KBÜ TOBB Teknik Bilimler MYO 8 Programda Destekleniyor

KBÜ TOBB Teknik Bilimler MYO 8 Programda Destekleniyor

Yayın: 04.04.2024 14:01
Paylaş:
A+ A-

Karabük Üniversitesi TOBB Teknik Bilimler Meslek Yüksekokulu, Yükseköğretim Kurulu (YÖK) tarafından Organize Sanayi Bölgelerinde (OSB) kurulan meslek yüksekokullarına verilen eğitim öğretim desteği kapsamında 2024’te 8 programda destek almaya hak kazandı.

Yükseköğretim Kurulu (YÖK), 2017-2018 Eğitim-Öğretim Yılından itibaren Organize Sanayi Bölgelerinde kurulan meslek yüksekokullarında öğrenim gören öğrencilere mesleki becerilerini ileri düzeye çıkarmak, iş hayatına uyumlarını sağlamak ve iş yerinde eğitimi teşvik etmek amacıyla programlara eğitim desteği vermeye başladı. Bu kapsamda Karabük Üniversitesi TOBB Teknik Bilimler Meslek Yüksekokulu, 2021 yılında Üretime Yönelik Makine, Otomotiv Teknolojisi, Elektronik Teknolojisi, Kaynak, Elektrik, İklimlendirme ve Soğutma Teknolojisi programlarında eğitim desteği almaya hak kazandı. 2022 yılında ise Metalurji programı destek alırken, 2023 yılı performans değerlendirme sonuçlarına göre 2024 yılı için Bilgisayar Programcılığının da eklenmesiyle 8 program ile desteklenmeye hak kazandı. Organize Sanayi Bölgelerinde (OSB) kurulan meslek yüksekokullarına verilen eğitim desteği kapsamında gerçekleştirilecek uygulamalar ile meslek yüksekokulu mezunlarının bilgi, beceri ve yetkinliklerinin sanayi ve iş dünyasının ihtiyaçları doğrultusunda geliştirilmesi, buna bağlı olarak istihdamlarının artırılması, iş piyasasını tanımaları ve üniversite-sanayi iş birliğinin güçlendirilmesi hedefleniyor. Karabük Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Fatih Kırışık, Organize Sanayi Bölgelerinde kurulan meslek yüksekokullarına sağlanan desteklerin, öğrencilerin mesleki becerilerini geliştirmesi, iş hayatına uyum sağlamaları ve iş yerinde eğitimi teşvik etmesi açısından son derece önemli olduğunu belirtti. YÖK tarafından yapılan değerlendirme sonucunda 2024 yılı için destek almaya hak kazanan 8 programla birlikte üniversitenin Organize Sanayi Bölgelerindeki etkinliğinin daha da arttığını ifade eden Kırışık, bu durumun bölge sanayisinin ihtiyaçlarına daha iyi cevap verebilmek adına büyük bir fırsat sunduğunu dile getirdi.Rektör Kırışık, bölge sanayisine nitelikli iş gücü yetiştirmenin önemine değinerek, üniversite-sanayi iş birliğinin güçlendirilmesi ve mezunların iş piyasasında daha rekabetçi konuma gelmeleri için gösterdikleri gayrete işaret etti. Öğrencilere daha iyi bir eğitim imkanı sunabilmek amacıyla Karabük Üniversitesi olarak çalışmalarını sürdüreceklerini dile getiren Rektör Kırışık, YÖK tarafından sağlanan desteklerle birlikte bu çalışmaların daha da güçlendiğini vurguladı.

Görüş Bildir

Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.

Anadolu Otoyolu’nun Bolu kesiminde bayram tatili dönüş trafiği akıcı yoğun seyrediyor

Anadolu Ajansı
Yayın: 14.04.2024 08:12
Paylaş:
A+ A-

BOLU/DÜZCE (AA) – Anadolu Otoyolu'nun Bolu kesiminde Ramazan Bayramı tatilini İstanbul dışında geçiren sürücülerin dönüşe geçmesiyle akıcı yoğunluk yaşanıyor.

Bayram tatilini memleketleri ya da tatil beldelerinde geçirenlerin dönüş yolculuğu sürüyor.

Otoyolun Bolu geçişi İstanbul istikametinde Gerede, Yeniçağa Köroğlu rampaları, Rüzgarlı, Dağkent, Abant Kavşağı, Elmalık ve Bolu Dağı Tüneli mevkilerinde trafik yoğun akıcı seyrediyor.

Gerede-Karadeniz bağlantı yolunda da hasarlı trafik kazaları nedeniyle zaman zaman trafik akışı yavaşlıyor.

Otoyolun Ankara istikameti ile D-100 kara yolunun her iki yönünde ise yoğunluk görülmüyor.

Otoyolun Düzce kesiminde de İstanbul istikametinde araç hareketliliği yaşanıyor.

Bolu Dağı Tüneli çıkışı ile 1, 2, 3 ve 4. viyadüklerde akıcı yoğunluk oluşuyor. Üçköprü, Kaynaşlı ve Düzce gişeleri ile Gümüşova rampalarında yoğunluğun arttığı görülüyor.

Otoyolun Sakarya ve Kocaeli kesiminde ise trafik akışı normal seyrinde ilerliyor.

Öte yandan Karadeniz kentlerini Anadolu Otoyolu'na bağlayan D-100 kara yolunun Karabük kesiminde yoğunluk oluşuyor.

Dönüş yoluna çıkanlar, D-100 kara yolunun Eskipazar ilçesi sınırlarındaki 13 kilometrelik bölümde yoğunluğa neden oluyor.

Karadeniz illerinden Kocaeli, Sakarya ve İstanbul gibi kentlere gitmek isteyenlerin kullandığı Kemikli rampalarında kontrollerini sürdüren Karayolları ve trafik ekipleri, sürücüleri trafik kurallarına uymaları ve dikkatli olmaları konusunda uyarıyor.