Bölgenin Sesi Gazetesi
 

Karabük’te kira fiyatları kontrolden çıktı!

Yayın: 19.09.2023 16:11 |Güncelleme: 20.09.2023 16:19
Paylaş:
A+ A-

Artan kira fiyatları nedeniyle ülke genelinde yaşanan sıkıntılar güncelliğini korurken Karabük’te değerinin üstünde istenen kira bedelleri gündem olmaya devam ediyor.

1+1, 2+1 DAİRELER 10 BİN

Kahramanmaraş merkezli depremlerin ardından Büyükşehirlerdeki talep fazlalığının da etkili olduğu bu durum karşısında vatandaşlar ceplerindeki paraya göre ev bulmakta zorlanıyor. Karabük’te özellikle öğrencilerin yoğun olarak yaşadığı 100. Yıl ve Beşbinevler mahallelerinde en az kira fiyatı 10 bin liraya dayandı.

3+1 DAİRE 14 BİN

Son olarak Beşbinevler Bahçelievler mahallesinde 3+1 daireye 14 bin lira aylık kira istenmesi tepkilere yol açtı. Sosyal medyada gündem olan ilan ile ilgili bir sosyal medya kullanıcısı, “Allah tan korkun!!! Karabük gibi bir yerde 14.000 tl kiralık ev mi olur bunları hiç mi denetleyen kimse yok.. Vicdansızlarrr  Bunu neden paylaştım. Bende bir kiracıyım öyle algı yaptılar ki Karabük’te vicdansızlar. Ev sahibim benden bugün öyle bir kira artışı istiyor ki ben ne yapacağımı bilemedim devletimiz gereğini yapsın vicdansızlara” dedi.

Kahramanmaraş merkezli depremlerin ardından Türkiye genelinde kira bedellerinin hızla yükseldiğini kaydeden vatandaşlar, emekli ve işçi kenti olan Karabük’te kira bedellerinin büyük şehirleri aratmayacak oranlara yükselmesine sert tepki gösterdiler.

MUHTARDAN ‘VİCDAN ÇAĞRISI’

Üniversite öğrencilerinin en yoğun yaşadığı 100. Yıl Mahallesi’nin Muhtarı Bayram Marul, kiralık ev sorununun had safhada olduğunu belirterek “Allah öğrencilerimizin yardımcısı olsun” dedi.

Ev sahiplerine vicdan çağrısında bulunan Marul, “Ev sahiplerinin biraz vicdanlı olmaları lazım. Öğrenciler elimize düştü dememeliler. Bu öğrenciler bizim geleceğimiz, hepimizin çocuğu var” diye konuştu.

 

Yorumlar

  1. Seyfi

    Kiraların yüksek olmasının temeli konut fiyatlarının yüksek olması. Adam 3 milyonluk evi 3000.tl ye kiraya vermez tabiki

Görüş Bildir

Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.

19 Mayıs’ta kahverengi kokarca böceği zararlısı ile ilgili bilgilendirme toplantısı

Yayın: 07.12.2023 04:24
Kaynak: AA
Paylaş:
A+ A-

SAMSUN (AA) – 19 Mayıs ilçesinde kahverengi kokarca böceğinin zararları ve alınacak önlemlerle ilgili bilgilendirme toplantısı düzenlendi.

İlçe Tarım ve Orman Müdürlüğü tarafından organize edilen ve Demet Aynan Toplantı Salonu'nda gerçekleştirilen toplantıda, İlçe Tarım ve Orman Müdürlüğü personeli ziraat mühendisi Dilber Sağlam, kahverengi kokarca böceğinin bitkilere verdiği zarar ve alınabilecek önlemler ile ilgili sunum yaptı.

19 Mayıs Kaymakamı İbrahim Civelek, zararlı böcekle mücadele konusunda ilçede yapılan geniş çaplı bilgilendirme toplantıları ve ilaçlama çalışmaları sayesinde zararın en aza indiğini, mücadeleye devam edileceğini belirtti.

İlçe Tarım ve Orman Müdürü Galip Baykal da kahverengi kokarca zararlısına karşı yürütülen çalışmalara devam edeceklerini söyledi.

19 Mayıs Ziraat Odası Başkanı Bayram Konuş ise İlçe Tarım ve Orman Müdürlüğü ile koordineli şekilde zararlı ile mücadele ettiklerini, üreticilere destek olduklarını anlattı.

Sağlam da kahverengi kokarcanın bitkilere sokucu emici ağız yapısıyla zarar verdiğine işaret ederek, “Bu zarar, meyvelerde ve yapraklarda sarı lekeler, meyvelerde çukurlaşma, yaprakların kıvrılması ve dökülmesine neden olabilir. Özellikle meyvelerin olgunlaşma dönemindeki zararı daha fazladır. Bu dönemde meyvelerde kedi yüzüne benzer, meyvenin içine doğru genişleyen zedelenme çürük benzeri doku kayıpları oluşur. Kahverengi kokarcanın zararları sadece bitkisel üretime değil, nadir de olsa insan sağlığına da zarar verebilir. Yaz mevsimi sonunda kışlamak için ev, depo gibi korunaklı alanlara girerler. Bu alanlara girerken üzerlerinde hastalık ve zararlıları taşıyabilirler. Ayrıca kışlama sırasında salgıladıkları kimyasallar, alerjik reaksiyonlara neden olabilir.” ifadelerini kullandı.

Toplantıya İlçe Jandarma Komutanı Üsteğmen Serkan Kalınbacak, 19 Mayıs Belediyesi Veteriner İşleri Müdürü Mahmut Bilgen, 19 Mayıs Muhtarlar Derneği Başkanı Salih Karakartal ile üreticiler katıldı.