Karabük Üniversitesi kasım ayında “Sağlıkfest” düzenleyecek

Karabük Üniversitesi kasım ayında “Sağlıkfest” düzenleyecek

Yayın: 18.04.2024 10:29
Paylaş:
A+ A-

Karabük Üniversitesince sağlık alanında yenilikçi yaklaşımlar geliştirmek amacıyla düzenlenecek Sağlık Bilimleri Festivali (Sağlıkfest), Türkiye’deki birçok paydaşın katılımıyla 6-7 Kasım’da yapılacak.

Üniversiteden yapılan açıklamaya göre, Sağlıkfest’in ele alındığı koordinasyon toplantısında konuşan Karabük Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Fatih Kırışık, sağlık alanında yeni yaklaşımlar ortaya konması vizyonu doğrultusunda ilgili birçok paydaşı ortak zeminde buluşturacak festivale ev sahipliği yapmaktan ötürü heyecanlı olduklarını belirtti.

Sağlıkfest’in sadece akademisyenlerin, profesyonellerin ve öğrencilerin bir araya gelmesini sağlamakla kalmayacağını aynı zamanda sağlık alanına dair yenilikçi yaklaşımlar geliştireceğini, mevcut yapıyı geliştiren yenilikçi model tasarımlarının ortaya çıkmasına katkıda bulunacağını anlatan Kırışık, “Sağlıkfest, sektördeki son gelişmeleri takip etmek, deneyimleri paylaşmak ve geleceğin sağlık profesyonellerini buluşturmak için önemli fırsat sunacak.” değerlendirmesinde bulundu.

Kırışık, Sağlıkfest’in yarışma ve festival olmak üzere 2 boyutta düzenleneceğini bildirerek, şunları kaydetti:

“Mesleki, kültürel, sanatsal, eğitsel ve sportif içerikli alan etkinlikleri düzenlenecek. Atölye çalışmaları, tiyatro, müzik ve şiir dinletisi, konser, kültürel etkinlikler, spor turnuvaları; kurumsal paydaşların tanıtım, stant ve sergi uygulamaları; imza, söyleşi ve canlı yayın şeklinde çok sayıda etkinlik planlıyoruz. Katılımcılar, sağlık alanında önemli çalışmalar yapan akademisyenlerden, fikir ve kanaat önderlerinden edinecekleri bilgi ve deneyimlerle sağlık konularında bilgi sahibi olacak.”

Model tasarım yarışmalarıyla gençleri, Türkiye’nin ve dünyanın sağlık alanındaki sorunlarına çözüm üretmeye teşvik edeceklerini aktaran Kırışık, “Sağlıkfest, yarışma boyutunda sağlık alanındaki bulguları, araştırmaları ve gelişmeleri paylaşma imkanı sunuyor, Türkiye Yüzyılı’nda emin adımlarla ilerlememize zemin hazırlamayı amaçlıyoruz. Bu anlamda, gençlerimiz sağlık alanına dair sorunlara çözüm üretecek, tasarladıkları sosyal modelleri proje haline getirerek yarışmalarımıza başvurabilecek.” ifadesini kullandı.

Kırışık, yarışma başvuru süreçleriyle ilgili bilgileri kısa sürede kamuoyuyla paylaşacaklarını kaydetti.

Görüş Bildir

Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.

Çumra Şeker Entegre tesislerinde atıklar ham maddeye dönüştürülüyor

Anadolu Ajansı
Yayın: 30.05.2024 08:45
Paylaş:
A+ A-

İSTANBUL (AA) – Çumra Şeker Entegre Tesisleri bünyesindeki biyoetanol tesisi, atıklardan etil alkol ve gübre üretirken Türkiye'nin şilempe ihtiyacına da önemli ölçüde katkı sağlıyor.

Şirketten yapılan açıklamaya göre, Çumra Şeker Entegre Tesisleri sürdürülebilirlik ve atıkların değerlendirilmesini ön plana alarak her atığı bir diğer tesisin ham maddesi haline getiriyor.

Biyoetanol üretimi sırasında yan ürün olarak elde edilen şilempe, organik gübre üretim tesisinde ham madde olarak kullanılıyor. Bu tesiste, farklı kullanım alanlarına yönelik organik gübre çeşitleri üretiliyor ve piyasaya arz edilen bu gübreler, organik tarımı destekleyerek tarım ürünleri ihracatına da katkı sağlıyor.

Konya Şeker'in ana faaliyeti olan şeker üretiminden elde edilen melas, biyoetanol tesisinin hammaddesi olarak kullanılıyor. Bu yatırım, Türkiye'nin sürdürülebilir endüstri alanındaki en büyük yatırımlarından biri olarak öne çıkıyor.

Türkiye'nin en büyük üretim kapasitesine sahip Çumra Şeker Entegre Tesisleri'ndeki biyoetanol tesisi, şeker üretiminden çıkan melası hammadde olarak kullanarak, fermantasyon ve distilasyon adımları sonrasında etil alkol elde ediyor. Bu süreçte elde edilen şilempe ise organik gübre hammaddesi olarak değerlendiriliyor.

-16 çeşit gübre grubu

Açıklamada görüşlerine yer verilen Çevre ve Biyoetanol Üretim Müdürü Şefika Talibe Deveci, Türkiye’nin şilempe üretimine önemli ölçüde katkı sağladıklarını belirterek, “Sıvı Organik Gübre Üretim Tesisi, şilempeyi değerlendirmek için kurulan bir tesis olarak üretime başladı. Şilempenin iz elementlerle zenginleştirilmesinin bitkiler için çok daha değerli olduğunu gördük. Bugün 16 farklı içerikli gübre grubumuz mevcut.” ifadelerini kullandı.

Deveci, kalsiyum, bor, çinko, fosfor, potasyum, azot, bor ve kükürtlü gibi gübre çeşitleriyle tarıma katkıda bulunduklarını vurgulayarak, “Çiftçilerimizden gelen talepler doğrultusunda da yeni reçeteler hazırlayıp, piyasaya arz etmek için çalışmalarımız devam ediyor.” değerlendirmesine bulundu.

Şilempe'nin birçok alanda kullanıldığına işaret eden Deveci, şöyle devam etti:

“Şilempe, Sıvı Organik Gübre Üretim Tesisimizde, katma değerli son ürün olarak organik ve organomineral gübre haline getirilmektedir. Organik gübre aynı zamanda toprağın yapısını iyileştirir, toprağın su tutma kapasitesini arttırır ve hastalıkların azalması sağlar. Şilempenin diğer bir kullanım alanı biyogaz tesisleridir. Organik atıkların yeşil enerjiye dönüşümü için kıymetli bir girdidir. Biyogaz tesislerinde şilempe kullanılarak çevre dostu elektrik üretimi yapılmaktadır. Bu alanda Türkiyenin birçok noktasında bulunan biyogaz tesisine şilempe tedariği sağlanmaktadır.”

Deveci, Biyoetanol Tesisi bünyesinde üretilen Biovin ve Biovin Plus isimli gübrelerin yanı sıra yeni ürün Biovin Fulvia'nın büyük beğeni topladığını belirtti.

Deveci, “Tarlada ürün denemeleri tamamlanan ve tescil alınan Biovin Fulvia, çiftçilerimiz tarafından en çok tercih edilen ürünlerimizden biri haline geldi. Türkiye’de sadece bizim üretimimiz olan bu ürün, içerik bakımından oldukça zengin ve piyasada muadili yok.” değerlendirmesinde bulundu.

Biovin Fulvia’nın içerdiği fulvik asit sayesinde güçlü bir köklendirici etkiye sahip olduğunun altını çizen Deveci, şunları kaydetti:

“İçeriği 16-17 farklı madde ile zenginleştirilen bu ürünümüz, özellikle şeker pancarı üreten çiftçilerimizi mutlu etti. Uygulama yapılan tarlalarda pancarda hem polar hem de tonaj miktarlarında kayda değer, ciddi artışlar olduğu görüldü. Şeker pancarı dışında farklı tarım ürünlerinde de denediğimiz Biovin Fulvia ürünümüzün etkisini görmediğimiz bir alan olmadı. Çok güzel sonuçlar aldık.”