KARDÖKMAK, Teknopark İstanbul’da yeni ofisini açtı

KARDÖKMAK, Teknopark İstanbul’da yeni ofisini açtı

Yayın: 11.07.2024 10:23
Paylaş:
A+ A-

Karabük Demir ve Çelik Fabrikaları’nın (KARDEMİR) bağlı kuruluşu Döküm Makina Sanayi ve Ticaret AŞ (KARDÖKMAK), Teknopark İstanbul’da yeni ofisini açtı.

KARDEMİR’den yapılan açıklamada, Teknopark İstanbul’da yeni ofis açan KARDÖKMAK’ın demir-çelik sektöründeki rekabet gücünü artırma hedefiyle önemli bir adım daha attığı belirtildi.

Teknopark ekosistemindeki şirketlerle iş birliği yaparak, yerli ve milli projelerin gerçekleştirilmesinin hedeflendiği belirtilen açıklamada, Teknopark İstanbul’daki yeni ofisin, KARDÖKMAK AŞ’nin büyüyen kadrosuna ev sahipliği yapacak, yenilikçi, sürdürülebilir projelere önemli katkılar sunacağına işaret edildi.

Açıklamada, açılış törenine KARDEMİR ve KARDÖKMAK Yönetim Kurulu Başkanı Prof. Dr. İsmail Demir, Teknopark İstanbul Yönetim Kurulu Başkanı Metin Yerebakan, Teknopark İstanbul Genel Müdürü Muhammet Fatih Özsoy, KARDEMİR ve KARDÖKMAK üst düzey yöneticilerinin katıldığı kaydedildi.

Açıklamada görüşlerine yer verilen Prof. Dr. İsmail Demir, Cumhuriyetin ilk yıllarında kurulan ve ülkenin sanayi dönüşümüne büyük katkı sağlayan KARDEMİR’in bağlı kuruluşu KARDÖKMAK olarak mühendislik ve AR-GE çalışmalarında yeni bir aşamaya geçtiklerini vurguladı.

Üretim altyapısını güçlendirerek, kendi know-how’ımızı geliştiren bir mühendislik şirketine dönüşmeyi hedeflediklerini aktaran Demir, son yıllarda yapılan yatırımlara dikkati çekti.

Dövme altyapısının kurulduğunu ve geçtiğimiz yıl 2 bin 500 ton kapasiteli bir presin açılışının yapıldığını anımsatan Demir, enerji, demiryolları ve savunma sanayi gibi birçok alana hizmet vermeyi amaçlayan bu tesisin, yerli ve milli demiryolu tekerleğinin aks montajlarını yaparak ürünlerin katma değerini artırmayı planladığını ifade etti.

KARDEMİR ve KARDÖKMAK iş birliğiyle vasıflı çelik grubunun kurulacağını açıklayan Demir, ülkenin ihtiyacı olan çeliklerin üretiminin yanı sıra alaşımlı çeliklerin geliştirilmesi için AR-GE çalışmalarının yapılacağını belirtti.

Demir, “Teknopark ofisimizde hidrojenin demirçelik üretiminde kullanım alanını genişleterek yeşil çelik üretimine katkı sağlayacak projeler geliştireceğiz. Pilot ölçekli tesisler yaparak tüm fabrikanın simülasyon ve analizlerini gerçekleştireceğiz. Bu çıktıları endüstride kullanacağız.” ifadelerini kullandı.

– “Bu iş birliği ülkeye büyük fayda sağlayacak”

Prof. Dr. İsmail Demir, KARDÖKMAK Teknopark ofisinin, KARDEMİR AR-GE merkezi, Ankara İleri Teknolojiler Araştırma ve Mühendislik Merkezi Ofisi ve tüm üretim birimlerinin koordinasyon içinde çalışacağını aktardı.

Teknopark İstanbul’a kabul edilen ve demir çelik atıklarının ürün haline dönüştürülmesini içeren projeyi ve bor katkılı çalışmaların yakından takip edildiğinin altını çizen Demir, Teknopark İstanbul’da yürütülmesi planlanan projelerin “hidrojenin demir redüksyonda kullanılması”, “ağır demir dökümden Lego esaslı balistik koruganların geliştirilmesi”, “demir mangan bor esaslı ferro alaşımların geliştirilmesi”, “hidrojen yakıtlı yüksek fırın”, “hidrojen depolama çözümleri”, “prefabrik yük vagonları geliştirme”, “ağır dövme ürünlerin geliştirilmesi”, “demir çelik curufu ve atıklardan ticari ürünlerin geliştirilmesi”, “baca gazından yosun, yosundan yakıt üretme” ve “yeşil çelik üretimi” olduğunu bildirdi.

Yeni ofisin hayırlı olmasını dileyen Demir, Teknopark yönetimine teşekkürlerini sundu. Demir, bu iş birliğinin ülkeye büyük fayda sağlayacağını kaydederek, gelecekteki projelerin önemine değindi.

Görüş Bildir

Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.

Enerjisa Enerji, FTSE4Good Endeksi’nde üst üste üçüncü kez yer aldı

Anadolu Ajansı
Yayın: 23.07.2024 00:00
Paylaş:
A+ A-

ANKARA (AA) – Sürdürülebilirlik, insan ve teknoloji odağıyla akıllı ve yeşil bir dünyaya katkı sunmak için projeler üreten Türkiye'nin önde gelen elektrik dağıtım, perakende satış ve müşteri çözümleri şirketi Enerjisa Enerji, FTSE4Good Endeksi'ne üst üste üçüncü kez dahil oldu.

Şirketten yapılan açıklamaya göre, insan hakları, iklim değişikliği ve yolsuzlukla mücadele politikalarının da dahil olduğu çevresel, sosyal ve yönetişim (ESG) kriterlerini karşılayarak FTSE4Good Endeksi'ne giren Enerjisa Enerji, bu yılki değerlendirmede dağıtım sektöründe 89'luk yüzde dilimine yükselerek, sürdürülebilirlik odağındaki çalışmalarında da başarısını gösterdi.

Türkiye'nin enerji dönüşümüne liderlik eden Enerjisa Enerji, “Herkes için daha iyi bir gelecek” vizyonuyla sürdürülebilirliği, iş stratejisinin merkezine koyarak faaliyetlerine devam ediyor.

Çevresel sorumluluk, yönetim uygulamaları ve etik alanlarındaki performansı ve şeffaf iletişimi, önceki senelerde art ada FTSE4Good Endeksi'ne girme başarısını gösteren Enerjisa Enerji, bu alandaki kararlılığını bir kez daha kanıtladı.

Şirket, bu yıl da FTSE4Good Endeksi'nde geçen yıl elde ettiği 4 puanlık derecesini koruyarak üst üste üçüncü kez güçlü performansını sürdürdü ve enerji sektöründe sürdürülebilirlik konusundaki liderliğini pekiştirdi.

– “Sürdürülebilirlikte kendi yüksek standartlarımızı oluşturuyoruz”

Açıklamada görüşlerine yer verilen Enerjisa Enerji CEO’su Murat Pınar, sürdürülebilirliği, tüm organizasyonun çalışma şeklinde temel yapıtaşı olarak gördüklerini ve kendilerini bu alanda geliştirmeye odaklandıklarını belirterek, şunları kaydetti:

“Sürdürülebilirlik etki odağında ürün ve hizmetler geliştirmenin yanı sıra çevresel, sosyal ve yönetişim uygulamalarımızda da küresel trendleri baz alarak kendi yüksek standartlarımızı oluşturuyoruz. Bu anlamdaki kararlılığımızı tüm paydaşlarımıza aktarmak amacıyla şirketimizi bağımsız denetimlere açarak şeffaflığımızı da gösteriyoruz. Geçmiş iki yılda küresel anlamda en önemli sürdürülebilirlik ölçütlerinden biri olan FTSE4Good Endeksi'ne girerek sektörümüzde fark yaratan bir başarı elde etmiştik. Bu yıl da 5 üzerinden 4 puanlık derecemizi koruyarak sürdürülebilirlik anlayışımızdaki kararlılığımızı ve güçlü performansımızı bir kez daha kanıtlamış olduk. Sektör sıralamasında ise dağıtım şirketlerimiz Başkent EDAŞ, Ayedaş ve Toroslar EDAŞ tüm dağıtım şirketleri arasında 89'luk yüzde dilimine girdi.”

Küresel anlamda büyük prestije sahip olan ve Londra Borsası'na bağlı endeks sağlayıcı FTSE Russell'ın hazırladığı FTSE4Good endeks serisine dahil olmak için, şirketlerin insan hakları, iklim değişikliği ve yolsuzlukla mücadele politikaları da dahil olmak üzere belirli çevresel, sosyal ve yönetişim kriterlerini karşılaması gerekiyor. Şirketler, her yıl güncellenen kapsamlı ve şeffaf bir metodoloji kullanılarak titizlikle değerlendiriliyor.