Kurban Bayramı’nda Ücretsiz Yer Tahsisi ve Kesim Hizmeti

Kurban Bayramı’nda Ücretsiz Yer Tahsisi ve Kesim Hizmeti

Yayın: 05.06.2024 11:39
Paylaş:
A+ A-

Yaklaşan Kurban Bayramı öncesinde, kurban satışları için Yenice yolu üzeri, Melise Köyü karşısındaki belediye mezbaha alanında bir kurban satış noktası kurulacak. Belediye, her yıl olduğu gibi bu yıl da kesimleri bayramın birinci günü, dini kurallara uygun ve hijyenik bir şekilde vatandaşlara ücretsiz olarak sunacak.

Ücretsiz Servis Hizmeti

Vatandaşların kurbanlarını rahatça alabilmeleri ve mezbaha alanına kolayca ulaşabilmeleri için belediye tarafından ücretsiz servis hizmeti sağlanacak. Servis saatleri şu şekildedir:

  • Balık Pazarı (Kalkış): 09.00, 11.00, 13.00, 15.00, 17.00
  • Mezbaha (Kalkış): 10.00, 12.00, 14.00, 16.00, 17.15

Yer Tahsisi Ücretsiz

Bu yıl farklı olarak, Belediye Başkanı Özkan Çetinkaya’nın inisiyatifleri ile kurbanlık satışı yapacak olan vatandaşlardan yer tahsis ücreti alınmayacak. Vatandaşlar, hayvanlarını getirdiklerinde ücretsiz olarak kurban satış alanına kabul edilecekler.

Başvuru ve Kura Çekimi

Kurban satışı yapacak vatandaşların, 7 Haziran 2024 Cuma günü saat 12:00’ye kadar kurban satış alanındaki birime ya da merkez belediye binasının 2. kattaki Halkla İlişkiler birimine müracaat etmeleri gerekmektedir. Aynı gün, belediye binasının 2. kattaki toplantı salonunda saat 15:00’de yer tahsisi için kura çekimi yapılacaktır.

Denetimler ve Cezai İşlemler

Belediye tarafından belirlenen hayvan pazarı dışında satış yapılması kesinlikle yasaklanmıştır. Yasağa uymayanlara Zabıta Müdürlüğü ekiplerince cezai işlem uygulanacaktır. Kurbanlık satış alanında denetimler Veteriner Müdürlüğü tarafından gerçekleştirilecektir. İstek ve şikayetler için 444 21 78 numaralı Belediye Çağrı Merkezi hizmet vermektedir.

Görüş Bildir

Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.

Kastamonulu balıkçının ağına “mavi yengeç” takıldı

Anadolu Ajansı
Yayın: 14.06.2024 00:37
Paylaş:
A+ A-

KASTAMONU (AA) – Kastamonu'nun Abana ilçesinde balıkçının ağına Karadeniz'de nadir görülen “mavi yengeç” takıldı.

Şehit Ömer Şenel Balıkçı Barınağı'ndan denizdeki barbun çekmek için açılan Ramazan Acar, ağındaki mavi yengeci fark etti.

Yaşam alanı daha çok Ege ve Akdeniz Bölgesi olan mavi yengeç 51 santimetre gelen kol açıklığıyla dikkati çekti.

Acar, AA muhabirine yaptığı açıklamada, bu bölgede ilk defa ağlarına mavi yengecin takıldığını söyledi.

Türün, Türkiye'de daha çok Muğla taraflarında yakalandığını anlatan Acar, “Yengeci ağda fark ettim, tekneye aldım. Barınağa dönünce de İlçe Tarım Müdürlüğüne haber verdim. Yapılan ölçümlerde yengecin gövde uzunluğu 21 santimetre, kol açıklığı da 51 santimetre ölçüldü. Dört yaşında ve erkek bir tür. Rengi ve özellikle boyutları bizi şaşırttı. Karadeniz ile alakası olmayan bir tür bölgemizde de ilk defa bizim ağımıza takıldı.” ifadelerini kullandı.

Acar daha sonra yengeci denize bıraktı.