Karabük Zübeyde Hanım İl Halk Kütüphanesi geçen yıl 81.648 kişiyi ağırladı

Karabük Zübeyde Hanım İl Halk Kütüphanesi geçen yıl 81.648 kişiyi ağırladı

Yayın: 25.03.2024 14:45
Paylaş:
A+ A-

Türkiye’de bu yıl 60’ıncısı kutlanacak kütüphaneler haftası etkinlikleri 25-31 Mart günleri arasında gerçekleştirilecek.

Karabük Zübeyde Hanım İl Halk Kütüphanesi’nde gerçekleştirilecek etkinlikler ise, 27 Mart çarşamba günü saat 11.00’de başlayacak. Bu özel haftada, Karabük’te bulunan halk kütüphaneleri kapılarını öğrenci gruplarına açıyor. Okulların sınıf gezilerinde kütüphane ziyaretleri yer alıyor. Yine aynı şekilde Safranbolu İlçe Halk Kütüphanesi’nin de ilçedeki okullardan öğrencileri ağırlayacağı öğrenildi.

Kütüphanelerin 2023 yılı istatistikleri

Türkiye’de 2023 yılında kütüphanelerin kullanıcı sayısı 33 milyonu aştı. Ülke genelinde halk kütüphanesi sayısı 1.298 olduğu açıklandı.

Karabük’te Zübeyde Hanım İl Halk Kütüphanesi modern mimarisi ile yeni doğandan en yaşlısına kadar hizmet veriyor. Kent aynı zamanda Türkiye genelinde kadın ve erkek okuma yazma oranının yüksek olduğu iller arasında yer alıyor. Özellikle üniversiteyi kazanan gençlerin sayısı ve yükseköğretimden mezuniyet oranındaki artışı, kentin eğitime ne denli önem verdiğini gözler önüne seriyor.

Karabük’te kadınlar daha çok kitap okuyor

Karabük’te bulunan Zübeyde Hanım İl Halk Kütüphanesi, 2023 yılı verilerine göre oldukça yoğun bir ziyaretçi sayısına sahip oldu. Kütüphanede toplamda 81 bin 648 kişi kitaplardan, süreli yayınlardan, bilgisayar ve internet hizmetlerinden faydalandı. Bu ziyaretçilerin 36 bin 230’u erkek, 45 bin 418’i ise kadın olarak kaydedildi. Ayrıca kütüphanede kayıtlı olan 82 bin 357 kitaba da erişim sağlandığı bilgisi paylaşıldı. Kütüphane, geniş bir okuyucu kitlesine hizmet vermeye devam ediyor.

Kadınların üye sayısı oranı yüzde 57,44 

Kütüphaneye üye olanların sayısı ise 10 bin 665 çocuk ve 16 bin 635 yetişkin ile toplamda 27 bin 300 kişi olduğu belirtildi. Bunlardan 11 bin 618’i erkek, 15 bin 682’si ise kadın olduğu açıklandı. Bu oranlara göre kadınların kütüphaneye üye sayısı yüzde 57,44 olduğu anlaşıldı.

Safranbolu İlçe Halk Kütüphanesi ise 24.529 kişiye kapılarını açtı

Safranbolu İlçe Halk Kütüphanesi’nin 2023 yılı ziyaretçi sayısı ise 24 bin 529 kişi olarak kayda geçti. Kütüphanede her yaş grubundan okuyucuya hizmet verilmesiyle, kitapseverlerin bilgi ve kültür dünyalarını geliştirmeye devam ediyor.

Bebekler kütüphanede

Karabük’te kütüphanelerde, 0-3 yaş, 4-6 yaş gruplarına özel bölümlerin daha fazla ilgi gördüğü de açıklandı. (Esra Oğuzkağan Özkan)

Görüş Bildir

Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.

Şehit Hüsnü Uyan Anaokulu öğrencilerine trafik eğitimi verildi

Anadolu Ajansı
Yayın: 23.04.2024 04:48
Paylaş:
A+ A-

TRABZON (AA) – Trabzon'un Of ilçesindeki Şehit Hüsnü Uyan Anaokulu öğrencilerine trafik eğitimi verildi.

Okulun bahçesine çizilen trafik parkurunda minik öğrenciler trafik işaret ve levhalarını uygulamalı şekilde öğrendi.

İlçe Milli Eğitim Müdürü İdris Kabahasanoğlu ve Şube Müdürü Hasan Tekke, anaokulunu ziyaret ederek eğitimine katılan öğrencilerle sohbet etti.

Kabahasanoğlu, trafik bilincinin önemine işaret ederek, şunları söyledi:

“Ülkemizde yaşanan ölümlü kazaların büyük kısmı trafik bilgisi ve bilincinin yetersizliğinden kaynaklanmaktadır. Bu anlamda geleceğimizin güvencesi ve umudu olan yavrularımızın böylesine anlamlı ve güzel ortamda trafik eğitimi almalarını çok önemsiyoruz. Hayatın her alanında eğitim parolamız ile eğitim çalışmalarına devam ediyoruz. Bu yaşlarda oluşacak bilinçle geleceğe daha umutlu bakıyoruz. Okul idaremizi, öğretmen ve öğrencilerimizi tebrik ediyor, başarılar diliyorum.”