Hıdırellez Bayramı: İnançlar, Dilekler ve Eğlenceler

Hıdırellez Bayramı: İnançlar, Dilekler ve Eğlenceler

Yayın: 06.05.2024 13:14
Paylaş:
A+ A-

Hıdırellez, Türk kültüründe Orta Asya, Balkanlar ve Anadolu’da Türklerin geleneksel olarak kutladığı bahar bayramı olarak kutlanıyor. UNESCO’nun, İnsanlığın Somut Olmayan Kültürel Mirası Temsili Listesi’ne kaydedilen Hıdırellez, yüzyıllardır eğlenceli etkinliklerle insanları bir araya getiriyor.

Hıdırellez, inanışa göre darda kalanların yardımcısı Hızır ile denizlerin hâkimi İlyas Peygamberlerin dünyaya bolluk ve bereket dağıtmak için yeryüzüne inerek buluştukları gün olarak kabul ediliyor. Hızır’ın temiz olan evlere uğrayarak bolluk bereket getireceğine inanıldığından dolayı evler temizlenir, yiyecek ve içecekler hazırlanır, renkli kıyafetler giyinilir, süslenilir, dilekler hazırlanır, yakılan ateşin üzerinden atlanır.

Bir çok sembolik eğlence uygulanır. Sembolik yakılan ateşin üzerinden atlarken dilekler tutulur. Bu yıl ateş yakamayanların, bahçesi olmayanların ya da sokağa çıkamayanların evlerinde küçük bir mum yakıp üzerinden atlayanlarında olduğu görüldü. Vatandaşlar, baharın gelişini sosyal medya hesaplarından kutlama mesajları yazarak yaşattı.

Karabük’te, 5 Mayıs’ta vatandaşların çoğu türbeleri ziyaret etti. Baharın gelmesiyle mezarlıklar temizlendi. Ardından çiçekler ve fidanlar dikildi. Türbelerde, bahçelerde temizlikler yapıldı. Bahar bayramında çocuğu olmayan kadınlar çocuk, sağlık, erkekler sıfır araba, bol kazanç ve bereket diledi, çocuklar da telefon ve tablet çizerek bahar bayramını coşkuyla karşıladı. Sembolik ateşler yakıldı, dilekler tutularak ateşin üzerinden atlandı.

Hazırlanan dilekler kâğıtlara yazıldı ya da toprağa bir çubukla çizildi. Küçük keselere koyulan madeni para, gül ağacının dalına bağlandı. 5 Mayıs gecesi keseye koyulan bozuk parayı gül dalına asıp, sabah keseden çıkararak, cüzdanınıza koyduğunuzda tüm yıl paranızın çoğalacağına inanılır. Bir başka geleneksel eylem de; salıncakta 3 defa sallanmak olarak biliniyor. Böylece devinim başlatabilir, gitmesini istediğimiz şeyle, gelmesini istediğimiz şeyin yer değiştirdiğini düşünerek, hayatınızda memnun olmadığımız bir şeylerden kurtulmaya niyet eder, eğlenceli bir etkinlikte niyetleriniz kadar sallanmaya ya da zıplamaya başlanır. Hıdırellez’in amacı, baharın gelişini kucaklamak, yeni uyanan doğanın içerisinde özellikle çimlerde yuvarlanarak da bir devinim, dönüşüm başlamış olur. Güzelleşmek için; haşlanmış yumurtayı yüzünüze sürmek, her işin hızlı gerçekleşmesi için; ısırgan otunu ayaklara vurmak, sağlıklı kalmak için ise; yedi gün ya da bir yıl boyunca hazırlanan Marteniçka adı verilen bilekliğin bileğe takılması, yapılabilecek eylemler arasında yer alıyor. Sosyal medyadan birçok vatandaşın da kısa videolarla baharın gelişini birbirinden farklı etkinliklerle evde, balkonda kutladığı görüldü. Rengârenk giyinmenin önemine değinen birçok kişi, ip atlama, salıncakta sallanma, mani söyleme gibi çeşitli etkinlikler yaptı. Yakılan ateşlerin üzerinden atlama da kutlama eğlenceleri arasında yer aldı. Baharın habercisi, bitkilere can veren, zorda, darda kalanlara yardım edilen Hıdırellez’de yeryüzünün yeşillendiğine, bolluk ve bereket geldiğine inanılıyor, böylece bayram havasında kutlanıyor. Gazetemiz olarak Hıdırellez’in, dünyaya barış ve geçim kaynaklarında bolluk, bereket getirmesini temenni ederiz. (Esra Oğuzkağan Özkan)

Görüş Bildir

Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.

Aras Kargo’ya “En İyi E-Ticaret Deneyimi Yaşatan Kargo Şirketi” ödülü

Anadolu Ajansı
Yayın: 30.05.2024 04:52
Paylaş:
A+ A-

İSTANBUL (AA) – Aras Kargo, e-ticaretin en iyilerinin ödüllendirildiği ECHO Awards'ta 5'inci kez kargo sektöründe “En İyi E-Ticaret Deneyimi Yaşatan Şirket Ödülü”ne layık görüldü.

Şirketten yapılan açıklamaya göre, Aras Kargo, bu yıl altıncısı gerçekleştirilen ve “E-Ticaretin En İyileri”nin belirlendiği ECHO Awards'ta, Marketing Türkiye ve Akademetre Research and Strategic Planning işbirliğiyle, kargo kategorisinde bir kez daha ödül aldı.

Markaların başarılarının taçlandırıldığı “ECHO Awards ödülleri”, İstanbul'da bir otelde düzenlenen törenle sahiplerini buldu.

– “Kişiselleştirilmiş hizmetler vermeye odaklandık”

Açıklamada törendeki konuşmasına yer verilen Aras Kargo İnsan Kaynakları Genel Müdür Yardımcısı Selda Özacar, Aras Kargo olarak, ilk günden itibaren müşterilerin beklenti ve memnuniyetine öncelik verdiklerini hizmetlerinin yelpazesini bu doğrultuda geliştirdiklerini belirtti.

Özacar, e-ticaret ekosisteminde, teslimat ve iade noktasında kargo sektörünün önemli rol üstlendiğini aktararak, “Biz de son yıllarda değişen tüketici beklentilerini karşılamak için hizmetlerimizi ileri taşımak üzere önemli yapısal ve teknolojik yatırımlar gerçekleştirdik. Büyük verinin yapay zeka ile işlenmesine ve bu sayede kişiselleştirilmiş hizmetler vermeye odaklandık. Ülkemizin dört bir yanına ulaşmakla kalmayarak yurt dışına açılıp teknoloji ihraç eden çok dinamik bir yapı inşa ettik.” açıklamalarında bulundu.

E-ticaretin en önemli bileşenlerinden birinin teslimat sürecinde esneklik ve kişiselleştirme olduğuna dikkati çeken Özacar bu doğrultuda, kargo teslimatlarını zaman ve mekandan bağımsız esnek bir modele taşımak için yeni ürünlere yatırımlar yapmaya devam ettiklerini aktardı.

Özacar, Aras Rotalama Platformu ile müşterilerinin, kargolarını canlı olarak takip ederek kargonun teslimin zamanını değiştirebildikleri bilgisini paylaşarak, şunları kaydetti:

“Bu sayede müşteriler kargosunu Aras Burası esnaf ve dolap noktalarımıza, komşusuna ya da istediği şubemize yönlendirebiliyor. Aras Kargo olarak, teknoloji yatırımlarını genişletirken hızlı ve pratik çözümler geliştirmeyi sürdüreceğiz. E-ticaret ekosisteminin güvenilir ve etkili bir iş ortağı olarak konumlandığımız ve bu yıl 5'inci kez aldığımız ödül için mutluyuz. Bu başarımızda büyük emekleri olan çalışma arkadaşlarıma ve e-ticaret tarafındaki iş ortaklarımıza teşekkür ediyorum.”