KBÜ’de “Miras Kentlerden Öğrenmek, Geleceği Tasarlamak” Erasmus+ BIP Projesi

KBÜ’de “Miras Kentlerden Öğrenmek, Geleceği Tasarlamak” Erasmus+ BIP Projesi

Yayın: 08.05.2024 10:13
Paylaş:
A+ A-

Batı Karadeniz Bölgesinde Paphlagonia ve Btinya olarak adlandırılan bölgelerdeki kentlerde uygarlığın izlerini keşfetmek “Miras Kentlerden Öğrenmek, Geleceği Tasarlamak” temalı Erasmus+ Blended Intensive Programmes (BIP) kapsamındaki proje Karabük Üniversitesi ev sahipliğinde başladı.

Karabük Üniversitesi ev sahipliğinde düzenlenen Erasmus+ BIP kapsamındaki projeyle Litvanya, Romanya, Almanya ve Hırvatistan’dan Karabük’e gelen 5 öğretim üyesi  ve 15 öğrenci 6-10 Mayıs 2024 tarihlerinde Hadrianapolis, Safranbolu Yörük Köyü, Amasra Tieos bölgesi ele alınacak.

Erasmus+ BIP projesi ile Anadolu’nun Batı Karadeniz Bölgesinde M.Ö. 1200’lü yıllarda “Paphlagonia” ve “Btinya” olarak adlandırılan bölgelerdeki kentlerde bu uygarlığın izlerini keşfetmek, bu kentlerin kuruluş modellerini incelemek, tespit edilen durumlardan çıkarımlar yapmak ve bu yerleşim alanlarının mevcut koruma sorunlarını gözlemlemek, öğrencilerin sürdürülebilirliği için hayal kurmalarını sağlamak ve bu hayalleri tasarımlarında kullanmalarını sağlamak amaçlanıyor.

Atölye çalışmaları “Miras Şehirlerinde Sürdürülebilir ve Ekolojik Tasarım”, “Miras Şehirlerinde Erişilebilirlik/Hareketlilik”, “Heritege Şehirlerinde Yenilikçi Tasarım” olmak üzere üç ana tema altında yürütülecek.

Erasmus projesi hakkında bilgi veren Başak Cengiz Mimarlık Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Aysun Özköse, “Miras kentlerinden öğrenmek ve bunu sürdürülebilir planlamada kullanmak amacıyla yoğunlaştırılmış bir eğitim programı başlattık. 17 ve 24’ünde toplamda bir hafta yüz yüze ve ardından iki hafta online olarak devam ettik. Miras kentlerini öğrenmek ve sürdürülebilir planlamada kullanmak isteyen Litvanya, Romanya, Almanya ve Hırvatistan’daki üniversitelerden öğretim üyeleri ve öğrenciler katılmaya gönüllü oldu. Proje kapsamında hem alan çalışmaları yürütecek hem de öğrencilerin miras kentlerinden başlayıp Safranbolu olmak üzere arkeolojik alanlar ve kentsel alanlar Amasra, Zonguldak, Hadrianapolis ve Yörük Köyü gibi farklı nitelikteki kültürel miraslardan ne hissettiklerini, ne öğrendiklerini ve hangi sorunları hissettiklerini değerlendirecekler” dedi.

Özköse, turizmin getirdiği sorunların ele alınacağını ve bu bölgeler için öneriler ve projelerin sunulacağını dile getirerek, “Yüz yüze eğitim olan workshop ve tartışma ortamlarında katılımcılar, kısa sürede projeler üretecekler. Dört ülkeden gelen öğrenciler, aynı zamanda Karabük Üniversitesi Başak Cengiz Mimarlık Fakültesi öğrencileriyle ortak grup çalışmaları yapacak ve elde ettikleri fikirleri sunacaklar. Üniversitemiz, uluslararası ilişkiler alanında sağladığı destekle katılımcıları İstanbul’dan alıp buraya getirdi ve konaklamalarını sağladı. Değerli bilim insanları, Üniversitemiz dışından da destek sağlayarak konferanslar verdi. Böylelikle elimizdeki imkanları iyi tanıtarak katılımcıların kafalarında olumlu anılar ve fikirler bırakmayı amaçlıyoruz” diye konuştu.

 

 

Görüş Bildir

Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.

Vali Dağlı, Mecitözü ilçesini ziyaret etti

Anadolu Ajansı
Yayın: 23.05.2024 00:24
Paylaş:
A+ A-

ÇORUM (AA) – Çorum Valisi Zülkif Dağlı, Mecitözü ilçesinde incelemelerde bulundu.

Mecitözü Kaymakamı Bayram Köse'yi ziyaret eden Dağlı, ilçede devam eden kamu yatırımları hakkında bilgi aldı.

Ardından Mecitözü Belediye Başkanı Veli Aylar'a ziyarette bulunan Dağlı, çalışmaları hakkında bilgilendirildi.

Daha sonra Diyanet Gençlik Merkezi'nin açılış törenine katılan Dağlı, burada yaptığı konuşmada, ilçedeki çocuk ve gençlerin hem eğitim alabileceği hem de kaliteli zaman geçirebileceği bir mekana kavuştuğunu söyledi.

Dağlı, açılış töreninin ardından Elvançelebi köyünde faaliyet gösteren Anne Lezzeti Kadın Girişimi Üretim ve İşletme Kooperatifini ziyaret ederek, kooperatif üyeleriyle sohbet etti.