KBÜ Rektörü Kırışık Kardemir Yönetim Kurulu Başkanı Prof. Dr. Demir İle İstişare Toplantısı Gerçekleştirdi

Yayın: 27.01.2024 13:26
Paylaş:
A+ A-

Karabük Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Fatih Kırışık, Kardemir Yönetim Kurulu Başkanı Prof. Dr. İsmail Demir ile bir araya geldi. Görüşmede iki kurum arasında iş birliği, ortak projeler ve üniversite-sanayi iş birliğinin geliştirilmesi konuları ele alındı. 

KBÜ Rektörü Prof. Dr. Fatih Kırışık ve Kardemir Yönetim Kurulu Başkanı Prof. Dr. İsmail Demir, gerçekleştirdikleri toplantıda, üniversite-sanayi iş birliğini güçlendirecek projeleri ele aldı.

Karabük Üniversitesi ile Kardemir arasındaki bu görüşmeyle iş birliği, ortak projeler, öğrencilere daha iyi staj ve iş imkanları sağlamayı, üniversitenin bilimsel araştırma ve projeleri ile Kardemir’in gelişimine destek sağlamayı amaçlıyor.

Gerçekleşen görüşmede, KBÜ Rektörü Prof. Dr. Fatih Kırışık, “Üniversite-sanayi iş birliği, hem öğrencilerimizin mesleki gelişimine katkıda bulunacak hem de bilim ve teknolojinin sanayiye transferini hızlandıracak. Kardemir gibi önemli bir sanayi kuruluşuyla bu iş birliğini güçlendirmek, bölgenin kalkınmasına önemli katkılar sağlayacaktır” dedi.

Kardemir Yönetim Kurulu Başkanı Prof. Dr. İsmail Demir ise Karabük Üniversitesinin bilgi birikimine işaret ederek, genç yeteneklerle çalışmaktan mutluluk duyduğunu belirtti. Demir, toplantıda ele alınan projelerle bu iş birliğinin daha da güçlendirileceğine inandığını dile getirdi.

Görüşme sonrasında iş birliği potansiyelini artıracak adımların atılması konusunda anlaşmaya varıldı. (Halil Kızılyer)

 

Görüş Bildir

Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.

Samsun’da elektrikli otomotiv sektörü için nitelikli insan gücü yetiştiriliyor

Anadolu Ajansı
Yayın: 02.03.2024 20:24
Paylaş:
A+ A-

SAMSUN (AA) – Samsun Ondokuz Mayıs Üniversitesinde (OMÜ) açılan kursta eğitim gören kursiyerler elektrikli otomotiv sektöründeki teknik eleman ihtiyacını karşılayacak.

Elektrikli araç sektöründeki nitelikli insan ihtiyacını karşılamak için OMÜ ile Samsun Otomotiv Yetkili Satıcıları (SOYS) Derneği arasında imzalanan protokol kapsamında Yeşilyurt Demir Çelik Meslek Yüksekokulunda açılan “Otomotiv Elektrikçisi Temel Eğitimi ve Sertifikasyonu” kursunda 21 kursiyer 6 ay eğitim görecek

Kursu başarıyla tamamlayanlar, OMÜ Sürekli Eğitim Merkezi tarafından iş garantili sertifikalandırılarak sektörde istihdam edilecek.

Ondokuz Mayıs Üniversitesi (OMÜ) Rektörü Prof. Dr. Yavuz Ünal, açılışta, projenin elektrikli araç tamiri ve AR-GE çalışmalarının altyapısını oluşturacak bir faaliyet olduğunu vurgulayarak, “Yapılan işbirliği ve eğitim programıyla sektördeki nitelikli insan ihtiyacı karşılanacak.” dedi.

Samsun Otomotiv Yetkili Satıcıları Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Akif Koçak ise “Elektrikli araçlara teknik elaman yetiştirmek için bir kurs programı başlattık. Bildiğiniz üzere fosil yakıttan artık elektrikli araçlara geçiyoruz. Fakat bunlara bakım yapacak teknik elemanımız yoktu. Üniversitemiz de bize destek verdi. Bugün 96 saatlik bir programın başlangıcını yapıyoruz.” diye konuştu.

OMÜ Yeşilyurt Demir Çelik Meslek Yüksekokulu Müdürü Prof. Dr. Kemal Yıldızlı, “Bine aşkın öğrenci teknik programlarda öğrenim görmektedir. Kurs kapsamında ise 21 kursiyerimizi yaklaşık 16 hafta burada, devamında ise başka eğitim alanları ve atölyelerde eğiteceğiz. Samulaş Hafif Raylı Sistem Genel Müdürlüğünden de destek alacağız.” ifadesini kulandı.

Kurs kapsamında sınavların da yapılacağını vurgulayan Yıldızlı, “Sınavlar hem uygulamalı hem de çoktan seçmeli testlerden oluşacak. Burada başarılı olanlar sertifikalandırıyor. Sanayide ihtiyaçları karşılamak üzere SOYS dernek üyelerimizin teknik servislerinde görev olacaklardır. Bu kursa bazı modifikasyonlara ihtiyaç duyulduğu zaman tekrar talep olacağını umuyoruz.” dedi.