KBÜ’de Yabancı Uyruklu Öğrenci Sayısı Bin 500’ü Aştı

KBÜ’de Yabancı Uyruklu Öğrenci Sayısı Bin 500’ü Aştı

Yayın: 19.08.2015 10:11
Paylaş:
A+ A-

Karabük Üniversitesine yabancı uyruklu öğrencilerin yerleştirme tercih sonuçlarının açıklanmasıyla birlikte üniversitede yabancı uyruklu öğrenci sayısı bin 500’ü aştı.

08-12 Haziran 2015 tarihleri arasında Karabük Üniversitesi’ne yabancı uyruklu öğrenci statüsünde kontenjanlara başvuran ancak yerleşemeyen ve ilk defa başvuruda bulunan öğrenciler için yapılan 2’nci yerleştirme tercihlerinde 2 bin 850 öğrenci başvuruda bulunmuştu. Değerlendirmelerin ardından açıklanan yerleştirme sonuçlarına göre bin 47 öğrenci kayıt hakkı kazandı. Kayıt hakkı kazanan yabancı uyruklu öğrenciler için kayıtlar 31 Ağustos – 04 Eylül 2015 tarihleri arasında yapılacak.
Konuyla ilgili açıklamalarda bulunan Karabük Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Refik Polat, Karabük Üniversitesi yabancı uyruklu öğrenciler için cazibe merkezi olma yolunda olduğunu belirterek, “Üniversitemizde 2014-2015 akademik yılında Almanya, Polonya, Bulgaristan, Türkmenistan, Azerbaycan, Nijerya gibi dünyanın dört bir yanından 207 yabancı uyruklu öğrenci eğitim öğretim görürken, 8-12 Haziran 2015 tarihleri arasında gerçekleşen ilk kayıtlarda 295 yabancı uyruklu öğrenci kayıt yaptırdı. 7 Ağustos Cuma günü sona eren Yabancı Uyruklu Öğrenci 2’nci yerleştirme tercihleri değerlendirmelerine göre de 1047 öğrenci kayıt hakkı kazandı. 2015-2016 eğitim öğretim yılı kayıtlarının tamamlanmasıyla birlikte Karabük Üniversitesi Ailesine yeni katılan 1342 öğrencimiz ile birlikte 38 ülkeden toplam 1549 yabancı uyruklu öğrencinin eğitim görmesi beklenmektedir. Uluslararasılaşma, bütün dünyada olduğu gibi ülkemizde de yükseköğretimin temel bir unsuru ve eğilimi haline gelmiştir. Yükseköğretim kurumlarımızda 2014-2015 akademik yılında eğitim gören uluslararası öğrenci sayısı 50 bin iken, 2015-2016 akademik yılında üniversitemizde bu sayı bin 500’ü aşmış olacak yine Yükseköğretim kurumlarımızda görev yapan yabancı uyruklu öğretim elemanı sayısı 3 bin 200 iken Üniversitemizde ise bu sayı 35’dir. Unutulmamalıdır ki; Yabancı öğrenciler ve öğretim elemanları aynı zamanda kentimizin ve ülkemizin birer kültür ve turizm elçileridir” ifadelerini kullandı.

Görüş Bildir

Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.

INVAMED Başkanı Dinç’ten 19 Mayıs Atatürk’ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı mesajı

Anadolu Ajansı
Yayın: 20.05.2024 08:48
Paylaş:
A+ A-

İSTANBUL (AA) – INVAMED Başkanı Raşit Dinç, 19 Mayıs Atatürk'ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı dolayısıyla kutlama mesajı yayımladı.

Dinç, mesajında, INVAMED ailesi olarak, 19 Mayıs Atatürk'ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı'nı minnet, gurur ve geleceğe olan inançlarıyla kutladıklarını belirtti.

Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşlarının 105 yıl önce, milletin birliği, beraberliği ve bağımsızlığı uğruna vereceği mücadeleyi başlatmak için Samsun'a çıktığını aktaran Dinç, “INVAMED olarak, Atatürk'ün, 'Hayatta en hakiki mürşit ilimdir.' sözünü parola alıyoruz.” ifadelerini kullandı.

Dinç, o günlerde memleketin her bölgesinin işgal altında olduğunu belirterek, mesajında şunları kaydetti:

“Milleti ayağa kaldırmak ve sömürgecileri topraklarımızdan kovmak için Samsun gemisine binenlerin büyük bir cesareti, kararlılığı ve inancı vardı. Samsun'da işaret fişeğini yakarak başlayan, İzmir'de düşmanı denize dökmeye ve oradan da Cumhuriyet'in ilanına kadar giden uzun yol bizlere anlamlı bir miras bırakmıştır. Bugün 19 Mayıs'ın 105. yılında INVAMED ailesi olarak bu inanç ve kararlılık ile ülkemiz için çalışıyoruz.

'Üreten Bir Gelecek' vizyonuyla sürdürülebilir kalkınmanın anahtarı olan bilim, teknoloji ve inovasyona sağlık için yatırım yaparak, Türkiye'yi daha müreffeh yarınlara taşıma kararlılığı içindeyiz. Dün Samsun'a adım atılırken bilim yol gösteriyordu. Bugün de yolumuzu bilim aydınlatıyor. Bu duygu ve düşüncelerle 19 Mayıs Atatürk'ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı'nın 105. yıl dönümünü kutlar, başta Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşları olmak üzere, Cumhuriyetimiz uğruna mücadele eden herkesi rahmet, minnet ve saygıyla anıyoruz.”