Karabük’te 2023’te 112’ye Yapılan Çağrıların Yaklaşık Yüzde 70’i Asılsız Çıktı

Yayın: 02.02.2024 10:21
Paylaş:
A+ A-

Karabük Valisi Mustafa Yavuz, 2023’te 112 Acil Çağrı Merkezi’ne gelen çağrıların yüzde 69,37’sinin asılsız olduğunu bildirdi.

Valilik Toplantı Salonu’nda kentteki basın mensuplarıyla bir araya gelen Yavuz, Karabüklülerin huzuru, güvenliği, mutluluğu, memnuniyeti ve refahının korunup geliştirilmesinin temel çıkış noktası olacağını belirterek, “Hukuk kuralları içerisinde suç ve suçlularla mücadelemiz kesintisiz ve aralıksız devam edecektir. Terör örgütlerinden organize suç örgütlerine, uyuşturucudan her türlü kaçakçılığa, trafik güvenliğinden kadına ve çocuğa şiddetin önlenmesine kadar mücadelemiz kararlılıkla devam edecektir.” diye konuştu.

Bu kapsamda geçen yıl toplam 9 bin 49 şahsa adli işlem yapıldığını aktaran Yavuz, kolluk birimlerinin operasyon ve çalışmaları kapsamında adli makamlara sevk edilen 252 zanlının tutukladığını, 189’unun adli kontrole tabi tutulduğunu belirtti.

Yavuz, ildeki asayiş olaylarının bir önceki yıla kıyasla yüzde 2,6 oranında artış gösterdiğine değinerek,” Vatandaşlarımızın güvenliği ve suç işlenmesinin önlenmesi için tüm birimlerimizle 24 saat sahada olacağız ve mücadeleye devam edeceğiz. Kişilere ve mal varlığına karşı işlenen suçlarda aydınlatma oranı Karabük’te yüzde 95,9 olup, Türkiye ortalaması yüzde 92,5’in üzerinde orana sahiptir.” şeklinde konuştu.

– “773 kişi sınır dışı edilmek üzere işleme tabi tutuldu”

Yavuz, kolluk birimlerinin göçmen kaçakçılığı ve düzensiz göçle mücadele çalışmaları kapsamında 2023’te bir önceki yıla oranla yüzde 246 artışla 104 kişinin yakalandığını belirterek, bu sayı ile diğer illerden gelen ve işlemleri Karabük’te yapılan 773 kişinin sınır dışı edilmek üzere işleme tabi tutulduğunu kaydetti.

Geçen yıl 33 terör operasyonunda 53 şüphelinin yakalanarak adli mercilere teslim edildiğini aktaran Yavuz, “Ülkemizin birliği, beraberliği ve bağımsızlığı adına tüm terör örgütleri ile mücadelemiz aralıksız ve kesintisiz devam edecektir.” dedi.

Yavuz, uyuşturucu operasyonu sayısının yüzde 18,43 artarak 302’ye yükseldiğini, 151 şüphelinin yakalanarak adli mercilere teslim edildiğini bildirdi.

Geçen yıl yakalanan uyuşturucu miktarları hakkında da bilgi veren Yavuz, şu ifadeleri kullandı:

“2023’te 451,27 gram bonzai, 1 kilo 917 gram metamfetamin, 7 bin 300 sentetik ecza, 1811 adet uyuşturucu hap, 469 kök kenevir, 22 kilo 590 gram kubar esrar, 1 kilo 795 gram toz esrar, 4 kilo 510 gram reçine esrar, 78 kilo 464 gram kenevir tohumu, 37,41 gram eroin, 93 gram skank, 21,49 macun esrar, 125,12 gram marihuana uyuşturucu madde ile çok sayıda uyuşturucu kullanımında kullanılan malzeme ve aparat kolluk kuvvetlerimiz tarafından ele geçirilmiştir.”

Yavuz, geçen yıl 112 Acil Çağrı Merkezi’nde 277 bin 309 çağrının karşılandığını belirterek, konuşmasını şöyle sürdürdü:

“Vatandaşlarımızı özellikle uyuşturucu ve asayiş olayları başta olmak üzere 112 Acil Çağrı Merkezi’ni aramaya davet ediyorum ancak bu konuda bizleri en çok üzen asılsız çağrılardır. 2023’te toplam çağrıların 192 bin 373’ü yani toplam çağrıların yüzde 69,37’sini maalesef asılsız çağrılar oluşturmaktadır. Bu konuda herkesi vatandaşlarımızın can ve mal güvenliği için duyarlı olmaya davet ediyorum.” (AA)

Görüş Bildir

Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.

Başkan Vergili Ovacık’ta AK Parti adayının çekilmesini istedi

Yayın: 03.03.2024 16:56
Paylaş:
A+ A-

Karabük Belediye Başkanı ve Milliyetçi Hareket Partisi Karabük Belediye Başkan adayı Rafet Vergili, Milliyetçi Hareket Partisi Ovacık Belediye Başkan Adayı Neslihan Kaya Karpuz ve İl Genel Meclis üyeleri Muhammer Yağlı ile Hayati Yılmaz’ın aday tanıtım toplantısına katıldı.

Aday tanıtım toplantısında bir konuşma yapan Başkan Vergili, “Ben öncelikle hemen karşımızda duran ittifak ortağımıza sesleniyorum. Siz Ovacık’ta çekilin bizim adayımız seçilsin. Hiç uğraşmayın. Ovacık’ta gerçek belediyecilik zaten 22 senedir sizde. Bu saatten sonra gerçek belediyecilik diye bir şey yok. İttifakız da ısrar etmenin anlamı yok. Biraz önce adayımız bana diyor ki Ovacık’ın girişine bir yer yapalım. Ramazanlarda iftar verelim. Orda kültür merkezi var. Orada iftar vermek için 3.000 TL para isteniyor.

“OVACIK’IN SAHİBİ BÜYÜK İŞİ KÜÇÜK”

Ovacık’ın sahibi büyük işi küçük. Kimse alınmasın kendisi bizim abimiz. İl genel meclisi üyeleri Ovacık’la alakası olmayan, Ovacık’a gelip giden arkadaşlar. Ovacık’ın bir şekilde canlanması lazım. Ben 1978 Güney Köyünden gelip bu caddeden geçtim. O zaman toz topraktı, sonra parke oldu.         Bu yol karayollarının yolu. Karayollarına güçleri yetmeyince, Köy Hizmetlerine parke döşettiriyorlar. O kadar köyün hakkını yiyorlar.

OVACIK’TA SADECE SİYASETTEN İKBAL KAZANMAK VAR”

Ben bugüne kadar bütün ilçelerimizle ilgili her şeyin doğrusunu söyledim. Bir tane hapisanesi, bir tane memuru var. Her gün gelip gidiyor. Birde yol parası alıyor. Maaşta alıyor. Kapatın burayı yada lojmana çevirin ev bulamayan memurlar gidip geleceğine burada kalsın. Böyle düşünceleri hiç yok. Ovacıkta sadece siyasetten ikbal kazanmak var.

İl Genel Meclisi üyeleri ne yapıyorlar? Silah ruhsatı alıp, silah ruhsatına harç vermiyor. Ovacık’a ne yapıyorlar. Bu kadar İl Genel Meclisi üyeleri, bu kadar siyasette ağırlığı olan bir ilçe bir yolu asfaltlatamaz mı? Belediye ne yapsın burada? Ne kadar para alıyor ben biliyorum. Her şey belediyenin yapacağı iş değil.

Önce Kültür Müdürü orayı bu ramazan vatandaşa bedava yapıyorsun, yapmazsan biz size burada neler yapacağız. Zaten vatandaşın cebinde para yok. Dini duyguları yüksek olduğu için cebinde parası olmasada iftar vermeye çalışıyor. Sende kalkıp bunu paraya bağlıyorsun. Bugüne kadar bu spor kompleksinden hangi Ovacıklı faydalandı. Biz Ovacık’ta inşallah seçimi alacağız. Biz seçimi aldıktan sonra ber ramazan bu belediye binasının önüne iftar çadırı kurulacak. Buna inanın.

“EKMEKLE İNSAN TEHDİT EDİLMEZ”

Tabi sizlerinde sıkıntınızı biliyoruz. Çoçuklarınız işe sokulmuş. Seçim zamanı başlayacaklar tehdit etmeye. Hiç kimse korkmasın. Hiç bir şey yapamazlar. Ekmekle insan tehdit edilmez. Bizde hükümetin ortağıyız. Eğer bir tanenize zarar gelsin, gelin Karabük’te benim yakama yapışın. Zarar gelecek adam Karabük Belediyesi’nde iş başı yapacak. Belediye Başkan adayımızı ve İl Genel Meclisi üyelerimizi seçin bakın hizmet nasıl geliyor hep birlikte görelim” dedi.

Aday tanıtım toplantısına Karabük Belediye Başkanı ve Milliyetçi Hareket Partisi Karabük Belediye Başkan adayı Rafet Vergili, Milliyetçi Hareket Partisi Karabük İl Başkanı Cenk Gedikoğlu, Milliyetçi Hareket Partisi Merkez İlçe Başkanı Abdurrahman Meşe, Milliyetçi Hareket Partisi Ovacık Belediye Başkan Adayı Neslihan Kaya Karpuz, İl Genel Meclis üyeleri Muhammer Yağlı ile Hayati Yılmaz, partililer ve çok sayıda vatandaş katıldı.