Bölgenin Sesi Gazetesi
 

Karabük TSO Stratejik Planını Yeniliyor

Yayın: 29.06.2015 10:45
Paylaş:
A+ A-

Karabük TSO Başkanı Tuncay Özcan, oda olarak akreditasyon sürecini tamamlamak üzere olduklarını ve yeni stratejik planı hazırladıklarını söyledi.

Özcan, Karabük TSO olarak şuan akreditasyon sürecini yürüttüklerini belirterek, “Şuan Türkiye’de akredite olmuş çok fazla TSO yok. Bizler son kontrolümüzü çok ciddi puanla başarılı bir şekilde geçtik. Bu yılın son çeyreğinde akreditasyon sürecimiz bitmiş olacak. Buda üyelerimize daha kaliteli hizmet olarak yansıyacak. Burada her üyemiz bizim bir müşterimiz gibi. Müşteri memnuniyeti çok önemli. Personelin eğitimi ve üyelere olan davranışı bakımından kaliteyi arttırma çabası içersindeyiz” dedi.

Tuncay Özcan oda olarak yeni stratejik planlarını yeniledik ve sonuna geldiklerini de ifade ederek, “Bu plan ile gelecek 4 yıl içindeki ne yapılması gerekli, hangi dönemlerde hangi programı var tam bir el kitabı. Kişilere bağlı olmadan, TSO’yu kurumsal bir yapıya kavuşturursak, kendini güncelleyebilen, hedeflerini takip edebilen bir yapıya kavuşturmuş oluruz. Bunun yanında yeni yapacağımız TSO binası ile ilgili çalışmalarımız sürüyoruz. Karabük’e yakışır bir binamızı hizmete alacağız” diye kaydetti.

Özcan, Karabük’ün sorunlarından biri olan kantarın şehir dışına çıkması gerektiğini de kaydederek, “Bildiğimiz kadarıyla Kantar için üçevler bölgesinde alanları ayrılmış çift taralı olarak ve oraya konuşlanacaktı. Bu süreç birazcık uzadı ve neden uzadığı yönde bir bilgimiz yok. Kantarın biran önce şehir dışına çıkmasını ve yerinde görevini yapmasını talep ediyoruz” dedi.

Filyos liman projesi bir iki aya kalmadan yargı sürecinin tamamlanarak çalışmalara başlanacağı umudunda olduklarını da kaydeden Özcan, “Filyos Liman’ı ile ilgili yargı süreci var. Bayramdan sonra süreç fazla uzamadan projenin başlayacağı yönünde umutlarımız var. Sonuçta ihaleye giren firmaların şikayeti ile yaşanan bir durum var. Filyos liman projesi bir devlet projesi. Bu dönemde gündeme gelmiş 3 önemli limandan bir tanesi. Stratejik öneme sahip bir liman. Siyasi söylemlerde kalacak bir proje değildir. Bir iki aylık süre zarfında yargının gerekli kararı vererek çalışmaların başlayacağını temenni ediyoruz. Alt yapı çalışmalarının başlaması ile ile birlikte üst yapının da ihale edilerek limanın topyekun hizmete hızlı bir şekilde girmesini arzu ediyoruz” şeklinde konuştu.

Yorumlar

  1. FİLYOS -ESKİPAZAR

    Seçim süresince kullandığınız Filyos projesi ve Eskipazar İhtisas Organize Sanayisi ve Serbest Bölgesi balonlarını Karabüklüler olarak yemedik….260 milyon Avroluk Avrupa Birliği Fonundaki Güney Kıbrıs ve Yunanistanın koyduğu “BLOKELER’in” kalkmadığını,ve de kalkmayacağını herkes biliyor….GAP projesi büyüklüğündeki bu projenin finansmanının güçlüğü nedeniyle KİK(Kamu ihale Kurumu) tarafından beklemeye alındığını herkes biliyor….Gelelim Eskipazar olayına,30 milyon metrekare dediğiniz bu yerin büyüklüğündeki projeden çıka çıka 4 milyon metrekarelik kasaba organize sanayisini ancak projelendirebildiğiniz ortaya çıktı…DAĞ FARE DOĞURDU…..Serbest bölge balonlarını uçurun bakalım…..AKP’nin lastiği patladı….Projeler rafa çoktan kaldırıldı…..Uyutamazsınız halkı….Bitti artık bu türden siyaset ve siyasetçiler…Hadi başka kapıya….

Görüş Bildir

Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.

Yüksek deniz suyu sıcaklıkları denizlerdeki ekosistemi tehdit ediyor

Yayın: 23.09.2023 08:12
Kaynak: AA
Paylaş:
A+ A-

İSTANBUL (AA) – GÜLSELİ KENARLI – Orta Doğu Teknik Üniversitesi (ODTÜ) Deniz Bilimleri Enstitüsü ve ODTÜ İklim Müdürü Prof. Dr. Barış Salihoğlu, Türkiye'yi çevreleyen denizlerde yüzey suyu sıcaklıklarının deniz ekosisteminde değişimlere neden olduğunu, iklime dirençli kentler üzere iklime dirençli deniz ekosisteminin hayata geçirilmesi gerektiğini söyledi.

Küresel sıcaklık ortalamasının rekor düzeylere eriştiği bu yaz, deniz suyu sıcaklıklarında da rekor bedeller kaydedildi.

Türkiye'yi çevreleyen denizlerdeki sıcaklık pahalarını 1984'ten itibaren sistemli olarak ölçen ODTÜ Deniz Bilimleri Enstitüsünün müdürü Salihoğlu, bu yıl ocak ayından bu yana yaptıkları ölçümlerde elde ettikleri bilgilerle ilgili AA muhabirine değerlendirmelerde bulundu.

Ocak ayına deniz yüzey sularının çok yüksek kıymetlerde başladığını bildiren Prof. Dr. Salihoğlu bahar sıcaklıklarının ortalamanın altında kaldığını, yazın yüksek sıcaklıkların gelmesiyle deniz yüzey suyu sıcaklıklarında da en yüksek pahalara çıkışların görüldüğünü belirtti.

Akdeniz'in farklı bölgelerinde, ocak ayında bugüne kadar görülmüş en yüksek sıcaklıklara ulaşıldığına dikkati çeken Salihoğlu, “İskenderun Körfezi'nde ocak ayı ortalaması 18-19 dereceyken bu yıla 20 dereceyle girdik. Mersin Körfezi, Antalya, Fethiye'de de sayılar tıpkı. Kış çok sıcak başladı, buralarda rekorlar gördük.” dedi.

Salihoğlu, ocak ayı ortalama sıcaklığının 8-10 derece olduğu Marmara Denizi'nde bu yılın birinci ayında 12 derece, ortalamanın 8 derece olduğu Batı Karadeniz'de de yeniden 12 derece sıcaklık kıymetine ulaşıldığını kaydetti.

– Yaz devri sıcaklık değerleri

Karadeniz'de temmuz sonu, ağustos ortasında genelde azamî sıcaklıklara ulaşıldığını, Marmara Denizi'nde de Karadeniz'e benzeri bir durum olduğunu anlatan Salihoğlu, şu bilgileri paylaştı:

“Batı Karadeniz'de daha evvel deniz yüzey suyu sıcaklıkları 26 derecenin üzerine çıkmış, bu yıl da 26 derece civarını bulmuş. Ağustos ayı başından itibaren deniz yüzey suyu sıcaklıkları poyrazın tesiriyle düşüşe geçiyor. Doğu Karadeniz'de rüzgarların tesiri daha az, ağustos sonu prestijiyle 27,5-28 derece sıcaklıklar var, bunlara biz anomali diyoruz, görülenin üzerinde sıcaklıklar. Marmara Denizi'nde ise Bandırma ve Erdek'te 24, İzmit Körfezi 23,7 dereceyle, ortalamalarda devam etti ve ağustos başından itibaren görülen önemli poyraz, suların soğumasına ve karışmasına sebep oldu.”

Deniz yüzey suyu sıcaklıklarının Akdeniz ve Ege'de ağustos ayı boyunca en üst düzeylerde seyrettiğini vurgulayan Salihoğlu, “Akdeniz ve Ege'de eylül ortalamalarının üzerinde deniz yüzey suyu sıcaklıklarını bekliyoruz. Marmara ve Karadeniz önemli bir karışım geçirdi, buraların ortalamanın üzerinde sıcaklıklara çıkıp çıkmayacağını bekleyip göreceğiz. El Nino ya da diğer sebeplerden önemli bir sıcak hava dalgası gelmezse sayılar ortalama kıymetlerde devam eder. Doğu Karadeniz'de sıcaklıklar beklenenin üzerinde olabilir.” diye konuştu.

– Isınmanın denizlere etkisi

Salihoğlu, sıcaklık artışlarıyla birlikte denizlerin daha katmanlaşmış bir yapıya dönüştüğünü, yüzeydeki sıcak su daha hafif olduğu için bu suyun denizdeki karışımı azalttığını ve ekosistemi etkilediğini, buharlaşmanın arttığını ve derinlere ulaşan su kütlelerinin değişmeye başladığını tabir etti.

Akdeniz'in ısınmasının, alt katmanını oluşturduğu Marmara'nın derin suyunda ısınmaya sebebiyet verdiğine, Ege Denizi'nin de rüzgar yapısından ötürü iklim değişikliğinde en az etkilenen bölge olduğuna değinen Salihoğlu, Karadeniz'de daha evvel 70-80 metrelerde başlayan ve kalınlığı 150 metreye kadar çıkabilen soğuk orta tabakanın artık görülmediğinin altını çizdi.

Barış Salihoğlu, denizlerdeki değişimler hakkında şu detayları paylaştı:

“Karadeniz’in yüzeyindeki yoğunluk az olduğu için derinle karışım aslında azdı, bu düzgünce artmaya başladı, soğuk orta tabakanın ortadan çıkmasıyla oksijensiz sular giderek yüzeye yaklaşıyor, bu durum şu anda bütün ekosistemi baştan sona değiştiriyor. Esasen kirlilik, balıkçılık, istilacı cinsler baskısı ağır bir deniz, bir de üstüne fizikî değişimler eklediğiniz vakit ekosistemin tüm direncini azaltıyorsunuz. Marmara Denizi'nin direnci çok azalmış durumda, 25 metrenin altında kirlilikten dolayı oksijen azalmıştı, yüzeydeki sıcaklıklar düzgünce artıyor, ekosistemi buraya hapsediyor ve oksijeni azaltıyor. Marmara şu anda marjinal bir noktada, bir eşikte. Hiç istemediğimiz bir noktaya gerçek da kayabilir. Akdeniz'de yapı giderek değişiyor, artan sıcaklıklar Kızıldeniz çeşitlerinin giderek Ege'ye oradan da Marmara ve Karadeniz'e hakikat yayılmasına yol açmış durumda. Deniz üretkenliği kimi bölgelerde artarken birtakım bölgelerde düşmekte. Kıyılarda, bilhassa İskenderun, Mersin Körfezi üzere bölgelerde giderek oksijen düzeylerinde iklim baskısının da tesiriyle azalma görüyoruz.”

– “İklime dirençli deniz ekosistemleri” önerisi

Salihoğlu, alınması gereken tedbirleri ise şöyle sıraladı:

“Bütün denizlerimizdeki kirlilik, avcılık üzere baskıları denetim altına almamız, denizleri planlamamız, müdafaa alanlarını artırmamız lazım yoksa iklime dirençli denizler oluşturamayız. Nasıl 'iklime dirençli şehirler' diyorsak, denizi de tıpkı halde planlayıp iklime dirençli deniz ekosistemlerini hayata geçirmemiz gerekiyor. Hem Akdeniz'in hem Karadeniz'in ekosistemini yansıtan Marmara zati o denli bir yerde ki, burada olacak bir değişim başka denizleri tesirler, öbür denizlerde olacak değişimler de burayı tesirler. Geçmişte bu etkiyi gördük, 'yıkım' ya da 'rejim değişikliğinin' domino taşı tesiri yapması beklenir.”