“KOCA ÇINAR DERMAN ALİ BABA”

Yayın: 27.01.2024 13:57
Paylaş:
A+ A-

1947 Yılında Karabük’ün Safranbolu ilçesi Yazıköy’de dünyaya gelen Ali Alp zor koşullarda okulu bırakıp kuaför çırağı olarak Safranbolu’da işe başladı. Askere gidene kadar çıraklık yapan Alp kendini geliştirerek bu meslekte usta oldu. Bir yakınının tavsiyesi üzerine 1971’de askerlik dönüşünde şimdiki ismiyle Karabük Demir Çelik fabrikasında (KARDEMİR) çalışmaya başladı. 1991 yılında emekli olana kadar fabrikanın çeşitli kısımlarında görev yaptı.

“HAYATIMA YÖN VEREN ANNEANNEM OLDU”

Ali Alp’ın şifalı bitkilerle tanışması, anneannesinin bilge bir kadın olmasıyla başladı. O dönemde halk arasında belli hastalıkları tedavi gücüne sahip olduğu inanılan ve “ocak” olarak nitelendirilen anneannesi Ali Alp’e el verdi ve halk bundan sonra kendisini Derman Ali Baba olarak tanıdı.

Bu mesleğe atılmasındaki diğer sebep, fabrikada çalıştığı esnada (1983) kendisinin yakalandığı Hemoroid (Basur) ve annesi Aliye Hanımın yakalandığı kanser hastalığıydı. Kendisinin ve annesinin hastalığına çare aramak için alternatif tedavi yöntemleri sayesinde birçok aktarla tanıştı, bu süreçte pek çok hastalığa şifa buldu.

‘RANDEVU ALDIM, AMA AMELİYATSIZ KURTULDUM’’

Kendisi Hemoroit hastalığından dolayı ameliyat için randevu aldı, ameliyat gününden bir gün önce hastaneye yatmak için gitti, son kontroller esnasında doktoru hastalığının iyileşme yolunda olduğunu ve ameliyata gerek kalmadığını söyledi. Nasıl iyileştiğini soran doktoru üzerine Derman Ali Baba, kendi ürettiği bitkisel formül sayesinde olduğunu anlattı. Derman Ali Baba’nın formülleri kısa sürede yankı uyandırdı. Önce işyerindeki arkadaşlarının, daha sonra çevresindeki onlarca insanın hastalıktan kurtulmasına vesile oldu.

‘’10 HASTALIĞA DERMAN OLDUK’’

Alternatif tıp ve bitkisel tedavi yöntemleri konusunda okuyorum, öğreniyorum ve Sağlık Bakanlığı tarafından onaylı ürünler geliştirerek vatandaşların hizmetine sunuyorum. Toplam ondan fazla hastalık üzerinde çalışmalar yaptım. Bunlar; sedef, alerjik astım, öksürük, stres depresyon, bel ve boyun fıtığı, böbrek taşı, egzama, prostat, hemoroid, saç dökülmesidir. Müze kent Safranbolu’ da daha çok insana hizmet verebilmek için 1996 yılında dört metrekare büyüklüğünde, küçük bir dükkân kiralayıp bitkisel formüller geliştirerek hastalıklara çare buldum.

‘’MUCİZEVİ KREM’’

Üzerinde uzun süre çalıştığı bel ve boyun fıtığına ameliyatsız çözüm olarak ürettiği, aynı zamanda eşinin adını verdiği ‘MUKADDES’ Kremle sağlıklarına kavuşan insanların birbirlerine verdikleri tavsiyelerle yavaş yavaş üne kavuştu.

“CUMHURBAŞKANI, RECEP TAYYİP ERDOĞAN’A MUKADDES KREMİ HEDİYE ETTİM”

Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’ın yanına gittim, bel ve boyun fıtığına ameliyatsız çözüm olarak tamamen bitkisel formüllerle üretmiş olduğum, Sağlık Bakanlığı onaylı ve tüm dünyada bilinen, kullanılan ‘MUKADDES’ kremi hediye ettim.

“TÜM DÜNYADA TANINDIK’’

Ulusal gazete, ulusal televizyonların Ali Baba’yla ilgili haberleri sayesinde yurt dışında hatta dünyada tanındı ve birçok insan Derman Ali Baba’yla tanıştı, hizmetlerinden faydalandı ve sağlığına kavuştu.

‘’OĞLUNA EL VERDİ’’

KOAH hastası olduğu için işlerinin başında duramasa da 20 yıldır yanında yetiştirdiği, el verdiği öz oğlu Hasan Alp, işlerin başında duruyor ve insanları şifaya kavuşturmak için elinden geleni yapıyor. (Başak Buse Dombaycı)

 

 

Yorumlar

  1. Hasan26

    DERMAN ALİ BABA unutulmamalı, unutturulmamalı. Günümüzde Tıp tabi ki çok gelişti. Ancak alternatif tıpı küçümsemek veya yok saymak mümkün değil. Derman Aki babanın ilaçları sayasinde bizim de ağrılarımız yok oldu.

Görüş Bildir

Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.

Ordu’da kahverengi kokarca ile mücadelede 4 ayda 40 bin nokta ilaçlandı

Anadolu Ajansı
Yayın: 03.03.2024 04:48
Paylaş:
A+ A-

ORDU (AA) – HAYATİ AKÇAY – Ordu'da fındık bahçelerinde popülasyonu artan kahverengi kokarca zararlısının bulunabileceği kışlaklarda ilaçlama çalışmaları devam ediyor.

Kent genelinde geçen yıl popülasyonunun arttığı gözlemlenen ve kışı kullanılmayan evlerin yanı sıra çatı aralarında ve serender gibi yerlerde geçirdikleri tespit edilen kahverengi kokarcanın yeniden yayılmasını önlemek amacıyla Ordu Valiliği tarafından bir süre önce eylem planı hazırlandı.

Eylem planı kapsamında, İl Tarım ve Orman Müdürlüğü ekiplerince mahallelerde üreticilere yönelik yaklaşık 400 bilgilendirme toplantısı düzenlendi.

Hava sıcaklığının mevsim normallerinin üzerinde seyretmesi nedeniyle zararlının yeniden hareketlenmesini önlemeye çalışan ekipler, kışlaklarda ilaçlamayı sürdürüyor.

Kasımdan itibaren 40 bin noktada yapılan ilaçlama ile kahverengi kokarcanın popülasyonunun çoğalmasını önlemek amaçlanıyor.

Ordu İl Tarım ve Orman Müdürü Kemal Yılmaz, AA muhabirine, özellikle sahil kesimindeki ilçelerde yoğun şekilde görülen kahverengi kokarcanın, başta fındık olmak üzere diğer tarım ürünlerine zarar verdiğini söyledi.

Zararlının, havanın soğuk olduğu döneminde kışlak olarak tabir edilen kullanılmayan evler, odunluk ve serender gibi yerlere çekildiğini belirten Yılmaz, “Ancak içinde bulunduğumuz günlerde mevsim normalleri üzerinde seyreden hava sıcaklıkları nedeniyle kahverengi kokarcalar yeniden uçuşa geçerek görülmeye başlandı. Bu dönemde yapacağımız etkin mücadele fındığın kahverengi kokarca tehdidinden kurtulması için çok büyük önem arz ediyor.” dedi.

Yılmaz, bu dönemde kahverengi kokarca ile kışlaklarından çıkmadan mücadele yapılması gerektiğine işaret ederek, “Fındığa zarar veren kahverengi kokarcanın bahçelere yeniden dağılımını önlemek için mücadele başlatıldı. Amacımız, kokarcaların kışlağın dışına çıkmadan yayılmasını önlemek.” diye konuştu.

– “Mücadelemiz kararlılıkla devam ediyor”

Üreticilerin de desteğiyle zararlının tespit edildiği noktalarda ilaçlama yapıldığını anlatan Yılmaz, özellikle şehir merkezlerinde yaşayanların bu dönemde serender, odunluk ve kullanmadıkları evlerini kontrol ederek, kahverengi kokarcayla mücadeleye katılmalarını istedi.

Kemal Yılmaz, bu dönemde yeteri kadar yapılmayan mücadelenin zararlının popülasyonunun artmasına neden olabileceğini vurgulayarak “Aksi takdirde bir kokarcanın ergin dişisi 150-200 yavru yapıyor. Bu da mücadele etmediğimiz takdirde bir tane kahverengi kokarcadan önümüzdeki günlerde 150-200 birey oluşabileceği anlamına gelmektedir. Bu da işimizi daha da zorlaştıracaktır.” ifadelerini kullandı.

Üreticilerin kahverengi kokarcaları gördükleri yerde toplayıp imha ederek mücadeleye destek verebileceklerinin altını çizen Ordu İl Tarım ve Orman Müdürü Yılmaz, şu değerlendirmede bulundu:

“Böceklerin görüldüğü alanlar kullanılmayan alanlarsa üreticilerimizin ilaçla mücadele yaparak imha etmeleri mümkün. Amacımız kahverengi kokarcaları bulundukları yerde imha ederek sahaya yayılmalarını önlemek. Bunu başardığımız takdirde önümüzdeki dönemde bu zararlının başta fındık olmak üzere tarımsal ürünlere vereceği zararı minimize etmiş oluruz.

Eğer bunu başaramazsak çoğalan kokarcalar karşısında işimiz çok daha zorlaşmış olacak. Ordu'da şimdiye kadar bu böceğin yoğun olarak görüldüğü ev, serender ve odunluk gibi 40 bin noktada ilaçlama çalışması gerçekleştirdik. Bunu yaparak da çok ciddi bir mücadele örneği sergiledik. Bu mücadelemiz kararlılıkla devam ediyor.”