Karmod, Tanzanya’da konteyner şantiye yapıları kurdu

Karmod, Tanzanya’da konteyner şantiye yapıları kurdu

Anadolu Ajansı
Yayın: 14.03.2024 16:24
Paylaş:
A+ A-

İSTANBUL (AA) – Karmod, Doğu Afrika ülkelerinden Tanzanya'da petrol boru hattı için konteyner şantiye yapıları kurdu.

Şirketten yapılan açıklamaya göre, kurulumu tamamlanan şantiye yapıları Uganda’daki sahalardan çıkarılan petrolün Tanzanya’daki limana ulaştırılacağı petrol boru hattının inşasında kullanılacak.

Açıklamada görüşlerine yer verilen Karmod Genel Müdürü Abdullah Yüceer, geliştirdikleri yeni nesil konteyner yapıların Afrika genelinde büyük şantiye projelerinde tercih edildiğini vurguladı.

Konteyner yapılarının zorlu saha şartlarında kullanıma özel geliştirildiğini belirten Yüceer, “Duvardan çatıya tamamıyla sandviç panel sistemli konteyner yapılarımız zorlu saha koşullarına sahip şantiye ortamlarında kullanıma özel geliştirildi. Aşırı sıcak iklim veya soğuk hava şartları fark etmeksizin her ortamda kullanılabiliyor. Yüksek yalıtımı ve kullanım ergonomisiyle öne çıkıyor. Bu avantajlarıyla büyük projelerde şantiye yapıları olarak tercih ediliyor.” ifadelerini kullandı.

Yüceer, proje kapsamında bin kişi kapasiteli 8 blokluk şantiye yapılarının kurulumunun tamamlandığını aktardı.

Şantiye yapılarının petrol boru hattı projesinin merkez binaları olarak kullanılacağını belirten Yüceer şunları kaydetti:

“Ön üretimi İstanbul, Tuzla tesislerimizde tamamlanan yapılar demonte özellikte deniz yolu taşımacılığı ile Tanzanya’ya buradan da şantiye sahasına sevk edildi. Blokların kurulumu günler içerisinde tamamlanarak projenin kullanımına hazır hale getirildi. Konteyner şantiye yapılarımız cıvata somunlu ve geçmeli sisteme sahip olduğundan yerinde kurulumu çok hızlı ilerliyor. Şantiye yapı grubunda işçi ve mühendis yatakhaneleri, yemekhane binaları, şantiye yönetim ofisi, teknik ofis, sağlık merkezi, lokal, çamaşırhane gibi alanlar yer alıyor.”

Görüş Bildir

Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.

Stellantis, Archer’a güvenini stratejik hisse payını artırarak gösteriyor

Anadolu Ajansı
Yayın: 14.04.2024 04:48
Paylaş:
A+ A-

İSTANBUL (AA) – Stellantis, 2020 yılından bu yana çeşitli işbirliği girişimleri ile stratejik ortağı olduğu Archer'ın 8,3 milyon hisselik açık piyasa satın alımını tamamladı.

Şirketten yapılan açıklamaya göre, Stellantis, ulaşımın her alanına yatırım yapmaya devam ediyor. Bir yanda yenilikçi teknolojilerle binek ve hafif ticari araçlarını otomotivin geleceğine hazırlayan Stellantis, diğer taraftan da alternatif mobilite çözümlerine yatırım yapıyor.

Bu kapsamda şirket, şehir içinde dikey şekilde kalkış ve iniş yapabilen elektrikli uçak (eVTOL) geliştiricisi Archer Aviation Inc. ile iş birliğinin kapsamını genişletiyor.

Stellantis, 2025 yılından itibaren pazara sunulması planlanan eVTOL projesine ne kadar güvendiğini gözler önüne seriyor.

Stellantis, Ocak 2023'te Archer'ın Midnight uçak modelinin sözleşmeli olarak seri üretimini hedeflediğini açıkladı.

Archer'ın Gürcistan'daki yüksek hacimli üretim tesisinin ilk aşamasının inşaatı bu yılın sonuna doğru tamamlanacak şekilde hızla devam ediyor. Projenin ilk aşaması, yılda 650 adede kadar uçağın üretimini desteklemek üzere tasarlandı.

Stellantis, 2020 yılından bu yana çeşitli işbirliği girişimleri ile Archer’ın stratejik ortağı ve 2021 yılından bu yana da yatırımcısı konumunda.

Archer, bu süre boyunca eVTOL uçağını tasarlama, geliştirme ve ticarileştirme noktasında Stellantis'in köklü üretim, tedarik zinciri ve tasarım uzmanlığından yararlanmaya devam edecek.

Açıklamada görüşlerine yer verilen Stellantis Üst Yöneticisi (CEO) Carlos Tavares, “Archer, havacılığın elektrikliye geçişinde öncü olarak kendini kanıtladı ve birlikte bir sonraki ulaşım devrimini başlatabileceğimize inanıyoruz. Stellantis'in son hamlesi, Archer'ın ekibine olan güvenimizin ve ortaklığımız sayesinde ilk elden gördüğümüz ilerlemenin bir göstergesi.” ifadelerini kullandı.

Archer Kurucu ve Üst Yöneticisi (CEO) Adam Goldstein, dünyanın gökyüzü ulaşım şeklini değiştirmenin eşiğinde olduklarını belirterek, “Archer ve Stellantis olarak, kentsel ulaşımı yeniden tanımlamak, dünya şehirlerine ve hissedarlarımıza muazzam bir katma değer sunmak ve karşılaşabileceğimiz fırsatları değerlendirebilmek için birlikte çalışıyoruz.” yorumunu yaptı.