KBÜ Rektörü Kırışık Öğrencilerle İftarda Bir Araya Geldi

KBÜ Rektörü Kırışık Öğrencilerle İftarda Bir Araya Geldi

Yayın: 27.03.2024 13:11
Paylaş:
A+ A-

Karabük Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Fatih Kırışık, Dil ve Sanat Kulübünün organize ettiği iftar programında bin öğrenci ile bir araya geldi.

Karabük Üniversitesi Dil ve Sanat Kulübü tarafından KBÜ Sosyal Yaşam Merkezi yemekhanesinde iftar programı düzenlendi. Ramazan’ın manevi iklimini Karabük Üniversitesi öğrencileri ile geçiren Karabük Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Fatih Kırışık, bin öğrenci ile iftar yemeğinde buluştu. İftar programına Karabük Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. İsmail Rakıp Karaş, İslami İlimler Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Abdulcebbar Kavak ve akademisyenler de eşlik etti.

Düzenlenen iftar programında konuşan Rektör Kırışık, “Karabük Üniversitesinde bin öğrencimizle, Hocalarımızla, Hocalarımızın aileleri ile mübarek Ramazan ayında bu iftar buluşmasında bir arada bulunmaktan dolayı büyük mutluluk duyuyorum” dedi. Karabük Üniversitesinin öğrencileri, akademisyenleri, idari personeli ve Karabük Halkı ile birlikte huzur, güven, dostluk ve kardeşlik iklimini tesis ettiğini belirten Rektör Kırışık, sözlerini şu şekilde sürdürdü:

“Mübarek Ramazan ayından hemen önce 2-3 Mart tarihlerinde büyük bir coşku ile gerçekleştirdiğimiz SOSYALFEST programı Karabük’ün halkıyla, öğrencisiyle, akademisyeniyle, iş insanlarıyla kenetlendiğinde ne kadar büyük başarılar kazanacağının muhteşem bir örnek modeli olmuştur. 100 bine yakın büyük bir katılımla Türkiye’de ilk defa gerçekleştirdiğimiz Sosyalfest, Türkiye’nin her tarafında büyük bir coşku ve ilgiyle karşılanmıştır. Sosyalfest’e Türkiye’nin her tarafından 3 bin 783 sosyal model başvurusu yapılarak ilk defa yapılan bu organizasyon büyük bir başarıya imza atmıştır. Sosyal bilimlerin her alanından 400 stant etkinliği, 123 sosyal etkinlikle Türkiye Sosyal Bilimler hamlesi başlatılmıştır. Karabük Üniversitesi, öğrenci-üniversite-şehir iş birliğinde gerçekleşen Sosyalfest projesi ile öncü bir rol üstlenmiştir.”

Rektör Kırışık, Üniversite olarak enerji, batarya, çelik ve yapay zeka alanlarında kurdukları çalışma takımları ile yeni teknolojiler geliştirmek için diğer üniversitelerle beyin gücü birliği oluşturduklarını ifade ederek, “Bu çalışmalarla Sayın Cumhurbaşkanımızın Türkiye Yüzyılı Vizyonuna gençliğin ve bilimin gücü ile destek oluyoruz. Bu çalışmaları kararlılıkla sürdürmeye hep birlikte devam edeceğiz” dedi. İftar programı, düzenlenen müzik dinletisinin ardından sona erdi.

 

Görüş Bildir

Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.

Stellantis, Archer’a güvenini stratejik hisse payını artırarak gösteriyor

Anadolu Ajansı
Yayın: 14.04.2024 04:48
Paylaş:
A+ A-

İSTANBUL (AA) – Stellantis, 2020 yılından bu yana çeşitli işbirliği girişimleri ile stratejik ortağı olduğu Archer'ın 8,3 milyon hisselik açık piyasa satın alımını tamamladı.

Şirketten yapılan açıklamaya göre, Stellantis, ulaşımın her alanına yatırım yapmaya devam ediyor. Bir yanda yenilikçi teknolojilerle binek ve hafif ticari araçlarını otomotivin geleceğine hazırlayan Stellantis, diğer taraftan da alternatif mobilite çözümlerine yatırım yapıyor.

Bu kapsamda şirket, şehir içinde dikey şekilde kalkış ve iniş yapabilen elektrikli uçak (eVTOL) geliştiricisi Archer Aviation Inc. ile iş birliğinin kapsamını genişletiyor.

Stellantis, 2025 yılından itibaren pazara sunulması planlanan eVTOL projesine ne kadar güvendiğini gözler önüne seriyor.

Stellantis, Ocak 2023'te Archer'ın Midnight uçak modelinin sözleşmeli olarak seri üretimini hedeflediğini açıkladı.

Archer'ın Gürcistan'daki yüksek hacimli üretim tesisinin ilk aşamasının inşaatı bu yılın sonuna doğru tamamlanacak şekilde hızla devam ediyor. Projenin ilk aşaması, yılda 650 adede kadar uçağın üretimini desteklemek üzere tasarlandı.

Stellantis, 2020 yılından bu yana çeşitli işbirliği girişimleri ile Archer’ın stratejik ortağı ve 2021 yılından bu yana da yatırımcısı konumunda.

Archer, bu süre boyunca eVTOL uçağını tasarlama, geliştirme ve ticarileştirme noktasında Stellantis'in köklü üretim, tedarik zinciri ve tasarım uzmanlığından yararlanmaya devam edecek.

Açıklamada görüşlerine yer verilen Stellantis Üst Yöneticisi (CEO) Carlos Tavares, “Archer, havacılığın elektrikliye geçişinde öncü olarak kendini kanıtladı ve birlikte bir sonraki ulaşım devrimini başlatabileceğimize inanıyoruz. Stellantis'in son hamlesi, Archer'ın ekibine olan güvenimizin ve ortaklığımız sayesinde ilk elden gördüğümüz ilerlemenin bir göstergesi.” ifadelerini kullandı.

Archer Kurucu ve Üst Yöneticisi (CEO) Adam Goldstein, dünyanın gökyüzü ulaşım şeklini değiştirmenin eşiğinde olduklarını belirterek, “Archer ve Stellantis olarak, kentsel ulaşımı yeniden tanımlamak, dünya şehirlerine ve hissedarlarımıza muazzam bir katma değer sunmak ve karşılaşabileceğimiz fırsatları değerlendirebilmek için birlikte çalışıyoruz.” yorumunu yaptı.