Karabük’te Demir Tüccarları Can Çekişiyor!

Yayın: 07.02.2024 13:42
Paylaş:
A+ A-

TSO Başkanı Çapraz demir çeliğin başkenti olarak anılan Karabük’te demir ticareti yapan firmaların yılbaşında yürürlüğe giren tevkifat yasası ile birlikte ticaretlerinin durma noktasına geldiğini duyurdu ve ‘ACİL’ koduyla çözüm talep etti

Demir tüccarları can çekişiyor!

Karabük Ticaret ve Sanayi Odası (KTSO) Başkanı Fatih Çapraz demir çeliğin başkenti olarak Karabük’te demir ticareti yapan firmaların yaşadığı zorluklara dikkat çekti.

SÜRDÜRÜLEBİLİR DEĞİL

Başkan Çapraz yılbaşında yürürlüğe giren KDV 2 Tevkifat yönetmeliği ile demir ticareti yapan firmaların faaliyetlerini sonlandırma aşamasına geldiğini hatırlatarak, demir tüccarlarının yanı sıra üreticilerin de stok maliyetlerinin çok yüksek seviyelere çıkacağını bunun da ayrı olarak yaşanacağını ifade etti.

TÜCCARLAR OLMAZSA TEKELLEŞME OLUR

Konunun önemini Ocak ayı faaliyetlerini anlattığı basın açıklamasında dile getiren TSO Başkanı Çapraz şunları söyledi; “Demir ve çelik sektöründe faaliyet gösteren firmalarımızın yüksek cirolarına rağmen çok düşük kâr marjı ile faaliyet göstermektedirler. 01.01.2024 tarihinde yürürlüğe giren KDV 2 tevkifat kısmını önce ödemeyi nakden yapıp takip eden ayda mahsup işleminin yapılacak olmasından dolayı tüm ticaret şimdiden durma aşamasına gelmiştir. 2024 yılında yapılacak olan satışların KDV 2 tevkifat kısmını nakit finans edilmesi gerektiğinden dolayı ilave edilmesi gereken bu yüksek sermaye maliyetinin sektörümüzde düşük kar marjları ile sağlıklı sürdürülebilmesi mümkün olmayacaktır. Demir ticaretimiz bu şartlar altında sürdürülemez olacak, yıllardır dürüst çalışarak vergimizi ödeyerek istihdam yaratarak sektörümüzde üretici ve tüketici arasında köprü ve aynı zamanda da balans görevi gören ekmek kapımız ticareti faaliyetimiz maalesef son bulacaktır. Sektörde önce bizler faaliyetlerimizi zorunlu olarak durdurduktan sonra sektör zincirleme olarak çok zor durumda kalacaktır. Sektörümüzde çok yüksek rakamlarda ihracat şampiyonu olan yüksek üretim ve çok istihdam sağlayan üreticilerimiz de çok olumsuz etkileneceklerdir. Unutmayalım ki sektörümüz aynı zaman da bir maden koludur fiyatlamalar global düzeyde oluşmaktadır o yüzdendir ki tüccarlar arası dahi yatırım maksatlı alımlarda sıklıkla olmakta, tıpkı borsa da halka açık bir şirket misali yatırım amaçlı piyasa ve nihai tüketiciler, tüccarlar aracılığı ile üreticilerimize ciddi finans kaynağı sağlamaktadır. Faaliyetlerimizin durması ile tüccarlarımızın gerek kendilerinin gerekse de nihai tüketici ve yatırım piyasasından toplamış oldukları büyük büyük finans kaynağı üreticilerimizden çıkmış olacaktır. Ayrıca üreticilerimizin stok maliyetleri çok yüksek seviyelere çıkacak onlarda ürünlere tüm artan maliyetleri uygulamak zorunda kalacaklardır. Üreticilerimiz aynı zamanda da büyük toptancı oldukları için operasyonel anlamda tüm tüketicilere ulaşmaları da bir o kadar zor olacak ve zaman isteyecektir. Son nihai tüketicilerimiz ise finans desteği ürün çeşidi, stok desteği ve operasyonel anlamda düşük alımlarda dahi ürüne makul fiyatlar seviyesinde ulaşabilme yeteneğini kaybedecektir ve çok kısa sürede oluşacak ortamdan dolayı artan maliyetler ve zamlarla karşı karşıya kalacak ve sektörde bir çeşit köprü ve balans görevi gören tüccarlar olmayacağı için belki de tekelleşme ile karşı karşıya kalacaklardır. Sektörümüzün sürdürebilirliği açısından tekrar değerlendirebilmesi için öneri ve görüşlerimiz ise aşağıdaki gibidir;

Devletin vergiyi güvenlik altına alması kadar doğal bir şey yoktur fakat bu güvenlik önlemleri yukarıda saydığımız nedenlerle tüm sektörde zincirleme telafisi olmayan olumsuzluklar yaratacağı için eski KDV tebliğinde olduğu şekilde aynı ay içerisinde mahsup işlemlerinin devam etmesi gerekmektedir bunun dışında ise daha değişik uygulamalarla sıkıntıları gidermek mümkündür,

Şu an hali hazırda uygulamaya geçecek olan İDİS sistemi üzerinden takip ve kontrol edilerek, kaynakta vergilendirilme ya da nihai tüketicide vergilendirilme uygulayarak tıpkı otomotiv, sigara ve akaryakıt sektöründe ÖTV benzeri uygulamalarda olduğu gibi şirketlerimize ciroları oranında sermaye oranları belki belli tutarlarda teminat gösterme karşılıkları uygulamaları getirilebilir,

Son olarak burada şu an sadece ilgili dönem aynı üründen kaynaklı ay içinde yapılmış olan alışta doğan 2 nolu KDV ile satıştan doğan 1 nolu KDV ‘nin aynı anda mahsubuna imkân vererek, vergide adalet ve eşitliğin sağlanması adına da önemli bir katkı sağlayacaktır. Ayrıca devletimiz emtianın her el değiştirdiğinde kar kadar KDV, kar kadar kurumlar vergisi, kar kadar gelir vergisi stopajı, damga vergileri ödemelerinden vazgeçmiş olacak sektör üreticiler açısından maliyetlerin yükseltilmesine ya da ihracat yerine ithalata dönülmesine ve demir fiyatlarının artmasına neden olacaktır, ticaretin huzurlu bir ortamda gerçekleşmesi ve fırsat eşitliği prensipleri göz önünde bulundurularak, 1 nolu KDV Beyannamesinden kaynaklı alacağımızın, eskisi gibi aynı aya mahsup edilebilmesi daha verimli olacaktır.” (Halil Kızılyer)

 

Görüş Bildir

Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.

Başkan Vergili Ovacık’ta AK Parti adayının çekilmesini istedi

Yayın: 03.03.2024 16:56
Paylaş:
A+ A-

Karabük Belediye Başkanı ve Milliyetçi Hareket Partisi Karabük Belediye Başkan adayı Rafet Vergili, Milliyetçi Hareket Partisi Ovacık Belediye Başkan Adayı Neslihan Kaya Karpuz ve İl Genel Meclis üyeleri Muhammer Yağlı ile Hayati Yılmaz’ın aday tanıtım toplantısına katıldı.

Aday tanıtım toplantısında bir konuşma yapan Başkan Vergili, “Ben öncelikle hemen karşımızda duran ittifak ortağımıza sesleniyorum. Siz Ovacık’ta çekilin bizim adayımız seçilsin. Hiç uğraşmayın. Ovacık’ta gerçek belediyecilik zaten 22 senedir sizde. Bu saatten sonra gerçek belediyecilik diye bir şey yok. İttifakız da ısrar etmenin anlamı yok. Biraz önce adayımız bana diyor ki Ovacık’ın girişine bir yer yapalım. Ramazanlarda iftar verelim. Orda kültür merkezi var. Orada iftar vermek için 3.000 TL para isteniyor.

“OVACIK’IN SAHİBİ BÜYÜK İŞİ KÜÇÜK”

Ovacık’ın sahibi büyük işi küçük. Kimse alınmasın kendisi bizim abimiz. İl genel meclisi üyeleri Ovacık’la alakası olmayan, Ovacık’a gelip giden arkadaşlar. Ovacık’ın bir şekilde canlanması lazım. Ben 1978 Güney Köyünden gelip bu caddeden geçtim. O zaman toz topraktı, sonra parke oldu.         Bu yol karayollarının yolu. Karayollarına güçleri yetmeyince, Köy Hizmetlerine parke döşettiriyorlar. O kadar köyün hakkını yiyorlar.

OVACIK’TA SADECE SİYASETTEN İKBAL KAZANMAK VAR”

Ben bugüne kadar bütün ilçelerimizle ilgili her şeyin doğrusunu söyledim. Bir tane hapisanesi, bir tane memuru var. Her gün gelip gidiyor. Birde yol parası alıyor. Maaşta alıyor. Kapatın burayı yada lojmana çevirin ev bulamayan memurlar gidip geleceğine burada kalsın. Böyle düşünceleri hiç yok. Ovacıkta sadece siyasetten ikbal kazanmak var.

İl Genel Meclisi üyeleri ne yapıyorlar? Silah ruhsatı alıp, silah ruhsatına harç vermiyor. Ovacık’a ne yapıyorlar. Bu kadar İl Genel Meclisi üyeleri, bu kadar siyasette ağırlığı olan bir ilçe bir yolu asfaltlatamaz mı? Belediye ne yapsın burada? Ne kadar para alıyor ben biliyorum. Her şey belediyenin yapacağı iş değil.

Önce Kültür Müdürü orayı bu ramazan vatandaşa bedava yapıyorsun, yapmazsan biz size burada neler yapacağız. Zaten vatandaşın cebinde para yok. Dini duyguları yüksek olduğu için cebinde parası olmasada iftar vermeye çalışıyor. Sende kalkıp bunu paraya bağlıyorsun. Bugüne kadar bu spor kompleksinden hangi Ovacıklı faydalandı. Biz Ovacık’ta inşallah seçimi alacağız. Biz seçimi aldıktan sonra ber ramazan bu belediye binasının önüne iftar çadırı kurulacak. Buna inanın.

“EKMEKLE İNSAN TEHDİT EDİLMEZ”

Tabi sizlerinde sıkıntınızı biliyoruz. Çoçuklarınız işe sokulmuş. Seçim zamanı başlayacaklar tehdit etmeye. Hiç kimse korkmasın. Hiç bir şey yapamazlar. Ekmekle insan tehdit edilmez. Bizde hükümetin ortağıyız. Eğer bir tanenize zarar gelsin, gelin Karabük’te benim yakama yapışın. Zarar gelecek adam Karabük Belediyesi’nde iş başı yapacak. Belediye Başkan adayımızı ve İl Genel Meclisi üyelerimizi seçin bakın hizmet nasıl geliyor hep birlikte görelim” dedi.

Aday tanıtım toplantısına Karabük Belediye Başkanı ve Milliyetçi Hareket Partisi Karabük Belediye Başkan adayı Rafet Vergili, Milliyetçi Hareket Partisi Karabük İl Başkanı Cenk Gedikoğlu, Milliyetçi Hareket Partisi Merkez İlçe Başkanı Abdurrahman Meşe, Milliyetçi Hareket Partisi Ovacık Belediye Başkan Adayı Neslihan Kaya Karpuz, İl Genel Meclis üyeleri Muhammer Yağlı ile Hayati Yılmaz, partililer ve çok sayıda vatandaş katıldı.