Bölgenin Sesi Gazetesi
 

Karabük, Zonguldak, Düzce ve Sakarya’da Gazze için camilerde dua edildi

Yayın: 06.11.2023 20:12
Kaynak: AA
Paylaş:
A+ A-

SAKARYA (AA) – Karabük, Zonguldak, Düzce ve Sakarya'daki camilerde, İsrail'in saldırıları sonucu Gazze'de hayatını kaybedenler için dua edildi.

Karabük'te Esentepe Yeşil Camisi'nde “Gazze için duaya duruyoruz” programı gerçekleştirildi.

Yatsı namazı öncesi din görevlileri tarafından Kur'an-ı Kerim okundu ve saldırılarda çoğunluğu çocuk ve kadın hayatını kaybedenler ile saldırı altındaki Gazze halkı için dua edildi.

– Zonguldak

Zonguldak'ın Karadeniz Ereğli ilçesindeki Hatip Camisi'nde yatsı namazı öncesi bir araya gelen vatandaşlar, yaklaşık bir aydır İsrail'in saldırıları altındaki Gazze halkı için ellerini semaya açtı.

Filistinliler için edilen duanın ardından, İlçe Müftüsü Sabri Kütükçü, yaptığı konuşmada, silahsız, masum Filistinlilerin yaşlı, genç, kadın, çocuk demeden şehit edildiklerini belirtti.

– Düzce

Düzce'de de İsrail'in saldırıları sonucu Filistin'de hayatını kaybedenler için camilerde dua edildi.

Kent merkezindeki Cedidiye Camisi'nde yatsı namazı öncesinde yaşamını yitirenler için Kur'an-ı Kerim okundu.

Daha sonra yoğun bombardıman ve ambargo altındaki Gazze'de yaşayan Filistinli Müslümanların kurtuluşu için dua edildi.

– Sakarya

Sakarya'da tarihi Orhan Camisi'nde yatsı namazı öncesi Kur'an-ı Kerim okundu. Daha sonra vatandaşlar Filistin'de hayatını kaybedenler için dua etti.

Görüş Bildir

Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.

19 Mayıs’ta kahverengi kokarca böceği zararlısı ile ilgili bilgilendirme toplantısı

Yayın: 07.12.2023 04:24
Kaynak: AA
Paylaş:
A+ A-

SAMSUN (AA) – 19 Mayıs ilçesinde kahverengi kokarca böceğinin zararları ve alınacak önlemlerle ilgili bilgilendirme toplantısı düzenlendi.

İlçe Tarım ve Orman Müdürlüğü tarafından organize edilen ve Demet Aynan Toplantı Salonu'nda gerçekleştirilen toplantıda, İlçe Tarım ve Orman Müdürlüğü personeli ziraat mühendisi Dilber Sağlam, kahverengi kokarca böceğinin bitkilere verdiği zarar ve alınabilecek önlemler ile ilgili sunum yaptı.

19 Mayıs Kaymakamı İbrahim Civelek, zararlı böcekle mücadele konusunda ilçede yapılan geniş çaplı bilgilendirme toplantıları ve ilaçlama çalışmaları sayesinde zararın en aza indiğini, mücadeleye devam edileceğini belirtti.

İlçe Tarım ve Orman Müdürü Galip Baykal da kahverengi kokarca zararlısına karşı yürütülen çalışmalara devam edeceklerini söyledi.

19 Mayıs Ziraat Odası Başkanı Bayram Konuş ise İlçe Tarım ve Orman Müdürlüğü ile koordineli şekilde zararlı ile mücadele ettiklerini, üreticilere destek olduklarını anlattı.

Sağlam da kahverengi kokarcanın bitkilere sokucu emici ağız yapısıyla zarar verdiğine işaret ederek, “Bu zarar, meyvelerde ve yapraklarda sarı lekeler, meyvelerde çukurlaşma, yaprakların kıvrılması ve dökülmesine neden olabilir. Özellikle meyvelerin olgunlaşma dönemindeki zararı daha fazladır. Bu dönemde meyvelerde kedi yüzüne benzer, meyvenin içine doğru genişleyen zedelenme çürük benzeri doku kayıpları oluşur. Kahverengi kokarcanın zararları sadece bitkisel üretime değil, nadir de olsa insan sağlığına da zarar verebilir. Yaz mevsimi sonunda kışlamak için ev, depo gibi korunaklı alanlara girerler. Bu alanlara girerken üzerlerinde hastalık ve zararlıları taşıyabilirler. Ayrıca kışlama sırasında salgıladıkları kimyasallar, alerjik reaksiyonlara neden olabilir.” ifadelerini kullandı.

Toplantıya İlçe Jandarma Komutanı Üsteğmen Serkan Kalınbacak, 19 Mayıs Belediyesi Veteriner İşleri Müdürü Mahmut Bilgen, 19 Mayıs Muhtarlar Derneği Başkanı Salih Karakartal ile üreticiler katıldı.