Küresel petrol arzı haziranda günlük 150 bin varil arttı

Küresel petrol arzı haziranda günlük 150 bin varil arttı

Yayın: 11.07.2024 12:07
Paylaş:
A+ A-

Uluslararası Enerji Ajansı (IEA), küresel petrol üretiminin haziranda önceki aya göre günlük yaklaşık 150 bin varil artarak 102 milyon 900 bin varile yükseldiğini bildirdi.

IEA’nın mayıs ayına ilişkin petrol piyasası raporuna göre, Petrol İhraç Eden Ülkeler Örgütünün (OPEC) ham petrol üretimi haziranda önceki aya göre günlük 150 bin varil azalarak 27 milyon 60 bin varil oldu.

Bu dönemde ham petrol dışındaki diğer konvansiyonel olmayan OPEC üretimi ise günlük 5 milyon 580 bin varil olarak kayıtlara geçti. Böylece OPEC’in toplam petrol üretimi, geçen ay günlük 32 milyon 640 bin varil olarak gerçekleşti. Bu miktar, bir önceki ayki seviyenin günlük 130 bin varil altında gerçekleşti.

OPEC dışı ülkelerin günlük petrol üretimi ise söz konusu dönemde günlük 280 bin varil artarak 70 milyon 260 bin varil oldu.

Böylece küresel petrol üretimi, haziranda önceki aya göre günlük yaklaşık 150 bin varil artarak 102 milyon 900 varile yükseldi.

Rapora göre, küresel petrol arzındaki artışta Brezilya, Kanada ve Kazakistan’daki petrol sahalarındaki bakım çalışmalarının ardından üretimin toparlanması etkili oldu.

Küresel petrol talep tahmini

Rapora göre, küresel petrol talebinin bu yıl günlük 974 bin varil artışla yaklaşık 103 milyon 630 bin varil seviyesinde olması bekleniyor. IEA, geçen ayki raporunda küresel petrol talebinde günlük 962 bin varil artış tahmin etmişti.

Bu yıl talepteki artışın OECD dışı ülkelerinden gelmesi, zayıf ekonomik büyüme, daha fazla verimlilik ve elektrikli araçlara yönelimin talebi olumsuz etkilemesi bekleniyor.

Buna göre, OECD dışı ülkelerde talebin bu yıl günlük 1 milyon 67 bin varil artarak 57 milyon 506 bin varil olacağı öngörülüyor. OECD ülkelerinde petrol talebinin bu yıl günlük 93 bin varil azalışla 45 milyon 557 bin varil olacağı tahmin ediliyor.

Küresel petrol talebinin gelecek yıl ise bu yıla kıyasla günlük 979 bin varil artışla yaklaşık 104 milyon 41 bin varile ulaşacağı tahmin ediliyor.

Görüş Bildir

Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.

Divarese’den yaz sezonuna özel tasarımlar

Anadolu Ajansı
Yayın: 22.07.2024 20:37
Paylaş:
A+ A-

İSTANBUL (AA) – Divarese, yaz sezonu için hazırladığı yeni koleksiyonunu müşterilerine sundu.

Şirketten yapılan açıklamaya göre, Divarese, müşterilerinin farklı ihtiyaçlarını göz önüne alarak yaz akşamlarından özel etkinliklere, plaj şıklığından günlük kullanımlara kadar her ortam için özel tasarımlar sunuyor.

Kadın koleksiyonunda yer alan ve doğal malzemelerden üretilen espadriller, plaj ve şehir kombinleri için ideal seçenekler bulunuyor.

Plaj günlerinin vazgeçilmezi olan terlikler ve sandaletler, şehir gezintileri için tasarlanan ergonomik sneakerlar, özel etkinliklerde ve akşam davetlerinde tercih edilen babet ve stiletto tasarımları, hafif ve pratik mini çantalar, hasır dokulu çanta tasarımları ve clutch modelleri müşterilerin beğenisine sunuluyor.

Erkek koleksiyonunda ise loafer modelleri, çeşitli materyal seçenekleri ve modern detaylarıyla dikkati çekiyor.

Yaz akşamlarının vazgeçilmezi espadriller, erkekler için de rahat ve şık bir alternatif sunuyor. Kanvas ve deri kombinasyonlarıyla çeşitlilik arayanlara hitap eden espadriller, her zevke uygun seçenekler sunuyor.

Plaj görünümlerinde vazgeçilmez olan terlikler, sportif yaşamı tercih eden erkekler için tasarlanan sneaker modelleri ve şehir gezileri için ideal sırt çantaları erkek kolleksiyonunda yer alan ürünler arasında bulunuyor.