Kick boksçu Emre Güney’in hedefi dünya şampiyonluğu

Yayın: 27.01.2024 14:34
Paylaş:
A+ A-

Kick boksta gençler kategorisinde dünya ikinciliği bulunan 18 yaşındaki Emre Güney, dünya şampiyonluğunu hedefliyor.

Giresun’da çevresindekilerin, “Senden iyi sporcu olur” söylemlerinin ardından spora yönelen Emre Güney, 2016’da Giresun Belediye Gençlik Spor Kulübü’nde kick boksa başladı.

Emre Güney, 2021’de milli takıma seçildi, o yıl Karadağ’daki Avrupa Şampiyonası’nda üçüncü, 2022’de İtalya’daki Dünya Şampiyonası’nda gençler kategorisinde ikinci oldu.

KKTC’deki üniversite eğitimi nedeniyle çalışmalarını bireysel sürdüren genç sporcu, Giresun’a dönüp tekrar milli takıma seçilerek dünya şampiyonluğuna ulaşmayı hedefliyor.

Emre Güney, AA muhabirine, aile büyükleri başta olmak üzere çevresindekilerin iri vücuduyla ilgili hep olumlu söylemlerde bulunduğunu belirtti.

Çocukluk döneminin çok hareketli geçtiğini anlatan Emre Güney, enerjisini sporda harcamaya karar verdiğini söyledi.

Emre Güney, bir süre yüzme, futbol ve basketbolla ilgilendiğini dile getirerek, “Ablam kick boksa başlamak istedi, sonra vazgeçti. Ben de ‘Madem sen başlamadın, ben başlayayım.’ dedim ve öyle de başladım.” ifadelerini kullandı.

İlk antrenmanında antrenörü Aziz Özdemir’in, “Sen bu sporda devam et, ileride çok güzel şeyler yaparsın ve şampiyon olursun” dediğini aktaran Emre Güney, “Dediği gibi de oldu, kendisinden Allah razı olsun. Bu süreçte beni en çok destekleyen annem, babam ve antrenörüm oldu.” diye konuştu.

Emre Güney, kick boksun zor bir spor olduğunun altını çizerek, “Antrenmanda yaşadığımız sakatlıklar oluyor, bu biraz güç sporu olduğu için en başta bizi sakatlıklar yoruyor. Bu zamana kadar 7-8 kez sakatlanmışımdır. Sürekli bir fizyoterapi süreci oluyor.” şeklinde görüş belirtti.

“Milli takımla başarı elde etmek çok farklı bir duygu”

Milli takımda yeniden yer almayı çok istediğini vurgulayan Emre Güney, şöyle devam etti:

“Dışarıdan birçok kişi milli takıma katılıyor, ‘Neden onların yerine sen gidesin ki?’ diyordum kendime. Daha sonrasında çok yoğun antrenmanlar yapmaya başladım, kondisyon yüklemeye, hızımı artırmaya başladık ve ilk maçlardan sonra da şampiyonluklar gelmeye başlayınca, ‘Başkası değil, kendin milli takıma katılmak zorundasın.’ dedim ve milli takıma ben gittim. Milli takımla başarı elde etmek çok farklı bir duygu. Özellikle milli formayı giydiğiniz zaman iş kulüpten çıkıp ülkeyi temsil etmeye dönüyor ve sanki bu ülkenin sizden başka derecesi çıkmayacakmış gibi kendinizi ona adapte ediyorsunuz. Milli takım ve İstiklal Marşı’nı okutmak çok farklı bir duygu.”

İtalya’daki Dünya Şampiyonası’nda yarı final maçında sakatlandığını aktaran Emre Güney, “Doktorlarımız, ‘Final maçına çıkamazsın.’ dedi. ‘Ben bu maça çıkmak zorundayım, en azından yenilsem de dövüşerek yenilmeliyim.’ dedim ve dövüşerek de yenildim. Maça devam edemedim, ayaklarım çok kötü durumdaydı. Sakatlığım nedeniyle devam edemedim ama bu milli formayı taşımak çok farklı bir duygu.” değerlendirmesinde bulundu.

Emre Güney, yeni şampiyonluklar için çalışacağına işaret ederek, “Şampiyonalarda yarışma fikri hiçbir zaman aklımdan çıkmıyor. Hiçbir zaman milli takımı bırakmak istemiyorum. Milli arenadan vazgeçmeyeceğim.” diye konuştu. (AA)

Görüş Bildir

Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.

Ordu’da kahverengi kokarca ile mücadelede 4 ayda 40 bin nokta ilaçlandı

Anadolu Ajansı
Yayın: 03.03.2024 04:48
Paylaş:
A+ A-

ORDU (AA) – HAYATİ AKÇAY – Ordu'da fındık bahçelerinde popülasyonu artan kahverengi kokarca zararlısının bulunabileceği kışlaklarda ilaçlama çalışmaları devam ediyor.

Kent genelinde geçen yıl popülasyonunun arttığı gözlemlenen ve kışı kullanılmayan evlerin yanı sıra çatı aralarında ve serender gibi yerlerde geçirdikleri tespit edilen kahverengi kokarcanın yeniden yayılmasını önlemek amacıyla Ordu Valiliği tarafından bir süre önce eylem planı hazırlandı.

Eylem planı kapsamında, İl Tarım ve Orman Müdürlüğü ekiplerince mahallelerde üreticilere yönelik yaklaşık 400 bilgilendirme toplantısı düzenlendi.

Hava sıcaklığının mevsim normallerinin üzerinde seyretmesi nedeniyle zararlının yeniden hareketlenmesini önlemeye çalışan ekipler, kışlaklarda ilaçlamayı sürdürüyor.

Kasımdan itibaren 40 bin noktada yapılan ilaçlama ile kahverengi kokarcanın popülasyonunun çoğalmasını önlemek amaçlanıyor.

Ordu İl Tarım ve Orman Müdürü Kemal Yılmaz, AA muhabirine, özellikle sahil kesimindeki ilçelerde yoğun şekilde görülen kahverengi kokarcanın, başta fındık olmak üzere diğer tarım ürünlerine zarar verdiğini söyledi.

Zararlının, havanın soğuk olduğu döneminde kışlak olarak tabir edilen kullanılmayan evler, odunluk ve serender gibi yerlere çekildiğini belirten Yılmaz, “Ancak içinde bulunduğumuz günlerde mevsim normalleri üzerinde seyreden hava sıcaklıkları nedeniyle kahverengi kokarcalar yeniden uçuşa geçerek görülmeye başlandı. Bu dönemde yapacağımız etkin mücadele fındığın kahverengi kokarca tehdidinden kurtulması için çok büyük önem arz ediyor.” dedi.

Yılmaz, bu dönemde kahverengi kokarca ile kışlaklarından çıkmadan mücadele yapılması gerektiğine işaret ederek, “Fındığa zarar veren kahverengi kokarcanın bahçelere yeniden dağılımını önlemek için mücadele başlatıldı. Amacımız, kokarcaların kışlağın dışına çıkmadan yayılmasını önlemek.” diye konuştu.

– “Mücadelemiz kararlılıkla devam ediyor”

Üreticilerin de desteğiyle zararlının tespit edildiği noktalarda ilaçlama yapıldığını anlatan Yılmaz, özellikle şehir merkezlerinde yaşayanların bu dönemde serender, odunluk ve kullanmadıkları evlerini kontrol ederek, kahverengi kokarcayla mücadeleye katılmalarını istedi.

Kemal Yılmaz, bu dönemde yeteri kadar yapılmayan mücadelenin zararlının popülasyonunun artmasına neden olabileceğini vurgulayarak “Aksi takdirde bir kokarcanın ergin dişisi 150-200 yavru yapıyor. Bu da mücadele etmediğimiz takdirde bir tane kahverengi kokarcadan önümüzdeki günlerde 150-200 birey oluşabileceği anlamına gelmektedir. Bu da işimizi daha da zorlaştıracaktır.” ifadelerini kullandı.

Üreticilerin kahverengi kokarcaları gördükleri yerde toplayıp imha ederek mücadeleye destek verebileceklerinin altını çizen Ordu İl Tarım ve Orman Müdürü Yılmaz, şu değerlendirmede bulundu:

“Böceklerin görüldüğü alanlar kullanılmayan alanlarsa üreticilerimizin ilaçla mücadele yaparak imha etmeleri mümkün. Amacımız kahverengi kokarcaları bulundukları yerde imha ederek sahaya yayılmalarını önlemek. Bunu başardığımız takdirde önümüzdeki dönemde bu zararlının başta fındık olmak üzere tarımsal ürünlere vereceği zararı minimize etmiş oluruz.

Eğer bunu başaramazsak çoğalan kokarcalar karşısında işimiz çok daha zorlaşmış olacak. Ordu'da şimdiye kadar bu böceğin yoğun olarak görüldüğü ev, serender ve odunluk gibi 40 bin noktada ilaçlama çalışması gerçekleştirdik. Bunu yaparak da çok ciddi bir mücadele örneği sergiledik. Bu mücadelemiz kararlılıkla devam ediyor.”