Karabük Protokolü Kardemir’in İftarında Buluştu

Karabük Protokolü Kardemir’in İftarında Buluştu

Yayın: 04.04.2024 11:44
Paylaş:
A+ A-

3 Nisan 1937’de Karabük Demir ve Çelik Fabrikalarının temellerinin atılışı ve Cumhuriyet Kenti Karabük’ün kuruluşunun 87. yıl dönümü vesilesiyle, Karabük Valisi  Mustafa Yavuz, Karabük Milletvekilleri Cem Şahin, Durmuş Ali Keskinkılıç ve Cevdet Akay, Karabük Belediye Başkanı Özkan Çetinkaya, Cumhuriyet Başsavcısı Koray Kesgin, Adalet Komisyonu Başkanı Mustafa Duran, Karabük Üniversitesi Rektörü Prof.Dr.Fatih Kırışık, Kardemir Yönetim Kurulu Başkanı Prof.Dr.İsmail Demir, il protokolü, siyasi parti temsilcileri,sivil toplum kuruluşu üyeleri ve basın mensupları emekçi Kardemir işçileri ile birlikte oruç açtılar.

Yapılan yemek duasının ardından KARDEMİR işçilerine hitap eden Vali  Mustafa Yavuz; “ Ülkemizin ilk ağır sanayi hamlesi olan KARDEMİR, sadece bir demir çelik fabrikası değil; aynı zamanda emek, alın teri ve azimle bütünleşmiş bir aile gibidir. Bu kadim ailenin bir ferdi olarak sizler; birlik ve beraberlik ruhuyla, demirin çelik gücünü, gecenin karanlığı, sabahın şafağı demeksizin, sıcak ocakların başında, kentimizin ve ülkemizin daha aydınlık yarınları için, omuzlarınız üzerinde taşıyorsunuz. KARDEMİR’in; 87 yıl evvel, emekçilerinin öncülüğünde çıkmış olduğu bu yolculuğunda, daha nice üstün başarılara imza atmalarını temenni ediyorum.” şeklinde konuştu.

Haber Videosu İçin TIKLAYINIZ!

Görüş Bildir

Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.

Stellantis, Archer’a güvenini stratejik hisse payını artırarak gösteriyor

Anadolu Ajansı
Yayın: 14.04.2024 04:48
Paylaş:
A+ A-

İSTANBUL (AA) – Stellantis, 2020 yılından bu yana çeşitli işbirliği girişimleri ile stratejik ortağı olduğu Archer'ın 8,3 milyon hisselik açık piyasa satın alımını tamamladı.

Şirketten yapılan açıklamaya göre, Stellantis, ulaşımın her alanına yatırım yapmaya devam ediyor. Bir yanda yenilikçi teknolojilerle binek ve hafif ticari araçlarını otomotivin geleceğine hazırlayan Stellantis, diğer taraftan da alternatif mobilite çözümlerine yatırım yapıyor.

Bu kapsamda şirket, şehir içinde dikey şekilde kalkış ve iniş yapabilen elektrikli uçak (eVTOL) geliştiricisi Archer Aviation Inc. ile iş birliğinin kapsamını genişletiyor.

Stellantis, 2025 yılından itibaren pazara sunulması planlanan eVTOL projesine ne kadar güvendiğini gözler önüne seriyor.

Stellantis, Ocak 2023'te Archer'ın Midnight uçak modelinin sözleşmeli olarak seri üretimini hedeflediğini açıkladı.

Archer'ın Gürcistan'daki yüksek hacimli üretim tesisinin ilk aşamasının inşaatı bu yılın sonuna doğru tamamlanacak şekilde hızla devam ediyor. Projenin ilk aşaması, yılda 650 adede kadar uçağın üretimini desteklemek üzere tasarlandı.

Stellantis, 2020 yılından bu yana çeşitli işbirliği girişimleri ile Archer’ın stratejik ortağı ve 2021 yılından bu yana da yatırımcısı konumunda.

Archer, bu süre boyunca eVTOL uçağını tasarlama, geliştirme ve ticarileştirme noktasında Stellantis'in köklü üretim, tedarik zinciri ve tasarım uzmanlığından yararlanmaya devam edecek.

Açıklamada görüşlerine yer verilen Stellantis Üst Yöneticisi (CEO) Carlos Tavares, “Archer, havacılığın elektrikliye geçişinde öncü olarak kendini kanıtladı ve birlikte bir sonraki ulaşım devrimini başlatabileceğimize inanıyoruz. Stellantis'in son hamlesi, Archer'ın ekibine olan güvenimizin ve ortaklığımız sayesinde ilk elden gördüğümüz ilerlemenin bir göstergesi.” ifadelerini kullandı.

Archer Kurucu ve Üst Yöneticisi (CEO) Adam Goldstein, dünyanın gökyüzü ulaşım şeklini değiştirmenin eşiğinde olduklarını belirterek, “Archer ve Stellantis olarak, kentsel ulaşımı yeniden tanımlamak, dünya şehirlerine ve hissedarlarımıza muazzam bir katma değer sunmak ve karşılaşabileceğimiz fırsatları değerlendirebilmek için birlikte çalışıyoruz.” yorumunu yaptı.