadolu Ajansı
Yayın: 18.04.2024 08:48
Paylaş:
A+ A-

İSTANBUL (AA) – Samsung, Avrupa'daki ilk A enerji sınıfı ekstra geniş alttan donduruculu buzdolabı modelini tanıttı.

Şirketten yapılan açıklamaya göre, yeni RB6000D alttan donduruculu buzdolabı, AI Inverter kompresörü, AI enerji modu ve geliştirilmiş kapasitesiyle enerji verimliliği deneyimi sağlıyor.

Ürün, Wi-Fi özellikleri ve SmartThings AI Energy sayesinde, markanın benzer modellerine göre daha fazla enerji tasarrufu sağlıyor.

Açıklamada görüşlerine yer verilen Samsung Electronics Başkan Yardımcısı ve Dijital Ev Aletleri Müşteri Deneyimi Ekibi Başkanı Moohyung Lee, enerji verimliliğinin günümüz tüketicileri için her zamankinden daha önemli olduğunu belirterek, “Kapsamlı ve titiz Ar-Ge çalışmalarımız sayesinde, dünyanın her yerinden tüketicilerin beğendiği Samsung kalitesi ve özelliklerine ek olarak, benzer Samsung buzdolabı modellerine göre daha yüksek enerji tasarrufu olanağını sunmayı da başardık. Kullanıcıların günlük yaşamlarında Samsung'un yeni buzdolabının bu olumlu özelliklerinden faydalanacağına eminiz.” ifadelerini kullandı.

Buzdolabı, markanın ekstra geniş alttan donduruculu buzdolabı modelleri arasında AB enerji standartlarına göre A enerji derecesi alan ilk model olma özelliğine sahip.

Şirket, bu modelde geleneksel modele kıyasla enerji tüketimini yüzde 55.9 oranında azaltmak amacıyla yeni çözümler geliştirdi.

– “Daha az enerji kullanılması sağlanıyor”

Yeni yüksek verimli AI Inverter Kompresör, dönen parçaların yarıçapının artırılması için yeniden tasarlandı. Bu sayede kompresörün ataletinin geleneksel kompresörden 4.1 kat daha yüksek olması ve kompresörün gücü daha uzun süre tutabilmesi sağlandı. Böylece buzdolabında ani sıcaklık değişimleri önlenirken, daha az enerji kullanılması sağlanıyor.

Kompresör ayrıca yeni kontrol teknolojisi sayesinde geleneksel modele göre 5 kata kadar daha sessiz çalışarak gürültü seviyesinin azaltılmasına katkıda bulunuyor. Yeni AI Inverter Kompresör, Digital Inverter Kompresör'ün geliştirilmiş mekanik yapısı sayesinde mevcut Samsung Inverter kompresörlerinden daha verimli çalışarak sabit sıcaklığı korurken daha az enerji kullanıyor.

Bunların yanında ürün, SmartThings AI Energy'nin enerji kullanımını yüzde 15'e kadar azaltabilen enerji tasarrufu modunu destekliyor. SmartThings AI Enerji Modu kullanıcıların günlük, haftalık ve aylık güç tüketimini kolayca denetleyebilmeleri sağlamanın yanında aynı zamanda aylık elektrik faturalarını da tahmin edebiliyor.

Kullanım belirlenen tahmini aşarsa, AI Enerji Modu proaktif olarak devreye girerek enerji tasarrufu da sağlayabiliyor. Ayrıca, kullanıma ve ortama bağlı olarak kompresör hızını ve buz çözme döngüsü sıklığını optimize ediyor. Böylece gıdaların daha uzun süreler daha taze kalmasını sağlıyor.

Şirket, geniş bir buzdolabının sunduğu kapasite avantajlarını daha da artırmak için buzdolaplarında geleneksel olarak kullandığı SpaceMax teknolojisini bu yeni modele uyguladı. Buzdolabının iç ısısı tutarlı bir biçimde korunurken, depolama hacmi ince duvarlar ve verimli yalıtım sayesinde artırıldı.

Performans ve depolama kapasitesinin yanında buzdolabı, modern evlere yakışan bir tasarıma sahip. Tamamen düz kapısı ve gömülü kulp yapısı sayesinde uyum vadediyor. Gentle Lighting özelliğiyse hem iç parlaklığını kontrol altında tutuyor hem de dış yüzeyde parlamaları önlüyor.