Karsan e-ATA ihracatını başlattığı Romanya’da yeni bir teslimata daha hazırlanıyor

Karsan e-ATA ihracatını başlattığı Romanya’da yeni bir teslimata daha hazırlanıyor

Anadolu Ajansı
Yayın: 24.03.2024 00:48
Paylaş:
A+ A-

İSTANBUL (AA) – Karsan, ana hedef pazarlarından Romanya'daki varlığını hızla artırmaya devam ediyor.

Şirketten yapılan açıklamaya göre, “Mobilitenin Geleceğinde Bir Adım Önde” olma vizyonuyla Karsan, Romanya'nın 22 farklı noktasına yayılmış geniş elektrikli araç parkına sene sonunda 6 farklı noktayı daha ekleyecek.

Romanya'nın Chitila şehrine 12 metrelik e-ATA teslim eden Karsan, yenilikçi tasarımlarıyla dikkati çeken yüksek teknolojili ürünleriyle dünyanın önde gelen şehirlerini elektrikli çağına uygun hale getirmeye devam ediyor.

Geçen aylarda Romanya'da Satu Mare, Campuling, Horezu, Teccuci ve Petrosani'den toplam 36 adet e-ATA siparişleri alan Karsan, şimdi de IASI şehrinde 25 adet 10 metrelik e-ATA satışı için Romanya Distribütörü AAR aracılığı ile anlaşma sağladı.

Söz konusu 61 e-ATA araçlarının teslimatı ise yılın sonunda gerçekleştirilecek. Böylece Karsan sene sonunda yapacağı teslimatlar ile Romanya'nın 28 farklı noktasında elektrikli araçlarıyla faaliyet gösterecek.

İsmini Türkçe'de ailenin büyükleri anlamına gelen Ata'dan alan e-ATA, Karsan'ın elektrikli ürün gamı içerisindeki en büyük otobüs modellerinden oluşuyor.

Doğuştan elektrikli e-ATA, batarya teknolojilerinden taşıma kapasitesine kadar birçok alanda oldukça esnek bir yapı sunarak ihtiyaçlara hızla yanıt verebiliyor.

150 kWh'tan 600 kWh'a kadar farklı batarya paketleriyle tercih edilebilen e-ATA model ailesi, normal bir otobüs rotasında yolcu ile doluyken dur-kalk, yolcu indirme-bindirme, tüm gün klimanın çalıştığı koşullardan ödün vermeden tamamen gerçek sürüş koşullarında 450 kilometreye kadar menzil sunuyor.

Sahip olduğu hızlı şarj teknolojisiyle batarya paketinin büyüklüğüne göre 1 ile 4 saat arasında şarj edilebiliyor.

Karsan e-ATA'nın tekerlere konumlandırılan elektrikli hub motorları, 10 ve 12 metrede 250 kW azami güç ve 22 bin Nm tork sunarak, e-ATA'nın en dik yokuşları sorunsuz tırmanmasını sağlıyor.

18 metrede ise 500 kW'lik azami güç, en dolu kapasitede bile tam performans gösteriyor. Avrupa'nın farklı şehirlerinin farklı coğrafi koşullarına tam uyum sağlayan e-ATA ürün yelpazesi, dış tasarımıyla da göz dolduruyor.

Yolculara iç mekanda tam alçak tabanı sunarak, engelsiz bir hareket alanı vadediyor. Sunduğu yüksek menzile rağmen yolcu kapasitesinden ödün vermeyen e-ATA, tercih edilen batarya kapasitesine bağlı olarak 10 metrede 79, 12 metrede 89'un üzerinde, 18 metrede ise 135'in üzerinde yolcu taşıyabiliyor.

– “Romanya'daki elektrikli araç parkımız 238 adete ulaştı”

Açıklamada görüşlerine yer verilen Karsan Üst Yöneticisi (CEO) Okan Baş, Doğuştan elektrikli Karsan e-ATA'nın ilk ihracatını, 2022 yılının sonunda Romanya'ya gerçekleştirdiklerini aktardı.

Baş, Romanya'daki elektrikli araç parklarının 238 adete ulaştığını belirterek, “Karsan e-ATA, Sustainable Bus Awards'ta şehir içi ulaşım kategorisinde 'Yılın Otobüsü' ödülünü kazanarak zaten ne kadar iddialı olduğunu kanıtlamış bir model. Romanya pazarında faaliyet gösteren en büyük elektrikli araç üreticilerinden biri ve bir Türk markası olarak Karsan ürünlerine olan bu talep bizi oldukça memnun ediyor.” ifadelerini kullandı.

Karsan'ın elektrikli toplu ulaşımda Avrupa’da en çok tercih edilen markalar arasında yer aldığını vurgulayan Baş, “e-ATA serimizin ilk ihracatını gerçekleştirdiğimiz Romanya'da Slatina, Timşoara, Braşov ve Chitila olmak üzere farklı şehirlerinde toplam 79 adet e-ATA aracımız hizmet veriyor. IASI ile birlikte bu sene başında 5 farklı şehirden daha aldığımız e-ATA siparişleri ile sene sonunda Romanya'ya 61 adet daha 10 metre, 12 metre ve 18 metre e-ATA teslimatı gerçekleştireceğiz. Yenilikçi ürünlerimizle dünyada adımızdan daha da fazla konuşturmaya devam edeceğiz.” açıklamasında bulundu.

Görüş Bildir

Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.

İl Nüfus ve Vatandaşlık Müdüründen Birlik Medya’ya ziyaret

Yayın: 18.04.2024 13:38
Paylaş:
A+ A-

İl Nüfus ve Vatandaşlık Müdürü Ali Rıza Özcan Birlik Medyayı ziyaret etti. Geçtiğimiz aylarda Karabük’e tayini çıkan İl Nüfus ve Vatandaşlık Müdürü Ali Rıza Özcan Birlik Medya’ya iade-i ziyarette bulundu. Ziyarette Birlik Medya Yöneticisi İsmail Akça ile görüşen Özcan “ Birlik Medya çalışanlarını sizin vezninizde tebrik ediyorum. Karabük’te hem yazılı hem de internet ortamında hizmet veriyorsunuz. Bizlerin gözü kulağı oluyorsunuz” dedi.

Ziyaretten duyduğu memmuniyeti dile getiren Birlik Medya Yöneticisi İsmail Akça ise “ Bu nazik ziyaretiniz için sizlere teşekkür ediyorum.Birlik Medya olarak tüm kurumu ve kuruluşların her zaman yanındanız, Yapacağınız her türlü çalışmalarınızda hem gazetelerimiz de hem de internet sitelerimizde sizlere destek olacağız” dedi.