Karabük’te Muhtemel Eğitim Süresinde Düşüş

Karabük’te Muhtemel Eğitim Süresinde Düşüş

Yayın: 04.10.2023 14:32 |Güncelleme: 27.12.2023 16:40
Paylaş:
A+ A-

Türkiye genelinde muhtemel eğitim süresinin en düşük olduğu iller arasında Karabük‘te yer aldı.

Türkiye İstatistik Kurumu’nun (TÜİK) açıkladığı verilere göre yüzde 6,3’lük oranla Karabük muhtemel eğitim süresinin en çok düşüş gösterdiği iller arasında yer aldı. Verilere göre muhtemel eğitim süresinin 2018-2022 yılları arasında en çok artış gösterdiği ilk beş il sırasıyla yüzde 8,2 ile Çankırı, yüzde 5,8 ile Gümüşhane, yüzde 5,2 ile Ağrı, yüze 5,0 ile Van ve yüzde 3,5 ile Ardahan oldu. TÜİK’in açıklamalarında muhtemel eğitim süresinin en çok düşüş gösterdiği iller sırasıyla yüzde 7,2 ile Eskişehir ve Antalya, yüzde 6,8 ile Düzce ve Isparta, yüze 6,3 ile de Karabük ve Edirne oldu. Erkeklerde sırasıyla Bayburt, Karabük, Ankara ve Erzurum izlerken, kadınlarda sıralama Karabük, Ankara, Eskişehir ve Artvin oldu.

Muhtemel Eğitim Süresi (MES), ilkokul itibarıyla eğitim hayatına başlayan bir bireyin, eğitimde geçirmesi muhtemel yıl sayısını ifade ediyor.
Türkiye İstatistik Kurumu’nun (TÜİK) açıkladığı verilere göre ülke genelinde ilkokula başlama çağındaki bir bireyin en yüksek eğitim seviyesini tamamlayana kadar eğitim hayatında geçirmesi muhtemel süre 2022 yılında 18,2 yıl oldu. İlkokul çağındaki bir bireyin ortaöğretimi tamamlayana kadar eğitimde geçirmesi muhtemel süre ise 12,7 yıl oldu. Okul öncesi eğitimde muhtemel eğitim süresi 2018-2022 yılları için yüzde 32,5 artış gösterdi. Muhtemel eğitim süresinin erkeklerde en düşük olduğu iller Ağrı, Şırnak, Muş ve Şanlıurfa olarak belirlendi. MES’in en düşük olduğu iller kadınlarda ise sırasıyla Şanlıurfa, Muş ve Şırnak oldu. (Esra Oğuzkağan Özkan)

Görüş Bildir

Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.

Kastamonu’da devrilen otomobildeki baba ve oğlu yaralandı

Anadolu Ajansı
Yayın: 23.06.2024 16:52
Paylaş:
A+ A-

KASTAMONU (AA) – Kastamonu'da refüje devrilen otomobildeki baba ve oğlu yaralandı.

Kastamonu-Taşköprü yolu 2. kilometrede Tayfun Acar yönetimindeki 34 EEL 382 plakalı otomobil refüje devrildi.

Kazada sürücü Tayfun Acar ile oğlu Mehmet Acar yaralandı.

Yaralılar, ambulansla Kastamonu Eğitim ve Araştırma Hastanesine kaldırıldı.