Karabük’te Sessiz Sedasız Kongre Yaptılar

Yayın: 08.02.2024 13:15
Paylaş:
A+ A-

Sessiz sedasız kongre yaptılar

Türkiye Emekliler Derneği Karabük Şubesinin olağan genel  kurulu 7 Şubat Çarşamba günü yapıldı. Olağan genel kurulda Celal Bulut tekrar dernek başkanı seçilmesine rağmen, sessiz sedasız bir kongrenin yapılması tepkilere yol açtı. Daha önceki genel kurullarda kongrenin yapılacağı tarih ve yeri gerek sosyal medya hesaplarından gerekse basın aracılığı ile emeklilere duyurulurken,  son yapılan genel kurulun sessiz sedasız yapılmasına bir anlam verilemedi.

EMEKLİ ŞEHRİNDE EMEKLİNİN KONGREDEN HABERİ YOK

Karabük’te ki nüfusun çoğunluğunu oluşturan emekli şehri Karabük’te emekliler derneğinin kongresinden haberdar olmaması kamuoyunda çeşitli yorumlara yol açarken, bazı emeklilerde “üyesi olduğumuz derneğimizin kongresinden niçin haberimiz olmuyoruz”  şeklinde soru yönettiler.

99 KİŞİ OY KULLANDI

Türkiye Emekliler Derneği Genel Başkanı Kazım Ergün’ün de katıldığı genel kurulda binlerce üyesi olan emekliler derneğinin seçiminde 99 emeklinin oy kullandığı öğrenildi.

BİZİ YOK SAYDILAR

Haber merkezimizi arayan ve derneğe üye olan emekliler “dernek başkanımız bizleri yok saydı” diyerek tepkilerini dile getirdiler.  Dernek üyesi emekliler; “Celal Bulut Başkanımız sessiz sedasız bir kongre yapıyor. Belki karşısına aday çıkmayabilirdi. Fakat bizler sıkıntılarımızı daha geniş bir şeklide kongrelerimizde dile getirebiliyoruz. Fakat bize bu imkanı dahi vermediler. Önümüzde bir yerel seçim var yoksa başkanımız siyasete gireceği için bir şeylerden mi çekindi. Daha önceki genel kurullarımıza tüm siyasi parti yöneticileri davet edilir ve burada biz emeklilere görüşlerini beyan ederlerdi. Sanki bir aile şirketinin gene kurulu yapılırcasına kongre yapılıyor” dediler

BAŞKAN BULUT’UN AÇIKLAMA YAPMASI BEKLENİYOR

Yapılan kongrede tekrar Türkiye Emekliler Derneği Karabük Şube Başkanlığına seçilen Celal Bulut’un sessiz sedasız kongre yapması konusunda bir açıklama bekleyen dernek üyesi emekliler “ Madem kongremizin yapılacağı tarih ile ilgili daha önceden bir açıklama yapılmadı. Belki, dernek başkanımız Celal Bulut niçin böyle bir kongre yapmayı tercih ettiğini kamuoyuna açıklar da bizlerde bilgilenmiş oluruz” dediler. (Halil Kızılyer)

 

Görüş Bildir

Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.

Ordu’da kahverengi kokarca ile mücadelede 4 ayda 40 bin nokta ilaçlandı

Anadolu Ajansı
Yayın: 03.03.2024 04:48
Paylaş:
A+ A-

ORDU (AA) – HAYATİ AKÇAY – Ordu'da fındık bahçelerinde popülasyonu artan kahverengi kokarca zararlısının bulunabileceği kışlaklarda ilaçlama çalışmaları devam ediyor.

Kent genelinde geçen yıl popülasyonunun arttığı gözlemlenen ve kışı kullanılmayan evlerin yanı sıra çatı aralarında ve serender gibi yerlerde geçirdikleri tespit edilen kahverengi kokarcanın yeniden yayılmasını önlemek amacıyla Ordu Valiliği tarafından bir süre önce eylem planı hazırlandı.

Eylem planı kapsamında, İl Tarım ve Orman Müdürlüğü ekiplerince mahallelerde üreticilere yönelik yaklaşık 400 bilgilendirme toplantısı düzenlendi.

Hava sıcaklığının mevsim normallerinin üzerinde seyretmesi nedeniyle zararlının yeniden hareketlenmesini önlemeye çalışan ekipler, kışlaklarda ilaçlamayı sürdürüyor.

Kasımdan itibaren 40 bin noktada yapılan ilaçlama ile kahverengi kokarcanın popülasyonunun çoğalmasını önlemek amaçlanıyor.

Ordu İl Tarım ve Orman Müdürü Kemal Yılmaz, AA muhabirine, özellikle sahil kesimindeki ilçelerde yoğun şekilde görülen kahverengi kokarcanın, başta fındık olmak üzere diğer tarım ürünlerine zarar verdiğini söyledi.

Zararlının, havanın soğuk olduğu döneminde kışlak olarak tabir edilen kullanılmayan evler, odunluk ve serender gibi yerlere çekildiğini belirten Yılmaz, “Ancak içinde bulunduğumuz günlerde mevsim normalleri üzerinde seyreden hava sıcaklıkları nedeniyle kahverengi kokarcalar yeniden uçuşa geçerek görülmeye başlandı. Bu dönemde yapacağımız etkin mücadele fındığın kahverengi kokarca tehdidinden kurtulması için çok büyük önem arz ediyor.” dedi.

Yılmaz, bu dönemde kahverengi kokarca ile kışlaklarından çıkmadan mücadele yapılması gerektiğine işaret ederek, “Fındığa zarar veren kahverengi kokarcanın bahçelere yeniden dağılımını önlemek için mücadele başlatıldı. Amacımız, kokarcaların kışlağın dışına çıkmadan yayılmasını önlemek.” diye konuştu.

– “Mücadelemiz kararlılıkla devam ediyor”

Üreticilerin de desteğiyle zararlının tespit edildiği noktalarda ilaçlama yapıldığını anlatan Yılmaz, özellikle şehir merkezlerinde yaşayanların bu dönemde serender, odunluk ve kullanmadıkları evlerini kontrol ederek, kahverengi kokarcayla mücadeleye katılmalarını istedi.

Kemal Yılmaz, bu dönemde yeteri kadar yapılmayan mücadelenin zararlının popülasyonunun artmasına neden olabileceğini vurgulayarak “Aksi takdirde bir kokarcanın ergin dişisi 150-200 yavru yapıyor. Bu da mücadele etmediğimiz takdirde bir tane kahverengi kokarcadan önümüzdeki günlerde 150-200 birey oluşabileceği anlamına gelmektedir. Bu da işimizi daha da zorlaştıracaktır.” ifadelerini kullandı.

Üreticilerin kahverengi kokarcaları gördükleri yerde toplayıp imha ederek mücadeleye destek verebileceklerinin altını çizen Ordu İl Tarım ve Orman Müdürü Yılmaz, şu değerlendirmede bulundu:

“Böceklerin görüldüğü alanlar kullanılmayan alanlarsa üreticilerimizin ilaçla mücadele yaparak imha etmeleri mümkün. Amacımız kahverengi kokarcaları bulundukları yerde imha ederek sahaya yayılmalarını önlemek. Bunu başardığımız takdirde önümüzdeki dönemde bu zararlının başta fındık olmak üzere tarımsal ürünlere vereceği zararı minimize etmiş oluruz.

Eğer bunu başaramazsak çoğalan kokarcalar karşısında işimiz çok daha zorlaşmış olacak. Ordu'da şimdiye kadar bu böceğin yoğun olarak görüldüğü ev, serender ve odunluk gibi 40 bin noktada ilaçlama çalışması gerçekleştirdik. Bunu yaparak da çok ciddi bir mücadele örneği sergiledik. Bu mücadelemiz kararlılıkla devam ediyor.”