Karadeniz Havzasında Sınır Ötesi İşbirliği Programı bilgilendirme toplantısı yapılacak

Karadeniz Havzasında Sınır Ötesi İşbirliği Programı bilgilendirme toplantısı yapılacak

Anadolu Ajansı
Yayın: 16.05.2024 12:12
Paylaş:
A+ A-

KASTAMONU (AA) – Kastamonu'da 25 ilin katılımı ile Karadeniz Havzasında Sınır Ötesi İşbirliği Programı bilgilendirme toplantısı yapılacak.

Kuzey Anadolu Kalkınma Ajansı (KUZKA) tarafından yapılan yazılı açıklamada, Karadeniz Havzasında Sınır Ötesi İşbirliği Programına dahil şehirlerden olan Kastamonu'da, programın ulusal otoritesi Avrupa Birliği Başkanlığı işbirliğinde 16 Mayıs tarihinde bilgilendirme toplantısı düzenleneceği bildirildi.

Toplantının KUZKA Konferans Salonu'nda yarın yapılacağı belirtilen açıklamada, şunlar kaydedildi:

“Toplantıya, programa dahil olan 25 ilin merkezi yönetimin yerel teşkilatları, yerel yönetimler, kamu hukukuna tabii kuruluşlar, eğitim ve araştırma kurumları ile kar amacı gütmeyen kuruluşların temsilcileri doğrudan katılabilecekler. Toplantıda, 'Sınır Ötesi İşbirliği Programları-Interreg', 'Karadeniz Havzasında Sınır Ötesi İşbirliği Programı', Karadeniz Havzası Programı İkinci Teklif Verme Çağrısı Kuralları, Ortaklık Kurulması ve Hibe Başvuru Paketi ve Proje Başvuru Süreci ve Dikkat Edilmesi Gereken Hususlar'ı içeren 5 başlık altında gerçekleştirilecek oturumlarla katılımcılara program hakkında bilgiler verilecek. Toplantı sonunda ise katılımcıların programa ilişkin değerlendirme ve soruları alınacak. “

Programın İstanbul, Tekirdağ, Edirne, Kırklareli, Kocaeli, Sakarya, Düzce, Bolu, Yalova, Zonguldak, Karabük, Bartın, Kastamonu, Çankırı, Sinop, Samsun, Tokat, Çorum, Amasya, Trabzon, Ordu, Giresun, Rize, Artvin ve Gümüşhane illerini kapsayacağı aktarılan açıklamada, “Programın 2021-2027 dönemi II. proje teklif çağrısı 29 Mart 2024 tarihinde yayınlanmıştı. Program kapsamında eş finansman dahil olmak üzere toplamda 52 milyon Avro tutarında kaynak, ülkemiz ve havzadaki diğer program ülkelerinden uygun kurum ve kuruluşların kullanımına sunulacak. Program alanında yer alan ve Program belgesinde potansiyel yararlanıcı olarak tanımlanan tüm kurum ve kuruluşlar, 28 Haziran 2024 tarihine kadar proje başvurusunda bulunabileceklerdir.” ifadeleri kullanıldı.

Görüş Bildir

Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.

MS hastalığı kadınlarda erkeklere göre 2-3 kat daha sık görülüyor

Anadolu Ajansı
Yayın: 30.05.2024 04:07
Paylaş:
A+ A-

İSTANBUL (AA) – Bayındır Kavaklıdere Hastanesi ve Bayındır Söğütözü Hastanesi Nöroloji Uzmanı Dr. Ömer Eray Yalap, MS hastalığının büyük oranda 20'li ve 30'lu yaşlarda ortaya çıktığını, hastalığın kadınlarda erkeklere oranla 2-3 kat daha sık görüldüğünü bildirdi.

Hastaneden yapılan açıklamada görüşlerine yer verilen Dr. Yalap, MS hastalığının, güneş ışınlarına daha az maruz kalan Kuzey Avrupa ve Kuzey Amerika'nın kuzey bölgelerinde daha sık geliştiğini ifade etti.

Bilinenin aksine aşıların MS riskini artırmadığını belirten Yalap, “Genetik yatkınlık, Epstein Barr virüs (EBV) enfeksiyonu, D vitamini eksikliği güneşe az maruz kalma, sigara kullanımı gibi durumların MS riskini artırdığı düşünülse de, hastalığın nedeni henüz tam olarak bilinmiyor. Tek veya iki taraflı görme kayıpları, yüzde-kollarda veya bacaklarda bir günden uzun süren uyuşmalar, kuvvet kayıpları, denge bozuklukları, çift görme, aşırı yorgunluk ve idrar/gaita kaçırma gibi nörolojik semptomlar MS hastalığını düşündürebilecek yakınmalar arasında yer alıyor.” bilgisini paylaştı.

Yalap, MS hastalığı tanısında en önemli tetkikin beyin ve omurilik MR görüntülemeleri olduğunu belirtti.

MR incelemeleri sonunda nöroloji doktorunun MS hastalığından şüphelenmesi durumunda ileri inceleme olarak “VEP” adlı görme testi, detaylı kan tetkikleri ve beyin omurilik sıvısı incelemesi için “lomber ponksiyon” adlı işlemin önerildiğini anlatan Yalap, belden iğne ile girilerek beyin sıvısı örneği alma işlemiyle elde edilen beyin omurilik sıvısında MS hastalığına yönelik çeşitli incelemelerin yapılabildiğine dikkati çekti.

MS hastalığında erken tanı ve tedavinin atak sıklığını ve uzun vadeli engelliliği azalttığını, hastaların yaşam kalitesini önemli ölçüde artırdığının bilimsel olarak kanıtlandığını ifade eden Yalap, şunları kaydetti:

“Başlangıçta 'miyelin' adı verilen sinir kılıf proteininde kayıp ile seyreden MS, tedavi edilmezse beyin hücrelerinde kayba ve zamanla engelliliğe yol açabiliyor. Bu nedenle MS’in erken tanı alması ve tedavi edilmesi çok büyük önem arz ediyor. MS şüphesi olan hastaların en kısa sürede bir nöroloji doktoruna muayene olmaları gerekiyor. MS hastalığını tamamen ortadan kaldıran bir tedavi yöntemi bulunmasa da günümüzde hastalığı kontrol altına almak, atak sıklığını ve engellilik gelişim riskini azaltmak mümkün oluyor. MS tanısı konulan hastalarda, hastalığın şiddetine göre çeşitli tedavi yöntemleri bulunuyor.”