Konya Gıda ve Tarım Üniversitesi ile KATSO arasında işbirliği protokolü

Anadolu Ajansı
Yayın: 02.02.2024 16:48
Paylaş:
A+ A-

İSTANBUL (AA) – Konya Gıda ve Tarım Üniversitesi (KGTÜ) ile Kars Ticaret ve Sanayi Odası (KATSO) arasında laboratuvar hizmetlerine ilişkin işbirliği protokolü imzalandı.

Üniversiteden yapılan açıklamaya göre, taraflar arasında düzenlenen protokol törenine, KGTÜ Rektörü Prof. Dr. Erol Turan'ın yanı sıra KATSO adına Yönetim Kurulu Başkanı Kadir Bozan ile meclis üyeleri katıldı.

Protokol kapsamında, Kars'ta gıda alanında faaliyet gösteren firmalar, ürün analizi için KGTÜ'ye başvuruda bulunacak. Kars'ın tarım ve hayvancılık sektör temsilcileri ile KATSO üyeleri, analizden yüzde 20 indirimle faydalanacak.

Açıklamada görüşlerine yer verilen Turan, KGTÜ İktisadi İşletmesi bünyesinde kurulan Stratejik Ürünler Geliştirme, Uygulama ve Araştırma Merkezi (SARGEM) Özel Gıda Kontrol Laboratuvarı ve Biyosidal Ürün Analiz Laboratuvarının, uyguladığı kalite yönetim sistemiyle, kalifiye ve tecrübeli personeliyle, uluslararası (ISO, AOAC, NMKL vb.) ve ulusal (TS, TGK vb.) geçerliliği olan metotlarıyla, gıda ve tarım alanlarında son yıllarda büyük atılımlar gerçekleştirdiğini belirtti.

Analizlerde, modern fiziksel mekanlar ile altyapısı en son teknolojiye sahip cihaz ve donanımlar kullanarak bölgede ve Türkiye'de önemli ihtiyaçlara cevap verdiklerini kaydeden Turan, SARGEM Özel Gıda Kontrol Laboratuvarının, Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığından “Kuruluş Yeterlilik İzin Belgesi” aldığını ve 66 farklı analizde çalışma yeterliliğine sahip olduğunu aktardı.

Söz konusu laboratuvarın, “TSE Deney Hizmeti Alınabilecek Laboratuvar Onayı” ile 120 farklı analiz yapma yetkisine sahip olduğunu ve KOBİ'lere hizmet vermek amacıyla KOSGEB tedarikçi havuzunda yer aldığını vurgulayan Turan, şu değerlendirmelerde bulundu:

“SARGEM Özel Gıda Kontrol Laboratuvarımız, ülkemizde ve bölgemizde gıda ve yem sektörüne yönelik gıda, yem, su ve su ürünlerinde; fiziksel, kimyasal, mikrobiyolojik, enstrümantal ve moleküler biyolojik analiz hizmetleri ile gıda güvenliği konularında danışmanlık, denetim, eğitim hizmetleri vermektedir. Buna ilaveten laboratuvarımız; üniversiteler, özel sektör, sivil toplum kuruluşları, yetiştirici-üretici birlikleri, vakıflar, meslek kuruluşları, odalar, borsalar ve gerçek şahıslara hizmet vermektedir ve ortak araştırma projeleri yapmak için gerekli altyapı ve insan kaynağına sahiptir.

Bu kapsamda, Kars ilinin lokomotifi olan tarım ve hayvancılık sektör temsilcileri ile KATSO üyelerinin, analizden yüzde 20 indirimle faydalanabilmesi için, KATSO Başkanı'mız Kadir Bozan ile protokol imzalamış bulunmaktayız. Protokolümüzün, üniversitemize ve Kars'a hayırlı olmasını temenni ederim.”

KATSO Yönetim Kurulu Başkanı Bozan ise Kars ekonomisinin genel anlamda tarım ve hayvancılık üzerine kurulu olduğuna değinerek, “İlimizde halihazırda süt, peynir, et üretim tesisleri, bal üreticileri gibi tarım ve hayvancılığa dayalı 100'ün üzerinde aktif gıda üretim tesisi bulunmakta. Bu tesislerimiz, düzenli olarak gıda analizlerini yaptırıyor. Firmalarımız, gıda analizlerini yaptırırken birçok sorunla karşılaşmakta ve bazı zamanlarda mağduriyet yaşamaktadır. KATSO olarak üyelerimizin mağduriyetlerine çözüm üretmek adına ülke çapında en gelişmiş ve donanımlı gıda laboratuvarından birine sahip KGTÜ ile protokol imzaladık.” ifadelerini kullandı.

Görüş Bildir

Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.

Ordu’da kahverengi kokarca ile mücadelede 4 ayda 40 bin nokta ilaçlandı

Anadolu Ajansı
Yayın: 03.03.2024 04:48
Paylaş:
A+ A-

ORDU (AA) – HAYATİ AKÇAY – Ordu'da fındık bahçelerinde popülasyonu artan kahverengi kokarca zararlısının bulunabileceği kışlaklarda ilaçlama çalışmaları devam ediyor.

Kent genelinde geçen yıl popülasyonunun arttığı gözlemlenen ve kışı kullanılmayan evlerin yanı sıra çatı aralarında ve serender gibi yerlerde geçirdikleri tespit edilen kahverengi kokarcanın yeniden yayılmasını önlemek amacıyla Ordu Valiliği tarafından bir süre önce eylem planı hazırlandı.

Eylem planı kapsamında, İl Tarım ve Orman Müdürlüğü ekiplerince mahallelerde üreticilere yönelik yaklaşık 400 bilgilendirme toplantısı düzenlendi.

Hava sıcaklığının mevsim normallerinin üzerinde seyretmesi nedeniyle zararlının yeniden hareketlenmesini önlemeye çalışan ekipler, kışlaklarda ilaçlamayı sürdürüyor.

Kasımdan itibaren 40 bin noktada yapılan ilaçlama ile kahverengi kokarcanın popülasyonunun çoğalmasını önlemek amaçlanıyor.

Ordu İl Tarım ve Orman Müdürü Kemal Yılmaz, AA muhabirine, özellikle sahil kesimindeki ilçelerde yoğun şekilde görülen kahverengi kokarcanın, başta fındık olmak üzere diğer tarım ürünlerine zarar verdiğini söyledi.

Zararlının, havanın soğuk olduğu döneminde kışlak olarak tabir edilen kullanılmayan evler, odunluk ve serender gibi yerlere çekildiğini belirten Yılmaz, “Ancak içinde bulunduğumuz günlerde mevsim normalleri üzerinde seyreden hava sıcaklıkları nedeniyle kahverengi kokarcalar yeniden uçuşa geçerek görülmeye başlandı. Bu dönemde yapacağımız etkin mücadele fındığın kahverengi kokarca tehdidinden kurtulması için çok büyük önem arz ediyor.” dedi.

Yılmaz, bu dönemde kahverengi kokarca ile kışlaklarından çıkmadan mücadele yapılması gerektiğine işaret ederek, “Fındığa zarar veren kahverengi kokarcanın bahçelere yeniden dağılımını önlemek için mücadele başlatıldı. Amacımız, kokarcaların kışlağın dışına çıkmadan yayılmasını önlemek.” diye konuştu.

– “Mücadelemiz kararlılıkla devam ediyor”

Üreticilerin de desteğiyle zararlının tespit edildiği noktalarda ilaçlama yapıldığını anlatan Yılmaz, özellikle şehir merkezlerinde yaşayanların bu dönemde serender, odunluk ve kullanmadıkları evlerini kontrol ederek, kahverengi kokarcayla mücadeleye katılmalarını istedi.

Kemal Yılmaz, bu dönemde yeteri kadar yapılmayan mücadelenin zararlının popülasyonunun artmasına neden olabileceğini vurgulayarak “Aksi takdirde bir kokarcanın ergin dişisi 150-200 yavru yapıyor. Bu da mücadele etmediğimiz takdirde bir tane kahverengi kokarcadan önümüzdeki günlerde 150-200 birey oluşabileceği anlamına gelmektedir. Bu da işimizi daha da zorlaştıracaktır.” ifadelerini kullandı.

Üreticilerin kahverengi kokarcaları gördükleri yerde toplayıp imha ederek mücadeleye destek verebileceklerinin altını çizen Ordu İl Tarım ve Orman Müdürü Yılmaz, şu değerlendirmede bulundu:

“Böceklerin görüldüğü alanlar kullanılmayan alanlarsa üreticilerimizin ilaçla mücadele yaparak imha etmeleri mümkün. Amacımız kahverengi kokarcaları bulundukları yerde imha ederek sahaya yayılmalarını önlemek. Bunu başardığımız takdirde önümüzdeki dönemde bu zararlının başta fındık olmak üzere tarımsal ürünlere vereceği zararı minimize etmiş oluruz.

Eğer bunu başaramazsak çoğalan kokarcalar karşısında işimiz çok daha zorlaşmış olacak. Ordu'da şimdiye kadar bu böceğin yoğun olarak görüldüğü ev, serender ve odunluk gibi 40 bin noktada ilaçlama çalışması gerçekleştirdik. Bunu yaparak da çok ciddi bir mücadele örneği sergiledik. Bu mücadelemiz kararlılıkla devam ediyor.”