Karabük’te engelli öğrenciler resim ve el sanatları sergisi açtı

Karabük’te engelli öğrenciler resim ve el sanatları sergisi açtı

Yayın: 14.05.2024 15:40
Paylaş:
A+ A-

Karabük’te engelli öğrenciler tarafından yapılan resim ve el sanatları, sergide beğeniye sunuldu.

Engelliler Haftası, kentte çeşitli etkinliklerle kutlanmaya devam ediyor.

Yaşama Sevinci Özel Eğitim Meslek Okulu ve Ortaokulu, Mehmet Mescier Özel Eğitim Uygulama Okulu ve Karabük Belediyesi Özel Eğitim Uygulama Okulu öğrencileri, bu kapsamda hazırladıkları resim ve el sanatlarını, sergi açarak meraklılarıyla buluşturdu.

Kent merkezindeki alışveriş merkezinde açılan “Farklılığım Benim Gücüm!” sergisi, ziyaretçilerden büyük beğeni topladı.

Açılışa, Vali Yardımcısı Mustafa Şahin, İl Milli Eğitim Müdürü Nevzat Akbaş, kurum müdürleri, Türkiye Sakatlar Derneği Karabük Şube Başkanı Muhittin Yılmaz, öğretmenler, öğrenciler ve vatandaşlar katıldı.

Sergi alanını gezen protokol üyeleri, resimler ve ürünler hakkında bilgi aldı.

Daha sonra alışveriş merkezinin alt katında özel öğrenciler tarafından piyano dinletisi, halk oyunu ve dans gösterilerinin sunulduğu, solo şarkıların seslendirildiği program icra edildi.

Etkinlikte konuşan İl Milli Eğitim Müdürü Akbaş, güçlü millet olmanın en önemli göstergesinin engelli-engelsiz tüm vatandaşların bilgi, beceri ve yeteneklerini rahatça ortaya koyabilecekleri ortama sahip olmaları olduğunu vurguladı.

Her insanın dünyaya farklı özelliklerle geldiğini belirten Akbaş, “Herkesin kendine has fiziksel, duygusal ve sosyal yapısı vardır. Herkes için gerekli olan eğitim, özel çocuklarımızın sosyalleşmesi ve kendilerini gerçekleştirmesi açısından büyük önem arz etmektedir.” dedi.

Program, hatıra fotoğrafı çekilmesiyle sona erdi.

Haber videosu için TIKLAYINIZ!

Görüş Bildir

Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.

Hygieia’ya atfedilen heykel başı bulundu

Yayın: 21.05.2024 16:07
Paylaş:
A+ A-

Laodikya Antik Kenti’nde hijyen ve sağlık tanrıçası Hygieia’ya atfedilen heykel başı bulundu

UNESCO Dünya Miras Geçici Listesi’nde yer alan Laodikya Antik Kenti’nde antik dönemde temizlik ve sağlık tanrıçası olarak bilinen Hygieia’ya atfedilen heykele ait baş bölümü gün yüzüne çıkarıldı.

Geçmişi milattan önce 5500’lü yıllara uzanan Laodikya’da Kültür ve Turizm Bakanlığının yürüttüğü Geleceğe Miras Projesi kapsamında kazı ve restorasyon çalışmaları, Prof. Dr. Celal Şimşek başkanlığında devam ediyor.

Milattan önce 2’inci yüzyıla tarihlenen Batı Tiyatrosu sahne binasındaki kazı çalışmalarında 2 bin 100 yıl öncesine ait irili ufaklı çok sayıda heykel parçası bulundu.

Bu heykeller arasında bulunan sağlık ve hijyen tarnıçası Hygieia’a atfedilen heykel başı ise ticaret kenti olarak bilinen Laodikya’nın aynı zamanda bir tıp okuluna sahip olduğu tezini güçlendirdi.

Kazı Başkanı Prof. Dr. Şimşek, AA muhabirine yaptığı açıklamada, batı tiyatrosundaki kazıların heyecan verici sonuçlar verdiğini ifade etti.

Kazılarda antik çağda tıp tanrısı Asklepios’un kızı olan sağlık ve temizlik tanrıçası Hygieia heykelinin baş bölümünün gün yüzüne çıkarıldığını dile getiren Şimşek, heykelin kalan bölümü bulmak için çalışmaların devam ettiğini söyledi.

İnce işçilikli bir eser

Hygieia’nın hijyen kelimesinin kökeni olduğunu, o dönemde bu tanrıçanın hastalıklara deva bulduğu inancının var olduğunu aktaran Şimşek, birçok kaynakta Laodikya ve çevresinde bir tıp okulu bulunduğuna yönelik bilgiler bulunduğunu, bu heykel başının bu savı desteklediğini aktardı.

Şimşek, “Bu tıp okulunda yetişen birçok doktordan antik kaynaklar söz ediyor. Hristiyanlığın yayıldığı dönemde bir göz merheminden söz ediliyor. Dolayısıyla göz doktorlarının da çok önemli olduğunu biliyoruz. Bu yönüyle Hygieia heykeli çok önemli.” dedi.

Heykel başının yaklaşık 2 bin 100 yıllık olduğunun tahmin edildiğini, özel bir işçilikle yapıldığının görüldüğünü ifade eden Şimşek, şöyle konuştu:

“Normal boyutlardan biraz büyük olduğunu düşündüğümüz bir baş. İnce gözenekli, beyaz mermerden yapılmış. Bu bölgede tıbbın ne kadar önemli olduğunu, sağlıkla ilgili özellikle de önemli doktorların olduğunu zaten antik kaynaklardan biliyorduk. Yakın bir tarihte ben ümit ediyorum heykelin alt bölümü de bulunacak. Buradaki tıp faaliyetleri olduğunu destekler şekilde sağlık tanrıçası Hygieia’nin heykel başını bulmamız gerçekten bizi kazı ekibi olarak çok heyecanlandırdı.

Bir de erken döneme ait bir baş olması itibarıyla bizi çok heyecanlandırdı. Özellikle de Geç Helenistik ve İmparator Augustus dediğimiz yani klasik sanatın tekrar canlandırıldığı çok ince işçilikli bir eser olması bakımından önemli diye düşünüyorum.”